ŠTUDIJNO ČLANKOS 11
GIĽI 129 Ľikeras avri, sar sam andro skuški
Ma preačh te služinel le Jehovaske, the te tut vareso dukhavel
„But tuke cerpinďal avri angle miro menos.“ (ZJAV. 2:3)
HLAVNÁ MYŠLIENKA
Čo ti pomôže, aby si neprestal slúžiť Jehovovi, ani keď zažiješ sklamanie.
1) Sostar šaj radisaľuvas vaš oda, hoj sam andre Jehovaskeri organizacija?
TO, ŽE môžeme v týchto posledných dňoch patriť do Jehovovej organizácie, je niečo výnimočné. Život v tomto svete je stále ťažší. No vďaka Jehovovi máme okolo seba bratov a sestry, ktorí nám pomáhajú. (Žalm 133:1) Vďaka nemu máme aj dobré vzťahy v našich rodinách. (Ef. 5:33–6:1) A dáva nám tiež múdrosť, aby sme dokázali zvládnuť problémy a cítili radosť a pokoj.
2) Soske na mušinel te el furt loko te služinel le Jehovaske?
2 Napriek tomu slúžiť Jehovovi nemusí byť vždy ľahké. Prečo? Pretože nás môže sklamať, čo druhí povedia alebo urobia. A niekedy sme frustrovaní aj sami zo seba, a to zvlášť, keď opakovane robíme nejakú chybu. V tomto článku si rozoberieme, čo nám pomôže ďalej slúžiť Jehovovi, (1) keď nám ublíži niekto v zbore, (2) keď nás sklame náš manželský partner a (3) keď sme sklamaní sami zo seba. Pozrieme sa tiež, čo sa môžeme naučiť od Božích služobníkov z minulosti.
TE TUT DUKHAVEL VAREKO ANDRO ZBOROS
3) So šaj el predal amende varekana pharo?
3 Problém. Niektorí bratia alebo sestry nás možno niečím iritujú. Iní nás možno sklamali alebo urobili niečo, čo nás zranilo. A ani starší nie sú dokonalí. Niektorí preto môžu pochybovať, či je to skutočne Jehovova organizácia. Namiesto toho, aby ďalej s bratmi a sestrami slúžili „plece pri pleci“, začnú sa tým, ktorí im ublížili, vyhýbať alebo dokonca prestanú chodiť na zhromaždenia. (Sof. 3:9) Ale je to správne? Pozrime sa teraz na príklad jedného verného Božieho služobníka, ktorý zažil niečo podobné.
4) So zadžiďiľa o apoštol Pavol?
4 Príklad z Biblie. O nedokonalosti svojich bratov a sestier by mohol veľa rozprávať apoštol Pavol. Napríklad keď prišiel do Jeruzalema, niektorí zo zboru mu neverili a báli sa ho. (Sk. 9:26) Neskôr o ňom ďalší hovorili za jeho chrbtom, aby mu pokazili povesť. (2. Kor. 10:10) Pavol tiež videl, ako zle sa zachoval jeden brat, ktorý mal zodpovedné postavenie a ktorého správanie mohlo mať negatívny vplyv na druhých. (Gal. 2:11, 12) A okrem toho ho veľmi sklamal jeho blízky spolupracovník Marek. (Sk. 15:37, 38) Pavol si mohol povedať, že všetkým, ktorí mu nejako ublížili, sa bude radšej vyhýbať. Ale neurobil to. Ďalej sa na nich pozeral pozitívne a verne slúžil Jehovovi. Čo mu pomohlo?
5) Savo sas o Pavol ko phrala pheňa, the te kerenas chibi? (Kolosanenge 3:13, 14) (Dikh the obrazkos.)
5 Pavol mal bratov a sestry veľmi rád, a preto sa nezameriaval na ich chyby, ale na ich dobré stránky. Láska mu tiež pomáhala, aby sám robil to, o čom písal v liste Kolosanom 3:13, 14. (Prečítajte.) Ako to vieme? Z toho, ako sa zachoval k Markovi. Aj keď ho Marek počas jeho prvej misionárskej cesty opustil, Pavol sa na neho dlho nehneval. Keď neskôr písal vrúcny list zboru v Kolosách, pochválil ho ako vynikajúceho spolupracovníka a napísal, že je preňho „veľkým povzbudením“. (Kol. 4:10, 11) A keď bol vo väzení v Ríme, vyžiadal si práve Marka, aby prišiel za ním a pomohol mu. (2. Tim. 4:11) Takže Pavol to s druhými nevzdával. Čo sa od neho môžeme naučiť?
6, 7) So amenge pomožinela furt te kamel le phralen pheňen, the te dikhas lengere chibi? (Hebrejom 13:1)
6 Poučenie. Jehova chce, aby sme bratov a sestry neprestali milovať. (Prečítajte Hebrejom 13:1.) Keď niekto z nich povie alebo urobí niečo, čo nám ublíži, veríme, že to neurobil schválne a že chce veci robiť tak, ako si to praje Jehova. (Prísl. 12:18) Boh nás má rád, aj keď robíme chyby. Neodpíše nás ani na nás nie je stále nahnevaný. (Žalm 103:9) Sme veľmi radi, že nám odpúšťa, a je dôležité, aby sme ho v tom napodobňovali. (Ef. 4:32–5:1)
7 Pamätajme tiež, že koniec tohto sveta sa blíži, a tak musíme mať s bratmi a sestrami blízke vzťahy. Môžeme očakávať, že prenasledovanie sa bude zintenzívňovať a možno nás dokonca uväznia. Potom budeme potrebovať bratov a sestry viac ako kedykoľvek predtým. (Prísl. 17:17) To zažil jeden starší zo Španielska, ktorý sa volá Josep a. Spolu s ďalšími bratmi kvôli neutralite skončil vo väzení. Povedal: „Vo väzení nemáte žiadne súkromie, a tak sa ľahko môže stať, že vám na bratoch začne niečo vadiť. Museli sme sa navzájom znášať a ochotne si odpúšťať. Vďaka tomu sme zostali jednotní a dávali sme na seba pozor, pretože okolo nás boli väzni, ktorí neslúžili Jehovovi. Raz som si napríklad zlomil ruku a mal som ju v sadre, takže som sa o seba úplne nedokázal postarať. No jeden brat mi pral oblečenie a pomáhal mi aj inak. Vtedy, keď som to najviac potreboval, som zažil skutočnú lásku.“ Čo z toho vyplýva? Ak s niekým v zbore máme nejaký problém, mali by sme ho vyriešiť čo najskôr.
TE TUT DUKHAVEL TIRO ROM, VAJ TIRI ROMŇI
8) Save pharipena šaj aven andro manželstvo?
8 Problém. Žiadne manželstvo nie je bezproblémové. Biblia otvorene hovorí, že keď sa dvaja ľudia zoberú, „budú prežívať trápenie“. (1. Kor. 7:28) Prečo? Pretože manželstvo je spojenie dvoch nedokonalých ľudí, ktorí majú rozdielne vlastnosti. Každému z nich sa môže páčiť niečo iné. Môžu pochádzať z rôzneho prostredia alebo kultúry. A niekedy až v manželstve vyplávajú na povrch veci, ktoré predtým neboli viditeľné. To všetko môže spôsobovať napätie. Namiesto toho, aby si obaja priznali svoju časť viny a problém spoločne riešili, obviňujú jeden druhého. Niektorí si dokonca myslia, že najlepšie bude, keď budú žiť oddelene alebo sa dokonca rozvedú. Ale je to správne riešenie? b Pozrime sa, čo sa v Biblii píše o jednej žene, ktorá to mala v manželstve mimoriadne ťažké.
9) Soske sas la Abigajl pharo dživipen?
9 Príklad z Biblie. Abigail bola vydatá za Nábala, o ktorom sa v Biblii píše, že bol drsný a zlý. (1. Sam. 25:3) Určite bolo veľmi ťažké žiť s takýmto človekom. Mala Abigail nejakú možnosť, ako z tohto manželstva uniknúť? Áno. Bolo to vtedy, keď sa ho Dávid, budúci kráľ Izraela, spolu so svojimi mužmi chystal zabiť za to, že ich urazil. (1. Sam. 25:9–13) Abigail mohla utiecť a nechať Dávida, nech robí, čo chce. Ale neurobila to. Išla za Dávidom a presvedčila ho, aby jej muža nechal nažive. (1. Sam. 25:23–27) Prečo to urobila?
10) Soske e Abigajl na odgeľa peskere romestar?
10 Abigail milovala Jehovu a na manželstvo sa pozerala rovnako ako on. Zrejme vedela, čo povedal Adamovi, keď mu dal za manželku Evu. (1. Mojž. 2:24) Chápala, že pre Jehovu je manželstvo posvätné. Chcela robiť, čo sa páči Jehovovi, a preto sa zo všetkých síl snažila zachrániť celú domácnosť aj svojho manžela. Konala rýchlo, aby zabránila Dávidovi zavraždiť Nábala. A dokonca sa ospravedlnila za niečo, čo ani neurobila. Jehova mal určite túto odvážnu a nesebeckú ženu veľmi rád. Čo sa od nej môžu manželky a manželia naučiť?
11) (a) So o Jehovas užarel olendar, so hine andro manželstvo? (Efezanenge 5:33) (b) So sikhľos la pheňatar? (Dikh the obrazkos.)
11 Poučenie. Jehova chce, aby manžel a manželka zostali spolu, aj keď život s tým druhým nemusí byť jednoduchý. Má veľkú radosť, keď vidí, ako sa manželia snažia vyriešiť problémy a prejavujú si úctu a nesebeckú lásku. (Prečítajte Efezanom 5:33.) Dobrým príkladom je naša sestra Carmen. Asi šesť rokov po svadbe začala študovať Bibliu s Jehovovými svedkami a neskôr sa dala pokrstiť. Hovorí: „Manželovi sa to vôbec nepáčilo. Začal na Jehovu žiarliť, urážal ma a vyhrážal sa mi, že ma opustí.“ Napriek tomu sa z manželstva nesnažila uniknúť. Celých 50 rokov robila všetko pre to, aby jej manžel cítil lásku a úctu. Dodáva: „Postupne som sa naučila viac ho chápať a rozprávať sa s ním láskavo. Vedela som, že pre Jehovu je manželstvo sväté, a tak som robila všetko, čo bolo v mojich silách, aby sa nerozpadlo. Nikdy som to nevzdala, pretože Jehovu milujem.“ c Ak sa aj v tvojom manželstve objavia nejaké problémy, buď si istý, že Jehova ťa podporí a pomôže ti ich zvládnuť.
TE SAL DUKHADO KORKORO PESTAR
12) Sar amenge šaj el, te kerďam baro binos?
12 Problém. Keď vážne zhrešíme, môže nás to úplne položiť. V Biblii sa píše, že vtedy sa môžeme cítiť „zdrvení a skľúčení“. (Žalm 51:17) Brat, ktorý sa volá Robert, na sebe dlhé roky pracoval, pretože sa chcel stať služobným pomocníkom. No potom urobil vážnu chybu a uvedomil si, že zradil Jehovu. Hovorí: „Svedomie ma ťažilo ako obrovský balvan. Cítil som sa hrozne. Plakal som a modlil som sa k Jehovovi. Myslel som si, že moje modlitby už nikdy nevypočuje. Prečo by to robil, keď som ho tak sklamal?“ Keď vážne zhrešíme, môžeme byť zdrvení, pretože si možno myslíme, že Jehova to s nami vzdal. (Žalm 38:4) Ak to tak cítiš aj ty, môže ti pomôcť príklad jedného verného Božieho služobníka, ktorý sa nevzdal ani napriek vážnej chybe a ďalej verne slúžil Jehovovi.
13) Savi bari chiba kerďa o Peter u save aver chibi kerďa angle oda?
13 Príklad z Biblie. Noc pred Ježišovou popravou urobil apoštol Peter viacero chýb, ktoré nakoniec viedli k najväčšiemu zlyhaniu v jeho živote. Najskôr sa sebavedomo vychvaľoval, že aj keby ostatní apoštoli Ježiša opustili, on to nikdy neurobí. (Mar. 14:27–29) Neskôr v Getsemanskej záhrade niekoľkokrát zaspal, aj keď mu Ježiš povedal, aby bol hore. (Mar. 14:32, 37–41) Keď za Ježišom prišiel ozbrojený dav, utiekol. (Mar. 14:50) A nakoniec Ježiša trikrát zaprel, dokonca prisahal, že ho vôbec nepozná. (Mar. 14:66–71) Ako reagoval, keď si uvedomil, akú hroznú vec urobil? Zlomilo ho to a rozplakal sa, zrejme pod ťarchou viny. (Mar. 14:72) Len si predstav, ako sa musel cítiť, keď bol jeho priateľ Ježiš o pár hodín neskôr popravený. Musel si pripadať úplne bezcenný!
14) So pomožinďa le Petroske te na vzdel pes u dureder te služinel le Devleske? (Dikh angluno obrazkos.)
14 Čo Petrovi pomohlo, aby to nevzdal? Bolo to niekoľko vecí. Neizoloval sa, ale šiel za ostatnými učeníkmi, ktorí ho určite utešili. (Luk. 24:33) Okrem toho sa mu zjavil vzkriesený Ježiš, pravdepodobne preto, aby ho povzbudil. (Luk. 24:34; 1. Kor. 15:5) A neskôr mu nevyčítal jeho zlyhania. Dokonca ho poveril ďalšími úlohami. Stále ho považoval za svojho priateľa. (Ján 21:15–17) Peter vedel, že urobil veľkú chybu, ale nevzdal to so sebou. Prečo? Pretože vedel, že to s ním nevzdal ani jeho Pán, Ježiš, a ďalej ho podporovali aj ostatní učeníci. Čo sa od Petra môžeme naučiť?
15) So peske ňigda na kamas te mišľinel? (Žalm 86:5; Rimanenge 8:38, 39) (Dikh the obrazkos.)
15 Poučenie. Jehova chce, aby sme nepochybovali o tom, že nás miluje a je ochotný nám odpustiť. (Prečítajte Žalm 86:5; Rimanom 8:38, 39.) Keď zhrešíme, je normálne a správne, že máme pocity viny. No nemali by sme si myslieť, že Jehova nás už nemiluje alebo že nám nikdy neodpustí. Mali by sme čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc. Robert, ktorého sme už spomínali, hovorí: „Zhrešil som preto, lebo som si príliš veril. Myslel som si, že tomu pokušeniu dokážem odolať.“ Uvedomil si, že musí ísť za staršími. Ďalej hovorí: „Vďaka starším som hneď pochopil, že Jehova ma má stále rád. Nevzdali to so mnou. Uistili ma, že Jehova ma neopustil.“ Aj my si môžeme byť istí, že Jehova nás miluje a odpustí nám, keď svoj hriech ľutujeme, vyhľadáme pomoc a zo všetkých síl sa ho snažíme neopakovať. (1. Jána 1:8, 9) Vďaka tomu neprestaneme Jehovovi slúžiť, ani keď urobíme nejakú vážnu chybu.
16) Soske kames dureder vernones te služinel le Jehovaske?
16 Jehova si veľmi cení, že mu slúžime v týchto náročných posledných dňoch. S jeho pomocou mu môžeme ďalej slúžiť, hoci zažijeme sklamanie. Aj keď nám nejaký brat alebo sestra ublíži, neprestaňme ich mať radi a odpustime im. A keď sa v našom manželstve objavia problémy, snažme sa ich vyriešiť a tak ukázať, že Jehovu milujeme a manželstvo si vážime. A keď vážne zhrešíme, vyhľadajme Jehovovu pomoc. Nepochybujme o tom, že nás miluje a odpustí nám, a ďalej mu verne slúžme. Buďme si istí, že keď sa nevzdáme a neprestaneme konať dobro, Jehova nás bohato odmení. (Gal. 6:9)
SO AMENGE POMOŽINELA DUREDER TE SLUŽINEL LE JEHOVASKE, THE TE...
-
tut dukhavel vareko andro zboros?
-
tut dukhavel tiro rom, vaj romňi?
-
sal dukhado korkoro pestar?
GIĽI 139 Predstavin tuke, hoj sal imar andro nevo svetos!
a Niektoré mená boli zmenené.
b Božie Slovo povzbudzuje manželov a manželky, aby od seba neodchádzali, a jasne hovorí, že aj keby to urobili, nemajú právo uzavrieť nové manželstvo. No sú určité vážne situácie, v ktorých sa niektorí kresťania rozhodnú žiť oddelene. Pozri 4. koncovú poznámku „Rozhodnutie žiť oddelene“ v knihe Tešte sa zo života navždy.
c Môžeš si pozrieť na jw.org aj video Nedajme sa oklamať ilúziou pokoja – Darrel a Deborah Freisingerovci.