Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 2

GIĽI 19 Leperas pro Rajeskero meriben

Sal pripravimen pre oda nekbareder ďives andro berš?

Sal pripravimen pre oda nekbareder ďives andro berš?

„Keren ada pre miro leperiben.“ (LUK. 22:19)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Prečo je Pamätná slávnosť taká výnimočná, ako sa na ňu môžeš pripraviť a ako môžeš pomôcť druhým, aby sa jej zúčastnili.

1) Soske hin o Leperiben oda nekbareder ďives andro berš? (Lukaš 22:19, 20)

 PRE Jehovových svedkov je najdôležitejším dňom v roku deň, keď sa koná Pamätná slávnosť. Je to jediná udalosť, o ktorej Ježiš vyslovene povedal svojim nasledovníkom, aby si ju pripomínali. (Prečítajte Lukáša 22:19, 20.) Na túto slávnosť sa tešíme z viacerých dôvodov. Pozrime sa na niektoré z nich.

2) Soske radisaľuvas olestar, hoj džaha pro Leperiben?

2 Pamätná slávnosť nám pomáha premýšľať o tom, aká cenná je pre nás výkupná obeť. Pripomíname si na nej, ako môžeme ukázať, že sme za ňu vďační. (2. Kor. 5:14, 15) Je to tiež príležitosť, aby sme sa s bratmi a sestrami „navzájom povzbudili“. (Rim. 1:12) Každý rok na ňu príde aj veľa nečinných. To, ako ich srdečne privítame, na niektorých z nich tak zapôsobí, že sa chcú k Jehovovi vrátiť. A mnohých ďalších ľudí zaujme, čo tam vidia a počujú, a chcú začať študovať Bibliu. Preto nie div, že má Pamätná slávnosť v našom srdci také dôležité miesto!

3) Sar amendar o Leperiben kerel jekh ľudos? (Dikh the obrazkos.)

3 Premýšľaj aj o tom, ako nás Pamätná slávnosť zjednocuje s bratmi a sestrami po celom svete. Ako slnko postupne zapadá, tak sa na túto slávnosť zhromažďuje Boží ľud na celej zemi. Všade zaznieva prejav, ktorý zdôrazňuje, aké je výkupné dôležité. Zaspievame dve piesne na chválu Jehovu, podávame si symboly a zo srdca povieme „amen“ na konci každej zo štyroch modlitieb. Za asi 24 hodín prebehne táto slávnosť rovnakým spôsobom vo všetkých zboroch. Vieš si predstaviť, aký šťastný musí byť Jehova a Ježiš, keď vidia, ako ich jednotne chválime?

Pamätná slávnosť nás zjednocuje s bratmi a sestrami po celom svete (Pozri 3. odsek.) f


4) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

4 V tomto článku si rozoberieme tri otázky: Ako si môžeme na Pamätnú slávnosť pripraviť srdce? Ako môžeme pomôcť druhým, aby z nej mali úžitok? A čo môžeme urobiť pre nečinných? Keď si na tieto otázky odpovieme, budeme na túto výnimočnú udalosť pripravení.

SAR AMENGE PRIPRAVINAHA O JILO PRO LEPERIBEN

5) (a) Soske kampel te rozmišľinel pal oda, savo baro sas, hoj o Ježiš diňa peskero dživipen vaš amenge? (Žalm 49:7, 8) (b) So tut dodžanľal le videjostar Soske o Ježiš muľa?

5 Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako môžeme na Pamätnú slávnosť pripraviť svoje srdce, je premýšľať o hodnote Ježišovej výkupnej obete. Sami by sme sa z hriechu a smrti nikdy nedokázali vykúpiť. (Prečítajte Žalm 49:7, 8; pozri aj video Prečo Ježiš zomrel?) a Preto Jehova poslal na zem svojho Syna. Keď za nás Ježiš zomrel, pre oboch to bola obrovská obeť. (Rim. 6:23) Čím viac budeme uvažovať o tom, čo ich to stálo, tým viac si budeme túto obeť ceniť. V tomto článku sa nad tým hlbšie zamyslíme. Ale najprv si povieme, čo vlastne výkupné je.

6) So hin o vikupno u soske les mušinďa o Ježiš te poťinel?

6 Výkupné je cena, ktorá sa platí za to, aby sa niečo kúpilo späť. Keď bol prvý človek Adam stvorený, bol dokonalý. Ale keď zhrešil, stratil možnosť žiť večne. A to sa netýkalo len jeho, ale aj všetkých jeho detí. No Ježiš kúpil späť to, čo Adam stratil, tak, že obetoval svoj dokonalý život. Po celý čas, čo žil na zemi, „nezhrešil a z jeho úst nikdy nevyšlo klamstvo“. (1. Petra 2:22) Keď zomieral, jeho dokonalý život presne zodpovedal tomu, čo Adam stratil. (1. Kor. 15:45; 1. Tim. 2:6)

7) So o Ježiš mušinďa te zľidžal, kaj te ačhel le Jehovaske verno, sar sas pre phuv?

7 Ježiš svojho nebeského Otca poslúchal vo všetkom, aj keď na zemi zažíval rôzne skúšky. Ako dieťa poslúchal svojich nedokonalých rodičov, hoci on sám bol dokonalý. (Luk. 2:51) Poslušnosť potreboval, aj keď dospieval, lebo druhí sa ho možno snažili naviesť na niečo nesprávne. A keď bol dospelý, musel odolávať rôznym Satanovým pokušeniam vrátane priamych útokov na jeho vernosť Bohu. (Mat. 4:1–11) Satan bol rozhodnutý urobiť všetko pre to, aby Ježiš zhrešil a nemohol výkupné zaplatiť.

8) Mek so aver mušinďa o Ježiš te zľidžal?

8 Neskôr musel Ježiš zvládnuť aj ďalšie skúšky. Jeho nepriatelia ho prenasledovali a chceli ho zabiť. (Luk. 4:28, 29; 13:31) Musel sa vyrovnávať s chybami svojich nasledovníkov. (Mar. 9:33, 34) Počas súdneho procesu, v ktorom sa malo rozhodnúť o jeho živote, ho mučili a posmievali sa mu. Potom ho extrémne bolestivým a ponižujúcim spôsobom popravili. (Hebr. 12:1–3) A posledné chvíle tejto skúšky musel zvládnuť sám, bez Jehovovej ochrany. b (Mat. 27:46)

9) Sar tuke hin pro jilo, te rozmišľines pal oda, soha savoreha peske o Ježiš pregeľa? (1. Petra 1:8)

9 Teda výkupné stálo Ježiša naozaj veľa. Keď premýšľaš, čo všetko bol pre teba ochotný obetovať, necítiš k nemu hlbokú lásku? (Prečítajte 1. Petra 1:8.)

10) Keci molas le Jehovas o vikupno?

10 A čo Jehova? Čo bol ochotný obetovať on, aby mohol Ježiš zaplatiť výkupné? Jehova a Ježiš majú ten najbližší vzťah, aký môže byť medzi otcom a synom. (Prísl. 8:30) Vieš si predstaviť, ako sa asi cítil, keď videl, čím všetkým si musel jeho Syn prejsť? Určite ho veľmi bolelo, ako ho zavrhli, ako s ním zle zaobchádzali a ako trpel.

11) Sar sas le Jehovaske, sar dikhelas, sar merel leskero Čhavo?

11 Každý rodič, ktorému zomrelo dieťa, vie, aká je to neopísateľná bolesť. Aj keď máme pevnú vieru vo vzkriesenie, tá bolesť, ktorú cítime, keď nám zomrie niekto milovaný, len tak nezmizne. Tento príklad nám pomáha pochopiť, ako sa musel cítiť Jehova, keď 14. nisana roku 33 n. l. videl, ako jeho milovaný Syn trpí a zomiera. c (Mat. 3:17)

12) So nekfeder šaj keras anglo Leperiben?

12 Čo keby si si do Pamätnej slávnosti urobil študijný projekt na tému výkupné? Môžeš to zahrnúť do svojho osobného štúdia alebo do vášho rodinného uctievania. Môžeš pri tom využiť Pomôcku na vyhľadávanie v publikáciách Jehovových svedkov alebo ďalšie naše pomôcky na štúdium, kde nájdeš viac detailov o výkupnom. d Pred Pamätnou slávnosťou si tiež nezabudni čítať Bibliu podľa rozvrhu v pracovnom zošite. A v deň Pamätnej slávnosti si pozri mimoriadne ranné uctievanie. Keď si na túto udalosť pripravíš svoje srdce, môžeš pomôcť aj druhým, aby z nej mali čo najviac. (Ezdr. 7:10)

SAR ŠAJ POMOŽINES AVRENGE

13) So mušines te kerel, kaj the aver dženen te el chasna kale nekbaredere ďivesestar?

13 Ako môžeš pomôcť druhým, aby mali z Pamätnej slávnosti čo najväčší úžitok? V prvom rade ich na ňu musíš pozvať. Okrem toho, že budeme pozývať ľudí v službe, môžeme si premyslieť, koho ďalšieho by sme ešte mohli pozvať. Môžu to byť napríklad naši príbuzní, kolegovia alebo spolužiaci. Keď nebudeš mať dosť tlačených pozvánok, môžeš im poslať elektronickú. Možno budeš prekvapený, koľko ľudí na to zareaguje. (Kaz. 11:6)

14) Sar oda šaj perel le manušeske, te leha vakereha a vičineha les pro Leperiben? Phen priklados.

14 Nikdy nepodceňuj, akú silu má osobné pozvanie. Presvedčila sa o tom aj jedna sestra, ktorá má neveriaceho manžela. Raz za ňou prišiel a hrdo jej povedal, že s ňou plánuje ísť na Pamätnú slávnosť. Veľmi ju to prekvapilo, lebo predtým ho už veľakrát pozývala, ale vždy odmietol. Čo sa zmenilo? „Dostal som osobnú pozvánku,“ povedal a vysvetlil, že mu ju dal jeden starší z miestneho zboru, ktorého poznal. Ten rok na tú Pamätnú slávnosť prišiel a chodil na ňu aj ďalšie roky.

15) Pre soste na kamas te bisterel, sar varekas vičinas pro Leperiben?

15 Mali by sme pamätať na to, že keď niekoho pozveme, môže mať rôzne otázky, najmä ak ešte nikdy nebol na našom zhromaždení. Môžeme sa zamyslieť, na čo by sa tak mohol opýtať, a pripraviť sa na to. (Kol. 4:6) Niektorí sa možno spýtajú: Ako to tam bude prebiehať? Ako dlho to bude trvať? Čo si mám obliecť? Platí sa vstupné? Budú sa tam konať nejaké zbierky? Keď niekoho pozývame na Pamätnú slávnosť, môžeme sa ho opýtať, či k tomu nemá nejaké otázky, a potom mu na ne odpovedať. Aby si vedel lepšie predstaviť, ako to vyzerá na našich zhromaždeniach, prehraj mu video Pripomienka Ježišovej smrtiAko prebiehajú zhromaždenia v sále Kráľovstva? A v 28. lekcii v knihe Tešte sa zo života navždy nájdeš veľa ďalších pekných myšlienok, o ktoré sa s ním môžeš podeliť.

16) So mek aver šaj phučen ola, so avle peršovar pro Leperiben?

16 Tí, ktorí prídu na Pamätnú slávnosť po prvýkrát, môžu mať po nej ďalšie otázky. Môžu byť prekvapení, prečo tak málo ľudí, ak vôbec niekto, prijíma zo symbolov. Možno ich bude zaujímať, ako často sa Pamätná slávnosť koná a či všetky naše zhromaždenia prebiehajú rovnako. Aj keď sa o mnohých z týchto vecí hovorí v prejave, možno budú chcieť vedieť viac. Veľa dobrých myšlienok, ktoré ti pomôžu odpovedať na ich otázky, nájdeš v článku „Prečo Jehovovi svedkovia slávia Pánovu večeru inak ako ostatné náboženstvá?“ Pred Pamätnou slávnosťou, počas nej aj po nej chceme robiť všetko, čo môžeme, aby sme pomohli tým, ktorí majú správny postoj, mať z tejto udalosti úžitok. (Sk. 13:48)

SAR ŠAJ POMOŽINES OLENGE, SAVE PREAČHILE TE PHIREL ANDRE SLUŽBA

17) Sar šaj pomožinen o phuredera olenge, so preačhile te phirel andre služba? (Ezechijel 34:12, 16)

17 Ako môžu starší v období Pamätnej slávnosti pomáhať nečinným? Ukážte im, že vám na nich záleží. (Prečítajte Ezechiela 34:12, 16.) Ešte pred Pamätnou slávnosťou sa snažte kontaktovať čo najviac z nich. Povedzte im, že ich máte radi, a ponúknite im, že im pomôžete, s čímkoľvek bude treba. Povzbuďte ich, aby prišli na Pamätnú slávnosť. A keď prídu, srdečne ich privítajte. Po Pamätnej slávnosti sa snažte s týmito drahými bratmi a sestrami zostať v kontakte a urobte všetko pre to, aby sa znovu vrátili k Jehovovi. (1. Petra 2:25)

18) Sar dojekh amendar šaj pomožinel olenge, so preačhile te phirel andre služba? (Rimanenge 12:10)

18 Pomôcť nečinným, ktorí prišli na Pamätnú slávnosť, môže každý z nás. Ako? Tak, že im dáme najavo svoju lásku a budeme sa k nim správať láskavo a s úctou. (Prečítajte Rimanom 12:10.) Mysli na to, že pre týchto našich drahých bratov a sestry vôbec nemuselo byť ľahké prísť opäť medzi nás. Možno mali obavy, ako ich prijmeme. e Preto im nechceme dávať žiadne netaktné otázky ani povedať niečo, čo by ich mohlo zraniť. (1. Tes. 5:11) Títo bratia a sestry sú stále súčasťou našej duchovnej rodiny. Sme šťastní, že sú opäť s nami a že môžeme uctievať Jehovu spoločne. (Žalm 119:176; Sk. 20:35)

19) So amenge anel oda, hoj peske leperas le Ježišoskero meriben?

19 Ceníme si, že si môžeme každý rok pripomínať Ježišovu smrť. Prináša to veľa dobrého nám aj druhým. (Iz. 48:17, 18) Ešte viac milujeme Jehovu a Ježiša. Máme príležitosť ukázať, akí sme vďační za to, čo pre nás urobili. S bratmi a sestrami sme si ešte bližší. A môžeme pomáhať ďalším, aby sa dozvedeli, z akých krásnych vecí sa môžu vďaka výkupnému tešiť. A tak urobme maximum, aby sme sa na tohtoročnú Pamätnú slávnosť pripravili. Bude to ten najdôležitejší deň v roku!

SO ŠAJ KERAS, KAJ...

  • te pripravinas pro Leperiben peskero jilo?

  • te pomožinas avrenge, mi el len chasna kale nekbaredere ďivesestar?

  • te pomožinas olenge, so preačhile te phirel andre služba?

GIĽI 18 Paľikeras vaš le Ježišoskeri obeť

a Články a videá, o ktorých sa hovorí v tomto článku, nájdeš na jw.org cez vyhľadávacie pole.

b Pozri článok „Otázky čitateľov“ v Strážnej veži z apríla 2021.

d Pozri rámček „ Čo si preštudovať“.

e Pozri obrázky a rámček „ Ako reagoval zbor?“ Nečinný brat váha, či má vojsť do sály Kráľovstva, ale prekoná sa. Všetci ho s radosťou vítajú a on sa teší, že je s nimi.

f OPIS OBRÁZKA: Zatiaľ čo bratia a sestry v jednej časti sveta slávia Pamätnú slávnosť, ich spoluveriaci v iných častiach sveta sa na ňu ešte len pripravujú.