Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 24

Šaj dochudes oda, so kames te kerel predal o Jehovas

Šaj dochudes oda, so kames te kerel predal o Jehovas

„Ma preačhas te kerel lačhipen, bo te pes na vzdaha, avela ajso časos, hoj sa kidaha upre.“ (GAL. 6:9)

GIĽI 84 Rado keras sa, so kampel

ČO SA DOZVIEME a

1) So pes imar buter dženenge amendar ačhiľa?

 STALO SA ti už, že si si dal nejaký cieľ a mal si problém ho dosiahnuť? b Ak áno, nie si sám. Napríklad Philip chcel zlepšiť svoje modlitby a modliť sa častejšie. Ale nevedel si na to nájsť čas. Erikiným cieľom bolo chodiť na schôdzky pred službou načas. Ale napriek tomu takmer na každú prišla neskoro. Tomáš si niekoľkokrát povedal, že si prečíta celú Bibliu. Hovorí: „Čítanie Biblie ma veľmi nebavilo. Trikrát som začal, ale vždy som skončil na 3. Mojžišovej.“

2) Soske amenge na mušinel te el pharo, te na dochudňam oda, so kamľam?

2 Ak sa ti momentálne nedarí dosiahnuť nejaký cieľ, nemysli si, že si zlyhal. Aj malé ciele si vyžadujú čas a námahu. Už len z toho, že si to nevzdal a stále sa snažíš svoj cieľ dosiahnuť, vidno, že ti na svojom vzťahu k Jehovovi veľmi záleží a chceš mu dať to najlepšie. Jehova si to cení. Neočakáva od teba viac, ako dokážeš urobiť. (Žalm 103:14; Mich. 6:8) Preto si dávaj rozumné ciele podľa toho, aké máš možnosti a okolnosti. A ak si si už nejaký cieľ dal, čo ti pomôže, aby si ho aj dosiahol?

KAMPEL TE DŽANEL, SOSKE VARESO KERAS

Modli sa o väčšiu motiváciu (Pozri 3., 4. odsek.)

3) Soske kampel te džanel, soske vareso keras?

3 Keď chceme dosiahnuť nejaký cieľ, je dôležité mať motiváciu. Tá nám pomáha nevzdať sa a zo všetkých síl na ňom pracovať. Motivácia je ako vietor, ktorý poháňa plachetnicu. Ak vietor fúka, námorník sa zrejme dostane tam, kam chce. Čím je vietor silnejší, tým skôr sa tam dostane. Podobne, čím je naša motivácia väčšia, tým skôr dosiahneme svoj cieľ. Brat David zo Salvádora hovorí: „Keď si motivovaný, viac sa snažíš. Nedovolíš, aby ti len tak niečo prekazilo dosiahnuť svoj cieľ.“ Čo ti pomôže, aby si mal väčšiu motiváciu?

4) Pal soste pes šaj modľinas? (Filipanom 2:13) (Dikh the obrazkos.)

4 Modli sa o motiváciu. Jehova ti prostredníctvom svojho svätého ducha môže dať túžbu dosiahnuť svoj cieľ. (Prečítajte Filipanom 2:13.) Niekedy si dáme nejaký cieľ len preto, lebo vieme, že by sme mali, a na tom nemusí byť nič zlé. Ale v skutočnosti ho netúžime dosiahnuť. Tak to bolo aj v prípade sestry Noriny z Ugandy. Dala si za cieľ viesť biblické štúdium. Ale veľmi po tom netúžila, pretože mala pocit, že jej vyučovanie veľmi nejde. Čo jej pomohlo? Hovorí: „Každý deň som sa modlila k Jehovovi, aby mi dal túžbu viesť biblické štúdium. Zároveň som sa snažila zlepšiť v tom, ako vyučujem. Po niekoľkých mesiacoch som si uvedomila, že po štúdiu už túžim oveľa viac. A ešte v tom istom roku som začala viesť dve štúdiá.“

5) So šaj keras, kaj te dochudas oda, so kamľam?

5 Premýšľaj o tom, čo všetko Jehova pre teba urobil. (Žalm 143:5) Apoštol Pavol premýšľal o nezaslúženej láskavosti, ktorú mu Jehova prejavil, a to ho motivovalo, aby mu slúžil zo všetkých síl. (1. Kor. 15:9, 10; 1. Tim. 1:12–14) Čím viac budeš premýšľať o tom, čo všetko pre teba Jehova urobil, tým budeš mať väčšiu motiváciu dosiahnuť svoj cieľ. (Žalm 116:12) To pomohlo aj jednej sestre z Hondurasu, ktorá sa chcela stať pravidelnou priekopníčkou. Hovorí: „Premýšľala som o tom, ako veľmi ma Jehova miluje. Pritiahol ma k svojmu ľudu. Stará sa o mňa a chráni ma. Keď som o tom všetkom uvažovala, začala som ho milovať ešte viac a chcela som urobiť všetko pre to, aby som sa stala priekopníčkou.“

6) Mek so amenge šaj pomožinel te dochudel oda, so kamas?

6 Mysli na to, čo všetko ti to prinesie. Erika, ktorú sme spomínali, hovorí, čo jej pomohlo, aby na schôdzky začala chodiť načas: „Uvedomila som si, o čo všetko prichádzam, keď meškám na schôdzky. Ale keď prídem skôr, môžem pozdraviť bratov a sestry a trochu sa s nimi porozprávať. A neprídem ani o dobré rady do služby, ktoré mi potom veľmi pomáhajú.“ Vďaka tomu, že Erika premýšľala o tom, aké to má výhody, keď chodí načas, dosiahla svoj cieľ. Ak aj ty pracuješ na nejakom cieli, premýšľaj, čo všetko ti to prinesie, keď ho dosiahneš. Ak sa tvoj cieľ týka čítania Biblie alebo modlitby, uvažuj, ako ti to pomôže zlepšiť svoj vzťah s Jehovom. (Žalm 145:18, 19) Alebo ak si si dal za cieľ pracovať na nejakej vlastnosti, premýšľaj nad tým, ako to zlepší tvoje vzťahy s druhými. (Kol. 3:14) Pomôže ti aj to, keď si napíšeš všetky dôvody, prečo by si chcel nejaký cieľ dosiahnuť. Pravidelne sa k nim vracaj. Tomáš, ktorého sme už spomínali, hovorí: „Čím viac dôvodov nájdem, prečo chcem dosiahnuť nejaký cieľ, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ho aj dosiahnem.“

7) So pomožinďa le phraleske the leskera romňake te dochudel oda, so kamle te kerel?

7 Tráv čas s tými, ktorí ti pomôžu tvoj cieľ dosiahnuť. (Prísl. 13:20) Všimni si, čo pomohlo Juliovi a jeho manželke, ktorí chceli v službe robiť viac. Julio hovorí: „Priatelili sme sa s ľuďmi, ktorí nás v našom cieli podporovali a s ktorými sme sa o tom mohli porozprávať. Keďže mnohým z nich sa podarilo dosiahnuť podobné ciele, vedeli nám dobre poradiť. Pýtali sa nás, ako sa nám v tom darí, a keď bolo treba, povzbudzovali nás.“

TE PES AMENGE NA KAMEL VARESO TE KEREL

Pracuj na svojom cieli (Pozri 8. odsek.)

8) So pes šaj ačhel, te bi kamahas vareso te dochudel ča akor, sar pes amenge kamel? (Dikh the obrazkos.)

8 Každému z nás sa občas môže stať, že stratí motiváciu. Ale to ešte neznamená, že na svojom cieli už nemôžeme pracovať. Ako sme už hovorili, motivácia je ako vietor, ktorý pomáha lodi prísť do cieľa. No vietor nie je vždy rovnako silný a môže sa stať, že niekedy nefúka vôbec. Znamená to, že loď musí stáť na mieste? Nie, pretože námorník môže využiť motor alebo veslá. A podobné je to aj s nami. Keby sme pracovali na svojom cieli len vtedy, keď motiváciu máme, nemuseli by sme ho nikdy dosiahnuť. Tak ako námorník, ktorý sa snaží nájsť iné spôsoby, aby sa dostal do cieľa, aj my môžeme dosiahnuť svoj cieľ, aj keď nám motivácia práve chýba. Hoci to nemusí byť ľahké, výsledok určite stojí za to. Skôr ako si povieme, čo nám v tom pomôže, pozrime sa na jednu otázku, ktorá nám v tej súvislosti môže napadnúť.

9) Kampel vareso te kerel the akor, sar pes amenge na kamel? Phen, sar ada hin.

9 Jehova chce, aby sme mu slúžili ochotne a s radosťou. (Žalm 100:2; 2. Kor. 9:7) Preto vzniká otázka: Mali by sme na svojom cieli pracovať, aj keď to tak necítime? Všimni si, čo povedal apoštol Pavol: „Tvrdo zaobchádzam so svojím telom a vediem ho ako otroka.“ (1. Kor. 9:25–27, pozn. pod čiarou) Pavol sa niekedy musel nútiť, aby robil to, čo je správne. Mal z Pavlovej služby Jehova radosť? Určite áno! A za jeho prácu ho odmenil. (2. Tim. 4:7, 8)

10) So amenge anela oda, te dureder kamaha vareso te dochudel, the te pes amenge na kamel?

10 Jehova sa teší aj z nás, keď pracujeme na svojom cieli, hoci nám možno chýba motivácia. Teší sa, lebo vie, že aj keď to nerobíme z lásky k tej činnosti, robíme to z lásky k nemu. Tak ako Pavla odmení aj nás. (Žalm 126:5) A keď pocítime, ako nás Jehova podporuje a pomáha nám, je možné, že začneme cítiť motiváciu. Sestra Lucyna z Poľska hovorí: „Niekedy vôbec nemám chuť ísť do služby, najmä keď som unavená. Ale keď sa prekonám a idem, cítim veľkú radosť.“ Teraz sa pozrime, čo môžeme robiť, keď nám chýba motivácia.

11) So šaj predal amende kerel o Jehovas, kaj pes te džanas mek buter te zľikerel?

11 Modli sa o sebaovládanie. Sebaovládanie je schopnosť mať kontrolu nad svojimi pocitmi a konaním. O sebaovládaní sa často hovorí v súvislosti s tým, aby sme neurobili niečo zlé. Ale potrebujeme ho aj na to, aby sme urobili to, čo je dobré, najmä keď ide o niečo, čo je pre nás ťažké alebo na čo nemáme motiváciu. Pamätaj, že sebaovládanie je ovocím svätého ducha, a preto keď ho chceš mať, pros Jehovu, aby ti tohto ducha dal. (Luk. 11:13; Gal. 5:22, 23) David, ktorého sme už citovali, hovorí, ako mu pomohla modlitba. Chcel mať pravidelnejšie osobné štúdium. Rozpráva: „Prosil som Jehovu, aby mi pomohol pracovať na sebaovládaní. S jeho pomocou sa mi podarilo urobiť si dobrý študijný plán a držať sa ho.“

12) Sar amenge o goďaver lava andal o Kazateľ 11:4 pomožinena te dochudel oda, so kamas te kerel predal o Jehovas?

12 Nečakaj na ideálne podmienky. Prečo? Lebo v tomto svete sa ich zrejme nikdy nedočkáme. Keby sme na ne čakali, svoj cieľ by sme možno vôbec nedosiahli. (Prečítajte Kazateľa 11:4.) Brat, ktorý sa volá Dayniel, hovorí: „Ideálne okolnosti neexistujú. Sami si ich vytvoríme, keď jednoducho začneme.“ Paul, ktorý žije v Ugande, hovorí o ďalšom dôvode, prečo by sme nemali svoj cieľ odkladať: „Keď s niečím začneme, aj keď na to nemáme najlepšie podmienky, dávame Jehovovi priestor, aby mal čo požehnať.“ (Mal. 3:10)

13) Soske hin lačho te chudel te kerel vareso cikno?

13 Začni menším cieľom. Motivácia nám môže chýbať aj vtedy, keď sa nám náš cieľ zdá nedosiahnuteľný. Ak je to aj tvoj prípad, čo keby si si svoj cieľ rozdelil na menšie časti? Ak sa chceš napríklad zlepšiť v nejakej vlastnosti, začni ju najprv prejavovať v malých veciach. Ak si si dal za cieľ prečítať celú Bibliu, mohol by si začať kratšími úsekmi. Tomášovi, o ktorom sme hovorili v úvode, sa najprv nedarilo držať sa svojho cieľa prečítať si Bibliu za rok. Rozpráva: „Uvedomil som si, že to, koľko čítania som si na každý deň naplánoval, bolo pre mňa priveľa. A tak som si povedal, že to skúsim znova, ale tentokrát si prečítam iba niekoľko veršov a budem o nich premýšľať. Vďaka tomu ma čítanie Biblie začalo baviť.“ Potom si už rád čítal aj dlhšie úseky a nakoniec prečítal celú Bibliu. c

MA VZDE TUT

14) So amen šaj zaačhavel?

14 Môže sa stať, že motivácia ani sebaovládanie nám nechýba, ale prídu nám do cesty nejaké prekážky. Môžu to byť napríklad „nečakané udalosti“, ktorým sa musíme venovať, a tak už nemáme dosť času na to, aby sme pracovali na svojom cieli. (Kaz. 9:11, pozn. pod čiarou) Môžeme tiež zažívať ťažkosti, ktoré nás skľučujú a oberajú o silu. (Prísl. 24:10) Dosiahnuť svoj cieľ nám sťažuje aj to, že sme nedokonalí a robíme chyby. (Rim. 7:23) Alebo sme jednoducho unavení. (Mat. 26:43) Čo nám pomôže tieto prekážky prekonať?

15) Te amenge vareso na avel avri, sikavel oda, hoj amendar imar ňič nane? Phen, sar ada hin. (Žalm 145:14)

15 Pamätaj, že ak sa ti niečo nepodarí, neznamená to, že si zlyhal. V Biblii sa píše, že sa môžeme stretávať s problémami a ťažkosťami, ktoré nás akoby zrážajú na kolená. Ale zároveň nás uisťuje, že môžeme znovu vstať, zvlášť keď nám pomáha Jehova. (Prečítajte Žalm 145:14.) Philip, ktorého sme už spomínali, hovorí, čo je preňho meradlom úspechu: „Nezameriavam sa na to, koľkokrát spadnem, ale na to, koľkokrát sa mi podarí vstať a pokračovať.“ David, ktorého sme už tiež citovali, hovorí: „Neúspech nevnímam ako prekážku, ale ako príležitosť ukázať Jehovovi, ako veľmi ho milujem.“ Z toho, že napriek neúspechom ideš za svojím cieľom, vidno, že sa chceš Jehovovi páčiť, a on má z toho veľkú radosť.

16) So amen sikhľuvas olestar, te amenge vareso na džal?

16 Zo svojich neúspechov sa pouč. Premýšľaj, čo ich zapríčinilo a čo by si mohol zmeniť, aby sa to už neopakovalo. (Prísl. 27:12) Niekedy však môžu neúspechy ukázať, že cieľ, ktorý si si dal, je nad tvoje sily alebo možnosti. Ak máš pocit, že je to aj tvoj prípad, zamysli sa, či je cieľ, ktorý si si dal, pre teba ešte stále dosiahnuteľný. d Ak sa ti nepodarí dosiahnuť svoj cieľ, ktorý sa ukázal ako nerealistický, buď si istý, že Jehova to nebude považovať za tvoje zlyhanie. (2. Kor. 8:12)

17) Soske na kamas te bisterel pre oda, so imar dochudňam?

17 Pamätaj na to, čo si už dosiahol. V Biblii sa píše, že „Boh nie je nespravodlivý, aby zabudol na vašu prácu“. (Hebr. 6:10) Preto by si na ňu nemal zabúdať ani ty. Premýšľaj nad tým všetkým, čo sa ti už podarilo – vytvoril si si priateľstvo s Jehovom, začal si o ňom hovoriť druhým a dal si sa pokrstiť. Tak ako si robil pokrok a dosiahol si svoje duchovné ciele v minulosti, tak môžeš postupne dosiahnuť aj cieľ, ktorý máš teraz. (Fil. 3:16)

Užívaj si cestu (Pozri 18. odsek.)

18) Pre soste na kamas te bisterel? (Dikh the obrazkos.)

18 Tak ako námorník šťastne dorazí do cieľa, aj ty dokážeš s Jehovovou pomocou svoj cieľ dosiahnuť. Ale mnohí námorníci si užívajú aj samotnú cestu. Podobne sa aj ty teš z toho, ako ti Jehova pomáha a podporuje ťa na ceste k tvojmu duchovnému cieľu. (2. Kor. 4:7) Ak sa nevzdáš, čaká ťa veľká odmena. (Gal. 6:9)

GIĽI 126 Aven upre, ma zasoven, zorales paťan!

a Často sme povzbudzovaní, aby sme si dávali duchovné ciele. No čo ak sme si už nejaký dali, ale nedarí sa nám ho dosiahnuť? V tomto článku nájdeme viacero tipov, ktoré nám v tom pomôžu.

b VYSVETLENIE VÝRAZU: Duchovným cieľom môže byť čokoľvek, na čom pracujeme, aby sme mohli lepšie slúžiť Jehovovi a robili mu radosť. Za cieľ si môžeš dať napríklad pracovať na nejakej vlastnosti alebo zlepšiť sa v niečom, čo súvisí s uctievaním Jehovu, ako je čítanie Biblie, osobné štúdium alebo zvestovateľská služba.

d Viac informácií nájdeš v článku „Neočakávaj od seba viac, ako je rozumné, a budeš mať radosť“ v Strážnej veži z 15. júla 2008.