Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 11

Urker pre tute „nevi natura“ the pal o boľipen

Urker pre tute „nevi natura“ the pal o boľipen

„Uren pre tumende nevi natura.“ (KOL. 3:10)

GIĽI 49 Keras le Jehovaske radišagos andro jilo

ČO SA DOZVIEME *

1) So prekerel amari natura?

 NIEKTORÍ z nás sa možno dali pokrstiť len pred niekoľkými dňami, iní už pred mnohými desaťročiami, ale všetci chceme mať takú osobnosť, ktorá sa páči Jehovovi. Ak to chceme dosiahnuť, musíme ovládať svoje myšlienky. Prečo? Lebo naše myšlienky do veľkej miery formujú našu osobnosť. Ak sa v mysli často zaoberáme nesprávnymi túžbami, prejaví sa to v našich slovách a skutkoch. (Ef. 4:17–19) Ale ak premýšľame o správnych veciach, je pravdepodobné, že svojou rečou a skutkami budeme robiť radosť nášmu Otcovi Jehovovi. (Gal. 5:16)

2) So rozkidaha andre kada člankos?

2 V predchádzajúcom článku sme si povedali, že nesprávnym myšlienkam sa úplne nevyhneme. Ale môžeme sa rozhodnúť, že podľa nich nebudeme konať. Predtým, ako sme sa dali pokrstiť, sme sa museli zbaviť reči a skutkov, ktoré Jehova nenávidí. To je prvý a najdôležitejší krok, keď si chceme vyzliecť starú osobnosť. Ale to samo osebe nestačí. Ak sa chceme páčiť Jehovovi, musíme poslúchnuť aj príkaz: „Oblečte si novú osobnosť.“ (Kol. 3:10) V tomto článku si povieme, čo je „nová osobnosť“, ako si ju môžeme obliecť a ako sa o ňu môžeme starať.

SO HIN „NEVI NATURA“

3) So hin „nevi natura“ a sar la pre peste uraha? (Galaťanom 5:22, 23)

3 „Novú osobnosť“ máme vtedy, keď sa snažíme myslieť a konať tak ako Jehova. Obliekame si ju tak, že dovoľujeme svätému duchu, aby pôsobil na naše myšlienky, pocity a skutky, a prinášame ovocie tohto ducha. (Prečítajte Galaťanom 5:22, 23.) Milujeme Jehovu a jeho ľud. (Mat. 22:36–39) Udržiavame si radosť, aj keď sme v skúškach. (Jak. 1:2–4) Prinášame pokoj. (Mat. 5:9) Sme k druhým trpezliví a láskaví. (Kol. 3:12, 13) Milujeme to, čo je dobré, a konáme dobro. (Luk. 6:35) Z našich skutkov vidno, že máme pevnú vieru. (Jak. 2:18) V napätých situáciách reagujeme mierne, a keď sme v pokušení, ovládneme sa. (1. Kor. 9:25, 27; Tít. 3:2)

4) Soske mušinas te presikavel savore lačhipena, so hine pisimen andro Galaťanom 5:22, 23 the avrether andre Biblija?

4 Ak si chceme obliecť novú osobnosť, musíme pracovať na všetkých vlastnostiach, o ktorých sa píše v Galaťanom 5:22, 23 a na iných miestach v Biblii. * Tieto vlastnosti nie sú ako kusy oblečenia, ktoré si obliekame po jednom. Mnohé z týchto vlastností sa navzájom prelínajú. Napríklad ak máme druhých radi, budeme k nim aj trpezliví a láskaví. A ak chceme prejavovať dobrotu, musíme byť aj mierni a vedieť sa ovládať.

SAR PRE PESTE URAHA NEVI NATURA

Čím viac sa budeme učiť premýšľať ako Ježiš, tým viac sa nám bude dariť napodobňovať jeho osobnosť (Pozri 5., 8., 10., 12., 14. odsek.)

5) So kampel, kaj te premišľinas sar o Kristus a soske? (1. Korinťanom 2:16)

5 Prečítajte 1. Korinťanom 2:16. Obliecť si novú osobnosť znamená „uvažovať ako Kristus“. To si od nás vyžaduje, aby sme zistili, ako Ježiš premýšľa, a potom ho napodobňovali. Ježiš prejavuje ovocie Božieho ducha dokonale. Je ako bezchybné zrkadlo, lebo verne odzrkadľuje Jehovove vlastnosti. (Hebr. 1:3) Čím viac budeme premýšľať tak ako Ježiš, tým lepšie sa nám bude dariť konať ako on a napodobňovať jeho osobnosť. (Fil. 2:5)

6) Pre soste našťi bisteras, te kamas te urel nevi natura?

6 Je vôbec možné napodobňovať Ježiša? Možno si hovoríme: Ježiš je dokonalý. Nikdy nebudem taký ako on. Ak si to myslíš aj ty, pamätaj na tieto tri veci. Po prvé, Jehova nás vytvoril tak, že dokážeme prejavovať rovnaké vlastnosti ako on a Ježiš. Teda do istej miery ich môžeme napodobňovať. (1. Mojž. 1:26) Po druhé, Jehova nám dáva svojho svätého ducha, najmocnejšiu silu vo vesmíre. S jeho pomocou zvládneme aj to, čo by sme z vlastných síl nikdy nedokázali. Po tretie, Jehova od nás neočakáva, že budeme už dnes prejavovať ovocie Božieho ducha dokonale. Veď náš láskavý nebeský Otec určil 1 000 rokov na to, aby sa ľudia stali dokonalými. (Zjav. 20:1–3) Jehova si praje, aby sme robili, čo je v našich silách, a spoliehali sa na jeho pomoc.

7) Pal soste akana premišľinaha?

7 V čom konkrétne môžeme napodobňovať Ježiša? Preskúmajme štyri vlastnosti, ktoré patria k ovociu Božieho ducha. Pri každej z nich si povieme, čo sa učíme z toho, ako ju prejavoval Ježiš, a zároveň sa pomocou otázok budeme môcť preskúmať, ako sa nám darí obliekať si novú osobnosť.

8) Soha o Ježiš presikavelas o kamiben?

8 Ježiš veľmi miloval svojho Otca, a preto bol ochotný preňho i pre ľudí prinášať obete. (Ján 14:31; 15:13) Svoju veľkú lásku k ľuďom dokazoval svojím životom tu na zemi. Bol vždy láskavý a súcitný, dokonca aj k svojim odporcom. To, že miloval ľudí, dokazoval najmä tým, že ich učil o Božom Kráľovstve. (Luk. 4:43, 44) Svoju obetavú lásku k Bohu a k ľuďom prejavil tak, že ochotne vytrpel bolestivú smrť na mučeníckom kole. Vďaka tomu nám všetkým umožnil získať večný život.

9) Soha presikavaha o kamiben avka sar o Ježiš?

9 Zasvätili sme sa Jehovovi a dali sme sa pokrstiť, lebo ho milujeme. Svoju lásku k Jehovovi by sme mali tak ako Ježiš dávať najavo tým, ako sa správame k druhým. Apoštol Ján napísal: „Kto nemiluje svojho brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí.“ (1. Jána 4:20) Položme si otázky: Mám ľudí naozaj rád? Som k druhým láskavý a súcitný, aj keď sú na mňa hrubí? Obetujem z lásky k ľuďom svoj čas a prostriedky, aby som im pomáhal spoznať Jehovu? Robím to aj napriek tomu, že väčšina si to necení, alebo keď mi niektorí dokonca odporujú? Mohol by som sa viac zapájať do služby? (Ef. 5:15, 16)

10) Sar o Ježiš bararelas o smirom?

10 Ježiš bol človek, ktorý šíril okolo seba pokoj. Keď s ním ľudia zle zaobchádzali, nesprával sa k nim rovnako. No nielen to. Ježiš upokojoval napäté situácie a podnecoval druhých, aby urovnali svoje nezhody. Napríklad ich učil, že ak chcú, aby Jehova prijímal ich obete, musia sa zmieriť so svojím bratom. (Mat. 5:9, 23, 24) A neraz upokojil hádku medzi apoštolmi o tom, kto z nich je najvýznamnejší. (Luk. 9:46–48; 22:24–27)

11) Sar amen bararaha o smirom?

11 Ak máme prinášať pokoj, nestačí len vyhýbať sa konfliktom. Musíme sa snažiť o pokojné vzťahy s druhými a pomáhať bratom a sestrám, aby urovnávali svoje nezhody. (Fil. 4:2, 3; Jak. 3:17, 18) Položme si otázky: Čoho som ochotný sa vzdať, aby som sa udobril s druhými? Keď ma niekto v zbore zraní, živím v sebe hnev? Čakám, kým sa príde udobriť on, alebo urobím prvý krok ja, aj keď mám pocit, že nie som na vine? Ak je to vhodné, povzbudzujem tých, ktorí majú medzi sebou narušené vzťahy, aby sa uzmierili?

12) Sar o Ježiš sikaďa, hoj hino jileskero?

12 Ježiš bol láskavý. (Mat. 11:28–30) Správal sa tak, že sa pri ňom ľudia cítili príjemne. Bol rozumný, a to aj v citovo vypätých situáciách. Raz za ním prišla Feničanka a prosila ho, aby uzdravil jej dcéru. Najprv odmietol vyhovieť jej prosbe, ale keď videl, akú má veľkú vieru, láskavo to pre ňu urobil. (Mat. 15:22–28) Hoci bol láskavý, bol aj pevný a nezdráhal sa dať druhým radu. Napríklad keď ho Peter pri jednej príležitosti odrádzal od konania Jehovovej vôle, Ježiš ho pred ostatnými učeníkmi pokarhal. (Mar. 8:32, 33) Neurobil to preto, aby Petra ponížil, ale aby ho usmernil a naučil aj ostatných učeníkov, aby mu nesťažovali konanie Božej vôle, ale skôr ho v tom podporovali. Aj keď to pre Petra nebolo príjemné, pomohlo mu to.

13) Sar sikavaha, hoj sam ke avrende jileskere?

13 Byť láskavý k tým, ktorých milujeme, znamená, že sme k nim otvorení, a ak je to potrebné, dáme im radu. Rady by sme mali tak ako Ježiš vždy zakladať na zásadách z Božieho Slova. Správaj sa tak, aby sa druhí cítili príjemne. Mysli si o nich len to najlepšie a dôveruj im, že ak milujú Jehovu a teba, zoberú si tvoju radu k srdcu. Polož si otázky: Mám odvahu ozvať sa, keď niekto z mojich blízkych robí niečo zlé? Keď dávam radu, hovorím láskavo alebo drsne? Z akej pohnútky ju dávam? Preto, že sa na toho človeka hnevám, alebo preto, lebo mi na ňom záleží?

14) Sar o Ježiš presikavel o lačhipen?

14 Ježiš nielen vie, čo je dobré, ale to aj robí. Miluje svojho Otca, a tak vždy robí to, čo je správne, a zo správnych pohnútok. Dobrota sa prejavuje tak, že hľadáme spôsoby, ako druhým pomôcť, a urobíme pre nich niečo dobré. Nestačí len vedieť, čo by bolo dobré urobiť. Treba to aj urobiť a mať pri tom správnu pohnútku. Možno nám napadne, či sa dajú robiť dobré veci zo zlej pohnútky. Áno, dajú. Napríklad Ježiš hovoril o ľuďoch, ktorí dávali dary chudobným, ale robili to preto, aby o tom všetci vedeli a chválili ich za to. Mohlo sa zdať, že robia dobré skutky, ale pre Jehovu boli bezcenné. (Mat. 6:1–4)

15) Kana amen presikavas o lačhipen?

15 Dobrotu prejavujeme vtedy, keď robíme správne veci z nesebeckých pohnútok. Polož si otázky: Nielenže viem, čo je správne, ale to aj robím? Čo ma motivuje, aby som urobil pre druhých niečo dobré?

SAR PESKE TE UĽIKEREL NEVI NATURA

16) So kampel sako ďives te kerel a soske?

16 Nemali by sme si myslieť, že obliekanie novej osobnosti sa končí krstom. Nová osobnosť je ako krásne nové šaty, o ktoré sa treba starať. Jeden zo spôsobov, ako to môžeme robiť, je, že sa budeme každý deň snažiť prejavovať ovocie Božieho ducha. Prečo? Lebo Jehovov svätý duch je činná sila. (1. Mojž. 1:2) A preto aj vlastnosti, ktoré v nás svätý duch vytvára, musia byť činné, musíme ich aktívne prejavovať v živote. Napríklad učeník Jakub napísal: „Viera bez skutkov je mŕtva.“ (Jak. 2:26) A to isté platí o každej vlastnosti, ktorá patrí k ovociu Božieho ducha. Vždy, keď niektorú z nich prejavíme, je to dôkaz, že na nás pôsobí Boží duch.

17) So na kamas te kerel, the te keraha chiba?

17 Ani kresťanom, ktorí sú už roky v pravde, sa vždy nepodarí prejaviť ovocie ducha. Ale dôležité je nevzdávať sa. Znázornime si to. Čo urobíš, keď si roztrhneš svoj obľúbený kúsok zo šatníka? Vyhodíš ho? Nie. Ak sa to dá, opravíš si ho a budeš si naň dávať väčší pozor. Podobne sa nám môže stať, že sme k druhým neláskaví alebo netrpezliví. Ale úprimné ospravedlnenie je ako záplata – môže napraviť poškodené vzťahy. Preto sa svojím zlyhaním nedaj odradiť a v budúcnosti si dávaj lepší pozor.

18) Soha peske šaj avas ista?

18 Sme veľmi radi, že Ježiš nám dal príklad, ktorý môžeme napodobňovať. Čím viac budeme premýšľať tak ako on, tým ľahšie pre nás bude aj konať ako on. A potom sa nám bude lepšie dariť obliekať si novú osobnosť. V tomto článku sme si rozobrali len štyri vlastnosti ovocia Božieho ducha. Nebolo by užitočné, keby si si preštudoval aj ďalšie vlastnosti a popremýšľal, ako sa ti darí ich prejavovať? Zoznam článkov na túto tému nájdeš v Pomôcke na vyhľadávanie v publikáciách Jehovových svedkov pod námetom „Kresťanský spôsob života“ a pod heslom „Ovocie ducha“. Keď budeš robiť všetko, čo môžeš, aby si si obliekol novú osobnosť a staral sa o ňu, môžeš si byť istý, že Jehova ti pomôže.

GIĽI 127 Savo manuš bi majinďomas te el

^ 5. ods. Aj keď pochádzame z rôzneho prostredia, nebráni nám to obliecť si „novú osobnosť“. To znamená, že musíme meniť svoje zmýšľanie a snažiť sa byť ako Ježiš. V tomto článku si uvedieme príklady, ako Ježiš premýšľal a konal. Ukážeme si tiež, ako ho môžeme napodobňovať aj po krste.

^ 4. ods. Galaťanom 5:22, 23 neobsahuje zoznam všetkých vlastností, ktoré si máme pomocou Božieho ducha rozvíjať. Viac informácií nájdeš v „Otázkach čitateľov“ v Strážnej veži z júna 2020.