ŠTUDIJNO ČLANKOS 23
Le Jehovaha ňigda na sal korkoro
„O Jehovas hino pašes paš savore, so ke leste vičinen.” (ŽALM 145:18)
GIĽI 28 Ko šaj el tiro prjaťeľis?
ČO SA DOZVIEME *
1) Soske pes varekana šaj ciťinas korkore?
TAKMER každý z nás sa niekedy cíti osamelý. U niektorých to trvá len krátko, ale u iných môžu pocity osamelosti pretrvávať dlhšie. Osamelí sa môžeme cítiť dokonca aj vtedy, keď sme obklopení ľuďmi. Pre niektorých je ťažké zapadnúť do nového zboru. Ďalší pochádzajú z rodiny, v ktorej mali k sebe veľmi blízko, a keď sa presťahujú niekam ďaleko, cítia sa osamelí. Ďalším veľmi chýba milovaný človek, ktorý im zomrel. A niektorí kresťania, najmä tí, ktorí iba nedávno spoznali pravdu, sa cítia sami, lebo ich členovia rodiny a bývalí priatelia zavrhli a spôsobujú im ťažkosti.
2) Pre soste peske odphenaha andre kada člankos?
2 Jehova o nás vie všetko a úplne nám rozumie. Keď sa cítime osamelí, vie o tom a chce nám pomôcť. Ako nám Jehova pomáha? Ako si môžeme pomôcť sami? A ako môžeme pomáhať bratom a sestrám v zbore, ktorí sa cítia osamelí? Postupne si na tieto otázky odpovieme.
LE JEHOVASKE NANE JEKH SAR PES CIŤINAS
3) Sar o Jehovas sikaďa, hoj leske nane jekh, so predživel o Eliáš?
3 Jehovovi veľmi záleží na tom, aby boli všetci jeho služobníci šťastní. Vidí, keď sme smutní a trápime sa, a je blízko nás. (Žalm 145:18, 19) Pouvažuj o tom, ako sa zaujímal o svojho proroka Eliáša. Tento verný prorok žil v náročnom období v dejinách Izraela. Jehovovi služobníci boli kruto prenasledovaní a Eliáš sa stal hlavným terčom mocných nepriateľov, ktorí odporovali Bohu. (1. Kráľ. 19:1, 2) Eliáša mohol trápiť aj pocit osamelosti, lebo si myslel, že z Jehovových prorokov zostal už len on. (1. Kráľ. 19:10) Jehova to videl a okamžite reagoval. Poslal svojho anjela, aby uistil Eliáša, že nie je sám, že je ešte veľa Izraelitov, ktorí slúžia Bohu. (1. Kráľ. 19:5, 18)
4) Sar o Marek 10:29, 30 sikavel, hoj le Jehovaske nane jekh, so predživen o phrala the pheňa, saven odčhiďa fameľija abo kamarata?
4 Jehova si uvedomuje, že keď sa mu rozhodneme slúžiť, pre niektorých z nás to bude znamenať vzdať sa mnohých vecí. Možno stratíme podporu rodiny a priateľov, ktorí neslúžia Jehovovi. Raz sa apoštol Peter, možno s náznakom obavy v hlase, spýtal Ježiša: „My sme všetko opustili a nasledujeme ťa. Čo nás za to čaká?“ (Mat. 19:27) Ježiš láskavo uistil svojich učeníkov, že dostanú obrovskú duchovnú rodinu. (Prečítajte Marka 10:29, 30.) A Jehova, Hlava našej duchovnej rodiny, sľubuje, že bude podporovať všetkých, ktorí mu verne slúžia. (Žalm 9:10) Rozoberme si teraz niekoľko praktických návrhov, ktoré môžeš uplatniť a tak cítiť, ako ti Jehova pomáha bojovať s pocitmi osamelosti.
SO KEREHA, SAR TUT CIŤINES KORKORO
5) So lačho tuke oda del, te dikhes, hoj o Jehovas hino tuha?
5 Zameriavaj sa na to, ako ťa Jehova podporuje. (Žalm 55:22) Vďaka tomu budeš mať na svoju situáciu vyrovnaný pohľad. Slobodná sestra Carol, * ktorá je v rodine sama v pravde, hovorí: „Keď premýšľam o tom, ako Jehova stál pri mne v náročných obdobiach, uisťuje ma to, že nie som sama. A viem, že Jehova bude stáť pri mne aj v budúcnosti.“
6) Sar o lava andal o 1. Petra 5:9, 10 podhazden olen, so pes ciťinen korkore?
6 Premýšľaj o tom, ako Jehova pomáha bratom a sestrám, ktorí sa cítia osamelí. (Prečítajte 1. Petra 5:9, 10.) Hiroši, ktorý je už dlhé roky jediným Jehovovým svedkom vo svojej rodine, hovorí: „V zbore môžeme vidieť, že nikto z nás nemá bezproblémový život. Ale keď vidíme, že každý robí v službe pre Jehovu všetko, čo môže, nás, ktorí sme sami v pravde, to veľmi povzbudzuje.“
7) Sar tuke pomožinel e modľitba?
7 Pravidelne sa venuj duchovným veciam. Patrí k nim aj modlitba. V nej môžeš Jehovovi otvorene povedať, ako sa cítiš. (1. Petra 5:7) „To, čo mi asi najviac pomáhalo, aby som sa necítila osamelá, bola vrúcna modlitba k Jehovovi,“ hovorí Massiel. Táto mladá sestra sa cítila osamelá, lebo keď sa rozhodla slúžiť Jehovovi, nikto z rodiny ju v tom nepodporil. „Jehova sa pre mňa stal skutočným Otcom. Modlila som sa k nemu každý deň, veľakrát za deň a hovorila som mu, čo cítim.“
8) Sar tuke pomožinel, te genes le Devleskero lav a rozmišľines pal oda, so genďal?
8 Pravidelne si čítaj Božie Slovo a rozjímaj o tých častiach, ktoré dokazujú, že Jehova ťa miluje. Bianca, ktorá musí znášať nepríjemné poznámky od členov rodiny, ktorí sa ju snažia odradiť od služby Jehovovi, hovorí: „Veľmi mi pomáha, keď si čítam a rozjímam o biblických postavách a životných príbehoch Jehovových služobníkov, ktorí boli v podobnej situácii ako ja.“ Niektorí kresťania sa učia naspamäť utešujúce biblické texty, napríklad Žalm 27:10 a Izaiáša 41:10. Ďalší zistili, že keď pri príprave na zhromaždenia alebo pri čítaní Biblie počúvajú načítané audionahrávky, necítia sa takí osamelí.
9) Sar tuke pomožinen o zhromažďeňa?
9 Snaž sa chodiť na všetky zhromaždenia. Program zhromaždenia ťa povzbudí a môžeš spoznať svojich bratov a sestry. (Hebr. 10:24, 25) Massiel, ktorú sme už citovali, hovorí: „Hoci som bola veľmi plachá, povedala som si, že budem na každom jednom zhromaždení a podám komentár. Vďaka tomu som cítila, že patrím do zboru.“
10) Soske igen kampel, kaj te avas amare phralenca pheňenca lačhe prjaťeľa?
10 Vytváraj si priateľstvá s bratmi a sestrami. Hľadaj si priateľov v zbore, od ktorých sa môžeš niečo naučiť, aj keď nie sú rovnako starí ako ty alebo nepochádzajú z rovnakého prostredia. V Biblii sa píše, že múdrosť je „u ľudí v pokročilom veku“. (Jób 12:12) Ale aj starší bratia a sestry sa môžu veľa naučiť od mladších v zbore. Dávid bol oveľa mladší ako Jonatán, ale to im neprekážalo, aby boli blízkymi priateľmi. (1. Sam. 18:1) Keď boli v rôznych ťažkých situáciách, povzbudzovali sa navzájom, aby vytrvávali v službe Jehovovi. (1. Sam. 23:16–18) „Naši bratia a sestry môžu byť naozaj ako naši duchovní rodičia alebo súrodenci,“ hovorí Irina, ktorá v rodine sama slúži Jehovovi. „Jehova ich môže použiť, aby nám pomohli, keď to budeme potrebovať.“
11) So musaj te kerel, te kames te el varekaha prjaťeľis?
11 Spriateliť sa s niekým nemusí byť ľahké, najmä keď je človek plachý. Ratna, nesmelá sestra, ktorá spoznala pravdu napriek odporu, pripúšťa: „Musela som si priznať, že potrebujem pomoc svojej duchovnej rodiny.“ Hovoriť niekomu o svojich pocitoch môže byť ťažké, ale bez otvorenej komunikácie nemôže vzniknúť blízke priateľstvo. Tvoji priatelia ti veľmi radi pomôžu a povzbudia ťa, ale musíš im dať vedieť, ako ti môžu pomôcť.
12) Sar amenge e služba pomožinel, te arakhel lačhe prjaťeľen?
12 Jeden z najlepších spôsobov, ako sa s niekým spriateliť, je ísť s ním do služby. Carol, o ktorej sme už hovorili, povedala: „Veľa dobrých priateliek som si našla, keď som bola so sestrami v službe alebo keď sme spolu trávili čas pri iných duchovných činnostiach. A práve cez tieto priateľky mi Jehova už celé roky pomáha.“ Úsilie, ktoré vynaložíme, aby sme si vytvorili priateľstvo s bratmi a sestrami, určite stojí za to. Jehova ťa prostredníctvom tvojich priateľov povzbudí, keď ťa niečo trápi, napríklad keď sa cítiš osamelý. (Prísl. 17:17)
POMOŽIN AVRENGE, KAJ PES TE CIŤINEN MAŠKAR AMENDE SAR KHERE
13) So musaj te kerel dojekh amendar andro zboros?
13 Každý z nás má zodpovednosť prispievať v zbore k vrúcnej a pokojnej atmosfére, kde sa nikto necíti opustený. (Ján 13:35) Všetko, čo povieme a urobíme, môže mať na druhých veľký vplyv. Všimni si, čo povedala jedna sestra: „Keď som spoznala pravdu, zbor sa stal mojou rodinou. Bez ich pomoci by som sa nestala Jehovovou svedkyňou.“ Ako môžeš prispieť k tomu, aby tí, ktorí sú sami v pravde, cítili, že sú súčasťou zboru?
14) So kereha, kaj te aves prjaťeľis neve dženenca andro zboros?
14 Snaž sa spriateliť s tými, čo sú v zbore noví. Môžeš začať tým, že ich vrúcne privítaš. (Rim. 15:7) Ale nechceme zostať len pri priateľskom pozdrave. Chceme si s nimi postupne vytvoriť blízke priateľstvo. Preto buď k novým v zbore láskavý a úprimne sa o nich zaujímaj. Snaž sa dozvedieť, čím si v živote prechádzajú, ale nezasahuj do ich súkromia. Pre niektorých môže byť ťažké hovoriť o svojich pocitoch, preto ich do toho nenúť. Oveľa lepšie je klásť im taktné otázky a potom trpezlivo počúvať, čo povedia. Môžeš sa ich napríklad opýtať, ako spoznali pravdu.
15) Sar pomožinena avrenge andro zboros phrala the pheňa, so hin len but skusenosťi?
15 Keď sa duchovne zrelí kresťania, najmä zboroví starší, zaujímajú o druhých v zbore, celý zbor duchovne rastie. Melissa, ktorú v pravde vychovávala jej
mama, hovorí: „Veľmi si cením bratov, ktorí sa za tie roky stali mojimi duchovnými otcami. Nachádzali si na mňa čas a venovali sa mi. Vždy, keď som sa potrebovala porozprávať, mala som sa na koho obrátiť.“ Mladý brat Mauricio sa cítil opustený, keď sa brat, ktorý s ním študoval Bibliu, stal nečinným. Hovorí: „Veľmi mi pomohlo to, ako sa o mňa zaujímali zboroví starší. Často sa so mnou rozprávali. Chodili so mnou do služby, hovorili mi, aké povzbudzujúce myšlienky našli pri osobnom štúdiu, a dokonca si so mnou chodili zašportovať.“ Melissa aj Mauricio dnes slúžia celým časom.16, 17) Soha pomožineha avrenge?
16 Prakticky pomáhaj druhým. (Gal. 6:10) „To, čo človek potrebuje, je často len malý skutok láskavosti v pravý čas,“ hovorí Leo, ktorý slúži ako misionár veľmi ďaleko od svojej rodiny. „Pamätám sa, ako som raz mal autonehodu. Keď som konečne prišiel domov, bol som celý vystresovaný. Ale jedni manželia ma k sebe pozvali na jedlo. Už sa nepamätám, čo sme jedli, ale pamätám si, ako pozorne ma počúvali. Keď som od nich odchádzal, cítil som sa oveľa lepšie.“
17 Všetci máme radi teokratické podujatia, napríklad naše zjazdy. Tešíme sa, že na nich môžeme byť s našimi bratmi a sestrami a rozprávať sa s nimi o duchovnom programe. Ale Carol, ktorú sme už citovali, hovorí: „Pre mňa sú zjazdy mimoriadne náročné.“ Prečo? Vysvetľuje: „Hoci sú okolo mňa stovky alebo aj tisícky bratov a sestier, často sú tam všetci spolu so svojimi rodinami. Keď ich vidím, cítim sa ešte viac osamelá.“ Pre iných je veľmi ťažké ísť prvýkrát na zjazd po smrti manželského partnera. Vieš o niekom, kto má takéto okolnosti? Mohol by si ho pozvať, aby na najbližšie teokratické podujatie išiel s vašou rodinou?
18) Sar sikavaha, hoj sam šťira, avka sar pes phenel andro 2. Korinťanom 6:11–13?
18 Snaž sa s druhými tráviť čas. Zahrň do svojich voľnočasových aktivít rôznych 2. Korinťanom 6:11–13.) „Mám veľa pekných spomienok na to, ako nás bratia a sestry pozvali k sebe na návštevu alebo na nejaký výlet,“ hovorí Melissa, ktorú sme už spomínali. Je vo vašom zbore niekto, komu by si mohol prejaviť pohostinnosť?
bratov a sestry, hlavne tých, ktorí sa cítia osamelí. Najmä im chceme „otvoriť svoje srdce dokorán“. (Prečítajte19) Kana peske o phrala the pheňa igen ceňinena, hoj avaha lenca?
19 Sú dni, keď naši bratia a sestry zvlášť ocenia našu spoločnosť. Môže to byť napríklad v období sviatkov, keď je pre nich ťažké byť so svojou rodinou, ktorá neuctieva Jehovu. Ďalší môžu cítiť veľký smútok v určité dni v roku, napríklad na výročie smrti ich milovaného človeka. Keď takýmto bratom a sestrám ponúkneme svoju spoločnosť, dáme im najavo, že sa o nich úprimne staráme. (Fil. 2:20)
20) Sar amenge pomožinena le Ježišoskere lava andal o Matúš 12:48–50, te pes ciťinas korkore?
20 Existuje veľa dôvodov, prečo sa niekedy môžeme cítiť osamelí. Ale nesmieme zabúdať, že Jehova dobre vie o našich pocitoch. Na to, aby nám dal to, čo potrebujeme, často používa našich bratov a sestry. (Prečítajte Matúša 12:48–50.) My zase môžeme dať Jehovovi najavo vďačnosť za duchovnú rodinu tak, že sa zo všetkých síl snažíme pomáhať našim bratom a sestrám. Bez ohľadu na to, ako sa niekedy cítime, nikdy nie sme sami, lebo Jehova je stále s nami!
GIĽI 46 Jehova, sal ajso lačho, paľikeras!
^ 5. ods. Bojuješ niekedy s pocitmi osamelosti? Ak áno, buď si istý, že Jehova o tom dobre vie a chce ti pomôcť. V tomto článku si povieme, čo môžeš robiť, aby si prekonal osamelosť. Povieme si tiež, ako môžeš povzbudzovať bratov a sestry, ktorí sa cítia osamelí.
^ 5. ods. Niektoré mená boli zmenené.
^ 60. ods. OPIS OBRÁZKA: Brat, ktorému zomrela manželka, počúva audionahrávky Biblie a študijných publikácií.
^ 62. ods. OPIS OBRÁZKA: Brat s dcérkou prichádzajú na návštevu k staršiemu bratovi zo zboru a prinášajú mu koláčiky.