Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 20

Sar keraha amare modľitbi feder?

Sar keraha amare modľitbi feder?

„Čhoren avri angle leste oda, so tumen hin andro jilo.“ (ŽALM 62:8)

GIĽI 45 Pal soste miro jilo rozduminel

ČO SA DOZVIEME a

Na Jehovu sa môžeme obracať kedykoľvek a prosiť ho, aby nás viedol vo všetkom, čo robíme (Pozri 1. odsek.)

1) So o Jehovas amendar kamel? (Dikh the o obrazkos.)

 NA KOHO sa môžeme obrátiť, keď potrebujeme utešiť alebo poradiť? Nie je ťažké na to odpovedať. Môžeme sa pomodliť k Jehovovi. Sám nás k tomu povzbudzuje a chce, aby sme sa k nemu modlili často. V Biblii sa píše: „Neustále sa modlite.“ (1. Tes. 5:17) Nech už sa ocitneme v akejkoľvek životnej situácii, bez obáv sa na neho môžeme obrátiť a prosiť ho, aby nás viedol. (Prísl. 3:5, 6) Jehova nám rád venuje svoj čas, a tak sa k nemu môžeme modliť toľkokrát, koľko chceme.

2) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

2 Modlitba je výnimočný dar od Jehovu. Ale niekedy toho máme tak veľa, že si na ňu nevieme nájsť čas. Alebo si možno hovoríme, že naše modlitby by mohli byť kvalitnejšie. V obidvoch týchto prípadoch nám pomôže Biblia, pretože v nej nájdeme rady a povzbudenie k tomu, aby sme sa modlili. V tomto článku si ukážeme, ako si na modlitbu nachádzal čas Ježiš a ako ho v tom môžeme napodobňovať. Povieme si aj o piatich dôležitých veciach, ktoré by sme mali do svojich modlitieb zahrnúť, aby boli kvalitnejšie.

O JEŽIŠ PESKE ARAKHELAS O ČASOS PRE MODĽITBA

3) So o Ježiš mište džanelas?

3 Ježiš vedel, že pre Jehovu sú naše modlitby veľmi dôležité. Dávno predtým, ako prišiel na zem, videl, ako jeho Otec odpovedá na modlitby svojich verných služobníkov. Bol napríklad pri tom, keď vypočul modlitbu Anny, Dávida či Eliáša. (1. Sam. 1:10, 11, 20; 1. Kráľ. 19:4–6; Žalm 32:5) Preto svojim učeníkom hovoril, aby sa modlili často a vôbec nepochybovali, že ich Boh vypočuje. (Mat. 7:7–11)

4) Sar o Ježiš dikhelas pre modľitba u so lestar sikhľuvas?

4 Ježiš dal svojim učeníkom pekný príklad v tom, aký mal postoj k modlitbe. Počas svojej služby na zemi sa modlil často. Musel si na to vyhradiť čas, lebo mal veľa práce a bol obklopený ľuďmi. (Mar. 6:31, 45, 46) Aby sa mohol modliť osamote, vstával skoro ráno. (Mar. 1:35) Najmenej raz sa pred dôležitým rozhodnutím modlil celú noc. (Luk. 6:12, 13) A v noci pred svojou smrťou sa modlil opakovane, pretože si uvedomoval, že ho čaká tá najťažšia úloha jeho služby na zemi. (Mat. 26:39, 42, 44)

5) So kamas te kerel sar o Ježiš?

5 Od Ježiša sa učíme, že aj keď toho máme veľa, na modlitbu si musíme nájsť čas. Možno kvôli tomu vstaneme ráno skôr alebo zostaneme večer dlhšie hore. Tak Jehovovi ukážeme, že si tento jeho dar veľmi ceníme. Sestra, ktorá sa volá Lynne, si spomína, ako to na ňu zapôsobilo, keď sa dozvedela, že sa môže modliť. Hovorí: „Keď som sa dozvedela, že k Jehovovi sa môžem modliť kedykoľvek, začala som ho vnímať ako blízkeho priateľa a svoje modlitby som chcela zlepšiť.“ Mnohí z nás to určite cítia podobne. Teraz si rozoberieme päť dôležitých vecí, na ktoré by sme v našich modlitbách nemali zabúdať.

SO TE PHENEL ANDRE MODĽITBA

6) So kampel te presikavel le Jehovaske, sar phenel o Zjavenie 4:10, 11?

6 Chváľ Jehovu. Apoštol Ján mal pozoruhodné videnie, v ktorom 24 starších v nebi uctievalo Jehovu. Chválili ho a volali, že si zaslúži „slávu, česť a moc“. (Prečítajte Zjavenie 4:10, 11.) Aj verní anjeli majú veľa dôvodov na to, aby chválili Jehovu. Sú s ním v nebi, a preto ho dobre poznajú. Z toho, čo robí, vidia, aké má krásne vlastnosti. To všetko ich podnecuje, aby ho chválili. (Jób 38:4–7)

7) Vaš soske kamas te ašarel le Jehovas?

7 Určite aj my chceme Jehovu chváliť. V modlitbách mu môžeme hovoriť, za čo ho máme radi a čo si na ňom ceníme. Keď si čítaš a študuješ Bibliu, všímaj si Jehovove vlastnosti, ktoré sa ti zvlášť páčia. (Jób 37:23; Rim. 11:33) Potom mu povedz, ako na teba tieto vlastnosti pôsobia. Jehovu môžeš chváliť aj za to, ako pomáha tebe a ostatným bratom a sestrám. Neustále sa o nás stará a chráni nás. (1. Sam. 1:27; 2:1, 2)

8) Vaš soske kamas te paľikerel le Jehovaske? (1. Tesaloničanom 5:18)

8 Ďakuj Jehovovi. Je veľa vecí, za ktoré môžeme Jehovovi ďakovať. (Prečítajte 1. Tesaloničanom 5:18.) Môžeme mu ďakovať za všetko dobré, čo máme. Veď každý dobrý dar je od neho. (Jak. 1:17) Napríklad mu môžeme povedať, ako obdivujeme všetko to krásne, čo vytvoril. Povedzme mu tiež, akí sme vďační za život, rodinu, priateľov a nádej. A určite mu chceme ďakovať aj za to, že môžeme byť jeho priateľmi.

9) Soske furt kampel te dikhel, vaš soske kamas le Jehovaske te paľikerel?

9 Každý z nás má veľa dôvodov, prečo je Jehovovi vďačný. No žijeme v nevďačnom svete, a preto sa možno musíme veľmi snažiť, aby sme si ich pripomínali. Ľudia sa často zameriavajú na to, čo by chceli mať, a nie sú vďační za to, čo už majú. Ak by sa tento postoj preniesol aj na nás, naše modlitby by mohli vyzerať len ako nejaký zoznam požiadaviek. Čo môžeme robiť, aby to tak nebolo? Stále si musíme pripomínať, čo všetko pre nás Jehova robí, a ďakovať mu za to. (Luk. 6:45)

Keď Jehovovi ďakujeme za to, čo nám dáva, ľahšie zvládame problémy (Pozri 10. odsek.)

10) Sar jekha pheňake pomožinďa oda, hoj paľikerelas le Jehovaske? (Dikh the o obrazkos.)

10 Keď sme vďační, ľahšie zvládneme aj náročné problémy. To pomohlo aj sestre Kjung-sook, o ktorej sa písalo v Strážnej veži z 15. januára 2015. Lekári zistili, že má rakovinu pľúc v pokročilom štádiu. Povedala: „To, že som ochorela, bol pre mňa tvrdý úder. Mala som pocit, že som prišla o všetko, a veľmi som sa bála.“ Ako sa s tým vyrovnala? Každý večer pred spaním vyšla na strechu svojho domu a nahlas ďakovala Jehovovi za päť vecí, ktoré jej v ten deň dal. Potom bola pokojnejšia a túžila Jehovovi povedať, ako ho má rada. Uvedomila si, že Jehova svojich služobníkov v náročných situáciách podporuje a že v živote máme oveľa viac požehnaní ako skúšok. Podobne ako Kjung-sook, aj my máme veľa dôvodov, prečo byť Jehovovi vďační, a to aj keď máme vážne problémy. Keď mu budeme v modlitbách ďakovať, ľahšie ich zvládneme a neoberú nás o pokoj.

11) Soske kampľa, kaj te na daran le Ježišoskere učeňika?

11 Pros Jehovu, aby si mal v službe odvahu. Tesne predtým, ako sa Ježiš vrátil do neba, pripomenul svojim učeníkom, že o ňom majú svedčiť „v Jeruzaleme, v celej Judei a Samárii a až v najvzdialenejších končinách zeme“. (Sk. 1:8; Luk. 24:46–48) Krátko nato židovskí vodcovia zatkli apoštola Petra a Jána a priviedli ich pred Sanhedrin. Prikázali im, aby prestali zvestovať, a dokonca sa im vyhrážali. (Sk. 4:18, 21) Čo urobili Peter a Ján?

12) So kerde o učeňika, sar genas andro Skutky 4:29, 31?

12 Peter a Ján na tieto hrozby odpovedali: „Posúďte sami, či je z Božieho pohľadu správne viac počúvať vás ako Boha. My však nemôžeme prestať hovoriť o tom, čo sme videli a počuli.“ (Sk. 4:19, 20) Keď boli prepustení, učeníci spoločne prosili Jehovu, aby im pomohol konať jeho vôľu. Modlili sa: „Pomôž svojim otrokom, aby odvážne hovorili tvoje slovo.“ A Jehova ich vypočul. (Prečítajte Skutky 4:29, 31.)

13) So sikhľuvas jekhe phralestar?

13 Títo učeníci nám dali dobrý príklad v tom, že máme ďalej zvestovať, aj keď nám to vlády zakážu. Napríklad brat Čin-hjuk sa za svoj neutrálny postoj dostal do väzenia. Mal za úlohu starať sa o väzňov, ktorí boli na samotke. Nesmel s nimi hovoriť o ničom, čo sa netýkalo jeho práce, teda ani o Biblii. Ale modlil sa o odvahu, aby dokázal využiť každú príležitosť a taktne s nimi hovoriť o pravde. (Sk. 5:29) Hovorí: „Jehova ma vypočul, dodal mi odvahu a pomohol mi nájsť spôsob, ako s nimi začať študovať. Boli to len päťminútové štúdiá pri dverách ich cely. Po večeroch som im písal listy, ktoré som im na druhý deň dal.“ Aj my sa môžeme podobne ako Čin-hjuk modliť o odvahu a múdrosť a môžeme si byť istí, že Jehova nám bude v službe pomáhať.

14) So amenge pomožinela, te zadživas o pharipena? (Žalm 37:3, 5)

14 Pros Jehovu, aby ti pomáhal zvládať problémy. Možno ťa trápia zdravotné problémy, či už fyzické, alebo psychické, možno ti zomrel niekto blízky, máš problémy v rodine, zažívaš prenasledovanie alebo niečo iné. To všetko môže byť ešte ťažšie počas pandémie alebo vojny. Čo ti vtedy môže pomôcť? Vylej svoje srdce pred Jehovom. Povedz mu, čo prežívaš, tak ako by si to povedal svojmu blízkemu priateľovi. „Spoľahni sa naňho a on bude konať.“ (Prečítajte Žalm 37:3, 5.)

15) Phen, sar amenge e modľitba pomožinel „te zľidžal o pharipena“.

15 Keď sa vytrvalo modlíme, pomáha nám to „znášať ťažkosti“. (Rim. 12:12) Jehova vie, čím všetkým si prechádzajú jeho služobníci. „Počuje, keď volajú o pomoc.“ (Žalm 145:18, 19) Presvedčila sa o tom aj Kristie, priekopníčka, ktorá má 29 rokov. Z ničoho nič vážne ochorela a to u nej spustilo depresiu. Neskôr sa dozvedela, že jej mama má nevyliečiteľnú chorobu. Hovorí: „Intenzívne som sa k Jehovovi modlila, aby mi dal silu zvládnuť každý deň. Snažila som sa zostať duchovne aktívna, chodila som na zhromaždenia a študovala si Bibliu.“ Dodáva: „Bez modlitby by som toto ťažké obdobie nezvládla. Vedela som, že Jehova je vždy pri mne, a to ma neskutočne utešovalo. Aj keď moje zdravotné problémy zo dňa na deň nezmizli, Jehova na moje modlitby odpovedal, pretože som cítila vnútorný pokoj a lepšie som to zvládala.“ Nikdy nezabudni na to, že „Jehova vie oslobodiť zo skúšky ľudí, ktorí sú mu oddaní“. (2. Petra 2:9)

Keď chceš odolať pokušeniu, (1) pros Jehovu o pomoc, (2) konaj podľa svojich modlitieb a (3) posilňuj si svoj vzťah k nemu (Pozri 16., 17. odsek.)

16) Soske kampel, kaj amenge o Jehovas te pomožinel akor, sar amen cirdel pro binos?

16 Pros Jehovu, aby ti pomáhal odolávať pokušeniu. Keďže sme nedokonalí, musíme neustále bojovať s pokušením urobiť niečo zlé. A Satan robí všetko pre to, aby nám tento boj ešte sťažil. Využíva na to napríklad nevhodnú zábavu. Chce, aby sme mali plnú hlavu nečistých myšlienok, ktoré by nás skazili a mohli by viesť k vážnemu hriechu. (Mar. 7:21–23; Jak. 1:14, 15)

17) So mek kampel te kerel, te pes modľinas, kaj te na peras andro binos?

17 Bez Jehovovej pomoci by sme pokušeniam nedokázali odolávať. Preto Ježiš zahrnul do vzorovej modlitby aj túto prosbu: „Nedovoľ, aby sme podľahli pokušeniu, ale osloboď nás od toho zlého.“ (Mat. 6:13) Jehova nám rád pomôže, ale musíme ho o to poprosiť. A musíme aj konať podľa toho, o čo prosíme. Dôležité je urobiť konkrétne kroky, aby sme sa čo najviac vyhli myšlienkam a postojom, ktoré sú populárne v Satanovom svete. (Žalm 97:10) Čo nám ešte pomôže odolávať pokušeniam? To, že si svoju myseľ budeme napĺňať správnymi myšlienkami, napríklad tak, že si budeme čítať a študovať Bibliu a chodiť na zhromaždenia a do služby. Keď to budeme robiť, Jehova nám sľubuje, že na nás nedopustí skúšku, ktorá by bola nad naše sily. (1. Kor. 10:12, 13)

18) So kamas savore te kerel, sar džal pal e modľitba?

18 Ak chceme zostať Jehovovi verní, musíme sa v týchto náročných posledných dňoch modliť viac ako kedykoľvek predtým. Každý deň si nájdi čas na vrúcny rozhovor s Jehovom. Jehova chce, aby sme si pred ním vylievali srdce. (Žalm 62:8) Chváľ ho a ďakuj mu za všetko, čo robí. Pros ho, aby si mal v službe odvahu a aby ti pomáhal zvládať problémy a odolávať pokušeniam. Ničomu a nikomu nedovoľ, aby ti zabránil pravidelne sa modliť. Ale ako Jehova na naše modlitby odpovedá? Túto dôležitú otázku si rozoberieme v ďalšom článku.

GIĽI 42 Le Devleskero služobňikos pes modľinel

a Chceme, aby naše modlitby boli ako list dobrému priateľovi. Ale niekedy nemusí byť ľahké nájsť si na také modlitby čas. Alebo možno nevieme, o čo sa máme modliť. Obe tieto dôležité veci si rozoberieme v tomto článku.