ŠTUDIJNO ČLANKOS 11
Sar te chudel zor la Biblijatar?
„O Del... del, kaj te ľikeras avri.“ (RIM. 15:5)
GIĽI 94 Paľikeras vaš o Devleskero lav
ČO SA DOZVIEME *
1) Save pharipena zadživas?
PREŽÍVAŠ nejakú náročnú situáciu? Možno ti ublížil niekto zo zboru. (Jak. 3:2) Alebo sa ti posmievajú spolupracovníci alebo spolužiaci za to, že slúžiš Jehovovi. (1. Petra 4:3, 4) Alebo ti členovia rodiny bránia chodiť na zhromaždenia či do služby. (Mat. 10:35, 36) Ak prežívaš niečo veľmi ťažké, možno máš chuť vzdať sa a prestať slúžiť Jehovovi. Ale buď si istý, že Jehova ti dá v každej skúške múdrosť, aby si ju zvládol, a silu, aby si v nej vytrval.
2) So amenca kerela Devleskero lav, te les genaha? (Rimanom 15:4)
2 Jehova dal do svojho Slova zapísať podrobnosti o tom, ako nedokonalí ľudia zvládli rôzne náročné skúšky. Prečo? Aby sme sa z toho poučili. Tak to na Jehovov podnet napísal apoštol Pavol. (Prečítajte Rimanom 15:4.) Keď si čítame tieto príbehy, prináša nám to útechu a nádej. Ale nestačí si ich len čítať. Musíme umožniť, aby Božie Slovo formovalo naše zmýšľanie a pôsobilo na naše srdce. Čo môžeme robiť, keď hľadáme nejakú radu, ako sa vyrovnať s určitým problémom? Môžeme postupovať podľa týchto štyroch krokov: (1) modli sa, (2) predstavuj si, (3) rozjímaj a (4) uplatni. * Najprv si rozoberieme, čo zahŕňa každý z týchto krokov. Potom si na niekoľkých príbehoch zo života kráľa Dávida a apoštola Pavla ukážeme, ako môžeme uplatniť túto študijnú metódu.
3) So kampel te kerel angle koda, sar genes e Biblija a soske?
3 (1) Modli sa. Predtým ako si začneš čítať Bibliu, pros Fil. 4:6, 7; Jak. 1:5)
Jehovu o pomoc, aby si v nej našiel to, čo potrebuješ. Napríklad keď hľadáš radu, ako vyriešiť nejaký problém, pros ho, aby ti pomohol nájsť zásady, podľa ktorých by si mohol postupovať. (4) Sar kamas te genel e Biblija?
4 (2) Predstavuj si. Jehova nám dal úžasnú schopnosť vytvárať si predstavy. Ak chceš, aby biblický príbeh ožil pred tvojimi očami, predstav si prostredie, v ktorom sa odohrával, a vži sa do úlohy hlavnej postavy. Snaž sa vidieť to, čo videla táto postava, a premýšľaj, aké pocity asi prežívala.
5) So oda hin te rozmišľinel pal oda, so genes a sar oda šaj keres?
5 (3) Rozjímaj. Rozjímať znamená cieľavedome premýšľať o tom, čo čítaš, a o tom, ako to môžeš uplatniť. Vďaka rozjímaniu dokážeme vidieť veci vo vzájomných súvislostiach a lepšie pochopiť daný námet. Čítať Bibliu bez rozjímania je ako pozerať sa na dieliky puzzle bez toho, aby sme ich poskladali. Rozjímanie je ako skladanie jednotlivých dielikov, aby sme videli celý obraz. Môžu ti pri tom pomôcť takéto otázky: Čo urobila hlavná postava, aby vyriešila svoj problém? Ako jej Jehova pomohol? Ako mi môže poučenie z tohto príbehu pomôcť vytrvať v skúške?
6) Soske mušinas te kerel pal oda, so sikhľuvas?
6 (4) Uplatni. Ježiš povedal, že keby sme neuplatňovali to, čo sa učíme, podobali by sme sa mužovi, ktorý stavia svoj dom na piesku. Veľmi sa pri tom namáha, ale jeho úsilie vychádza nazmar. Prečo? Lebo keď príde búrka a záplava, jeho dom sa zrúti. (Mat. 7:24–27) Podobne keby sme sa len modlili, používali predstavivosť a rozjímali, ale neuplatňovali by sme, čo sme sa naučili, naša námaha by vyšla nazmar. V skúškach alebo v prenasledovaní by naša viera nebola dosť silná. Ale ak budeme študovať a uplatňovať to, čo sa učíme, budeme sa lepšie rozhodovať, budeme cítiť väčší pokoj a vypestujeme si silnejšiu vieru. (Iz. 48:17, 18) Teraz sa pozrime, čo sa môžeme naučiť z toho, čo raz zažil kráľ Dávid. Budeme postupovať podľa štyroch krokov, o ktorých sme hovorili.
O KRAĽIS DÁVID – SO LESTAR SIKHĽOS?
7) So andal e Biblija akana rozkidaha?
7 Stalo sa ti, že nejaký priateľ alebo člen rodiny sklamal tvoju dôveru? Ak áno, môže ti veľmi pomôcť, keď si preštuduješ, čo sa stalo kráľovi Dávidovi. Zradil ho jeho vlastný syn Abšalóm, ktorý sa pokúsil uchvátiť trón. (2. Sam. 15:5–14, 31; 18:6–14)
8) So kampel te kerel, kaj tuke o Jehovas te pomožinel?
8 (1) Modli sa. Predtým ako si prečítaš túto správu, povedz Jehovovi, aké pocity v tebe vyvoláva sklamanie, ktoré si zažil. (Žalm 6:6–9) Buď konkrétny. Potom pros Jehovu, aby ti pomohol nájsť zásady, ktoré by si mohol uplatniť, aby si sa dokázal vyrovnať s touto ťažkou situáciou.
9) Phen, so pes ačhiľa maškar o Dávid the Abšalóm.
9 (2) Predstavuj si. Premýšľaj o udalostiach opísaných v tejto správe a predstavuj si, čo všetko postihlo kráľa Dávida. Jeho syn Abšalóm sa už roky usiluje o to, aby získal Izraelitov na svoju stranu. (2. Sam. 15:7) Keď Abšalóm cíti, že nastal ten správny čas, vysiela tajných poslov do celého Izraela. Majú pripraviť ľud na to, aby ho uznal za kráľa. Abšalóm dokonca presviedča Achitofela, jedného z Dávidových najbližších priateľov a radcov, aby sa pridal k jeho vzbure. Vyhlasuje sa za kráľa a potom chce zajať a zabiť Dávida, ktorý je v tom čase možno vážne chorý. (Žalm 41:1–9) Dávid sa o sprisahaní dozvedá a uniká z Jeruzalema. Nakoniec sa Abšalómovo vojsko stretáva v boji s vojskom, ktoré stojí na strane Dávida. Vzbúrenci sú porazení a Dávidov syn Abšalóm je zabitý.
10) So savoro šaj kerďa o kraľis Dávid?
10 A teraz si predstav, ako sa Dávid asi cítil, keď to všetko prežíval. Abšalóma miloval a Achitofelovi dôveroval. Ale obaja títo muži, ku ktorým mal blízky vzťah, ho zradili. Veľmi mu tým ublížili. Dokonca sa ho pokúsili zabiť. Dávid mohol stratiť dôveru ku všetkým svojim priateľom. Mohol ich podozrievať, že sa tiež pridali k Abšalómovi. Mohol myslieť len na seba a vydať sa na útek z krajiny sám. Alebo mohol podľahnúť zúfalstvu a vzdať sa. Ale Dávid nič z toho neurobil. Naopak, túto ťažkú situáciu úspešne zvládol. Ako to dokázal?
11) So kerďa o Dávid andre kada pharipen?
11 (3) Rozjímaj. Aké zásady vyplývajú z tejto správy? Odpovedz si na otázku: Čo urobil Dávid, aby vyriešil svoj problém? Nespanikáril a nerobil unáhlené, nerozumné rozhodnutia. Ale ani neotáľal, úplne ochromený strachom. V tejto ťažkej situácii sa modlil k Jehovovi o pomoc. Poprosil o pomoc aj svojich priateľov. A rozhodnutia, ktoré urobil, hneď uskutočnil. Hoci bol hlboko zranený, nestal sa z neho nedôverčivý, zatrpknutý človek. Naďalej dôveroval Jehovovi i svojim priateľom.
12) Sar o Jehovas pomožinďa le Davidoske?
12 Ako Jehova pomohol Dávidovi? Keď si o tom niečo preštuduješ, dozvieš sa, že Jehova dal Dávidovi silu na to, aby zvládol túto situáciu. (Žalm 3:1–8; nadpis) Jehova požehnal rozhodnutia, ktoré Dávid urobil. A pomohol aj Dávidovým verným priateľom, ktorí bojovali za svojho kráľa.
13) So sikhľos le Davidostar, te tuke vareko kerďa bari dukh? (Matúš 18:15–17)
13 (4) Uplatni. Zamysli sa: Ako môžem napodobniť Dávida? Neodkladaj riešenie svojho problému. Podľa toho, o akú situáciu ide, môžeš urobiť tie kroky, o ktorých hovoril Ježiš v Matúšovi 18. kapitole, alebo uplatniť zásadu, ktorá vyplýva z tejto rady. (Prečítajte Matúša 18:15–17.) Ale nemal by si robiť unáhlené rozhodnutia pod vplyvom emócií. Modli sa k Jehovovi, aby ti dal pokojné srdce a múdrosť na to, aby si vyriešil svoj problém. Neprestávaj dôverovať svojim priateľom. Buď ochotný prijať ich pomoc. (Prísl. 17:17) A čo je najdôležitejšie, konaj podľa rád, ktoré ti Jehova dáva vo svojom Slove. (Prísl. 3:5, 6)
O APOŠTOL PAVOL – SO LESTAR SIKHĽOS?
14) Kana tut šaj zoraľaren o lava andal o 2. Timotejovi 1:12–16; 4:6–11, 17–22?
14 Robí ti rodina ťažkosti, lebo slúžiš Jehovovi? Alebo žiješ v krajine, kde je činnosť Jehovových svedkov obmedzovaná či dokonca zakázaná? Ak áno, môžu ťa 2. Timotejovi 1:12–16 a 4:6–11, 17–22. * Pavol napísal tieto časti Božieho Slova, keď bol vo väzení.
povzbudiť slová z15) Pal soste šaj manges le Jehovas?
15 (1) Modli sa. Predtým ako si prečítaš tieto pasáže, sa zver Jehovovi so svojím problémom a povedz mu, ako sa cítiš. Buď konkrétny. Potom ho popros, aby ti v tomto opise Pavlových skúšok pomohol nájsť zásady, vďaka ktorým sa budeš môcť správne rozhodnúť, čo máš robiť.
16) Phen, so zadžiďiľa o Pavol.
16 (2) Predstavuj si. Predstav si, že si na Pavlovom mieste. Je spútaný reťazami vo väzení v Ríme. Už aj predtým bol vo väzení, ale teraz si je istý, že ho popravia. Niektorí z bratov, ktorí s ním predtým spolupracovali, ho opustili a je vyčerpaný aj fyzicky. (2. Tim. 1:15)
17) Savo šaj uľahas o Pavol vašoda, so predživelas?
17 Keď Pavol premýšľal o minulosti, mohol si hovoriť, že keby nebol taký horlivý, nemusel skončiť vo väzení. Mohol zatrpknúť voči mužom z provincie Ázia, ktorí ho opustili, a mohol sa stať nedôverčivým aj k ostatným spolukresťanom. Ale on takto vôbec neuvažoval. Vďaka čomu si bol istý, že bratia sú mu verní a že Jehova ho odmení?
18) So kerelas o Pavol, kaj te ľikerel avri andro pharipena?
18 (3) Rozjímaj. Polož si otázku: Čo pomohlo Pavlovi vytrvať v skúške? Hoci mu hrozila smrť, nestratil zo zreteľa, že to najdôležitejšie je osláviť Jehovu. A ani vo väzení neprestal premýšľať o tom, ako môže povzbudiť druhých. Z jeho častých modlitieb bolo vidno, že sa spolieha na Jehovu. (2. Tim. 1:3) Príliš sa v mysli nezaoberal bratmi, ktorí ho opustili, ale bol veľmi vďačný za verných priateľov, ktorí ho s láskou podporovali a pomáhali mu aj v praktickom ohľade. Okrem toho ďalej študoval Božie Slovo. (2. Tim. 3:16, 17; 4:13) A čo bolo najdôležitejšie, bol absolútne presvedčený, že Jehova a Ježiš ho milujú. Oni ho neopustili a bol si istý, že za jeho vernú službu ho odmenia.
19) Sar o Jehovas pomožinelas le Pavloske?
19 Jehova vopred povedal Pavlovi, že bude prenasledovaný za to, že je kresťan. (Sk. 21:11–13) Ako mu pomáhal? Vypočúval jeho modlitby a posilňoval ho. (2. Tim. 4:17) Jehova ho uistil, že dostane odmenu, o ktorú sa tak horlivo usiloval. A podnecoval jeho verných priateľov, aby mu poskytovali praktickú pomoc.
20) Te mišľinas pro lava andal o Rimanom 8:38, 39, so sikhľuvas le Pavlostar?
20 (4) Uplatni. Zamysli sa: Ako môžem napodobniť Pavla? Mali by sme tak ako Pavol počítať s tým, že budeme za svoju vieru prenasledovaní. (Mar. 10:29, 30) Verní v skúškach zostaneme len vtedy, keď sa budeme s dôverou obracať na Jehovu v modlitbách a keď si budeme pravidelne študovať Božie Slovo. A mali by sme si stále pripomínať, že tou najdôležitejšou vecou v našom živote je oslavovať Jehovu. Môžeme si byť istí, že Jehova nás nikdy neopustí a že nikto a nič mu nemôže zabrániť, aby nás miloval. (Prečítajte Rimanom 8:38, 39; Hebr. 13:5, 6)
SIKHĽUV THE AVRENDAR ANDAL E BIBLIJA
21) So pomožinďa pheňake the phraleske te predžal lengero pharipen?
21 V každej situácii môžeme čerpať silu z príkladu rôznych biblických postáv. Napríklad
Aja, ktorá slúži ako priekopníčka v Japonsku, hovorí, že obavy zo služby so stojanmi jej pomohol prekonať príbeh Jonáša. Hector, mladý brat z Indonézie, ktorého rodičia neslúžia Jehovovi, si zobral príklad z inej biblickej postavy. Hovorí, že príklad Rút ho podnietil k tomu, aby začal spoznávať Jehovu a slúžiť mu.22) Kana tuke leha so nekbuter amare videjendar the le člankendar „Napodobňujte ich vieru“?
22 Ako si môžeš vyhľadať biblickú postavu, ktorej príklad môže pomôcť tebe? Využi naše videá, audionahrávky drám a rubriku „Napodobňujte ich vieru“, vďaka ktorým ti biblické príbehy ožijú pred očami. * Sú založené na dôkladnom výskume. Predtým ako si ich pustíš alebo prečítaš, pros Jehovu, aby ti v nich pomohol nájsť myšlienky, ktoré sa vzťahujú na tvoju situáciu. Predstav si sám seba v úlohe hlavnej postavy. Rozjímaj o tom, čo títo verní Jehovovi služobníci robili, aby vyriešili svoj problém, a ako im v tom pomohol Jehova. A napokon uplatni to, čo si sa naučil. Ďakuj Jehovovi za pomoc, ktorú ti poskytuje. Svoju vďačnosť dávaj najavo tak, že si budeš všímať, koho by si mohol povzbudiť a pomôcť mu.
23) So amenge sľubinel o Jehovas (Izaiáš 41:10, 13)?
23 Život v tomto svete, nad ktorým vládne Satan, nie je ľahký. Niekedy nevidíme zo svojej situácie žiadne východisko. (2. Tim. 3:1) Ale nemusíme sa znepokojovať ani sa báť. Jehova vie, čím prechádzame. Sľubuje nám, že keď budeme klesať pod ťarchou problémov, bude nás pevne držať svojou pravicou. (Prečítajte Izaiáša 41:10, 13.) Spoliehajme sa na Jehovu, čerpajme silu z jeho Slova a zvládneme všetky ťažkosti.
GIĽI 96 E kňižka le Devlestar – vzacno daros
^ 5. ods. Z mnohých príbehov zapísaných v Biblii vyplýva, že Jehova miluje svojich služobníkov a pomáha im prekonávať všetky ťažkosti. V tomto článku si ukážeme, ako si môžeme Bibliu študovať tak, aby sme z týchto príbehov vyťažili čo najviac.
^ 2. ods. Táto študijná metóda je len jedna z mnohých, podľa ktorých sa dá postupovať. Ďalšie návrhy, ako študovať Bibliu, môžeš nájsť v Pomôcke na vyhľadávanie v publikáciách Jehovových svedkov pod námetom „Biblia“ a pod heslom „Čítanie a porozumenie Biblie“.
^ 14. ods. Na zborovom štúdiu Strážnej veže tieto verše nečítajte.
^ 22. ods. Pozri rubriku „Napodobňujte ich vieru – Muži a ženy, o ktorých sa píše v Biblii“ na jw.org. (Nájdeš v časti UČENIE BIBLIE > VIERA V BOHA.)