Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 26 

Av pripravimen pro Jehovaskero ďives

Av pripravimen pro Jehovaskero ďives

„Le Jehovaskero ďives avela sar o živaňis raťate.“ (1. TES. 5:2)

GIĽI 143 Radišagoha užaren pro Jehovaskero ďives

ČO SA DOZVIEME a

1) So mušinas te kerel, kaj te predživas le Jehovaskero ďives?

 KEĎ sa v Biblii hovorí o „Jehovovom dni“, myslí sa tým čas, keď Jehova zničí svojich nepriateľov a oslobodí svoj ľud. V minulosti už zasiahol proti niektorým národom a vykonal nad nimi rozsudok. (Iz. 13:1, 6; Ezech. 13:5; Sof. 1:8) V našich dňoch sa „Jehovov deň“ začne útokom na Veľký Babylon a skončí sa Armagedonom. Aby sme tento „deň“ prežili, musíme naň byť pripravení už teraz. Ježiš povedal: „Buďte pripravení.“ To neznamená nejakú jednorazovú prípravu, ale to, že na „veľké súženie“ máme byť pripravení stále. (Luk. 12:40; Mat. 24:21)

2) So lačho amen dela oda, te študinaha 1. Tesaloničanom?

2 Apoštol Pavol vo svojom prvom liste Tesaloničanom použil viacero prirovnaní, aby kresťanom pomohol pripraviť sa na Jehovov veľký deň súdu. Hoci vedel, že ten deň nepríde hneď, povzbudzoval spolukresťanov, aby naň boli pripravení tak, akoby mal prísť už zajtra. (2. Tes. 2:1–3) Takýto postoj by sme mali mať aj my. Zamyslime sa, čo Pavol napísal o tom, (1) ako príde Jehovov deň, (2) kto ho neprežije a (3) ako by sme sa naň mali pripraviť.

SAR AVELA LE JEHOVASKERO ĎIVES?

Keď apoštol Pavol písal 1. Tesaloničanom, použil prirovnania, ktoré sú poučné aj pre nás (Pozri 3. odsek.)

3) Sar le Jehovaskero ďives avela sar o živaňis raťate? (Dikh the obrazkos.)

3 „Ako zlodej v noci.“ (1. Tes. 5:2) Toto je prvé z troch prirovnaní, ktoré opisujú príchod Jehovovho dňa. Zlodeji často konajú rýchlo a pod rúškom tmy, keď to ľudia nečakajú. Jehovov deň príde tiež nečakane a väčšinu ľudí prekvapí. Dokonca aj nás môže prekvapiť, ako rýchlo sa všetko zbehne. Ale my na rozdiel od zlých ľudí tento Jehovov deň súdu prežijeme.

4) Andre soste hino le Jehovaskero ďives ajso sar o dukha, so hin la khabňa džuvľa?

4 „Ako pôrodné bolesti na tehotnú ženu.“ (1. Tes. 5:3) Žena, ktorá čaká dieťa, nevie presne, kedy jej začnú pôrodné bolesti. Ale vie, že určite prídu. A zrejme to bude náhle a nebude sa to dať zastaviť. Podobne ani my nevieme presný deň ani hodinu, kedy sa začne Jehovov deň. Ale vieme, že príde a Boží rozsudok nad zlými bude náhly a nikto mu nebude môcť zabrániť.

5) Andre soste hin o baro trapišagos (sužeňe) sar o kham, savo avel avri sig tosara?

5 Ako úsvit. Pavol sa vo svojom treťom prirovnaní opäť vracia k zlodejom, ktorí kradnú v noci. Ale teraz sa na túto situáciu pozerá z iného uhla a zrejme Jehovov deň prirovnáva k úsvitu. (1. Tes. 5:4) Zlodeji môžu byť v noci takí zaujatí kradnutím, že úplne stratia pojem o čase. Preto ich môžu prekvapiť prvé slnečné lúče, ktoré odhalia, čo robia. Aj veľké súženie odhalí tých, ktorí tak ako zlodeji v tme robia to, čo sa Bohu nepáči. My na rozdiel od nich môžeme byť v tom čase pripravení, a to tak, že nebudeme robiť nič, čo sa Jehovovi nepáči, a budeme sa snažiť o to, „čo je dobré, spravodlivé a pravdivé“. (Ef. 5:8–12) Pavol používa ďalšie dve prirovnania na opis ľudí, ktorí Jehovov deň neprežijú.

KO NA PREDŽIVELA LE JEHOVASKERO ĎIVES

6) Andre soste šaj phenas, hoj o manuša soven? (1. Tesaloničanom 5:6, 7)

6 „Tí, čo spia.“ (Prečítajte 1. Tesaloničanom 5:6, 7.) Pavol prirovnal tých, ktorí neprežijú Jehovov deň, k ľuďom, ktorí spia. Spiaci človek si neuvedomuje, čo sa okolo neho deje, ani to, ako plynie čas. Preto nevie, keď sa stane niečo dôležité, a nevie na to ani zareagovať. Väčšina ľudí dnes spí v duchovnom zmysle. (Rim. 11:8) Nevšímajú si dôkazy toho, že žijeme v „posledných dňoch“ a že čoskoro sa začne veľké súženie. Keď sa vo svete stane niečo vážne, možno ich to na chvíľu z duchovného spánku preberie a trochu sa začnú zaujímať o dobrú správu. Ale potom mnohí opäť zaspia. Dokonca aj niektorí z tých, čo veria, že príde deň súdu, si myslia, že je ešte ďaleko. (2. Petra 3:3, 4) Ale my si uvedomujeme, že nabádanie, aby sme zostali bdelí, je deň za dňom naliehavejšie.

7) Andre soste hine o manuša, save ena zňičimen, sar kore mate?

7 „Tí, čo sa opíjajú.“ Pavol prirovnal ľudí, ktorí budú zničení, k opilcom. Opití ľudia majú spomalené reakcie a nevedia sa dobre rozhodovať. Podobne je to aj so zlými ľuďmi. Nereagujú na výstrahy od Boha a to, pre aký život sa rozhodli, nakoniec povedie k ich zničeniu. Ale kresťania sú nabádaní, aby boli triezvi. (1. Tes. 5:6) O tejto triezvosti jeden znalec Biblie napísal, že znamená „pokojný, vyrovnaný stav mysle, ktorá zvažuje a hodnotí veci správne, a tak nám umožňuje robiť správne rozhodnutia“. Prečo musíme byť pokojní a vyrovnaní? Aby sme sa nedali vtiahnuť do nejakých politických alebo sociálnych otázok. Čím bližšie bude Jehovov deň, tým väčší tlak budeme zažívať, aby sme sa postavili na niečiu stranu. No nemusíme si robiť starosti, ako zareagujeme alebo čo povieme. Boží duch nám pomôže, aby sme zostali pokojní a vyrovnaní a vedeli sa správne rozhodnúť. (Luk. 12:11, 12)

SAR PES TE PRIPRAVINEL PRO JEHOVASKERO ĎIVES?

Aj keď si mnohí neuvedomujú, čo sa okolo nich deje, my sme na Jehovov deň pripravení, lebo na sebe máme pancier viery a lásky a ako prilbu nádej (Pozri 8., 12. odsek.)

8) So amenge pomožinela te na zasovel a te kerel goďaverones? (1. Tesaloničanom 5:8) (Dikh the obrazkos.)

8 „Oblečme si pancier... a... prilbu.“ Pavol nás prirovnáva k vojakom, ktorí sú ostražití a majú na sebe výzbroj. (Prečítajte 1. Tesaloničanom 5:8.) Vojak v aktívnej službe musí byť vždy pripravený na boj. Podobné je to aj s nami. Na Jehovov deň sme pripravení tak, že máme oblečený pancier viery a lásky a ako prilbu nádej. Tieto vlastnosti nám môžu veľmi pomôcť.

9) Sar amen chraňinel o paťaviben?

9 Pancier chránil vojakovi srdce. Nám naše obrazné srdce chráni viera a láska. Pomáhajú nám, aby sme slúžili Jehovovi a nasledovali Ježiša. Vďaka viere máme istotu, že Jehova nás odmení, keď mu slúžime celým srdcom. (Hebr. 11:6) Podnecuje nás, aby sme boli verní nášmu vodcovi Ježišovi, aj keď zažívame rôzne ťažkosti. Aby sme ich zvládli, potrebujeme si vieru posilňovať. Ako? Tak, že si budeme brať príklad od bratov a sestier, ktorí napriek ekonomickým problémom alebo prenasledovaniu zostali Jehovovi verní. A keď budeme napodobňovať tých, ktorí si zjednodušili život a dávajú Kráľovstvo na prvé miesto, nechytíme sa do pasce materializmu. b

10) Sar amenge o kamiben ko Del the ko manuša pomožinel te ľikerel avri andre služba?

10 Na to, aby sme boli bdelí a uvažovali triezvo, je nevyhnutná aj láska. (Mat. 22:37–39) Láska k Bohu nás podnecuje, aby sme zvestovali dobrú správu napriek problémom, ktoré nám to môže priniesť. (2. Tim. 1:7, 8) A keďže milujeme aj ľudí, ktorí Jehovovi neslúžia, neprestávame zvestovať a opakovane prepracovávame naše obvody, a to aj telefonicky a prostredníctvom listov. Stále dúfame, že jedného dňa sa títo ľudia zmenia a začnú robiť to, čo je správne. (Ezech. 18:27, 28)

11) Sar amenge pomožinel o kamiben ko phrala the pheňa? (1. Tesaloničanom 5:11)

11 Láska k blížnemu zahŕňa aj to, že milujeme našich bratov a sestry. Vidno to z toho, že sa „navzájom [povzbudzujeme] a [podporujeme]“. (Prečítajte 1. Tesaloničanom 5:11.) Podporujú sa aj vojaci, ktorí spolu bojujú bok po boku. Samozrejme, môže sa stať, že v zápale boja jeden druhého aj zrania, ale nikdy by to neurobili úmyselne. Podobne ani my by sme nikdy vedome neublížili našim bratom a sestrám ani by sme im neodplácali zlé zlým. (1. Tes. 5:13, 15) Lásku prejavujeme aj tak, že si vážime bratov, ktorí nás vedú. (1. Tes. 5:12) Keď Pavol písal list Tesaloničanom, tento zbor neexistoval ešte ani rok. Bratia, ktorí ho viedli, zrejme nemali veľa skúseností a robili chyby. Napriek tomu si zaslúžili úctu. Čím je veľké súženie bližšie, tým viac sa musíme spoliehať na pokyny od našich starších. V budúcnosti možno stratíme kontakt so svetovým ústredím a s pobočkou. Preto je veľmi dôležité, aby sme už teraz mali k starším blízky vzťah a vážili si ich. Nezameriavajme sa na ich chyby, ale na to, že ich vedie Jehova prostredníctvom Ježiša. Vďaka tomu budeme bez ohľadu na to, čo sa bude diať, na Jehovov deň pripravení.

12) Sar e naďej chraňinel amari goďi?

12 Tak ako prilba chránila vojakovi hlavu, nádej na záchranu nás chráni pred nesprávnym uvažovaním. Keď je naša nádej silná, nedáme sa zlákať tým, čo ponúka tento svet, lebo vieme, že je to bezcenné. (Fil. 3:8) Vďaka nádeji zostávame pokojní a vyrovnaní, aj keď zažívame vážne problémy. Presvedčili sa o tom aj Wallace a Laurinda, ktorí slúžia v Afrike. V priebehu troch týždňov Laurinde zomrela mama a Wallaceovi otec. Ale keďže bola pandémia covidu-19, nemohli sa vrátiť domov, aby boli so svojou rodinou. Wallace napísal: „Nádej na vzkriesenie mi pomáha nemyslieť na ich posledné dni v tomto starom svete, ale na ich prvé dni v novom svete. Keď na mňa doľahne smútok za našimi rodičmi, táto nádej ma vždy upokojí.“

13) Sar dochudaha o svato duchos?

13 „Neuhášajte oheň ducha.“ (1. Tes. 5:19) Pavol prirovnal svätého ducha k ohňu, ktorý v nás horí. Vďaka nemu sme nadšení a zapálení pre to, čo je správne, a sme odhodlaní pracovať pre Jehovu zo všetkých síl. (Rim. 12:11) Ako môžeme získať svätého ducha? Tak, že sa oň modlíme, študujeme Božie Slovo, ktoré bolo napísané pod jeho vedením, a sme súčasťou Božej organizácie, ktorú tento duch vedie. To nám pomôže, aby sme si rozvíjali „ovocie ducha“. (Gal. 5:22, 23)

Zamysli sa: Vidno z toho, čo robím, že chcem, aby mi Jehova dával svojho ducha? (Pozri 14. odsek.)

14) So našťi keras, te kamas, kaj amenge o Del te davkerel peskere svato duchos? (Dikh the obrazkos.)

14 Ak od Boha dostaneme svätého ducha, musíme si dávať pozor, aby sme „neuhášali jeho oheň“. Boh ho dáva iba tým, ktorí majú čisté myšlienky a správanie. Keby sme premýšľali o niečom nečistom a robili by sme to, čo sa Bohu nepáči, svojho ducha by nám prestal dávať. (1. Tes. 4:7, 8) Ak chceme, aby nám ho dával, nesmieme ani „pohŕdať proroctvami“. (1. Tes. 5:20) Týmito „proroctvami“ sa myslia posolstvá napísané pod vedením Božieho ducha. K nim patria aj tie, ktoré sa týkajú Jehovovho dňa a toho, v akej naliehavej dobe žijeme. Nehovoríme si, že Armagedon je ešte ďaleko a že počas nášho života určite nepríde. Práve naopak, máme ho stále na mysli, a preto sa snažíme správať tak, aby sa to Jehovovi páčilo a aby bolo z našich skutkov každý deň vidno, že sme mu oddaní. (2. Petra 3:11, 12)

„SAVORO PREDIKHEN“

15) So kampel te kerel, kaj pes te na das te oklaminel? (1. Tesaloničanom 5:21)

15 Už čoskoro Boží nepriatelia vyhlásia: „Je mier a bezpečie!“ (1. Tes. 5:3) Celá zem bude plná démonskej propagandy, ktorej väčšina ľudí uverí. (Zjav. 16:13, 14) Ale my nie, ak budeme „všetko skúmať“. (Prečítajte 1. Tesaloničanom 5:21.) Grécke slovo preložené ako „skúmať“ sa používalo v súvislosti so skúšaním drahých kovov, aby sa zistilo, či sú pravé. Takže keď niečo počujeme alebo si prečítame, musíme skúmať, či je to pravda. Keď sa tým mali riadiť Tesaloničania, o čo viac my, keď sa blíži veľké súženie. Teda neverme všetkému, čo druhí povedia. Namiesto toho premýšľajme a porovnávajme to, čo čítame alebo počujeme, s tým, čo hovorí Biblia a Jehovova organizácia. Ak to tak budeme robiť, nedáme sa oklamať démonskou propagandou. (Prísl. 14:15; 1. Tim. 4:1)

16) Savi naďej amen hin u so kampel te kerel?

16 Boží ľud ako celok prežije veľké súženie. No pokiaľ ide o jednotlivcov, nikto z nás nevie, čo bude zajtra. (Jak. 4:14) Ale ak zostaneme Jehovovi verní, odmení nás večným životom, či už veľké súženie prežijeme, alebo zomrieme skôr, ako sa začne. Pomazaní budú s Kristom v nebi a iné ovce budú žiť v raji na zemi. Preto buďme stále zameraní na našu krásnu nádej a buďme pripravení na Jehovov deň!

GIĽI 150 Av, garuv tut ko Jehovas!

a5. kapitole 1. Tesaloničanom nájdeme niekoľko prirovnaní, ktoré hovoria o Jehovovom dni, ktorý má prísť. Čo je „Jehovov deň“? Ako príde? Kto ho prežije a kto nie? A ako sa naň môžeme pripraviť? Odpovede na tieto otázky zistíme, keď bližšie preskúmame, čo o tom napísal apoštol Pavol.

b Pozri rubriku „Ochotne sa ponúkli“.