Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 19

Olen, so kamen o čačipen, ňič na thovel tele

Olen, so kamen o čačipen, ňič na thovel tele

„Olen, so kamen tiro zakonos, hin andro jilo but smirom a ňič len na thovel tele.“ (ŽALM 119:165)

GIĽI 122 Av zoralo, ma dara!

ČO SA DOZVIEME *

1, 2) So pisinďa jekh manuš a pal soste vakeraha andre kada člankos?

MILIÓNY ľudí dnes tvrdia, že veria v Ježiša, ale neriadia sa jeho učením. (2. Tim. 4:3, 4) Jeden sociológ nadhodil otázku: „Keby dnes žil nejaký iný Ježiš, ktorý by učil to, čo učil Ježiš v prvom storočí... zavrhli by sme ho, tak ako ho zavrhli ľudia pred dvomi tisícročiami?... Odpoveď by bola: Áno.“

2 Mnohí ľudia v prvom storočí počuli Ježiša vyučovať a videli ho robiť zázraky, ale neuverili v neho. Prečo? V predchádzajúcom článku sme rozoberali štyri príčiny, prečo sa ľudia pohoršovali na tom, čo Ježiš hovoril a robil. Teraz si povieme o ďalších štyroch príčinách. Počas tohto rozboru uvidíme, prečo dnes ľudia zavrhujú Ježišových nasledovníkov a čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti.

PO PERŠO – NA ĽIKERELAS ŇIKASKE E SERA

Mnohí zavrhli Ježiša pre to, s kým trávil čas. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 3. odsek.) *

3) Soske pestar varesave odčhide le Ježiš?

3 Ježiš sa počas svojej služby na zemi stretával s rôznymi ľuďmi. Jedával s bohatými a vplyvnými ľuďmi, ale veľa času strávil aj s chudobnými a utláčanými. Mal súcit s tými, ktorých väčšina považovala za „hriešnikov“. Niektorí samospravodliví jednotlivci sa na tom pohoršovali a Ježiša zavrhli. Pýtali sa jeho učeníkov: „Ako to, že jete a pijete s vyberačmi daní a hriešnikmi?“ Ježiš im odpovedal: „Zdraví nepotrebujú lekára, ale chorí. Neprišiel som vyzývať k pokániu spravodlivých, ale hriešnikov.“ (Luk. 5:29–32)

4) So kampelas le Židenge te džanel pal o Mesijašis, avka sar pisinďa o Izaiáš?

4 Čo hovorí Písmo? Dlho pred príchodom Mesiáša o ňom prorok Izaiáš napísal, že svet ho neprijme. Toto proroctvo znie: „Bol opovrhovaný a ľudia sa mu vyhýbali... Jeho tvár bola pred nami akoby skrytá, bol opovrhovaný a nemali sme ho za nič.“ (Iz. 53:3) Podľa tohto proroctva sa mali ľudia Mesiášovi vyhýbať. Preto mali Židia v prvom storočí počítať s tým, že väčšina Ježiša zavrhne.

5) Sar adaďives but manuša dikhen pre kola, so džan dromeha, pal savo phirelas o Ježiš?

5 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. Mnohí duchovní sú radi, že majú medzi svojimi ovečkami významných a bohatých ľudí a takých, ktorých tento svet považuje za múdrych. Neprekáža im ani to, že morálka a spôsob života týchto ľudí je často v rozpore s Božími normami. Tí istí duchovní opovrhujú horlivými, morálne čistými Jehovovými služobníkmi, lebo z pohľadu sveta nie sú významní. Ale ako povedal Pavol, Boh si vyvolil to, „čím sa pohŕda“. (1. Kor. 1:26–29) Jehova považuje všetkých svojich verných služobníkov za drahocenných.

6) So phenďa o Ježiš a sar šaj keras avka sar ov? (Matúš 11:25, 26)

6 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? (Prečítajte Matúša 11:25, 26.) Nedaj sa ovplyvniť tým, ako sa na Boží ľud pozerá tento svet. Uvedom si, že Jehova používa na konanie svojej vôle iba pokorných ľudí. (Žalm 138:6) A zamysli sa, koľko toho už dosiahol prostredníctvom tých, ktorých tento svet nepovažuje za múdrych a vzdelaných.

PO DUJTO – O JEŽIŠ ODUČHARELAS, SO NAMIŠTE KERENAS A SIKHĽARENAS

7) Soske o Ježiš vičinelas le farizejen dujemujengere a so on pre koda?

7 Ježiš odvážne odsúdil náboženské zvyky, ktoré viedli k pokryteckému správaniu. Napríklad odhalil pokrytectvo farizejov, ktorým viac záležalo na tom, ako si umývajú ruky, než na tom, aby sa postarali o svojich rodičov. (Mat. 15:1–11) Jeho učeníkov možno jeho slová prekvapili. Spýtali sa ho: „Vieš, že farizeji sa pohoršili, keď počuli, čo si povedal?“ Ježiš im odpovedal: „Každá rastlina, ktorú nezasadil môj nebeský Otec, bude vytrhnutá aj s koreňmi. Nechajte ich tak. Sú to slepí vodcovia. Keď slepý vedie slepého, obaja spadnú do jamy.“ (Mat. 15:12–14) Hoci sa náboženskí vodcovia na Ježišovi pohoršili, neodradilo ho to, aby sa ďalej zastával pravdy.

8) Sar o Ježiš sikaďa, hoj le Devleske nane pre dzeka savoro, so pes sikhľarel pal o Del?

8 Ježiš odhaľoval aj falošné náboženské náuky. Neučil, že Boh schvaľuje všetky náboženské náuky. Naopak, povedal, že veľa ľudí kráča po priestrannej ceste, ktorá vedie do záhuby, ale len málo ľudí kráča po úzkej ceste, ktorá vedie do života. (Mat. 7:13, 14) Jasne vysvetlil, že niektorí ľudia tvrdia, že slúžia Bohu, ale v skutočnosti mu neslúžia. Svojich nasledovníkov varoval: „Dajte si pozor na falošných prorokov, ktorí k vám prichádzajú v ovčom rúchu, ale vnútri sú to draví vlci. Spoznáte ich podľa ovocia.“ (Mat. 7:15–20)

Mnohí zavrhli Ježiša, pretože odsudzoval nesprávne náboženské zvyky a náuky. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 9. odsek.) *

9) Save klamišagi, so sikhľaren pal o Del, o Ježiš odučharďa?

9 Čo hovorí Písmo? V Biblii bolo predpovedané, že Mesiáša bude stravovať horlivosť za Jehovov dom. (Žalm 69:9; Ján 2:14–17) Táto horlivosť podnecovala Ježiša, aby odhaľoval falošné náboženské náuky a zvyky. Napríklad farizeji verili, že duša je nesmrteľná. Ježiš učil, že smrť sa podobá spánku. (Ján 11:11) Saduceji neverili vo vzkriesenie, ale Ježiš svojho priateľa Lazara vzkriesil. (Ján 11:43, 44; Sk. 23:8) Farizeji tvrdili, že všetko riadi osud a Boh, ale Ježiš učil, že ľudia sa môžu sami rozhodnúť, či budú slúžiť Bohu alebo nie. (Mat. 11:28)

10) Soske but manuša chan choľi pre koda, so sikhľaras?

10 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. Mnohým prekáža, že pomocou Biblie odhaľujeme falošné náboženské náuky. Duchovní učia členov svojich cirkví, že Boh trestá zlých v pekle, a touto falošnou náukou ľudí ovládajú. My, ktorí uctievame Jehovu, Boha lásky, odhaľujeme túto náuku ako falošnú. Duchovenstvo učí aj to, že duša je nesmrteľná. My odhaľujeme, že táto náuka má pohanský pôvod. Keby bola pravdivá, vzkriesenie by bolo zbytočné. A mnohé náboženstvá učia náuku o predurčení. My však učíme, že človek má slobodnú vôľu a môže sa sám rozhodnúť, či bude slúžiť Bohu. Ako reagujú náboženskí vodcovia na to, že odhaľujeme falošné náuky? Často priam zúria!

11) So užarel o Del peskere manušendar, sar phenďa o Ježiš andro Ján 8:45–47?

11 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? Ak milujeme pravdu, musíme počúvať Božie slová. (Prečítajte Jána 8:45–47.) Na rozdiel od Satana Diabla stojíme pevne v pravde. Nikdy sa nezriekneme toho, o čom sme sa presvedčili, že je pravda. (Ján 8:44) Boh od svojich služobníkov očakáva, že tak ako Ježiš budú mať „odpor k tomu, čo je zlé,“ a budú „lipnúť na tom, čo je dobré“. (Rim. 12:9; Hebr. 1:9)

PO TRITO – DŽANAS PRO JEŽIŠ

Mnohí zavrhli Ježiša, pretože zomrel na kole. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 12. odsek.) *

12) Soske pestar but Židi odčhide le Ježiš, te dikhle, sar sas murdardo?

12 Čo bolo pre Židov v Ježišových dňoch ďalším kameňom úrazu? Pavol povedal: „My zvestujeme Krista pribitého na kôl – pre Židov kameň úrazu.“ (1. Kor. 1:23) Prečo mnohí Židia zavrhli Ježiša, keď videli, ako bol popravený? Ježiš zomrel na mučeníckom kole, a preto bol v ich očiach len zločincom a hriešnikom – nie Mesiášom. (5. Mojž. 21:22, 23)

13) So na kamle te udžanel ola, so pestar odčhide le Ježiš?

13 Židia, ktorí Ježiša zavrhli, odmietli uznať, že bol nevinný, že bol obeťou krivého obvinenia a nespravodlivého zaobchádzania. Proces s Ježišom bol len súdnou fraškou. Židovský najvyšší súd bol zvolaný narýchlo a súdne konanie bolo v úplnom rozpore so správnym postupom. (Luk. 22:54; Ján 18:24) Namiesto toho, aby si sudcovia nestranne vypočuli obvinenia a dôkazy proti Ježišovi, sami „sa snažili získať proti Ježišovi krivé svedectvo, aby ho mohli usmrtiť“. Keď sa im to nepodarilo, veľkňaz sa pokúsil vyprovokovať Ježiša, aby sa sám usvedčil zo zločinu. To bol úplne nezákonný postup. (Mat. 26:59; Mar. 14:55–64) A keď bol Ježiš vzkriesený, títo nespravodliví sudcovia zaplatili rímskym vojakom, ktorí strážili jeho hrob, „veľkú sumu strieborných peňazí“, aby rozšírili falošnú historku, ako sa to stalo, že jeho hrob je prázdny. (Mat. 28:11–15)

14) So sas anglal phendo andre Biblija pal oda, sar merela o Mesijašis?

14 Čo hovorí Písmo? Mnohí Židia nepočítali s tým, že Mesiáš musí zomrieť, ale všimnime si, čo bolo o ňom predpovedané v Hebrejských písmach: „Vydal svoj život na smrť a bol počítaný medzi previnilcov, niesol hriech mnohých a prihovoril sa za previnilcov.“ (Iz. 53:12) Teda Židia nemali žiadny dôvod zavrhnúť Ježiša preto, že bol popravený ako hriešnik.

15) Mek angle soste varesave odčhiven pestar le Jehovaskere svedken?

15 Majú ľudia tento problém aj dnes? Nepochybne! Tak ako bol Ježiš krivo obvinený a nespravodlivo odsúdený, aj Jehovovi svedkovia zažívajú podobné nespravodlivé zaobchádzanie. Uveďme si niekoľko príkladov. V 30. a 40. rokoch minulého storočia museli naši bratia v Spojených štátoch znovu a znovu obhajovať našu slobodu uctievania na súdoch. Niektorí sudcovia boli proti nám až nehanebne zaujatí. V kanadskej provincii Québec spolupracovala cirkev ruka v ruke so štátom, aby zastavili našu činnosť. Mnoho bratov a sestier bolo zatknutých len preto, že sa rozprávali s druhými o Božom Kráľovstve. Počas krutého režimu, ktorý vládol v nacistickom Nemecku, bolo mnoho verných mladých bratov odsúdených na smrť. A v nedávnych rokoch bolo veľa našich bratov v Rusku odsúdených a uväznených za to, že sa rozprávali s druhými o Biblii, čo úrady považujú za „extrémistickú činnosť“. Dokonca je tam zakázaný aj Preklad nového sveta v ruštine, ktorý je označený za „extrémistický materiál“, lebo obsahuje Božie meno Jehova.

16) So musaj te kerel, kaj amen te na scirden o klamišagi pal o Jehovaskere svedki? (1. Jána 4:1)

16 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? Musíme preskúmať fakty. V Kázni na vrchu Ježiš upozorňoval svojich poslucháčov, že niektorí budú o nich šíriť zlomyseľné klamstvá. (Mat. 5:11) Za týmito klamstvami stojí Satan. On navádza odporcov, aby očierňovali tých, ktorí milujú pravdu. (Zjav. 12:9, 10) Takéto klamstvá musíme rázne odmietať. Nesmieme dovoliť, aby nás zastrašili alebo oslabili našu vieru. (Prečítajte 1. Jána 4:1.)

PO ŠTARTO – LE JEŽIŠOSKE NA SAS VERNA A OMUKHLE LES

Mnohí zavrhli Ježiša, pretože ho Judáš zradil. Ako by mohli podobné veci brániť niekomu nasledovať Ježiša dnes? (Pozri 17., 18. odsek.) *

17) Angle koda, sar o Ježiš muľa, les but manuša pestar odčhide. Soske?

17 Krátko pred smrťou Ježiša zradil jeden z jeho 12 apoštolov. Iný apoštol ho tri razy zaprel a všetci apoštoli ho v noci pred jeho smrťou opustili. (Mat. 26:14–16, 47, 56, 75) Ježiša to neprekvapilo. Sám predpovedal, že sa to stane. (Ján 6:64; 13:21, 26, 38; 16:32) Niektorých to však mohlo odradiť. Mohli si povedať: Keď sa takto zachovali Ježišovi apoštoli, nechcem mať s jeho nasledovníkmi nič spoločné!

18) Save proroctva pes sikade sar čačipen anglo Ježišoskero meriben?

18 Čo hovorí Písmo? Stáročia vopred dal Jehova do svojho Slova zapísať proroctvo, že Mesiáš bude zradený za 30 strieborných. (Zach. 11:12, 13) Zradiť ho mal jeden z jeho blízkych priateľov. (Žalm 41:9) Prorok Zachariáš okrem toho napísal: „Udri pastiera a nech sa ovce rozpŕchnu.“ (Zach. 13:7) Pre úprimných ľudí nemali byť tieto udalosti kameňom úrazu. Keď videli, ako sa na Ježišovi spĺňajú tieto proroctvá, mali si ešte viac posilniť vieru, že on je tým sľúbeným Mesiášom.

19) So achaľon manuša, so čačes kamen le Devles?

19 Majú ľudia tento problém aj dnes? Áno. V novej dobe niektorí známi Jehovovi svedkovia opustili pravdu, stali sa odpadlíkmi a potom sa snažili odvrátiť od pravdy aj druhých. Prostredníctvom médií a internetu začali Jehovových svedkov vykresľovať v negatívnom svetle a šíriť o nich polopravdy i otvorené klamstvá. Ale úprimných ľudí to neodradí. Uvedomujú si, že v Biblii boli takéto veci predpovedané. (Mat. 24:24; 2. Petra 2:18–22)

20) So šaj keras, kaj amen oda, hoj varesave mukhen o čačipen, te na thovel tele? (2. Timotejovi 4:4, 5)

20 Čo môžeme robiť, aby nás nepremohli pochybnosti? Musíme si udržiavať silnú vieru. Ako? Tak, že budeme pravidelne študovať, vytrvalo sa modliť a naplno sa zapájať do činnosti, ktorú nám Jehova zveril. (Prečítajte 2. Timotejovi 4:4, 5.) Môže sa stať, že budeme počuť negatívne správy o Jehovových svedkoch. Ale keď budeme mať pevnú vieru, nepodľahneme panike. (Iz. 28:16) Keď milujeme Jehovu, jeho Slovo a našich bratov, nepremôžu nás pochybnosti len preto, že niektorí opustili pravdu a snažia sa podkopať vieru druhých.

21) Andre soste peske šaj avas ista, the te amen buter manuša na kamen te šunel?

21 Mnohých ľudí v prvom storočí premohli pochybnosti a zavrhli Ježiša. Ale mnohí ďalší v neho uverili. Patril k nim minimálne jeden člen židovského Sanhedrinu a dokonca aj „veľa kňazov“. (Sk. 6:7; Mat. 27:57–60; Mar. 15:43) Aj dnes milióny ľudí nasledujú Ježiša. Rozhodli sa tak preto, lebo spoznali a zamilovali si pravdu zapísanú v Božom Slove. V Žalme 119:165 sa hovorí: „Tí, čo milujú tvoj zákon, majú hojnosť pokoja a nič pre nich nie je kameňom úrazu.“

GIĽI 124 Verna ačhas

^ 5. ods. V predchádzajúcom článku sme rozoberali štyri príčiny, prečo ľudia zavrhli Ježiša v minulosti a prečo zavrhujú jeho nasledovníkov dnes. V tomto článku budeme hovoriť o ďalších štyroch príčinách. Ukážeme si aj to, prečo pre úprimných ľudí, ktorí milujú Jehovu, nič nie je kameňúrazu.

^ 60. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš pri jedle s Matúšom a vyberačmi daní.

^ 62. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš vyháňa obchodníkov z chrámu.

^ 64. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš musí niesť mučenícky kôl.

^ 66. ods. OPIS OBRÁZKA: Judáš zrádza Ježiša bozkom.