ŠTUDIJNO ČLANKOS 13
Keren sa, kaj tumare čhave te sprindžaren le Jehovas olestar, so kerďa
„Ko kerďa ola savore hvjezdi?“ (IZ. 40:26)
GIĽI 11 Le Devles ašarel sa, so kerďa
ČO SA DOZVIEME a
1) So e daj o dad igen kamen?
RODIČIA, určite si veľmi prajete, aby vaše deti dobre poznali Jehovu a milovali ho. Ako im môžete pomôcť, aby bol pre nich skutočný a vytvorili si k nemu blízky vzťah, aj keď ho nemôžu vidieť? (Jak. 4:8)
2) Sar šaj e daj o dad sikhľaren peskere čhaven pal o Jehovas?
2 Rodičia môžu pomôcť svojim deťom vytvoriť si blízky vzťah k Jehovovi hlavne tak, že s nimi študujú Bibliu. (2. Tim. 3:14–17) Ale v Biblii sa hovorí, že môžu využiť aj iný spôsob. V knihe Príslovia otec pripomína svojmu synovi, aby si stále všímal Jehovove vlastnosti, ktoré vidno z toho, čo vytvoril. (Prísl. 3:19–21) V tomto článku si ukážeme, ako môžu rodičia učiť svoje deti o Jehovovi z toho, čo vidia v prírode.
SAR POMOŽINENA TUMARE ČHAVENGE TE ACHAĽOL, HOJ SA ANDRE PRIRODA KERĎA O JEHOVAS
3) So kampel, kaj e daj o dad te sikhľaren peskere čhaven?
3 V Biblii sa píše, že „už od stvorenia sveta je možné jasne vidieť [Božie] neviditeľné vlastnosti... lebo ich možno vnímať z vecí, ktoré vytvoril“. (Rim. 1:20) Rodičia, určite radi chodíte s deťmi von do prírody. Využite tento čas a pomáhajte im, aby si to, čo vidia, spájali s Jehovovými vlastnosťami. Veľa sa o tom môžete naučiť od Ježiša.
4) Sar o Ježiš sikhľarelas oleha, so hin andre priroda? (Lukáš 12:24, 27–30)
4 Ako Ježiš pri vyučovaní používal príklady z prírody? Raz svojim učeníkom povedal, aby si všímali krkavce a ľalie. (Prečítajte Lukáša 12:24, 27–30.) Mohol vybrať akékoľvek iné vtáky alebo kvety. Ale on vybral to, čo dobre poznali. Krkavce možno práve prelietavali nad ich hlavami a ľalie rástli na lúke. Možno na ne priamo ukázal a pritom vyzdvihol to, aký je Jehova štedrý a láskavý. Učeníci sa z toho mohli naučiť, že tak ako sa Jehova stará o vtáky a ľalie, postará sa aj o nich, aby mali vždy čo jesť a čo si obliecť.
5) Sar šaj e daj o dad sikhľaren peskere čhaven oleha, so hin andre priroda?
5 Rodičia, ako môžete napodobniť Ježiša, keď učíte svoje deti? Môžete im povedať, čo sa z prírody najviac páči vám, napríklad aké je vaše obľúbené zviera alebo rastlina. Povedzte im, čo sa z toho dozvedáte o Jehovovi. Potom sa spýtajte, aké je ich obľúbené zviera alebo rastlina. Ak budete hovoriť o tom, čo je blízke im a spojíte to s Jehovovými vlastnosťami, pravdepodobne ich to bude viac zaujímať.
6) So sikhľuvas jekha datar?
6 Rodičia, ak chcete svojim deťom ukázať, čo sa zo stvorenia môžu naučiť o Jehovovi, nemusíte si robiť podrobný výskum o nejakom zvierati alebo rastline. Ani Ježiš dopodrobna nevysvetľoval stravovacie návyky krkavcov alebo stavbu kvetov ľalií. Samozrejme, vaše dieťa môže niekedy zaujať aj niečo odbornejšie. Ale často stačí jednoduchá poznámka alebo otázka. Všimnite si, na čo si zo svojho detstva spomína brat, ktorý sa volá Christopher. Hovorí: „Mama chcela, aby sme obdivovali Jehovovo stvorenie, a preto vždy, keď sme boli vonku, na niečo pekné poukázala. Napríklad keď sme išli popri horách, povedala: ‚Pozrite, aké sú obrovské a krásne! Nie je Jehova úžasný?‘ Alebo keď sme boli pri oceáne, povedala: ‚Pozrite, akú silu majú tie vlny. Aký mocný potom musí byť Jehova!‘“ Christopher hovorí: „Tieto jednoduché vyjadrenia nás deti podnietili, aby sme o tom začali viac premýšľať.“
7) Sar šaj ľidžan tumare čhaven, kaj te premišľinen pal oda, so o Jehovas kerďa?
7 Keď bude vaše dieťa staršie, pomáhajte mu, aby ešte viac premýšľalo o tom, čo Jehova vytvoril, a videlo za tým jeho vlastnosti. Vyberte si jeden konkrétny príklad z prírody a spýtajte sa ho, čo sa z toho o Jehovovi učí. Možno vás milo prekvapí, na čo všetko príde. (Mat. 21:16)
KANA ŠAJ SIKHĽAREN LE ČHAVEN PAL O JEHOVAS OLESTAR, SO KERĎA
8) So šaj kerenas o izraelska daja dada, sar džanas le čhavenca „pal o drom“?
8 Jehova Izraelitom povedal, aby učili svoje deti o jeho prikázaniach, napríklad keď pôjdu „po ceste“. (5. Mojž. 11:19) Keď prechádzali krajinou, videli rôzne zvieratá, vtáky a kvety. Mohli to využiť, aby nadchli deti pre to, čo Jehova vytvoril. Rodičia, aj vy môžete využiť podobné príležitosti, aby ste učili svoje deti o Jehovovi. Pozrime sa, ako to niektorí rodičia robia.
9) So sikhľuvas duje džuvľendar?
9 Punitha, ktorá žije v jednom veľkom meste v Indii, hovorí: „Keď ideme za rodinou na vidiek, snažíme sa to využiť a pomáhame našim deťom, aby videli, aké krásne veci Jehova vytvoril. Naše deti to vnímajú oveľa lepšie, keď sú ďaleko od preplnených ulíc a mestského ruchu.“ Rodičia, vaše deti budú určite rady spomínať na krásne chvíle, ktoré spolu strávite na nejakom peknom mieste. Katya, sestra z Moldavska, hovorí: „Moje najkrajšie spomienky z detstva sú tie, keď sme boli s rodičmi niekde v prírode. Som im vďačná, že ma už odmalička učili, aby som sa zastavila, pozorovala, čo Jehova vytvoril, a videla ho za tým všetkým.“
10) So šaj keren e daj o dad, te našťi džan le čhavenca andre priroda? (Dikh o ramčekos „ Pomoc pre rodičov“.)
10 Ale čo ak nemáte možnosť ísť do prírody? Amol, ktorý tiež žije v Indii, hovorí: „Tam, odkiaľ pochádzam, rodičia často pracujú dlho do večera a okrem toho výlet do prírody je dosť drahý. Ale pozorovať stvorenie a rozprávať sa o Jehovových vlastnostiach môžeme aj v nejakom malom parku alebo na terase domu.“ Keď budete všímaví, pravdepodobne aj vo svojom okolí uvidíte nejaké vtáky, hmyz, rastliny alebo niečo iné, o čom sa môžete porozprávať so svojimi deťmi. (Žalm 104:24) Karina z Nemecka hovorí: „Moja mama miluje kvety, takže keď som bola malá, vždy mi na prechádzke nejaké pekné ukázala.“ Rodičia, využívajte aj rôzne videá a publikácie o stvorení, ktoré vydala naša organizácia. Teda bez ohľadu na to, kde bývate, môžete svojim deťom pomáhať, aby si všímali, čo Boh vytvoril. Teraz sa pozrime na niektoré Jehovove vlastnosti, na ktoré môžete deťom poukázať.
DEL PES TE DIKHEL, SAVO HINO O JEHOVAS
11) Sar e daj o dad pomožinena le čhavenge te dikhel, sar len o Jehovas kamel?
11 Ak chcete svojim deťom pomôcť, aby vnímali Jehovovu lásku, povedzte im napríklad, ako nežne sa zvieratá starajú o svoje mláďatá. (Mat. 23:37) Môžete im poukázať aj na to, aká úžasná rozmanitosť je v ríši rastlín a zvierat. Karina, ktorú sme už citovali, hovorí: „Keď sme s mamou chodievali na prechádzky, hovorila mi, aby som sa zastavila a všímala si, že každý kvet je jedinečný a nádherný a že z toho vidieť Jehovovu lásku. Ešte aj po rokoch sa s nadšením pozerám na kvety a obdivujem ich pestrosť, tvary a farby. Stále mi pripomínajú, ako nás má Jehova rád.“
12) Sar e daj o dad pomožinena le čhavenge te achaľol, savo hino o Jehovas goďaver? (Žalm 139:14) (Dikh the o obrazkos.)
12 Ďalšia Jehovova vlastnosť, ktorú deti môžu vnímať, je múdrosť. Nikto nie je múdrejší ako Jehova. (Rim. 11:33) Svojmu dieťaťu môžete napríklad povedať, ako sa oblaky plné vody s ľahkosťou presúvajú z jedného miesta na druhé. (Jób 38:36, 37) Alebo mu môžete poukázať na to, ako úžasne je vytvorené ľudské telo. (Prečítajte Žalm 139:14.) Tak to urobil aj Vladimir. Hovorí: „Raz náš syn spadol z bicykla a zranil sa. No už o niekoľko dní sa mu rana zahojila. S manželkou sme mu vysvetlili, že Jehova vytvoril naše bunky tak, aby sa dokázali obnovovať. Povedali sme mu tiež, že vo veciach, ktoré vytvorili ľudia, nič také neexistuje. Napríklad auto sa po náraze samo neopraví. Vďaka tomu náš syn pochopil, aký je Jehova múdry.“
13) Sar e daj o dad pomožinena le čhavenge te achaľol, savi hiňi le Devleskeri zor? (Izaiáš 40:26)
13 Jehova nás povzbudzuje, aby sme sa pozreli na nebo a premýšľali nad tým, akú má obrovskú moc, keď udržiava chod celého vesmíru. Povedzte svojim deťom, nech sa pozrú na oblohu a zamyslia sa nad tým, čo vidia. (Prečítajte Izaiáša 40:26.) Sestra Tching-tching z Taiwanu si spomína na svoje detstvo: „Raz sme boli s mamou stanovať. Boli sme ďaleko od mesta, takže obloha bola plná hviezd. V tom čase som to mala v škole dosť ťažké a bála som sa, či dokážem zostať Jehovovi verná. Mama ma povzbudila, aby som premýšľala o tom, že keď mal Jehova moc vytvoriť všetky tie hviezdy, dá mi silu, aby som dokázala zvládnuť akýkoľvek problém. Po tomto výlete som chcela viac spoznať Jehovu a bola som rozhodnutá, že mu zostanem verná.“
14) Sar sikavena le čhavenge, hoj o Jehovas hino bachtalo Del?
14 Z toho, čo Jehova vytvoril, vidieť, že je šťastný Boh a že má zmysel pre humor. Vedci zistili, že väčšina zvierat vrátane vtákov a rýb sa rada hrá. (Jób 40:20) Smiali sa vaše deti niekedy na tom, ako sa nejaké zviera hrá? Možno keď sa mačiatka naháňali za klbkom vlny alebo keď šteniatka spolu šantili. Keď sa budú vaše deti nabudúce smiať na hrajúcich sa zvieratkách, čo keby ste im pripomenuli, že Jehova je šťastným Bohom? (1. Tim. 1:11)
RADISAĽON CAĽI FAMEĽIJA JEKHETANE OLESTAR, SO O JEHOVAS KERĎA
15) So pomožinela la dake le dadeske, kaj pes te dodžanen, so predživen lengere čhave? (Príslovia 20:5) (Dikh the o obrazkos.)
15 Niekedy môže byť pre rodičov ťažké zistiť, čo ich dieťa trápi alebo čo prežíva. No je to dôležité. (Prečítajte Príslovia 20:5.) Niektorí rodičia si uvedomili, že ich deti sa im skôr otvoria, keď sú vonku v prírode. Prečo? Jedným z dôvodov je, že je tam menej vecí, ktoré by ich mohli rozptyľovať. Masahiko z Taiwanu hovorí o ďalšom dôvode: „Keď sme s deťmi vonku, napríklad niekde v horách alebo na pláži, sú vo väčšej pohode. Vtedy je ľahšie sa s nimi porozprávať a skôr nám povedia, čo si myslia alebo čo práve prežívajú.“ Katya, ktorú sme už citovali, hovorí: „Po škole som s mamou chodievala do jedného pekného parku. Cítila som sa tam dobre a nemala som problém jej povedať, ako bolo v škole a čo ma trápi.“
16) Sar o fameľiji šaj radisaľon olestar, so o Jehovas kerďa?
16 Príroda je úžasné miesto, kde si môže rodina dobre oddýchnuť a zabaviť sa. Vďaka tomu si môžu byť ešte bližší. V Biblii sa píše, že je „čas smiať sa“ a „čas poskakovať“. (Kaz. 3:1, 4; pozn. pod čiarou) Jehova vytvoril na zemi veľa nádherných miest, kde môžeme robiť to, čo nás baví. Mnohé rodiny rady chodia do národných parkov a prírodných rezervácií, na vidiek alebo k moru. Deti milujú, keď môžu vonku behať a hrať sa, pozorovať zvieratá, plávať v rieke, v jazere či v mori. V prírode je toho naozaj veľa, čo môžeme robiť, a navyše sme obklopení tým, čo Jehova vytvoril.
17) Soske kampel, kaj e daj o dad te pomožinen le čhavenge te kamel e priroda?
17 V novom svete si budú môcť rodičia a deti naplno užívať prírodu a všetko, čo Jehova vytvoril. Už sa nebudeme musieť báť niektorých zvierat a ani zvieratá sa nebudú báť nás. (Iz. 11:6–9) Budeme mať nekonečne veľa času, aby sme sa mohli z Jehovovho stvorenia tešiť. (Žalm 22:26) Rodičia, pomáhajte svojim deťom už teraz, aby mali rady prírodu a za tým, čo Jehova vytvoril, videli jeho vlastnosti. Potom to budú možno vnímať podobne ako kráľ Dávid, ktorý povedal: „Jehova... tvojim dielam sa nič nevyrovná.“ (Žalm 86:8)
GIĽI 134 Čhavore hine o daros le Devlestar
a Mnohí bratia a sestry si radi spomínajú na to, ako so svojimi rodičmi chodili do prírody a obdivovali, čo Jehova vytvoril. Vďaka tomu ich rodičia veľa naučili o tom, aký je Jehova. Ak si rodič, ako môžeš pomáhať svojim deťom spoznať Jehovu z toho, čo vytvoril? To si ukážeme v tomto článku.