Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 12

Dikhes oda, so dikhľa o Zachariáš?

Dikhes oda, so dikhľa o Zachariáš?

„‚Na le slugadženca aňi la zoraha, aľe mire duchoha,‘ vakerel o Jehovas, o veliťeľis le aňjelenge.“ (ZACH. 4:6)

GIĽI 73 De amenge o jilo, so pes na daral

ČO SA DOZVIEME *

1) So lačho pes dodžanle o Židi?

 ŽIDIA boli plní očakávania. Jehova „podnietil perzského kráľa Kýra“, aby ich prepustil zo zajatia v Babylone, kde strávili niekoľko desaťročí. Kráľ vydal výnos, že sa Židia môžu vrátiť do svojej domoviny a „znovu postaviť dom Jehovu, Boha Izraela“. (Ezdr. 1:1, 3) To bola úžasná správa! Znamenala, že budú opäť uctievať pravého Boha v krajine, ktorú im dal do dedičstva.

2) So kerde o Židi, sar avle pale andro Jeruzalem?

2 Prví Židia sa vrátili do Jeruzalema, ktorý bol predtým hlavným mestom južného judského kráľovstva, v roku 537 pred n. l. Zakrátko sa pustili do obnovy chrámu a už v roku 536 pred n. l. boli jeho základy dokončené.

3) Savo nalačhipen zadžiďile o Židi?

3 Krátko nato, ako Židia začali obnovovať chrám, sa stretli so silným odporom. Ľudia, ktorí žili v ich blízkosti, ich „stále odrádzali… od stavby a zastrašovali ich“. (Ezdr. 4:4) A situácia sa ešte zhoršila. V roku 522 pred n. l. nastúpil na trón nový perzský kráľ Artaxerxes. * Odporcovia v tom videli príležitosť, ako by mohli „v mene zákona páchať krivdy“ a úplne zastaviť stavebné práce. (Žalm 94:20) Okrem iného nahovorili kráľovi Artaxerxovi, že Židia sa proti nemu plánujú vzbúriť. (Ezdr. 4:11–16) Kráľ im uveril a výstavbu chrámu zakázal. (Ezdr. 4:17–23) Práce na chráme sa zastavili a radosť staviteľov sa vytratila. (Ezdr. 4:24)

4) So kerďa o Jehovas? (Izaiáš 55:11)

4 Cudzinci, ktorí žili medzi Židmi, a niektorí perzskí úradníci chceli za každú cenu zastaviť obnovu chrámu. Ale Jehova chcel, aby práce pokračovali, a on vždy vykoná všetko, čo si praje. (Prečítajte Izaiáša 55:11.) Vybral za svojho proroka odvážneho Zachariáša a dal mu osem strhujúcich videní, ktoré mali Židov povzbudiť. Mali ich uistiť, že sa odporcov nemusia báť, a podnietiť ich, aby pokračovali v práci, ktorou ich Jehova poveril. V piatom videní, ktoré Zachariáš dostal, videl svietnik a dva olivovníky.

5) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

5 Každý z nás je občas skľúčený. Preto aj nás môže povzbudiť Zachariášovo videnie o svietniku a dvoch olivovníkoch. Môže nám pomôcť verne slúžiť Jehovovi, keď sa stretávame s odporom, keď zažívame zmeny a keď dostávame pokyny, ktorým nerozumieme.

TE PRE TUTE DŽAN

Zachariáš videl vo videní dva olivovníky, z ktorých pritekal olej do svietnika so siedmimi lampami (Pozri 6. odsek.)

6) Sar podhazdle le Židen o lava andal o Zachariáš 4:1–3? (Dikh o obrazkos pre angluňi sera kale časopisoske.)

6 Prečítajte Zachariáša 4:1–3. Videnie o svietniku a dvoch olivovníkoch dodalo Židom odvahu, aby pokračovali v práci napriek odporu. Ako? Všimol si si, že svietnik mal neustály prívod oleja? Olej z dvoch olivovníkov pritekal do misky a odtiaľ tiekol do siedmich lámp, ktoré boli na svietniku. Vďaka tomu lampy stále horeli. Zachariáš sa spýtal: „Čo to všetko znamená?“ Anjel mu odpovedal slovami od Jehovu: „‚Nie vojenskou silou ani mocou, ale mojím duchom,‘ vyhlasuje Jehova vojsk.“ (Zach. 4:4, 6) Olej z olivovníkov predstavoval Jehovovho svätého ducha, nevyčerpateľný zdroj sily. Celá Perzská ríša so svojou armádou nebola ničím v porovnaní s mocným Božím duchom. Keď budú mať stavitelia chrámu po svojom boku Jehovu, dokážu odolať akémukoľvek odporu a prácu dokončia. Toto videnie muselo Židov veľmi povzbudiť. To, čo sa od nich očakávalo, bolo len dôverovať Jehovovi a vrátiť sa do práce. A presne to aj urobili, aj keď zákaz stále platil.

7) So pes visarďa ko feder?

7 V roku 520 pred n. l. nastal pre Židov veľký obrat k lepšiemu. V Perzii vládol nový kráľ Dárius I. V druhom roku svojej vlády zistil, že zákaz, ktorý sa týkal obnovy chrámu, bol nezákonný. Preto vydal nariadenie, aby boli práce na výstavbe chrámu dokončené. (Ezdr. 6:1–3) Toto rozhodnutie určite každého prekvapilo. Ale kráľ išiel ešte ďalej. Nariadil, aby nikto nenarúšal prácu na stavbe Božieho domu a aby stavitelia dostávali peniaze a všetko, čo potrebujú. (Ezdr. 6:7–12) Vďaka tomu Židia dokončili obnovu chrámu zhruba za štyri roky, v roku 515 pred n. l. (Ezdr. 6:15)

Keď zažívaš odpor, dôveruj, že Jehova ti dá silu (Pozri 8. odsek.)

8) Soske na mušines te daral, sar pre tute džan?

8 Aj dnes sa mnohí Jehovovi služobníci stretávajú s odporom. Napríklad niektorí žijú v krajinách, kde je naša činnosť zakázaná. Bratia sú tam zatváraní do väzenia a privádzaní „pred miestodržiteľov a kráľov“, a tak majú možnosť vydať im svedectvo. (Mat. 10:17, 18) Niekedy sa zmení vláda a pre našich bratov to môže znamenať obrat k lepšiemu. Alebo nejaký nezaujatý sudca môže vyniesť rozsudok, ktorý je v prospech našej činnosti. Ďalší kresťania zažívajú odpor z inej strany. Síce v ich krajine je sloboda uctievania, ale ich príbuzným sa nepáči, že slúžia Jehovovi, a chcú im v tom zabrániť. (Mat. 10:32–36) Ale keď vidia, že ich snahy sú zbytočné, často sa stáva, že im prestanú brániť. Niekedy sa dokonca aj zo silných odporcov stali horliví svedkovia. Preto sa nevzdávaj a buď odvážny. Je s tebou Jehova a dáva ti svojho mocného svätého ducha, a tak sa nemusíš ničoho báť!

TE ZADŽIVES VARESO NEVO

9) Soske varesave Židi rovenas?

9 Keď boli položené základy nového chrámu, niektorí starší Židia plakali. (Ezdr. 3:12) Pamätali si, aký veľkolepý bol Šalamúnov chrám, a tento nový im pripadal „v porovnaní s tým predchádzajúcim ako nič“. (Ag. 2:2, 3) Nový chrám bol pre nich veľkým sklamaním. Zachariášovo videnie im mohlo pomôcť prekonať ich pocity. Ako?

10) Sar podhazdle le Židen le aňjeloskere lava andro Zachariáš 4:8–10?

10 Prečítajte Zachariáša 4:8–10. Čo tým mal anjel na mysli, keď povedal, že Židia „sa zaradujú, keď uvidia v Zorobábelovej ruke olovnicu“? Olovnica je nástroj, ktorý sa používa na určenie toho, či je niečo naozaj zvislé a rovné. Anjel tým chcel uistiť Boží ľud, že aj keď nový chrám podľa niektorých nebude taký veľkolepý ako ten predchádzajúci, bude dokončený a bude presne podľa Jehovových noriem. Keď s ním bude spokojný Jehova, prečo by s ním nemali byť spokojní oni? Pre Jehovu bolo dôležité, aby ho Židia v novom chráme uctievali tak, ako si praje. Ak na tom bude záležať aj im a budú žiť tak, aby sa Jehovovi páčili, budú opäť cítiť radosť.

Na svoju novú situáciu sa snaž pozerať pozitívne (Pozri 11., 12. odsek.) *

11) So šaj el phares predal varesave Jehovaskere služobňika?

11 Pre mnohých z nás je ťažké vyrovnávať sa so zmenami. Niektorí bratia a sestry, ktorí veľa rokov slúžili v nejakej forme zvláštnej služby celým časom, boli pridelení do inej formy služby. Iní sa pre svoj vek museli úplne vzdať nejakej práce pre Jehovu, ktorú mali tak radi. Keď zažijeme takúto zmenu, je prirodzené, že sme sklamaní. Možno zozačiatku úplne nerozumieme, prečo bratia tak rozhodli, alebo sa s tým nestotožňujeme. Možno nám je veľmi ľúto za tým, ako sme žili a čo sme pre Jehovu robili. A možno sme sklamaní, lebo máme pocit, že už nie sme pre Jehovu takí užitoční ako kedysi. (Prísl. 24:10) Ako nám môže Zachariášovo videnie pomôcť, aby sme ďalej robili pre Jehovu všetko, čo môžeme?

12) Sar šaj avas radostna, the te zadživas vareso nevo?

12 So zmenami sa ľahšie vyrovnáme, keď sa na ne budeme pozerať z Jehovovho pohľadu. Jehova v našich dňoch robí úžasné veci a my máme tú česť, že s ním na tom môžeme spolupracovať. (1. Kor. 3:9) Naše úlohy v organizácii sa môžu meniť, ale Jehovova láska k nám sa nemení. Preto ak sa nejaká zmena dotkne teba osobne, nenechaj sa pohltiť nekonečnými úvahami o tom, prečo sa ti to stalo. Neupínaj sa na to, aké to bolo kedysi, ale modli sa k Jehovovi, aby ti pomohol vidieť na novej situácii to dobré. (Kaz. 7:10) Nepremýšľaj nad tým, čo už nemôžeš robiť, ale nad tým všetkým, čo robiť môžeš. Zo Zachariášovho videnia sa učíme, aké dôležité je udržať si pozitívny postoj. Vďaka tomu si udržíme radosť a budeme Jehovovi verne slúžiť napriek zmenám.

TE NA ACHAĽOS SOSKE TE KEREL AVKA, SAR TUKE PHENEN

13) Soske varesavenge dičholas nagoďaver pale te budinel o chramos?

13 Napriek tomu, že práce na obnove chrámu boli stále zakázané, veľkňaz Ješua (Jozua) a miestodržiteľ Zorobábel, ktorí mali stavbu na starosti, „začali znovu stavať Boží dom“. (Ezdr. 5:1, 2) Z pohľadu niektorých Židov sa toto rozhodnutie mohlo zdať nerozumné. Židia vedeli, že práca na chráme neunikne pozornosti ich nepriateľov a tí urobia všetko pre to, aby ich zastavili. Preto Jozua a Zorobábel potrebovali uistenie, že Jehova je s nimi. A aj ho dostali. Ako?

14) Sar o Jehovas podhazdľa le Jozuas the le Zorobabel? (Zachariáš 4:12, 14)

14 Prečítajte Zachariáša 4:12, 14. V tejto časti videnia anjel objasnil Zachariášovi, že dva olivovníky predstavujú „dvoch pomazaných“ – Jozuu a Zorobábela. Títo dvaja muži obrazne „stoja po boku Pána celej zeme“, Jehovu. To bola nesmierna pocta! Jehova týmto mužom dôveroval. A tak Izraeliti nemali žiadny dôvod, aby nedôverovali rozhodnutiam týchto mužov, ktorých viedol Jehova.

15) Sar sikavaha, hoj peske las ko jilo le Devleskero lav?

15 Jeden zo spôsobov, ako nás dnes Jehova vedie, je cez jeho Slovo, Bibliu. Dozvedáme sa z nej, ako si praje, aby sme ho uctievali. Ako môžeme ukázať, že si ceníme, že nás Jehova vedie? Tak, že sa pri čítaní Biblie neponáhľame a snažíme sa jej porozumieť. Polož si otázky: Keď si čítam Bibliu alebo nejakú publikáciu, zastavím sa a premýšľam o tom? Ak narazím na niečo, čo je pre mňa „ťažko zrozumiteľné“, vyhľadám si k tomu ďalšie informácie? Alebo to len rýchlo preletím? (2. Petra 3:16) Ak si vyhradíme čas, aby sme uvažovali o tom, čo nás Jehova učí, bude pre nás ľahšie poslúchať jeho pokyny a dokončíme prácu, ktorou nás poveril. (1. Tim. 4:15, 16)

Dôveruj pokynom od „verného a rozvážneho otroka“ (Pozri 16. odsek.) *

16) So amenge pomožinela te šunel verne the goďaver otrokos, the te savoreske na achaľuvas?

16 Ďalší spôsob, akým nás Jehova vedie, je prostredníctvom „verného a rozvážneho otroka“. (Mat. 24:45) Niekedy od neho môžeme dostať pokyny, ktorým úplne nerozumieme. Napríklad dostaneme konkrétne pokyny, ako sa pripraviť na prírodnú katastrofu, hoci tam, kde žijeme, sa katastrofy bežne nevyskytujú. Alebo sa nám môže zdať, že verný otrok je počas pandémie príliš opatrný. Čo by sme mali robiť, ak pokyny, ktoré dostávame, sú podľa nás nelogické? Môžeme uvažovať o tom, k akým dobrým výsledkom to viedlo, keď Izraeliti poslúchali pokyny, ktoré dostali prostredníctvom Jozuu a Zorobábela. Môžeme premýšľať aj o iných biblických správach. Niekedy dostali Boží služobníci pokyny, ktoré sa mohli z ľudského pohľadu zdať nerozumné, ale keď ich poslúchli, zachránili si život. (Sud. 7:7; 8:10)

DIKH ODA, SO DIKHELAS O ZACHARIÁŠ

17) So kamle te kerel o Židi, sar šunde, so phenďa o Zachariáš?

17 Zachariášovo piate videnie bolo možno krátke, ale pre Židov bolo mocným impulzom k činnosti a službe Jehovovi. Keď konali v súlade s ním, cítili, ako ich Jehova s láskou vedie a podporuje. Dal im svojho mocného svätého ducha, vďaka čomu mohli ďalej pokračovať v práci a znovu pociťovať radosť. (Ezdr. 6:16)

18) Sar tuke pomožinela oda, so dikhľa o Zachariáš?

18 Zachariášovo videnie o svietniku a dvoch olivovníkoch ti môže veľmi pomôcť. Ako sme si ukázali, môže ti dať silu, aby si dokázal znášať odpor, radosť, keď sa musíš vyrovnať so zmenami, a môže posilniť tvoju dôveru, aby si dokázal poslúchnuť pokyny, ktorým nerozumieš. Čo môžeš robiť, keď zažívaš niektorú z týchto náročných situácií? Po prvé, snaž sa vidieť to, čo videl Zachariáš, čiže dôkazy, že Jehova sa stará o svoj ľud. Potom dôveruj Jehovovi a slúž mu celým svojím srdcom. (Mat. 22:37) Ak to tak budeš robiť, Jehova ti pomôže, aby si mu s radosťou slúžil po celú večnosť. (Kol. 1:10, 11)

GIĽI 7 O Jehovas, amari zor

^ 5. ods. Jehova dal prorokovi Zachariášovi niekoľko strhujúcich videní. Zachariáša a Jehovov ľud posilnili, aby dokázali prekonať prekážky, s ktorými sa stretávali pri obnove čistého uctievania. Tieto videnia môžu pomôcť aj nám, aby sme verne slúžili Jehovovi napriek ťažkostiam. V tomto článku budeme hovoriť o tom, čo sa učíme zo Zachariášovho videnia o svietniku a dvoch olivovníkoch.

^ 3. ods. Po rokoch, keď bol miestodržiteľom Nehemiáš, vládol iný Artaxerxes, ktorý sa k Židom správal priateľsky.

^ 60. ods. OPIS OBRÁZKA: Brat, ktorý je vekovo starší a chorý, si uvedomuje, že sa musí prispôsobiť novým okolnostiam.

^ 62. ods. OPIS OBRÁZKA: Sestra uvažuje o tom, ako Jehova podporuje „verného a rozvážneho otroka“, tak ako podporoval Jozuu a Zorobábela.