Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 26

Šaj the tu keres le učeňiken?

Šaj the tu keres le učeňiken?

„O Del tumen zoraľarel, kaj te kamen te kerel oda, so ov kamel a dela tumen pre koda the zor.“ (FIL. 2:13)

GIĽI 64 Radišagoha avas pre žatva

ČO SA DOZVIEME *

1) So predal tute kerďa o Jehovas?

AKO si sa stal Jehovovým svedkom? Najprv si počul „dobrú správu“ – možno od rodičov, od kolegu alebo od spolužiaka, alebo ti niekto zazvonil pri dverách. (Mar. 13:10) Potom sa ti niekto veľa venoval, keď s tebou viedol biblické štúdium. Počas štúdia si začal milovať Jehovu a dozvedel si sa, že aj on miluje teba. Jehova ťa pritiahol k pravde, stal si sa učeníkom Ježiša Krista a teraz máš nádej na večný život. (Ján 6:44) Si Jehovovi určite vďačný za to, že niekoho podnietil, aby ti pomohol spoznať pravdu, a že ti umožnil stať sa jeho služobníkom.

2) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

2 Teraz, keď už poznáme pravdu, máme úžasnú možnosť pomáhať aj druhým, aby sa k nám pripojili na ceste, ktorá vedie do života. Možno nemáme problém so službou z domu do domu, ale ponúkať biblické štúdiá a viesť ich je už pre nás ťažšie. Je to aj tvoj prípad? Ak áno, možno ti pomôžu niektoré návrhy v tomto článku. Povieme si, čo nás motivuje, aby sme sa zapojili do diela robenia učeníkov. Ukážeme si, ako môžeme prekonávať prekážky, ktoré nám bránia viesť biblické štúdium. Ale najprv si rozoberme, prečo by sme mali byť nielen zvestovateľmi dobrej správy, ale aj učiteľmi.

NA ČA ZVESTINAS, AĽE THE SIKHĽARAS

3) Soske zvestinas?

3 Keď bol Ježiš na zemi, poveril svojich nasledovníkov dvojakou úlohou. Po prvé, povedal im, aby zvestovali dobrú správu o Kráľovstve, a ukázal im, ako to majú robiť. (Mat. 10:7; Luk. 8:1) Okrem iného Ježiš svojim učeníkom povedal, čo majú robiť, ak ľudia prijmú dobrú správu o Kráľovstve, a čo majú robiť, ak ju neprijmú. (Luk. 9:2–5) Predpovedal aj to, v akom rozsahu bude toto dielo prebiehať a že jeho nasledovníci budú vydávať „svedectvo všetkým národom“. (Mat. 24:14; Sk. 1:8) Učeníci mali hovoriť ľuďom o Božom Kráľovstve a o tom, čo uskutoční, bez ohľadu na to, s akými reakciami sa stretnú.

4) So mek mušinas te kerel, sar phenel o Matúš 28:18–20?

4 Po druhé, Ježiš poveril svojich nasledovníkov, aby robili učeníkov a učili ich dodržiavať všetko, čo prikázal. Niektorí tvrdia, že príkaz zvestovať a robiť učeníkov platil len pre kresťanov v prvom storočí. Ale je to tak? Nie, lebo z Ježišových slov vyplýva, že táto dôležitá práca sa bude vykonávať aj v našich dňoch a bude trvať „až do konca tohto usporiadania sveta“. (Prečítajte Matúša 28:18–20.) Ježiš vyslovil tento príkaz pravdepodobne vtedy, keď sa zjavil viac než 500 učeníkom. (1. Kor. 15:6) A v zjavení, ktoré dal Jánovi, jasne ukázal, že od všetkých svojich učeníkov očakáva, že budú pomáhať ďalším spoznávať Jehovu. (Zjav. 22:17)

5) Soha o Pavol andro 1. Korinťanom 3:6–9 sikaďa, hoj kampel na ča te zvestinel, aľe the te sikhľarel?

5 Apoštol Pavol prirovnal dielo robenia učeníkov k práci poľnohospodára a ukázal, že nestačí len sadiť. Korinťanom povedal: „Ja som sadil, Apollo polieval... Vy ste Božie pole.“ (Prečítajte 1. Korinťanom 3:6–9.) Pracujeme na „Božom poli“ a našou úlohou nie je len sadiť rastlinky, ale ich aj polievať a priebežne sledovať, ako rastú. (Ján 4:35) Súčasne si uvedomujeme, že ten, kto dáva vzrast, je Boh.

6) So savoro keras, sar sikhľaras avren?

6 Hľadáme ľudí, ktorí majú „správny postoj k pravde vedúcej k večnému životu“. (Sk. 13:48) Keď chceme, aby sa stali učeníkmi, musíme im pomôcť (1) pochopiť, (2) prijať a (3) uplatniť to, čo sa učia z Biblie. (Ján 17:3; Kol. 2:6, 7; 1. Tes. 2:13) Každý v zbore môže pomáhať záujemcom v duchovnom raste. Ako? Tak, že keď prídu na zhromaždenie, srdečne ich privítame a dáme im najavo, že ich máme radi. (Ján 13:35) Ten, kto vedie štúdium, musí pomôcť záujemcovi „zbúrať akúkoľvek pevnosť“, čiže zbaviť sa falošných náuk a škodlivých zvykov. (2. Kor. 10:4, 5) To si môže vyžadovať veľa času a úsilia. Môže to trvať veľa mesiacov, kým pomôžeme záujemcovi urobiť potrebné zmeny v živote a dospieť ku krstu. Ale tá námaha stojí za to.

O KAMIBEN AMEN CIRDEL TE KEREL LE UČEŇIKEN

7) So amen cirdel te zvestinel a te kerel le učeňiken?

7 Prečo sa zapájame do zvestovania a robenia učeníkov? Po prvé preto, lebo milujeme Jehovu. Keď robíš, čo môžeš, aby si poslúchal príkaz zvestovať a robiť učeníkov, dokazuješ, že miluješ Boha. (1. Jána 5:3) Zamysli sa: Z lásky k Jehovovi si začal zvestovať z domu do domu. Bolo to ľahké? Asi nie. Mal si obavy, keď si šiel prvýkrát do služby a mal si zazvoniť pri prvých dverách? Určite áno. Ale vedel si, že to od teba chce Ježiš, a poslúchol si jeho príkaz. Časom sa tvoje obavy zo služby pravdepodobne zmiernili. A ako sa pozeráš na vedenie biblického štúdia? Máš z toho obavy? Možno. Ale keď budeš prosiť Jehovu, aby ti ich pomohol prekonať a aby si dokázal pozbierať odvahu ponúknuť štúdium, Jehova posilní tvoju túžbu robiť učeníkov.

8) Mek so amen cirdel te sikhľarel le manušen? (Marek 6:34)

8 Po druhé, do diela zvestovania a robenia učeníkov sa zapájame preto, lebo milujeme svojich blížnych. Raz bol Ježiš so svojimi učeníkmi po službe veľmi unavený a chceli si niekde odpočinúť. Ale zhromaždil sa tam veľký zástup ľudí. Ježišovi ich „prišlo ľúto... a začal ich učiť mnohé veci“. (Prečítajte Marka 6:34.) Premohol únavu a naplno sa týmto ľuďom venoval. Prečo? Lebo si predstavil seba na ich mieste. Videl, ako veľmi trpia – ako veľmi potrebujú nádej –, a chcel im pomôcť. Dnes na tom ľudia nie sú o nič lepšie. Nedaj sa pomýliť vonkajším zdaním. Blúdia ako stratené ovce, ktoré nemajú pastiera. Apoštol Pavol o takýchto ľuďoch povedal, že sú bez Boha a bez nádeje. (Ef. 2:12) Idú po ceste, ktorá „vedie do záhuby“! (Mat. 7:13) Keď sa zamyslíme nad tým, v akom duchovnom stave sú ľudia v našom obvode, láska a súcit nás podnieti, aby sme im pomohli. A najlepší spôsob, ako im pomôcť, je ponúknuť im biblické štúdium.

9) Sar tuke o Jehovas pomožinela? (Filipanom 2:13)

9 Možno váhaš ponúknuť biblické štúdium, lebo si uvedomuješ, že vedenie štúdia si vyžaduje veľa času. Ak to tak cítiš, povedz o tom Jehovovi. Pros ho, aby ti dal túžbu nájsť niekoho, s kým by si mohol študovať Bibliu. (Prečítajte Filipanom 2:13.) Apoštol Ján nás uisťuje, že Boh vypočúva modlitby, ktoré sú v súlade s jeho vôľou. (1. Jána 5:14, 15) Preto si môžeš byť istý, že Jehova ti pomôže rozvinúť si túžbu zapojiť sa do diela robenia učeníkov.

SAR PREDŽAHA ODA, SO TUT ŠAJ ZAAČHAVEL

10., 11) Soske šaj daras te ľidžal o biblicko študijum?

10 Poverenie robiť učeníkov berieme vážne, aj keď možno narážame na určité prekážky, ktoré nám bránia robiť toľko, koľko by sme chceli. S akými prekážkami sa stretávame a ako ich môžeme prekonať?

11 Máme pocit, že nás obmedzujú okolnosti. Napríklad niektorí zvestovatelia sú vekovo starší alebo majú zdravotné problémy. Patríš k nim aj ty? Ak áno, zamysli sa nad tým, čo sme sa naučili počas pandémie koronavírusu. Prišli sme na to, že efektívne biblické štúdiá sa dajú viesť aj cez telefón alebo cez internet. Takže môžeš začať biblické štúdium a viesť ho z pohodlia svojho domova. A má to aj ďalšiu výhodu. Niektorí by radi študovali Bibliu, ale nevyhovuje im čas, ktorý majú bratia zvyčajne vyhradený na službu. Viac by im to vyhovovalo ráno alebo neskoro večer. Vedel by si sa takýmto ľuďom prispôsobiť? Nikodém prišiel za Ježišom v noci. A Ježiš sa mu prispôsobil a vyučoval ho. (Ján 3:1, 2)

12) Soske šaj paťas, hoj džanaha te ľidžal o biblicko študijum?

12 Myslíme si, že nemáme dostatok schopností, aby sme viedli biblické štúdium. Možno si hovoríme, že skôr ako začneme viesť štúdium, potrebujeme získať viac poznania alebo sa zlepšiť vo vyučovaní. Ak si to myslíš aj ty, pouvažuj o troch veciach, ktoré ti môžu pomôcť, aby si si viac veril. Po prvé, Jehova ťa považuje za schopného vyučovať druhých. (2. Kor. 3:5) Po druhé, Ježiš, ktorý má „všetku moc v nebi a na zemi“, ťa poveril úlohou vyučovať. (Mat. 28:18) A po tretie, môžeš sa spoľahnúť na pomoc druhých. Ježiš sa spoliehal na svojho Otca a hovoril tak, ako ho Otec naučil. V tom môžeš napodobniť Ježiša aj ty. (Ján 8:28; 12:49) Okrem toho sa môžeš obrátiť aj na dozorcu vašej zvestovateľskej skupiny, skúseného priekopníka alebo iného skúseného zvestovateľa a poprosiť ho, aby ti pomohol začať a viesť biblické štúdium. Väčšiu istotu môžeš nadobudnúť tak, že budeš prítomný na biblickom štúdiu, ktoré vedie niektorý z týchto zvestovateľov.

13) Pre soste mušinas akana te prisikhľol?

13 Zdá sa nám ťažké osvojiť si nové vyučovacie metódy a naučiť sa používať nové pomôcky. Biblické štúdiá teraz vedieme po novom. Naša hlavná pomôcka na vedenie štúdia, kniha Tešte sa zo života navždy, je zostavená tak, že sa na štúdium musíme pripravovať inak ako doteraz a inak ho aj viesť. Je v nej menej odsekov na čítanie a dáva viac priestoru na rozhovor so záujemcom. Pri vyučovaní používame viac videí a elektronických nástrojov, napríklad JW Library®. Ak ich nevieš používať, popros niekoho, aby ťa to naučil. Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa. Nie je ľahké prispôsobiť sa novým postupom. Ale s Jehovovou pomocou a s pomocou druhých to môžeš zvládnuť a zo štúdia so záujemcom budeš mať väčšiu radosť. Jeden priekopník sa vyjadril, že študovať touto novou metódou je „príjemnejšie pre záujemcu i pre zvestovateľa“.

14) (a) Pre soste našťi bisteras, sar zvestinas odoj, kaj hin oda phares? (b) Sar amen podhazdel 1. Korinťanom 3:6, 7?

14 Zvestujeme v obvode, kde je ťažké zaviesť biblické štúdium. Čo nám pomôže zachovať si pozitívny postoj, keď sú ľudia ľahostajní k nášmu posolstvu alebo nám dokonca odporujú? Nezabudnime, že okolnosti ľudí v tomto nepokojnom svete sa môžu rýchlo zmeniť. Tí, ktorí v minulosti neprejavovali záujem, si môžu uvedomiť svoje duchovné potreby. (Mat. 5:3) Niektorí ľudia, ktorí vždy odmietali naše publikácie, neskôr prijali ponuku biblického štúdia. Vieme tiež, že Jehova je Pánom žatvy. (Mat. 9:38) Od nás chce, aby sme sadili a polievali, ale vzrast dáva on. (1. Kor. 3:6, 7) Možno v súčasnosti nevedieme žiadne biblické štúdium. Ale veľmi povzbudzujúce je vedieť, že Jehova nás neodmeňuje za naše výsledky, ale za naše úsilie! *

RADISAĽUV OLESTAR, HOJ KERES LE UČEŇIKEN

Naše zvestovateľské a vyučovacie dielo môže ľuďom zmeniť život (Pozri 15. – 17. odsek.) *

15) Sar hin le Jehovaske, te vareko chudel te študinel a kerel pal oda, so sikhľol?

15 Jehova sa teší, keď niekto prijme biblickú pravdu a hovorí o nej druhým. (Prísl. 23:15, 16) Ako veľmi sa musí Jehova radovať, keď vidí, s akou horlivosťou dnes jeho služobníci zvestujú a vyučujú! Napriek globálnej pandémii sa v služobnom roku 2020 viedlo 7 705 765 biblických štúdií a 241 994 ľudí sa zasvätilo Jehovovi a dalo sa pokrstiť. A títo noví učeníci zavedú ďalšie biblické štúdiá a pomôžu ďalším ľuďom, aby sa stali Ježišovými učeníkmi. (Luk. 6:40) Môžeme si byť istí, že Jehova je veľmi rád, keď sa zapájame do diela robenia učeníkov.

16) So sako amendar kamel te kerel?

16 Robenie učeníkov je namáhavá práca, ale s Jehovovou pomocou môžeme prispieť svojím dielom, aby sme niekomu pomohli vytvoriť si blízky vzťah k nášmu nebeskému Otcovi. Mohli by sme si dať za cieľ zaviesť aspoň jedno biblické štúdium? Možno budeme prekvapení, k akým výsledkom to povedie, keď budeme ponúkať biblické štúdium pri každej vhodnej príležitosti. Jehova naše úsilie určite požehná.

17) So šukar zadživaha, te zathovaha o biblicko študijum?

17 Zvestovať ľuďom dobrú správu a učiť ich pravdu je veľká česť. Táto práca nám prináša veľkú radosť. Takúto radosť zažil aj apoštol Pavol, ktorý pomohol mnohým v Tesalonike stať sa učeníkmi. Svoje pocity vyjadril takto: „Čo je našou nádejou alebo radosťou, alebo korunou, na ktorú budeme hrdí pred naším Pánom Ježišom počas jeho prítomnosti? Či nie vy? Vy ste našou slávou a radosťou.“ (1. Tes. 2:19, 20; Sk. 17:1–4) Mnohí to dnes cítia rovnako. Sestra, ktorá sa volá Stéphanie a spolu so svojím manželom priviedla mnohých ku krstu, hovorí: „Pomôcť niekomu zasvätiť sa Jehovovi prináša tú najväčšiu radosť.“

GIĽI 57 Das duma savore manušenca

^ 5. ods. Jehova nás poveril dôležitou úlohou nielen zvestovať ľuďom dobrú správu, ale ich aj učiť dodržiavať všetko, čo Ježiš prikázal. V tomto článku si zodpovieme niekoľko otázok: Čo nás motivuje, aby sme vyučovali druhých? S akými prekážkami sa stretávame, keď zvestujeme a robíme učeníkov? A ako ich môžeme prekonať?

^ 14. ods. Podrobnejšie vysvetlenie toho, aká je naša úloha v diele robenia učeníkov, nájdeš v článku „Ako môže každý v zbore pomáhať záujemcom napredovať ku krstu“ v Strážnej veži z marca 2021.

^ 53. ods. OPIS OBRÁZKA: Ako môže biblické štúdium zmeniť človeku život: Život mladého muža spočiatku nemá zmysel, lebo nepozná Jehovu. Potom ho v službe oslovia Jehovovi svedkovia a on prijme ponuku biblického štúdia. To, čo sa učí, ho vedie k tomu, aby sa zasvätil Jehovovi a dal sa pokrstiť. Časom aj on učí o Jehovovi druhých. Nakoniec sa všetci tešia zo života v raji.