ŠTUDIJNO ČLANKOS 25
Phuredera, sikhľon le Gedeonostar
„Na uľahas bi man dos časos te chudňomas te vakerel pal o Gedeon... the pal aver.“ (HEBR. 11:32)
GIĽI 124 Verna ačhas
ČO SA DOZVIEME a
1) Savi bari buťi chudne o phuredera? (1. Petra 5:2)
ZBOROVÍ starší dostali od Jehovu zodpovednú úlohu starať sa o jeho cenné ovečky. Veľmi si vážia, že Jehova im takto dôveruje, a robia všetko, čo môžu, aby boli pastiermi, ktorí sa dobre starajú o Boží ľud. (Jer. 23:4; prečítajte 1. Petra 5:2.) Sme radi, že ich máme!
2) So pharo zadživen varesave phuredera?
2 Starší sa pri svojej práci stretávajú s rôznymi náročnými situáciami. Napríklad v zbore majú často veľmi veľa práce. Tony, zborový starší zo Spojených štátov, zistil, že sa musí naučiť povedať nie, aby si toho na seba nenaložil príliš veľa. Hovorí: „Keď sa začala pandémia covidu-19, snažil som sa čo najviac zapájať do organizovania zhromaždení a služby. No bez ohľadu na to, koľko som toho robil, mal som pocit, že práce je stále viac a viac. Nakoniec som už skoro vôbec nemal čas na čítanie Biblie, osobné štúdium a modlitbu.“ Ilir, starší z Kosova, mal iný problém. Počas vojny bolo preňho ťažké riadiť sa teokratickými pokynmi. Spomína: „Keď ma bratia z pobočky požiadali, aby som pomáhal bratom a sestrám v jednej nebezpečnej oblasti, nebolo mi všetko jedno. Bál som sa a pokyny, ktoré som dostal, mi vôbec nepripadali rozumné.“ Pre Tima, misionára z Ázie, bolo ťažké zvládať už len každodenné teokratické činnosti. Hovorí: „Niekedy som sa cítil psychicky a emocionálne úplne vyčerpaný.“ Čo môže pomôcť starším, ktorí zažívajú niečo podobné?
3) Soske kamas savore te sikhľol pal o Gedeon?
3 Starší sa môžu veľa naučiť od sudcu Gedeona. (Hebr. 6:12; 11:32) Gedeon chránil a viedol Boží ľud. (Sud. 2:16; 1. Kron. 17:6) Bol skromný, pokorný a poslušný a vytrvalo si spĺňal svoje úlohy. Pre starších je dobrým príkladom, lebo podobne ako on sa starajú o Boží ľud vo veľmi náročných časoch. (Sk. 20:28; 2. Tim. 3:1) Či už slúžime ako starší, alebo nie, môžeme si týchto bratov ešte viac vážiť za to všetko, čo pre nás robia, a podporovať ich. (Hebr. 13:17)
TE DŽAL PAL TUMARI POKORA THE PAL ODA, PRE SOSTE TUMEN HIN
4) Sostar dičhol, hoj o Gedeon sas pokorno u džanelas pre soste les sas?
4 Gedeon bol skromný a pokorný. b Keď mu Jehovov anjel povedal, že on má byť ten, kto oslobodí Izrael od Madiancov, pokorne povedal: „Môj rod je najbezvýznamnejší v Manaššeovi a ja som najbezvýznamnejší v domácnosti svojho otca.“ (Sud. 6:15) Vôbec sa na túto úlohu necítil, ale Jehova vedel, že to zvládne. A s jeho pomocou sa mu to aj podarilo.
5) Kana šaj el predal o phureder pharo te sikavel, hoj hino pokorno u te udžanel peske hoj pre varesoste les nane?
5 Starší sa veľmi snažia, aby boli vo všetkom pokorní a skromní. (Mich. 6:8; Sk. 20:18, 19) Nevychvaľujú sa tým, čo dokážu alebo čo urobili, ale ani si o sebe nemyslia, že sú nanič, keď urobia nejakú chybu alebo sa im niečo nepodarí. No niekedy môže byť pre staršieho ťažké prejaviť pokoru a skromnosť. Napríklad keď sľúbi, že urobí viacero vecí, ale potom zistí, že ich všetky nezvládne. Alebo keď ho druhí za niečo kritizujú či naopak chvália. Čo sa môžu starší v takýchto situáciách naučiť od Gedeona?
6) So šaj sikhľon o phuredera pal e pokora le Gedeonostar? (Dikh the obrazkos.)
6 Popros o pomoc. Pokorný človek si uvedomuje, že niektoré úlohy sú nad jeho sily. Aj Gedeon si to uvedomoval, a preto nemal problém poprosiť o pomoc. (Sud. 6:27, 35; 7:24) Je múdre, keď to tak robia aj starší. Tony, ktorého sme už spomínali, hovorí: „Kvôli tomu, ako ma vychovávali, som mal sklon nabrať si na seba viac, ako dokážem zvládnuť. Tak som si povedal, že s manželkou by sme si mohli dať rodinné uctievanie o skromnosti a pokore, a opýtam sa jej, ako to vidí ona. Pozrel som si tiež na našej stránke video Škoľte iných, dôverujte im a zverujte im právomoci tak ako Ježiš.“ Tony potom poprosil niekoľkých bratov, aby mu s jeho prácou pomohli. Hovorí: „V zbore funguje všetko tak, ako má, a ja mám viac času na osobné štúdium a čítanie Biblie.“
7) Sar o phuredera šaj keren sar o Gedeon akor, te lenge vareko vareso čhivel pro jakha? (Jakub 3:13)
7 Na kritiku reaguj mierne. Pre starších nemusí byť ľahké ani to, keď ich niekto kritizuje. V tom, ako to zvládnuť, dal opäť dobrý príklad Gedeon. Keď mu Efraimovci niečo vyčítali, reagoval mierne, lebo si uvedomoval, že je nedokonalý a robí chyby. (Sud. 8:1–3) Pokorne si vypočul všetko, čo mu hovoria, a tým, ako pokojne reagoval, zmiernil napätú situáciu. To je pekný návod pre starších, keď sa stretnú s kritikou. (Prečítajte Jakuba 3:13.) Vďaka tomu budú v zbore pokojné vzťahy.
8) So te keren o phuredera, sar len aver ašaren? Phen priklados.
8 Za všetko vzdávaj chválu Jehovovi. Keď Gedeona chválili za víťazstvo nad Madiancami, upriamil pozornosť na Jehovu. (Sud. 8:22, 23) Zboroví starší ho môžu napodobniť tak, že za všetko, čo sa im podarí, pripíšu chválu Jehovovi. (1. Kor. 4:6, 7) Napríklad ak staršieho pochvália za to, aký je vynikajúci rečník, môže povedať, že je to vďaka školeniu, ktoré dostávame od Jehovovej organizácie, a že tie myšlienky nie sú jeho, ale sú z Božieho Slova. Z času na čas sa môžu starší zamyslieť, či pri vyučovaní na seba nepútajú príliš veľkú pozornosť. Všimni si, čo o tom povedal jeden brat, ktorý sa volá Timothy. Keď začal slúžiť ako starší, veľmi rád mával prednášky. Hovorí: „Vymýšľal som zaujímavé a prepracované úvody a prirovnania. Často ma za ne chválili. Ale uvedomil som si, že namiesto toho, aby vynikol Jehova a Biblia, pútal som pozornosť na seba.“ Timothy preto zmenil svoj spôsob vyučovania. (Prísl. 27:21) K čomu to viedlo? Rozpráva: „Teraz mi bratia a sestry hovoria, ako im moja prednáška pomohla zvládnuť nejaký problém, vytrvať v skúške alebo ako ich to priblížilo k Jehovovi. Z týchto slov mám oveľa väčšiu radosť ako z toho, keď ma chválili predtým.“
TE DŽAL PAL ODA, ČI ŠUNENA U NA DARANA
9) Sar sas viskušimen o Gedeon, či šunela le Jehovas u či na darala? (Dikh angluno obrazkos.)
9 Keď sa Gedeon stal sudcom, bola vyskúšaná jeho poslušnosť a odvaha. Dostal nebezpečnú úlohu zničiť Baalov oltár svojho otca. (Sud. 6:25, 26) Neskôr, keď zhromaždil vojsko proti Madiancom, Jehova mu dvakrát povedal, aby počet vojakov zmenšil. (Sud. 7:2–7) A nakoniec mal na nepriateľov zaútočiť uprostred hlbokej noci. (Sud. 7:9–11)
10) Sar šaj en o phuredera viskušimen, či šunen?
10 Starší by mali byť „[pripravení] poslúchať“. (Jak. 3:17) Mali by sa ochotne podriaďovať tomu, čo sa píše v Biblii, a pokynom od Božej organizácie. Tak dajú dobrý príklad druhým. Ale niekedy ich poslušnosť môže byť vyskúšaná. Napríklad pre nich môže byť ťažké držať krok so všetkými tými pokynmi, ktoré dostávajú. Niektoré pokyny sa im možno nezdajú praktické či logické. Alebo možno dostanú nejakú úlohu, pri ktorej je ohrozená ich sloboda. Ako môžu byť starší v týchto situáciách poslušní podobne ako Gedeon?
11) Sar sikaven o phuredera, hoj šunen?
11 Sleduj pokyny a riaď sa nimi. Gedeon dostal od Jehovu pokyny, ako má zničiť oltár svojho otca, kde má postaviť nový oltár preňho a aké zviera mu má obetovať. Gedeon nezačal rozoberať, či sú tieto pokyny správne alebo nie, jednoducho ich poslúchol. Dnes dostávajú starší informácie od Jehovovej organizácie formou listov, oznamov a rôznych pokynov. Vďaka týmto pokynom môžeme zostať duchovne aj fyzicky zdraví. Keď sa ich starší držia, celému zboru sa dobre darí a my ich za to máme radi. (Žalm 119:112)
12) Sar le phurederenge pomožinena goďaver lava andal o Hebrejom 13:17, te avena neve pokini?
12 Buď ochotný sa prispôsobiť. Jehova povedal Gedeonovi, aby svoje vojsko zredukoval o viac ako 99 percent. (Sud. 7:8) Možno si hovoril: „Je to nutné? Budeme mať šancu vyhrať s takým malým počtom vojakov?“ No nech už to bolo akokoľvek, Gedeon Jehovu poslúchol. Starší napodobňujú Gedeona tak, že sa prispôsobujú novým pokynom, ktoré dostávajú od Jehovovej organizácie. (Prečítajte Hebrejom 13:17.) Napríklad v roku 2014 vedúci zbor zmenil spôsob financovania výstavby sál Kráľovstva a zjazdových sál. (2. Kor. 8:12–14) Zbory si už od organizácie nemusia požičiavať peniaze, ktoré by potom museli splácať. Teraz sa stavebné projekty hradia z peňazí, ktoré darujú zbory po celom svete. Vďaka tomu sa môže stavať tam, kde je to potrebné, bez ohľadu na to, či si to miestny zbor môže dovoliť. Keď brat José počul o tejto zmene, pochyboval, či je to dobré riešenie. Hovoril si: „Takto sa už nepostaví ani jedna sála. V našej krajine to nebude fungovať.“ Čo mu pomohlo zmeniť názor? Hovorí: „Slová z Prísloví 3:5, 6 mi pripomenuli, aby som dôveroval Jehovovi. A prinieslo to úžasné výsledky. Stavia sa viac sál Kráľovstva a z toho, ako sa teraz používajú naše dary, majú úžitok všetci, lebo dochádza k vyrovnaniu.“
13) (a) Soha peske sas isto o Gedeon? (b) So šaj keren o phuredera avka sar o Gedeon? (Dikh obrazkos.)
13 Odvážne konaj to, čo si Jehova praje. Gedeon poslúchal Jehovu aj napriek tomu, že mal niekedy strach a riskoval život. (Sud. 9:17) Keď ho Jehova uistil, že bude s ním, nemal ani najmenšie pochybnosti, že mu pomôže ochrániť jeho ľud. Gedeon je preto dobrým príkladom pre starších, ktorí žijú v krajinách, kde je naša činnosť zakázaná. Odvážne organizujú zhromaždenia a zvestovateľskú službu, hoci im za to hrozí vypočúvanie, väzenie, strata zamestnania alebo fyzické útoky. c Aj vo veľkom súžení budú starší potrebovať odvahu, aby sa držali pokynov, bez ohľadu na to, aké to bude nebezpečné. Môžu sa týkať napríklad toho, ako budeme zvestovať posolstvo súdu alebo čo máme robiť, aby sme prežili útok Góga z Magógu. (Ezech. 38:18; Zjav. 16:21)
TE DŽAL PAL ODA, ČI ĽIKERENA AVRI
14) Sar o Gedeon sikaďa, hoj džanel te ľikerel avri?
14 Gedeonova úloha sudcu bola niekedy náročná aj po fyzickej stránke. Keď sa Madianci uprostred noci dali na útek, Gedeon ich so svojimi 300 mužmi prenasledoval z údolia Jezreel až k Jordánu, kde sa možno museli predierať húštinami. (Sud. 7:22) No ani Jordán ich nezastavil. Hoci boli unavení, prekročili rieku a prenasledovali ich ďalej. Nakoniec ich dostihli a porazili. (Sud. 8:4–12)
15) So ajso šaj zadživen o phuredera, hoj hin lenge phares te ľikerel avri?
15 Starší majú veľa práce, pretože sa starajú o zbor a aj o svoju rodinu. A tak sa niekedy môžu cítiť vyčerpaní, či už fyzicky, psychicky, alebo emocionálne. Ako im môže pomôcť príklad Gedeona?
16, 17) (a) Soske o Gedeon džanľa te ľikerel avri? (b) Soha peske šaj en ista o phuredera? (Izaiáš 40:28–31) (Dikh the obrazkos.)
16 Dôveruj Jehovovi, že ti dá silu. Gedeon sa spoliehal na to, že Jehova mu dá silu, a Jehova ho nesklamal. (Sud. 6:14, 34) Keď so svojimi mužmi prenasledoval dvoch madianskych kráľov, musel za nimi utekať, zatiaľ čo oni išli na ťavách. (Sud. 8:12, 21) No s Jehovovou pomocou sa mu ich podarilo dostihnúť a boj vyhrali. Aj starší sa môžu spoliehať na Jehovu, ktorý sa „nikdy nevyčerpá ani neunaví“. Dá im silu vždy, keď to budú potrebovať. (Prečítajte Izaiáša 40:28–31.)
17 Pozrime sa, čo pomáha vytrvávať Matthewovi, ktorý slúži vo výbore pre styk s nemocnicami. Hovorí: „Na vlastnej koži som zažil to, o čom sa píše vo Filipanom 4:13. Veľakrát som bol so silami na konci. Vtedy som sa intenzívne modlil. Prosil som Jehovu, aby mi dal fyzickú a psychickú silu, aby som dokázal bratom ďalej pomáhať. V takých chvíľach som cítil, ako ma Jehova svojím duchom posilnil, a to mi pomohlo nevzdať sa.“ Naši obetaví starší podobne ako Gedeon robia, čo môžu, aby sa napriek rôznym prekážkam postarali o Jehovove ovečky. Samozrejme, musia si uvedomovať svoje limity – že nedokážu robiť všetko, čo by chceli. Ale môžu si byť istí, že ak budú prosiť Jehovu o pomoc, dá im silu, aby dokázali vytrvať. (Žalm 116:1; Fil. 2:13)
18) So savoro sikhľon o phuredera le Gedeonostar?
18 V tomto článku sme si ukázali, že starší sa môžu od Gedeona veľa naučiť. Pokora a skromnosť im pomôže, aby toho na seba nezobrali viac, ako dokážu zvládnuť, a aby vedeli správne zareagovať, keď ich niekto kritizuje alebo chváli. Musia byť poslušní a odvážni, a to zvlášť teraz, keď sa blíži koniec tohto sveta. A musia tiež dôverovať Jehovovi, že im dá silu, aby dokázali vytrvávať napriek rôznym prekážkam, s ktorými sa možno stretnú. Takýchto obetavých pastierov si všetci veľmi vážime! (Fil. 2:29)
GIĽI 120 Av ajso, savo sas o Ježiš
a Jehova poveril Gedeona, aby viedol a ochraňoval jeho ľud počas veľmi ťažkého obdobia v dejinách izraelského národa. Túto úlohu si Gedeon verne plnil asi 40 rokov, a to aj napriek tomu, že to nebolo vždy ľahké. V tomto článku si rozoberieme, aký príklad si z neho môžu zobrať zboroví starší v rôznych náročných situáciách.
b Skromnosť a pokora spolu úzko súvisia. Ak sme skromní a pokorní, máme na seba vyrovnaný pohľad a uvedomujeme si svoje nedostatky a obmedzenia. Vážime si druhých a pozeráme sa na nich ako na takých, ktorí nás prevyšujú. (Fil. 2:3)
c Pozri článok „Uctievaj Jehovu aj počas zákazu“ v Strážnej veži z júla 2019, s. 10, 11, ods. 10 – 13.