ŠTUDIJNO ČLANKOS 18
GIĽI 1 Savo hino o Jehovas
Zmukh tut pro kovlejileskero „Sudcas upral caľi phuv“
„Či o Sudcas upral caľi phuv na kerela oda, so hin čačipnaskero?“ (1. MOJŽ. 18:25)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Ešte lepšie pochopíme, ako Jehovovo milosrdenstvo a spravodlivosť súvisí so vzkriesením nespravodlivých.
1) So o Jehovas pomožinďa te achaľol le Abrahamoske?
NA TEN rozhovor Abrahám určite nikdy nezabudol. Jehova mu prostredníctvom anjela povedal, že zničí Sodomu a Gomoru. Hoci mal Abrahám silnú vieru, nešlo mu to do hlavy. Spýtal sa: „Zničíš spravodlivých spolu so zlými?... Či nebude Sudca celej zeme konať spravodlivo?“ Jehova tomuto svojmu priateľovi trpezlivo pomohol pochopiť jednu dôležitú vec: Nikdy nezničí spravodlivých ľudí. A to je upokojujúca myšlienka aj pre nás. (1. Mojž. 18:23–33)
2) Soske šaj paťas, hoj o Jehovas furt sudzinel čačipnaha the kovle jileha?
2 Prečo si môžeme byť istí, že keď Jehova súdi ľudí, je vždy spravodlivý a milosrdný? Je to preto, lebo „vidí do srdca“. (1. Sam. 16:7) V Biblii sa píše, že pozná „srdce každého človeka“. (1. Kráľ. 8:39; 1. Kron. 28:9) Nie je to úžasné? Jehova je oveľa múdrejší ako my, a preto nie vždy jeho rozhodnutia úplne chápeme. Apoštol Pavol to výstižne vyjadril slovami: „Aké nevyskúmateľné sú jeho rozhodnutia!“ (Rim. 11:33)
3, 4) Pal soste šaj varekana rozmišľinas u pal soste vakeraha andre kada člankos? (Jan 5:28, 29)
3 Aj keď vieme, že Jehova je vždy spravodlivý, môžu nám napadnúť podobné otázky ako Abrahámovi. Dokonca môžeme premýšľať: Majú ľudia, ktorých Jehova odsúdil, ešte nejakú nádej, napríklad obyvatelia Sodomy a Gomory? Je možné, že niektorí z nich budú patriť k „nespravodlivým“, ktorí „budú vzkriesení“? (Sk. 24:15)
4 Pripomeňme si, čo o vzkriesení vieme. Nedávno sme lepšie pochopili, čo znamená „vzkriesenie pre život“ a „vzkriesenie na súd“. a (Prečítajte Jána 5:28, 29.) To viedlo k lepšiemu porozumeniu ďalších vecí, o ktorých budeme hovoriť v tomto a nasledujúcom článku. Ale najprv si povedzme, čo o Jehovových spravodlivých rozsudkoch nevieme a čo o nich vieme.
SO NA DŽANAS
5) So pes varekana pisinelas andre amare kňižki the časopisa pal o manuša, save sas zňičimen andre Sodoma the Gomora?
5 V minulosti sa v našich publikáciách rozoberalo, čo bude s tými, ktorých Jehova posúdi ako nespravodlivých. Hovorili sme, že ľudia, ktorých zničil sám Jehova, ako napríklad tých v Sodome a Gomore, nemajú nádej na vzkriesenie. Ale po dôkladnom štúdiu Biblie a mnohých modlitbách sme došli k záveru, že to nemôžeme tvrdiť s istotou. Prečo nie?
6) Pal save Jehovaskere sudi upral o nalačhe manuša pisinel e Biblija, aľe so na džanas?
6 V Biblii sa píše o viacerých Jehovových rozsudkoch nad nespravodlivými ľuďmi. Napríklad v potope Jehova zničil všetkých okrem Noema a jeho rodiny. Prikázal Izraelitom, aby zničili sedem národov, ktoré žili v Zasľúbenej krajine. Alebo poslal jedného anjela, ktorý za noc zabil 185 000 asýrskych vojakov. (1. Mojž. 7:23; 5. Mojž. 7:1–3; Iz. 37:36, 37) Máme v Biblii dosť informácií na to, aby sme mohli povedať, že Jehova všetkých týchto ľudí odsúdil na večné zničenie bez nádeje na vzkriesenie? Nie, nemáme.
7) So na džanas pal o manuša, save mule andre potopa, abo akor sar domarde o Kanan? (Dikh angluno obrazkos.)
7 Čo sa týka príkladov, ktoré sme spomenuli, nevieme, ako Jehova posúdil každého jednotlivca. A ani nevieme, či všetci mali možnosť spoznať ho a kajať sa. V Biblii sa píše, že Noe bol v období pred potopou „zvestovateľom spravodlivosti“. (2. Petra 2:5) Ale nepíše sa v nej, či sa mu popri stavbe obrovského korábu podarilo varovať každého človeka na zemi. A podobne je to s Kanaáncami. Nevieme, či všetci títo skazení ľudia mali možnosť spoznať Jehovu a zmeniť sa.
8) So na džanas pal o manuša andal e Sodoma the Gomora?
8 A čo obyvatelia Sodomy a Gomory? Vieme, že medzi nimi žil spravodlivý Lót. Ale vieme, či im všetkým hovoril o Jehovovi? Nie. Niet pochýb, že boli skazení. Ale vedeli, čo je správne a čo nesprávne? Spomeň si, ako niektorí z nich chceli znásilniť Lótových hostí. V Biblii sa píše, že sa tam zhromaždili sodomskí muži „od chlapca po starca“. (1. Mojž. 19:4; 2. Petra 2:7) Z toho vidno, že všetci vyrastali vo veľmi skazenom prostredí a zrejme nemali možnosť dozvedieť sa, čo Boh považuje za správne a nesprávne. Vieme s určitosťou povedať, že milosrdný Boh odsúdil každého z nich na smrť bez nádeje na vzkriesenie? Abraháma uistil, že v tom meste nie je ani desať spravodlivých. (1. Mojž. 18:32) Takže boli nespravodliví a robili zlé veci. Preto ich Jehova právom odsúdil. No môžeme tvrdiť, že keď budú „vzkriesení... nespravodliví“, nebude medzi nimi nikto z nich? To určite nie.
9) So na džanas pal o Šalamun?
9 V Biblii sa píše aj o ľuďoch, ktorí boli spravodliví, ale neskôr začali robiť zlé veci. Jedným z nich je kráľ Šalamún. Jehovu poznal veľmi dobre a vedel, čo sa mu páči a čo nie. A Jehova ho veľmi žehnal. No napriek tomu začal neskôr uctievať falošných bohov. To Jehovu nahnevalo a celý izraelský národ musel stovky rokov niesť za jeho hriechy následky. Dlho sme si o Šalamúnovi mysleli, že bude vzkriesený. Prečo? Lebo v Biblii sa o ňom píše, že „ľahol so svojimi predkami“, čo sa píše aj o vernom kráľovi Dávidovi. (1. Kráľ. 11:5–9, 43, pozn. pod čiarou; 2. Kráľ. 23:13) Ale zaručuje Šalamúnovi takýto pohreb, že bude vzkriesený? O tom Biblia nehovorí. Niekto by si mohol myslieť, že bude vzkriesený, lebo podľa Biblie ten, „kto zomrel, je oslobodený od hriechu“. (Rim. 6:7) To je pravda. Ale neznamená to, že všetci, ktorí zomreli, budú vzkriesení, akoby na to automaticky mali právo. Vzkriesenie je dar od nášho milujúceho Boha. Dá ho tým, ktorým chce dať možnosť slúžiť mu večne. (Jób 14:13; Ján 6:44) Dostane tento dar aj Šalamún? To vie Jehova, my nie. Ale vieme, že on vždy urobí, čo je správne.
SO DŽANAS
10) Sar hin le Jehovaske, te mušinel varekas te zňičinel? (Ezechijel 33:11) (Dikh the obrazkos.)
10 Prečítajte Ezechiela 33:11. Jehova nám otvorene hovorí, aké má pocity, keď súdi ľudí. Podobnú myšlienku ako Ezechiel vyjadril aj apoštol Peter, keď napísal: „Jehova... nechce, aby bol niekto zničený.“ (2. Petra 3:9) Nie je to upokojujúce? Vieme, že Jehova by nikoho nezničil navždy, keby na to nemal vážny dôvod. Je veľmi milosrdný a túto vlastnosť prejavuje vždy, keď je to možné.
11) Ko na ela uštado andal o meriben u sar ada džanas?
11 Čo vieme, pokiaľ ide o tých, ktorí nebudú vzkriesení? V Biblii sa píše iba o niekoľkých z nich. b Napríklad z Ježišových slov vyplýva, že vzkriesený nebude Judáš Iškariotský. (Mar. 14:21; Ján 17:12 c) Prečo? Lebo vedel, že ide priamo proti Jehovovi a Ježišovi, ale nezastavilo ho to. (Mar. 3:29 d) Aj o niektorých náboženských vodcoch, ktorí Ježišovi odporovali, povedal, že nebudú vzkriesení. (Mat. 23:33) A apoštol Pavol varoval, že rovnako dopadnú aj nekajúcni odpadlíci. (Hebr. 6:4–8; 10:29)
12) So džanas pal o Jehovaskero kovlo jilo? Phen prikladi.
12 Ale čo vieme o Jehovovom milosrdenstve? Z čoho vidno, že „nechce, aby bol niekto zničený“? Napríklad z toho, aký bol milosrdný k niektorým, ktorí spáchali veľmi vážne hriechy. Jedným z nich bol kráľ Dávid, ktorý sa okrem iného dopustil cudzoložstva a vraždy. Ale z celého srdca to ľutoval, a tak mu Jehova odpustil. (2. Sam. 12:1–13) Ďalší bol kráľ Manašše, ktorý väčšinu svojho života robil hrozné veci. Ale aj v tomto extrémnom prípade Jehova prejavil milosrdenstvo a odpustil mu, lebo sa kajal. (2. Kron. 33:9–16) Z týchto príkladov vidieť, že Jehova prejaví milosrdenstvo vždy, keď je to možné. Ľudí, ktorí svoje vážne hriechy oľutovali a zmenili sa, vzkriesi.
13) (a) Soske sas o Jehovas ko Ninivčana kovlejileskero? (b) So phenďa pal o Ninivčana o Ježiš?
13 Vieme, že Jehova bol milosrdný aj k Ninivčanom. Jonášovi povedal, že „videl [ich] zlo“. Ale keď svoje hriechy oľutovali, láskavo im odpustil. Bol oveľa milosrdnejší ako Jonáš, ktorého to nahnevalo. Jehova mu musel pripomenúť, že „nevedia rozlíšiť dobré od zlého“. (Jon. 1:1, 2; 3:10; 4:9–11) Neskôr ich príklad použil Ježiš, keď hovoril o tom, aký je Jehova spravodlivý a milosrdný. Povedal, že Ninivčania, ktorí robili pokánie, „vstanú na súde“. (Mat. 12:41)
14) O Ninivčana ena „uštade pro sudos“. So len akor užarela?
14 Čo tým Ježiš myslel, keď povedal, že Ninivčania „vstanú na súde“? Hovoril o budúcom „vzkriesení na súd“. (Ján 5:29) To bude prebiehať počas jeho tisícročnej vlády, keď „budú vzkriesení spravodliví aj nespravodliví“. (Sk. 24:15) Nespravodliví budú „vzkriesení na súd“. To znamená, že Jehova a Ježiš ich budú pozorovať a posudzovať, ako sa správajú a uplatňujú to, čo sa učia. Ak nejaký vzkriesený Ninivčan nebude chcieť uctievať Jehovu, bude odsúdený na smrť. (Iz. 65:20) Ale všetci, ktorí sa rozhodnú mu slúžiť, budú môcť žiť navždy. (Dan. 12:2)
15) (a) Soske našťi phenas, hoj ňiko olendar, saven o Jehovas zňičinďa andre Sodoma the Gomora, na ena uštade andal o meriben? (b) Hine o lava andre Juda 7 proťi oda, so phenďa o Ježiš? Phen sar ada hin. (Dikh the o ramčekos „ Čo tým Júda myslel?“)
15 Keď Ježiš hovoril o obyvateľoch Sodomy a Gomory, povedal, že „v súdny deň“ to bude pre nich ľahšie ako pre tých, ktorí zavrhli jeho a jeho učenie. (Mat. 10:14, 15; 11:23, 24; Luk. 10:12) Ako to myslel? Mohlo by sa zdať, že tu použil hyperbolu, aby ukázal, že ľudia v jeho dobe sú ešte horší ako obyvatelia Sodomy a Gomory. Ale nebolo to tak. Keď povedal, že Ninivčania vstanú na súde, zrejme to myslel doslovne. e V oboch prípadoch hovoril o tom istom „súdnom dni“. Obyvatelia Sodomy a Gomory robili tak ako Ninivčania veľmi zlé veci. Ale Ninivčania mali možnosť robiť pokánie. A pripomeňme si aj to, o kom Ježiš hovoril, že „budú vzkriesení na súd“. Budú to „tí, ktorí konali zlo“. (Ján 5:29) Preto sa zdá, že obyvatelia Sodomy a Gomory majú nejakú nádej. A tak nie je vylúčené, že aspoň niektorí z nich budú vzkriesení a my ich budeme môcť učiť o Jehovovi a Ježišovi.
16) So džanas pal oda, kas o Jehovas kamela te uštavel andal o meriben? (Jeremijaš 17:10)
16 Prečítajte Jeremiáša 17:10. V tomto verši je zhrnuté to, čo vieme: Jehova vždy „[skúma] srdce i najtajnejšie myšlienky“. Keď sa bude rozhodovať, koho vzkriesi, „každému [odplatí] podľa jeho správania“. Bude pevný, keď to bude nutné, ale milosrdný vždy, keď to bude možné. Preto by sme si nemali myslieť, že niekto nebude vzkriesený, pokiaľ sa o tom v Biblii vyslovene nepíše.
„O SUDCAS UPRAL CAĽI PHUV... KERELA ODA, SO HIN ČAČIPNASKERO“
17) So užarel le manušen, save mule?
17 Odkedy sa Adam s Evou pripojili k Satanovi a vzbúrili proti Jehovovi, zomreli už miliardy ľudí. Smrť je „nepriateľ“, ktorý si vyberá obrovskú daň! (1. Kor. 15:26) Čo bude s tými všetkými ľuďmi, ktorí zomreli? Z Biblie vieme, že 144 000 Ježišových verných nasledovníkov bude vzkriesených do neba a získajú nesmrteľnosť. (Zjav. 14:1) Ale oveľa väčšia skupina verných mužov a žien, ktorí milovali Jehovu, bude patriť k „spravodlivým“, ktorí budú vzkriesení na zem. Ak počas Kristovej tisícročnej vlády a záverečnej skúšky zostanú verní, budú môcť žiť večne. (Dan. 12:13; Hebr. 12:1) Počas tisícročnej vlády budú vzkriesení aj „nespravodliví“. Budú to tí, ktorí nikdy Jehovovi neslúžili, a dokonca i „tí, ktorí konali zlo“. Dostanú príležitosť zmeniť sa a verne slúžiť Jehovovi. (Luk. 23:42, 43) Ale niektorí ľudia boli takí skazení a tak odhodlane išli proti Jehovovi a jeho zámeru, že sa rozhodol, že ich nevzkriesi. (Luk. 12:4, 5)
18, 19) (a) Te o Jehovas sudzinela olen, save mule, soha peske šaj avas ista? (Izajaš 55:8, 9) (b) Pal soste vakeraha andre aver člankos?
18 Môžeme si byť absolútne istí, že keď Jehova súdi ľudí, rozhodne vždy správne? Áno. Ako to pochopil aj Abrahám, Jehova je dokonalý, múdry, milosrdný „Sudca celej zeme“. Vyškolil svojho Syna a súdenie zveril jemu. (Ján 5:22) Obaja dokážu čítať v srdci každého človeka. (Mat. 9:4) Takže keď súdia, je to vždy spravodlivé.
19 Dôverujme, že Jehova všetko posúdi najlepšie. Uvedomujeme si, že súdiť ľudí nie je v našich silách, ale Jehova to dokáže. (Prečítajte Izaiáša 55:8, 9.) Preto všetko súdenie nechajme na neho a na jeho Syna, ktorý dokonale odráža spravodlivosť a milosrdenstvo svojho Otca. (Iz. 11:3, 4) Ale čo môžeme povedať o tom, ako budú súdiť ľudí počas veľkého súženia? Čo nevieme? A čo vieme? Rozoberieme si to v ďalšom článku.
GIĽI 57 Das duma savore manušenca
b O Adamovi, Eve a Kainovi sa viac dočítaš v poznámke pod čiarou v Strážnej veži z 1. januára 2013, s. 12.
c Výraz „syn zničenia“ v Jánovi 17:12 chápeme tak, že pre Judáša znamenala smrť večné zničenie bez nádeje na vzkriesenie.
d Pozri na jw.org článok „Čo je neodpustiteľný hriech?“
e Hyperbola je úmyselné a jasné zveličenie alebo nadsádzka s cieľom niečo zdôrazniť. Ale keď Ježiš hovoril o obyvateľoch Sodomy a Gomory, zrejme to myslel doslovne. Nebola to hyperbola.