Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 18

Hin vareso, so tut na mukhel, te džal dromeha, pal savo phirelas o Ježiš?

Hin vareso, so tut na mukhel, te džal dromeha, pal savo phirelas o Ježiš?

„Bachtalo hino koda, ko andre mande paťal.“ (MAT. 11:6)

GIĽI 54 Dža dromeha

ČO SA DOZVIEME *

1) So šaj zadžiďiľal, sar avrenca peršovar vakerehas pal o biblicko čačipen?

SPOMÍNAŠ SI na ten moment, keď si si uvedomil, že si našiel pravdu? To, čo si sa dozvedel z Biblie, sa ti zdalo úplne jasné. Myslel si si, že aj druhí tým budú rovnako nadšení ako ty. Bol si presvedčený, že keď spoznajú Bibliu, budú mať lepší život už teraz a získajú úžasnú nádej do budúcnosti. (Žalm 119:105) A tak si nadšene hovoril o pravde, ktorú si našiel, všetkým svojim príbuzným a priateľom. Ale na tvoje veľké sklamanie ťa mnohí odmietli počúvať.

2, 3) So peske buter manuša mišľinenas pal o Ježiš, sar sas pre phuv?

2 Malo by nás prekvapovať, keď druhí odmietajú posolstvo, ktoré zvestujeme? Nie. Aj Ježiša odmietala väčšina ľudí v jeho dňoch, hoci konal zázraky, ktoré dokazovali, že ho poslal Boh. Napríklad vzkriesil Lazara, čo bol zázrak, ktorý jeho odporcovia nemohli poprieť. Napriek tomu ho židovskí vodcovia neprijali ako Mesiáša. Dokonca chceli Ježiša i Lazara zabiť! (Ján 11:47, 48, 53; 12:9–11)

3 Ježiš vedel, že väčšina ľudí ho neuzná ako Mesiáša. (Ján 5:39–44) Učeníkom Jána Krstiteľa povedal: „Šťastný je ten, kto o mne nepochybuje.“ (Mat. 11:2, 3, 6) Prečo tak veľa ľudí zavrhlo Ježiša?

4) So peske rozkidaha andre kada člankos?

4 V tomto a nasledujúcom článku budeme hovoriť o niekoľkých príčinách, prečo mnohí ľudia v prvom storočí neuverili v Ježiša. Ukážeme si tiež, čo dnes mnohým ľuďom bráni prijať posolstvo, ktoré im zvestujeme. A čo je ešte dôležitejšie, dozvieme sa, ako si môžeme posilňovať vieru v Ježiša, aby nás nepremohli pochybnosti.

PO PERŠO – KHATAR SAS O JEŽIŠ

Mnohí zavrhli Ježiša pre jeho pôvod. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 5. odsek.) *

5) Soske peske varesave mišľinenas, hoj o Ježiš našťi el o Mesijašis, pal savo sas anglal phendo?

5 Mnohí neprijali Ježiša pre jeho pôvod. Pripúšťali, že je vynikajúcim učiteľom a robí zázraky. Ale považovali ho iba za syna obyčajného tesára. A navyše pochádzal z mesta Nazaret, na ktoré sa Židia možno pozerali zhora. Aj Natanael, ktorý sa stal Ježišovým učeníkom, najprv zareagoval: „Môže vyjsť niečo dobré z Nazareta?“ (Ján 1:46) Možno sa mu nepáčilo mesto, v ktorom Ježiš žil. Alebo mohol myslieť na proroctvo z Micheáša 5:2, v ktorom bolo predpovedané, že Mesiáš sa narodí v Betleheme, a nie v Nazarete.

6) So šaj pomožinďa le manušenge, sar sas pre phuv o Ježiš, čačes te rozprindžarel, hoj ov hino o Mesijašis?

6 Čo hovorí Písmo? Prorok Izaiáš predpovedal, že Ježišovi nepriatelia sa nebudú „zaoberať podrobnosťami o [Mesiášovom] pôvode“. (Iz. 53:8) Proroctvá obsahovali veľa takýchto podrobností. Keby si tí ľudia našli čas, aby preskúmali všetky fakty, dozvedeli by sa, že Ježiš sa narodil v Betleheme a bol potomkom kráľa Dávida. (Luk. 2:4–7) Teda Ježiš sa narodil presne tam, kde sa podľa proroctva z Micheáša 5:2 mal narodiť. Problém bol v tom, že ľudia urobili záver príliš rýchlo. Nepreskúmali všetky fakty, a preto Ježiša zavrhli.

7) Soske buter džene adaďives na rado dikhen le Jehovaskere svedken?

7 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. Väčšina Jehovových svedkov pochádza zo skromných pomerov. Mnohí sa na nich pozerajú ako na „nevzdelaných a obyčajných ľudí“. (Sk. 4:13) Niektorí si myslia, že Jehovovi svedkovia by nemali vyučovať z Biblie, lebo neabsolvovali žiadne uznávané teologické školy. Iní tvrdia, že Jehovovi svedkovia sú „americkým náboženstvom“, hoci iba asi 14 percent Jehovových svedkov žije v Spojených štátoch. A ďalší o nás počuli, že neveríme v Ježiša. V priebehu rokov sme boli označovaní za komunistov, amerických špiónov a extrémistov. Keďže ľudia, ktorí o nás počuli takéto veci, nepreskúmali fakty alebo ich odmietajú, zavrhujú Jehovových svedkov ako nasledovníkov Ježiša Krista.

8) So kampel te kerel, te vareko kamel te rozprindžarel, ko hine adaďives le Devleskere služobňika? (Skutky 17:11)

8 Čo môže človek robiť, aby ho nepremohli pochybnosti? Musí preskúmať fakty. O to sa usiloval aj evanjelista Lukáš, ktorý „všetko od začiatku dôkladne preskúmal“. Chcel, aby sa jeho čitatelia mohli „uistiť o pravdivosti učenia“ o Ježišovi. (Luk. 1:1–4) Podobne ako Lukáš postupovali aj Židia v Beroji. Keď prvýkrát počuli dobrú správu o Ježišovi, skúmali Hebrejské písma, aby sa presvedčili, či je to pravda. (Prečítajte Skutky 17:11.) Teda aj dnes musí každý, kto hľadá pravdu, skúmať fakty. Musí porovnávať to, čo učia Jehovovi svedkovia, s tým, čo učí Božie Slovo. Mal by spoznať aj novodobú históriu Jehovovho ľudu. Ak si človek overí skutočnosti, nedá sa ovplyvniť predsudkami ani rečami, ktoré sa o Jehovových svedkoch šíria.

PO DUJTO – O JEŽIŠ NA KAMĽA TE KEREL BARE ZNAMEŇA

Mnohí zavrhli Ježiša, pretože odmietol robiť okázalé znamenia. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 9., 10. odsek.) *

9) So pes ačhiľa, sar o Ježiš na kamľa te sikavel o znameňe andal o ňebos?

9 Hoci Ježiš bol výnimočným učiteľom, niektorým ľuďom to nestačilo na to, aby uverili, že je Mesiáš. Chceli viac. Chceli, aby im ukázal nejaké „znamenie z neba“. (Mat. 16:1) Možno o to žiadali preto, lebo nesprávne rozumeli slovám z Daniela 7:13, 14. Ale na splnenie tohto proroctva ešte nenastal Jehovov čas. To, čo Ježiš učil, ich malo dostatočne presvedčiť o tom, že je Mesiáš. Keď odmietol dať im znamenie, o ktoré ho žiadali, zavrhli ho. (Mat. 16:4)

10) Sar oda, so pisinďa o Izaiáš pal o Mesijašis, pes sikaďa pro Ježiš sar čačipen?

10 Čo hovorí Písmo? Prorok Izaiáš o Mesiášovi napísal: „Nebude kričať, nebude hlasno hovoriť, na uliciach nebude počuť jeho hlas.“ (Iz. 42:1, 2) Ježiš vykonával svoju službu nenápadne a skromne. Nestaval impozantné chrámy, nenosil zvláštny náboženský odev ani nevyžadoval, aby ho oslovovali honosnými náboženskými titulmi. Ani pri súdnom procese, v ktorom mu išlo o život, sa nepokúsil zapôsobiť na kráľa Herodesa nejakým znamením, hoci to Herodes od neho očakával. (Luk. 23:8–11) Ježiš robil zázraky, ale jeho hlavným poslaním bolo zvestovať dobrú správu. „Nato som prišiel,“ povedal svojim učeníkom. (Mar. 1:38)

11) So namište užaren varesave manuša adaďives, hoj sar kampel te služinel le Devleske?

11 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. Na mnohých robia dojem veľké katedrály s množstvom vzácnych umeleckých diel, duchovní so zvučnými titulmi a obrady, ktorých pôvod a význam väčšina ľudí ani nepozná. Ale čo sa tam ľudia dozvedia o Bohu a o jeho predsavzatí? Ľudia, ktorí prídu na naše zhromaždenia, sa dozvedia, čo od nás Jehova očakáva a čo máme robiť, aby sme konali v súlade s jeho vôľou. Naše sály Kráľovstva nie sú okázalé, sú to čisté a účelné budovy. Bratia, ktorí nás vedú, nenosia zvláštny odev ani sa nenechávajú oslovovať nejakými titulmi. To, čo vyučujeme a čomu veríme, je založené na Božom Slove. Napriek tomu nás mnohí ľudia odmietajú počúvať. Prekáža im, že náš spôsob uctievania je podľa ich názoru príliš jednoduchý a že to, čo učíme, nie je v súlade s tým, čo chcú počuť.

12) Pre soste kampel te zathovel amaro paťaviben? (Hebrejom 11:1, 6)

12 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? Apoštol Pavol povedal kresťanom v Ríme: „Človek musí najprv počuť, aby mohol uveriť. A počuť môže, iba ak niekto zvestuje o Kristovi.“ (Rim. 10:17) Teda vieru si posilňujeme tak, že študujeme Božie Slovo, a nie tak, že sa zúčastňujeme na nebiblických náboženských obradoch, aj keď možno lahodia oku. Musíme si vybudovať silnú vieru založenú na presnom poznaní, lebo „bez viery nie je možné páčiť sa Bohu“. (Prečítajte Hebrejom 11:1, 6.) Nepotrebujeme vidieť nejaké pôsobivé znamenie z neba, aby sme sa uistili, že sme našli pravdu. Na to, aby sme sa o tom presvedčili a rozptýlili všetky pochybnosti, stačí dôkladne študovať Bibliu.

PO TRITO – O JEŽIŠ NA DOĽIKERELAS BUT ŽIDOVIKA TRADICIJI (ZVIKI)

Mnohí zavrhli Ježiša, pretože odmietal niektoré židovské tradície. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 13. odsek.) *

13) Soske pestar but manuša odčhide le Ježiš?

13 Učeníci Jána Krstiteľa nechápali, prečo sa Ježišovi učeníci nepostia. Ježiš im vysvetlil, že jeho učeníci nemajú dôvod sa postiť, kým ešte žije. (Mat. 9:14–17) Napriek tomuto vysvetleniu ho farizeji a ďalší odporcovia odsúdili za to, že nedodržiava ich zvyky a tradície. Keď videli, že Ježiš uzdravuje chorých v sabat, zúrili. (Mar. 3:1–6; Ján 9:16) Na jednej strane sa tvárili svätuškársky a tvrdili, že majú sabat v úcte, ale na druhej strane nemali problém s tým, že sa v chráme obchodovalo. Keď ich Ježiš za to odsúdil, nahnevali sa. (Mat. 21:12, 13, 15) Aj ľudia v synagóge v Nazarete sa na Ježiša veľmi nahnevali, keď uviedol historické príklady, ktoré ich usvedčovali zo sebectva a nedostatku viery. (Luk. 4:16, 25–30) Mnohí ľudia Ježiša zavrhli, lebo sa nesprával podľa ich očakávaní. (Mat. 11:16–19)

14) Soske pestar o Ježiš odčhivelas manušikane tradiciji, save na sas andro Devleskero lav?

14 Čo hovorí Písmo? Jehova prostredníctvom proroka Izaiáša povedal: „Tento ľud sa ku mne približuje svojimi ústami a ctí ma svojimi perami, ale ich srdce je odo mňa veľmi ďaleko. Ich bázeň predo mnou vychádza iba z ľudských príkazov, ktorým sú vyučovaní.“ (Iz. 29:13) Ježiš teda právom odsudzoval ľudské tradície, ktoré neboli v súlade s Písmom. Tí, ktorí považovali ľudské pravidlá a tradície za dôležitejšie než Božie Slovo, zavrhovali Jehovu i jeho Syna, ktorý bol sľúbeným Mesiášom.

15) Soske hine but manuša choľamen pro Jehovaskere svedki?

15 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. Mnohých dráždi, že Jehovovi svedkovia sa nezapájajú do nebiblických tradícií a zvykov, ako je oslava narodenín a Vianoc. Ďalší sú nahnevaní, že Jehovovi svedkovia sa nezúčastňujú na vlasteneckých oslavách alebo nedodržiavajú pohrebné zvyky, ktoré sú v rozpore s Božím Slovom. Tí, ktorí sa pohoršujú na takýchto veciach, možno úprimne veria, že uctievajú Boha správnym spôsobom. Ale nemôžu sa mu páčiť, ak sú pre nich dôležitejšie ľudské tradície než jasné biblické náuky. (Mar. 7:7–9)

16) So musaj a so našťi keras pal o lava andro Žalm 119:97, 113, 163–165?

16 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? Musíme milovať Jehovu i jeho zákony a zásady. (Prečítajte Žalm 119:97, 113, 163–165.) Keď milujeme Jehovu, opustíme všetky tradície, ktoré sa mu nepáčia. Nedovolíme, aby čokoľvek stálo v ceste v našom vzťahu k Jehovovi.

PO ŠTARTO – O JEŽIŠ TAKOJ (MINĎAR) NA KERĎA ZMENI ANDRE POLITIKA, SAVE LESTAR UŽARENAS

Mnohí zavrhli Ježiša, pretože sa nezapájal do politiky. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 17. odsek.) *

17) Soske pestar o Židi odčhide le Ježiš?

17 Niektorí v Ježišových dňoch túžili po okamžitej politickej zmene. Očakávali, že Mesiáš ich oslobodí spod útlaku Rimanov. Ale keď sa pokúsili urobiť Ježiša kráľom, odmietol to. (Ján 6:14, 15) Ďalší, vrátane kňazov, sa obávali, že Ježiš prinesie politickú zmenu, ktorou si znepriatelia Rimanov. Báli sa, že prídu o určitú moc, ktorú im Rím zaručoval. Pre takéto politické záujmy ho mnohí Židia zavrhli.

18) Save biblicka proroctva pal o Mesijašis o Židi na dikhle?

18 Čo hovorí Písmo? Hoci podľa mnohých proroctiev mal byť Mesiáš nakoniec víťazným Bojovníkom, podľa iných proroctiev mal najprv zomrieť za naše hriechy. (Iz. 53:9, 12) Ako je teda možné, že Židia čakali niečo iné? Lebo nebrali do úvahy proroctvá, ktoré nesľubovali okamžité riešenie ich problémov. (Ján 6:26, 27)

19) Soske varesave manuša adaďives na kamen te šunel, so vakeras?

19 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. Mnohým prekáža, že sme v politických záležitostiach neutrálni. Myslia si, že by sme sa mali zapájať do volieb. Ale my si uvedomujeme, ako sa na to pozerá Jehova. Vieme, že keby sme si zvolili ľudského vládcu, zavrhli by sme Jehovu. (1. Sam. 8:4–7) Ľudia si tiež myslia, že by sme mali stavať školy a nemocnice a organizovať dobročinné akcie. Ale keďže sa zameriavame na zvestovateľskú činnosť, a nie na okamžité riešenie problémov tohto sveta, odmietajú počúvať naše posolstvo.

20) So kampel te kerel pal o lava andro Matúš 7:21–23?

20 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? (Prečítajte Matúša 7:21–23.) Mali by sme sa zameriavať na prácu, ktorou nás Ježiš poveril. (Mat. 28:19, 20) Keby sme sa chceli zapojiť do riešenia politických a sociálnych problémov tohto sveta, odviedlo by nás to od tejto hlavnej činnosti. Máme radi ľudí a nie sú nám ľahostajné ich problémy, ale vieme, že najlepší spôsob, ako im môžeme pomôcť, je učiť ich o Božom Kráľovstve a pomáhať im rozvíjať si priateľstvo s Jehovom.

21) So kamas te kerel?

21 V tomto článku sme hovorili o štyroch veciach, pre ktoré mnohí ľudia v prvom storočí zavrhli Ježiša a pre ktoré aj dnes mnohí zavrhujú jeho nasledovníkov. Ale sú to jediné veci, ktoré by nám mohli brániť nasledovať Ježiša? Nie. V nasledujúcom článku budeme hovoriť o ďalších štyroch veciach. Buďme rozhodnutí nedať sa premôcť pochybnosťami a udržiavať si silnú vieru!

GIĽI 56 Dživ le čačipnaha!

^ 5. ods. Ježiš bol najväčší Učiteľ, aký kedy žil na zemi. Napriek tomu ho väčšina ľudí v jeho dňoch neprijala. V tomto článku budeme hovoriť o štyroch príčinách, ktoré k tomu viedli. Povieme si tiež, prečo sa mnohí ľudia v súčasnosti pohoršujú na tom, čo Ježišovi nasledovníci hovoria a robia. A čo je ešte dôležitejšie, dozvieme sa, ako si môžeme posilňovať vieru v Ježiša, aby nás nepremohli pochybnosti.

^ 60. ods. OPIS OBRÁZKA: Filip privádza Natanaela k Ježišovi.

^ 62. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš zvestuje dobrú správu.

^ 64. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš pred zrakom odporcov uzdravuje muža s ochrnutou rukou.

^ 66. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš odchádza sám na vrch.