Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 2

„Prekeren tumen avka, hoj prekerena tumari goďi“

„Prekeren tumen avka, hoj prekerena tumari goďi“

„Prekeren tumen avka, hoj prekerena tumari goďi, kaj tumen te aven pre koda, so hiňi le Devleskeri voľa, čiže so hin mište, so hin lačho the dokonalo.“ (RIM. 12:2)

GIĽI 88 Devla, kamav te džanel tire droma

ČO SA DOZVIEME a

1, 2) So mušinas te kerel the pal o boľipen a soske?

 AKO často si upratuješ byt? Predtým, ako si sa doň nasťahoval, si ho určite dôkladne vyčistil. Ale čo by sa stalo, keby si ho potom prestal upratovať? Znovu by sa tam rýchlo nahromadila špina a prach. Ak si ho chceš udržať pekný a príjemný, musíš ho upratovať pravidelne.

2 Rovnako musíme neustále pracovať na našom zmýšľaní a osobnosti. Je pravda, že už pred svojím krstom sme sa veľmi snažili urobiť potrebné zmeny, aby sme sa očistili „od všetkého, čo poškvrňuje telo i ducha“. (2. Kor. 7:1) Ale aj potom sa musíme riadiť radou apoštola Pavla, aby sme sa vnútorne pretvárali. (Ef. 4:23) Prečo je také dôležité sa o to neustále snažiť? Lebo by sa v nás mohla rýchlo nahromadiť špina a prach tohto sveta. Aby sa nám to nestalo a aby sme zostali pekní v Jehovových očiach, musíme pravidelne skúmať svoje zmýšľanie, osobnosť a túžby.

MUŠINAS „TE PREKEREL PESKERI GOĎI“

3) So oda hin, „te prekerel peskeri goďi“? (Rimanom 12:2)

3 Čo musíme robiť, aby sme pretvárali, čiže menili svoje zmýšľanie? (Prečítajte Rimanom 12:2.) Grécky výraz preložený ako „pretvárať svoje zmýšľanie“ sa môže tiež preložiť ako „prestavba svojej mysle“. Preto by nestačilo, keby sme svoj život len skrášlili niekoľkými dobrými skutkami. Musíme sa skúmať, akými ľuďmi sme hlboko vo svojom vnútri, a urobiť potrebné zmeny, aby sme sa čo najviac prispôsobili Jehovovým normám. Nemali by sme to urobiť len raz, ale pravidelne.

Vidno z tvojich rozhodnutí pri výbere vzdelania a zamestnania, že dávaš na prvé miesto Kráľovstvo? (Pozri 4., 5. odsek.) c

4) So šaj keras, kaj amari goďi te na prekerel kada svetos?

4 Keď budeme dokonalí, budeme vždy robiť to, čo sa páči Jehovovi. Ale dovtedy na tom musíme usilovne pracovať. Všimnime si, že podľa Pavlových slov v Rimanom 12:2 musíme pretvárať svoje zmýšľanie, aby sme zistili, čo je Božia vôľa. Nesmieme len nečinne sedieť a dovoliť, aby nás formoval tento svet. Najprv sa musíme preskúmať, do akej miery sa pozeráme na veci tak ako Boh, pokiaľ ide o naše ciele a rozhodnutia.

5) Sar džanaha, či amenge hin furt andre goďi oda, hoj le Jehovaskero ďives hin pašes? (Dikh o obrazkos.)

5 Ukážme si to na príklade. Jehova chce, aby sme mali stále „na mysli príchod [jeho] dňa“. (2. Petra 3:12) Zamysli sa: Vidno z môjho života, že chápem, ako blízko je koniec tohto sveta? Vidno z toho, ako sa rozhodujem pri výbere vzdelania a zamestnania, že službu Jehovovi považujem za najdôležitejšiu vec v živote? Dôverujem Jehovovi, že sa o mňa a moju rodinu postará, alebo si stále robím starosti, či budem mať z čoho žiť? Predstav si, ako sa musí Jehova tešiť, keď vidí, že sa snažíme žiť v súlade s jeho vôľou. (Mat. 6:25–27, 33; Fil. 4:12, 13)

6) So amenge kampel furt te kerel?

6 Svoje zmýšľanie musíme skúmať pravidelne a potom robiť potrebné zmeny. Pavol vo svojom liste Korinťanom napísal: „Skúmajte, či sa držíte viery, preverujte, akí ste vy sami.“ (2. Kor. 13:5) „Držať sa viery“ zahŕňa viac než len občas chodiť na zhromaždenia a do služby. Zahŕňa to aj naše uvažovanie, naše túžby a naše pohnútky. Preto musíme neustále pretvárať svoje zmýšľanie tak, že si čítame Božie Slovo, učíme sa premýšľať tak ako Jehova, a potom robíme všetko, čo je potrebné, aby sme sa mu páčili. (1. Kor. 2:14–16)

MUŠINAS „PESKE TE UREL E NEVI NATURA“

7) So mek amenge kampel te kerel a soske oda šaj el pharo? (Efezanom 4:31, 32)

7 Prečítajte Efezanom 4:31, 32. Musíme nielen meniť svoje zmýšľanie, ale si aj „obliecť novú osobnosť“. (Ef. 4:24) Na to je tiež potrebné úsilie. Okrem iného sa musíme zbaviť takých osobnostných čŕt ako zlomyseľnosť, hnev a zúrivosť. Prečo to môže byť náročné? Lebo niektoré negatívne vlastnosti sú v nás hlboko zakorenené. Napríklad Biblia hovorí, že niektorí ľudia sú hnevliví alebo že sa rýchlo nahnevajú. (Prísl. 29:22) S takýmito negatívnymi vlastnosťami možno budeme musieť stále bojovať aj po krste, ako ukazuje nasledujúci príbeh.

8, 9) Sar džanas, hoj te čhivel tele puraňi natura na džal avka sig?

8 Brat, ktorý sa volá Stephen, mal problém ovládať svoj hnev. Rozpráva: „Aj po krste som musel pracovať na svojej osobnosti. Napríklad raz sme boli vo zvestovateľskej službe a jeden muž mi ukradol z auta rádio. Rozbehol som sa za ním, a keď som bol už takmer pri ňom, pustil rádio na zem a bežal preč. Keď som neskôr ostatným opisoval, ako som získal svoje rádio späť, jeden zborový starší sa ma spýtal: ‚Stephen, a čo by si urobil, keby si ho dobehol?‘ Táto otázka ma podnietila ďalej pracovať na tom, aby som bol naozaj mierumilovný.“ b

9 Z toho, čo sa stalo Stephenovi, vidíme, že nejaká negatívna črta osobnosti sa môže prejaviť úplne nečakane, dokonca aj keď sme si mysleli, že ju už máme úplne pod kontrolou. Keď to zažiješ, nebuď sklamaný a nemysli si, že si ako kresťan zlyhal. Aj apoštol Pavol pripustil: „Keď chcem robiť to, čo je správne, objaví sa u mňa to, čo je zlé.“ (Rim. 7:21–23) Všetci nedokonalí kresťania musia bojovať s negatívnymi vlastnosťami, ktoré sa objavujú podobne ako špina a prach u nás doma. Stále musíme pracovať na tom, aby sme zostali čistí. Ako?

10) Sar šaj prekeras amari nalačhi natura? (1. Jána 5:14, 15)

10 Hovor Jehovovi o tom, čo je pre teba ťažké na sebe zmeniť, a dôveruj mu, že ťa počuje a pomôže ti. (Prečítajte 1. Jána 5:14, 15.) Neurobí síce zázrak, aby ťa tvojej negatívnej črty zbavil, ale dá ti silu, aby si ju dokázal ovládať. (1. Petra 5:10) Okrem toho konaj v súlade so svojimi modlitbami a nerob nič také, čím by si živil svoje nesprávne sklony. Napríklad nepozeraj filmy a televízne programy alebo nečítaj knihy, ktoré vykresľujú v pozitívnom svetle tie črty, ktorých sa chceš zbaviť. A nezaoberaj sa v mysli nesprávnymi túžbami. (Fil. 4:8; Kol. 3:2)

11) Sar peske te urel e nevi natura?

11 Nie je dôležité len vyzliecť si starú osobnosť, ale aj obliecť si novú. Ako to môžeš robiť? Snaž sa spoznať Jehovove vlastnosti a potom ho v tom napodobňuj. (Ef. 5:1, 2) Napríklad keď v Biblii čítaš správu o tom, ako Jehova niekomu odpustil, polož si otázku: Odpúšťam aj ja? Alebo keď čítaš o Jehovovom súcite s chudobnými, zamysli sa: Je aj mne ľúto spoluveriacich, ktorí sú v núdzi, a dokazujem to skutkami? Teda pretváraj svoje zmýšľanie tým, že si obliekaš novú osobnosť, a buď pri tom k sebe trpezlivý.

12) Sar oda, so zadžiďiľa jekh phral sikavel, hoj la Biblija hin zor te prekerel le manušen?

12 Stephen, ktorého sme už citovali, si postupne obliekol novú osobnosť. Hovorí: „Od svojho krstu som stál pred nejednou situáciou, ktorá bola skúškou mojej povahy. Viacerí ľudia vrátane mojej manželky ma pochválili za to, ako som ich zvládol. Naučil som sa odísť od ľudí, ktorí ma chceli vyprovokovať, alebo situáciu inak upokojiť. Niekedy som prekvapil aj sám seba! Zásluhu za takúto zmenu mojej osobnosti nepripisujem sebe. Som presvedčený, že je to dôkaz moci Biblie.“

MARAS PES OLEHA, TE AMEN O JILO CIRDEL PRO NALAČHO

13) Soske džanaha te kerel oda, so hin lačho? (Galaťanom 5:16)

13 Prečítajte Galaťanom 5:16. Jehova nám štedro dáva svojho svätého ducha a vďaka tomu dokážeme konať to, čo je správne. Tento duch na nás pôsobí vtedy, keď si študujeme Božie Slovo. Dostávame ho, aj keď sme na zhromaždení. Sme tam s bratmi a sestrami, ktorí sa podobne ako my snažia konať to, čo je správne, a to nás veľmi povzbudzuje. (Hebr. 10:24, 25; 13:7) A keď sa vrúcne modlíme k Jehovovi a prosíme ho, aby nám pomohol prekonať nejakú našu slabosť, dá nám svätého ducha a silu, aby sme s ňou dokázali bojovať. Aj keď sa možno nesprávnych túžob úplne nezbavíme, vďaka týmto duchovným činnostiam budeme mať silu odolať pokušeniu, aby sme im nepodľahli. Ako čítame v Galaťanom 5:16, keď sa dáme viesť duchom, nepodľahneme žiadnej telesnej túžbe.

14) Soske igen kampel, kaj amaro jilo furt zoraleder te kamel te kerel, so hin lačho?

14 Keď sme si už vytvorili zvyk venovať sa duchovným činnostiam, musíme sa ho držať a ďalej si posilňovať túžbu konať to, čo je správne. Prečo? Lebo jeden z našich nepriateľov nikdy nespí. Týmto nepriateľom je náš sklon robiť to, čo je zlé. Možno zistíme, že aj po krste nás priťahujú veci, ktorým by sme sa mali vyhýbať, ako sú napríklad hazardné hry, zneužívanie alkoholu alebo pornografia. (Ef. 5:3, 4) Jeden mladý brat priznáva: „To najťažšie, s čím musím bojovať, je, že ma priťahuje rovnaké pohlavie. Myslel som, že to prejde, ale stále s tým musím bojovať.“ Čo ti pomôže, ak veľmi túžiš po niečom, čo nie je správne?

Ak ťa láka niečo nesprávne, nie si v beznádejnej situácii; aj iní s tým bojovali a zvládli to (Pozri 15., 16. odsek.)

15) Soske amen podhazdel oda, te džanas, hoj the aver džene ľidžan o mariben, sar len o jilo cirdel pro nalačho? (Dikh o obrazkos.)

15 Keď bojuješ s nejakou nesprávnou túžbou, ktorá je veľmi silná, pamätaj, že nie si sám. V Biblii čítame: „Všetkými skúškami, ktorými prechádzate, bežne prechádzajú aj iní ľudia.“ (1. Kor. 10:13a) Tieto slová adresoval apoštol Pavol kresťanom v Korinte. Niektorí boli predtým cudzoložníkmi, homosexuálmi a opilcami. (1. Kor. 6:9–11) Myslíš si, že po krste sa u nich už nikdy neobjavila nejaká nesprávna túžba? Zrejme nie. Je síce pravda, že všetci boli pomazaní, ale stále boli nedokonalí. Preto určite z času na čas bojovali s nesprávnymi túžbami. To ťa môže povzbudiť. Prečo? Pretože z toho vidno, že aj iní bojovali s rovnakou nesprávnou túžbou ako ty, ale podarilo sa im ju prekonať. A tak môžeme zostať „pevní vo viere, lebo [vieme], že rovnako trpia [naši] bratia na celom svete“. (1. Petra 5:9)

16) So hin igen nalačho a soske?

16 Možno si myslíš, že nikto nemôže rozumieť tomu, čo prežívaš. Ale to je nebezpečný názor, lebo by si mohol dospieť k záveru, že si v beznádejnej situácii a že nesprávnej túžbe nie si schopný odolať. Biblia hovorí niečo iné. Píše sa v nej: „Boh je verný a nedopustí na vás skúšku, ktorá by bola nad vaše sily. Postará sa o východisko, aby ste ju dokázali zniesť.“ (1. Kor. 10:13b) Teda aj keď po niečom nesprávnom veľmi silno túžime, dokážeme tomu odolať. S Jehovovou pomocou sa dokážeme vyhnúť tomu, aby sme urobili niečo zlé.

17) So keraha, sar amen o jilo chudela te cirdel pro nalačho?

17 Nezabúdajme, že sme nedokonalí, a preto sa môže stať, že sa u nás z času na čas objavia nesprávne túžby. Ale keď sa to stane, konajme rozhodne a hneď ich zavrhnime, tak ako Jozef, ktorý rýchlo utiekol od Putifárovej manželky. (1. Mojž. 39:12) Nesprávnym túžbam sa nemusíme poddať!

THOVEN ANDRE ODA CALO JILO

18, 19) So pestar šaj phučas, te kamas te prekerel peskeri goďi?

18 Pretvárať svoje zmýšľanie znamená neustále sa snažiť o to, aby sme mysleli a konali tak, ako sa to páči Jehovovi. Preto by sme si mali pravidelne klásť otázky: Vidno z toho, ako žijem, že si uvedomujem, aká je táto doba naliehavá? Darí sa mi obliekať si novú osobnosť? Dávam sa viesť svätým duchom a vďaka tomu odolávam pokušeniu podľahnúť nesprávnym túžbam?

19 Keď sa takto skúmaš, neočakávaj od seba dokonalosť, ale teš sa z toho, aký pokrok si urobil. A keď zistíš, že na niečom ešte musíš pracovať, nebuď smutný. Vezmi si k srdcu radu z Filipanom 3:16: „Nech už sme urobili akýkoľvek pokrok, robme ho ďalej tak ako doteraz.“ Potom si môžeš byť istý, že keď sa budeš snažiť pretvárať svoje zmýšľanie, Jehova ťa v tom bude podporovať.

GIĽI 36 Chraňin tuke o jilo!

a Apoštol Pavol nabádal spoluveriacich, aby sa nedali formovať týmto svetom. A to je dobrá rada aj pre nás. Musíme robiť všetko pre to, aby sme sa chránili pred skazeným vplyvom tohto sveta. To si od nás vyžaduje, aby sme naprávali svoje zmýšľanie vždy, keď si uvedomíme, že nie je v súlade s Božou vôľou. V tomto článku si ukážeme, ako to môžeme robiť.

b Pozri článok „Môj život bol stále viac naplnený násilím“ v Strážnej veži z 1. júla 2015.

c OPIS OBRÁZKA: Mladý brat premýšľa, či má ísť na vysokú školu alebo začať s pravidelnou priekopníckou službou.