Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

26 ŠTUDIJNO ČLANKOS

GIĽI 8 O Jehovas hino amari skriša

Ker le Jehovastar tiri Skala

Ker le Jehovastar tiri Skala

„Nane ajsi skala sar amaro Del.“ (1. SAM. 2:2)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Prečo sa v Biblii o Jehovovi píše ako o skale a na čom môžeme pracovať, aby sme boli ako on.

1) So phenďa o David pal o Jehovas? (Žalm 18:46)

 ŽIVOT nám prináša rôzne nečakané situácie. Niekedy môžeme mať pocit, akoby sa obrátil hore nohami. Sme veľmi vďační, že v takých chvíľach sa môžeme spoľahnúť na Jehovu. V minulom článku sme si pripomenuli, že Jehova je živý Boh a že nám vždy rád pomôže. Keď niečo také zažijeme, cítime to podobne ako Dávid, ktorý zvolal: „Jehova je živý Boh!“ (Prečítajte Žalm 18:46.) No hneď potom o ňom povedal, že je jeho „Skalou“. Prečo prirovnal živého Boha k neživej skale?

2) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

2 V tomto článku si povieme, prečo sa o Jehovovi hovorí ako o skale a čo sa o ňom z tohto slovného obrazu učíme. Dozvieme sa tiež, ako môže byť Jehova našou Skalou. A nakoniec si ukážeme, na čom by sme mali pracovať, aby sme boli ako on.

SOSKE HIN O JEHOVAS SKALA

3) Pre soste buterval sikavel o lav „skala“ andre Biblija? (Dikh angluno obrazkos.)

3 V Biblii je Jehova prirovnaný ku skale, aby sme lepšie pochopili niektoré jeho vlastnosti. Tento slovný obraz sa často vyskytuje vo veršoch, kde ho jeho služobníci chvália za to, že sa mu nikto nevyrovná. Prvýkrát sa o Jehovovi ako o „Skale“ píše v 5. Mojžišovej 32:4. Neskôr, keď sa Anna modlila, povedala, že „niet takej skaly ako náš Boh“. (1. Sam. 2:2) Habakuk nazval Jehovu „moja Skala“. (Hab. 1:12) Pisateľ 73. žalmu povedal: „Boh je... skalou môjho srdca.“ (Žalm 73:26) A aj sám Jehova o sebe povedal, že je Skalou. (Iz. 44:8) Teraz si rozoberieme tri črty jeho osobnosti, vďaka ktorým lepšie pochopíme, prečo je tak nazvaný. Dozvieme sa tiež, ako môže byť „našou Skalou“. (5. Mojž. 32:31)

Pre Boží ľud je Jehova bezpečnou Skalou (Pozri 3. odsek.)


4) Soske šaj phenas, hoj o Jehovas amen garuvel? (Žalm 94:22)

4 Jehova je útočiskom. Tak ako sa pod obrovskou skalou môže človek skryť pred silnou búrkou, Jehova nás ochráni, keď sa nejaká búrka priženie do nášho života. (Prečítajte Žalm 94:22.) Bude naším útočiskom a nedovolí, aby nám niečo natrvalo ublížilo. A tým sa to nekončí. Sľubuje, že nakoniec odstráni všetko, z čoho máme strach a čo nás oberá o pokoj. (Ezech. 34:25, 26)

5) Kana amen o Jehovas garuvel?

5 Ako môžeme urobiť Jehovu svojím útočiskom? Napríklad tak, že sa k nemu budeme modliť. Potom bude „Boží pokoj“ chrániť naše srdce a myseľ. (Fil. 4:6, 7) Zažil to aj brat Arťom, ktorý bol uväznený za svoju vieru. Vyšetrovateľ bol k nemu veľmi hrubý. Stále naňho tlačil a ponižoval ho. Arťom povedal: „Vždy, keď ma vyšetrovateľ vypočúval, bolo to pre mňa stresujúce... Zakaždým som sa modlil k Jehovovi. Prosil som ho o vnútorný pokoj a múdrosť.“ K čomu to viedlo? Dodal: „Vyšetrovateľova taktika na mňa nezaberala... S Jehovovou pomocou som mal pocit, akoby ma chránil kamenný múr.“

6) Soske pes šaj furt zmukhas pro Jehovas? (Izajaš 26:3, 4)

6 Na Jehovu sa môžeme úplne spoľahnúť. Tak ako skala stojí pevne na svojom mieste, Jehova je tu vždy pre nás. Môžeme mu dôverovať, pretože je „večnou Skalou“. (Prečítajte Izaiáša 26:3, 4.) Bude existovať stále, takže určite splní svoje sľuby. Bude počúvať naše modlitby a podporovať nás, keď to budeme potrebovať. Môžeme sa naňho spoľahnúť aj preto, že je verný svojim služobníkom. (2. Sam. 22:26) Nikdy nezabudne na to, čo preňho robíme, a odmení nás. (Hebr. 6:10; 11:6)

7) Ke soste oda ľidžal, te pes zmukhas pro Jehovas? (Dikh the obrazkos.)

7 Jehova sa stane našou Skalou, keď sa na neho budeme úplne spoliehať. Môžeme si byť istí, že ak ho budeme poslúchať aj v ťažkých časoch, bude to na naše dobro. (Iz. 48:17, 18) A keď potom zažijeme, ako nám pomôže, budeme mu dôverovať ešte viac. Tak budeme lepšie pripravení na skúšky, v ktorých nám môže pomôcť iba on. Často práve v takých situáciách, keď sa nemáme na koho obrátiť, si ešte lepšie uvedomíme, aký je Jehova spoľahlivý. O tom sa presvedčil aj Vladimir. Povedal: „Nikdy som nemal taký blízky vzťah s Jehovom, ako keď som bol vo väzení. Naučil som sa ešte viac dôverovať Jehovovi, pretože som bol sám a so svojou situáciou som nemohol nič urobiť.“

Keď sa na Jehovu úplne spoliehame, je našou Skalou (Pozri 7. odsek.)


8) (a) Soske šaj phenas, hoj o Jehovas hino furt ajso isto? b) Soske sam rade, hoj o Jehovas hino amari Skala? (Žalm 62:6, 7)

8 Jehova je stabilný. Podobne ako je pevná obrovská skala, je pevný aj Jehova. Jeho osobnosť sa nemení a ani jeho zámer nemôže nikto a nič narušiť. (Mal. 3:6) Nezmenil ho ani vtedy, keď sa proti nemu vzbúrili Adam a Eva. Apoštol Pavol o Jehovovi napísal, že „nemôže zaprieť sám seba“. (2. Tim. 2:13) Čo to znamená? Bez ohľadu na to, čo sa stane a čo druhí urobia, Jehova sa nikdy nezmení a nezmení ani svoj zámer a svoje normy. A preto sa môžeme spoľahnúť, že keď sa v našom živote strhne búrka, bude naším úkrytom a splní sľuby, ktoré nám dal. (Prečítajte Žalm 62:6, 7.)

9) So sikhľuvas amara pheňatar?

9 Jehova bude našou Skalou, keď budeme premýšľať o tom, aký je a aký má zámer. Vďaka tomu nestratíme pevnú pôdu pod nohami, ani keď príde nejaká náročná skúška. (Žalm 16:8) Tak to bolo aj v prípade Tatiany, ktorá bola za svoju vieru v domácom väzení. „Bola som zrazu odkázaná sama na seba,“ hovorí. „Spočiatku to bolo veľmi náročné. Často som bola skľúčená.“ No keď si uvedomila, ako jej skúška súvisí s Jehovom a jeho zámerom, dokázala sa s tým vyrovnať a získať pokoj a vnútornú silu. Ďalej hovorí: „Keď som uvažovala, prečo sa to deje, uvedomila som si, že v tejto situácii som preto, že milujem Jehovu. A to mi pomáha prestať myslieť na seba.“

10) Sar o Jehovas ela imar akana amari Skala?

10 Pred nami sú náročné skúšky, v ktorých sa budeme musieť spoliehať na Jehovu tak ako nikdy predtým. Preto si už teraz v neho posilňujme dôveru. Musíme si byť istí, že nech príde akákoľvek skúška, Jehova nám pomôže, aby sme mu zostali verní. Čo pre to môžeš urobiť? Čítaj si v Biblii o Božích služobníkoch, ktorým Jehova pomáhal a bol pre nich Skalou. Podobné príbehy si môžeš prečítať aj o bratoch a sestrách z dnešnej doby. Keď o nich budeš do hĺbky premýšľať, Jehova sa stane aj tvojou Skalou.

THE TU AV PREDAL AVRENDE SKALA

11) Soske kamas te el ajse sar o Jehovas? (Dikh the o ramčekos „ Cieľ pre mladých bratov“.)

11 Doteraz sme hovorili, prečo je Jehova našou Skalou. Teraz sa zamyslíme, čo môžeme robiť, aby sme takouto skalou boli pre druhých aj my. Čím viac budeme prejavovať vlastnosti, aké má Jehova, tým lepšie dokážeme bratov a sestry posilňovať. Presne taký mal byť podľa Ježišových slov Šimon, ktorého nazval Kéfas (čo sa prekladá „Peter“) a znamená to „kus skaly“. (Ján 1:42) Ježiš tým chcel povedať, že Peter bude druhých povzbudzovať a posilňovať ich vieru. O starších v zbore sa zase píše, že sú ako „tieň mohutnej skaly“. To znamená, že bratov a sestry chránia. (Iz. 32:2) Samozrejme, povzbudzovať druhých nie je len úloha starších. Môžeme to robiť všetci. Ako? Tak, že budeme prejavovať rovnaké vlastnosti, aké má Jehova, naša Skala. (Ef. 5:1)

12) Sar šaj avas predal avrende sar than, kaj pes šaj garuven?

12 Buď útočiskom. Niekedy môžeme bratom poskytnúť doslovné útočisko. Napríklad keď dôjde k prírodnej katastrofe alebo vypuknú občianske nepokoje či vojna. V týchto „posledných dňoch“ sa bude situácia vo svete stále zhoršovať, a tak budeme mať ešte viac príležitostí druhým podať pomocnú ruku. (2. Tim. 3:1) Okrem toho ich môžeme podporovať duchovne a dávať im najavo svoju lásku. Ako? Napríklad tak, že budeme v zbore vytvárať príjemnú atmosféru, aby sa tam všetci cítili vítaní. Žijeme v drsnom a chladnom svete, v ktorom zažívame veľa stresu. Preto chceme, aby bratia a sestry, ktorí prídu na zhromaždenie, cítili, ako veľmi ich máme radi, a načerpali tam silu.

13) Sar šaj en o zborova phuredera andro zboros sar than, kaj pes šaj garuven? (Dikh the obrazkos.)

13 Pre bratov a sestry, ktorí zažili nejakú doslovnú alebo obraznú búrku, môžu byť útočiskom starší. Či už je to prírodná katastrofa, alebo nejaký náhly zdravotný problém, sú medzi prvými, ktorí poskytujú pomoc. A to nielen praktickú, ale aj duchovnú. Keď sú starší láskaví, empatickí a vedia počúvať, pre bratov a sestry je ľahké za nimi prísť, pretože cítia, že ich majú radi. A ľahšie od nich prijmú aj nejakú biblickú radu, ktorú možno dostanú. (1. Tes. 2:7, 8, 11)

Starší sú útočiskom pre bratov a sestry, ktorí zažili doslovnú alebo obraznú búrku (Pozri 13. odsek.) a


14) Sar sikavaha, hoj pes pre amende del te zmukhel?

14 Buď spoľahlivý. Chceme, aby druhí vedeli, že sa na nás môžu kedykoľvek obrátiť, a to zvlášť v nejakej náročnej situácii. (Prísl. 17:17) Ale čo môžeme pre to robiť? Každý deň sa snažme rozvíjať si také vlastnosti, aké má Jehova. Napríklad sa snažme dodržať to, čo sme sľúbili, a buďme dochvíľni. (Mat. 5:37) Neváhajme pomôcť niekomu, kto to potrebuje. A keď dostaneme nejakú úlohu, urobme ju podľa pokynov.

15) So lačho oda anel, te pes del te zmukhel pro phuredera andro zboros?

15 Spoľahliví starší sú pre zbor požehnaním. V akom zmysle? Keď bratia a sestry vedia, že na starších, napríklad na koordinátora svojej služobnej skupiny, sa môžu kedykoľvek obrátiť, cítia sa istejší. A keď vidia, že im pomáhajú ochotne, nepochybujú, že im na nich naozaj záleží. Ich dôvera k starším sa ešte prehĺbi, keď im dávajú rady založené na Biblii a na publikáciách od verného a rozvážneho otroka, a nehovoria im to, čo si myslia oni sami. Spoľahliví starší tiež neprezrádzajú dôverné informácie a to, čo povedia, aj dodržia.

16) Sar pomožinel amenge the avrenge oda, te sam zorale?

16 Buď stabilný. Na druhých môžeme mať dobrý vplyv, keď sa pevne držíme toho, čo je správne, a rozhodujeme sa na základe biblických zásad. Keď si budeme študovať Bibliu a posilňovať si vieru, budeme v pravde ešte pevnejší. Nebudeme nerozhodní, nestáli ani sa nenecháme ľahko ovplyvniť falošným učením alebo svetskými názormi. (Ef. 4:14; Jak. 1:6–8) Vďaka silnej viere v Jehovu a v jeho sľuby zostaneme pokojní, aj keď sa dozvieme nejakú zlú správu. (Žalm 112:7, 8) A keď sme stabilní, môžeme byť oporou pre tých, ktorí zažívajú niečo náročné. (1. Tes. 3:2, 3)

17) Sar o zborova phuredera zoraľaren o zboros?

17 Starší majú byť umiernení vo zvykoch, majú prejavovať dobrý úsudok a byť poriadni a rozumní. Keď sa „pevne [držia] spoľahlivého slova“, stabilizujú zbor a sú pre bratov a sestry povzbudením. (Tít. 1:9; 1. Tim. 3:1–3) Tým, že im dávajú dobrý príklad a starajú sa o nich, im pomáhajú, aby pravidelne chodili na zhromaždenia a do služby a študovali si Bibliu. Keď bratia a sestry prechádzajú náročným obdobím, starší môžu pre nich veľa urobiť tým, že im pripomínajú, aby sa spoliehali na Jehovu a jeho sľuby.

18) Soske kamas furt te ašarel le Jehovas u te el ke leste furt pašeder? (Dikh the o ramčekos „ Čo ti pomôže mať s Jehovom bližší vzťah“.)

18 Po tom, čo sme si rozobrali niektoré krásne črty Jehovovej osobnosti, sa určite stotožňujeme so slovami kráľa Dávida: „Nech je chválený Jehova, moja Skala.“ (Žalm 144:1) Nikdy nás nesklame. Vždy sa na neho môžeme spoľahnúť. Po celý život, dokonca aj keď zostarneme, si môžeme byť istí, že nám bude pomáhať, aby sa nám duchovne darilo. Preto môžeme povedať: „On je moja Skala.“ (Žalm 92:14, 15).

GIĽI 150 Av, garuv tut ko Jehovas!

a OPIS OBRÁZKOV: Sestra v sále Kráľovstva nemá problém ísť za staršími.