Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 13

GIĽI 127 Savo manuš bi majinďomas te el

O Jehovas tutar radisaľol

O Jehovas tutar radisaľol

„Tu sal miro Čhavo,... andre savo som barikano.“ (LUK. 3:22)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Ako môžeš prekonať pochybnosti o tom, či má z teba Jehova radosť.

1) So zadživen varesave Jehovaskere služobňika?

 JE KRÁSNE vedieť, že Jehova má zo svojho ľudu radosť. V Biblii sa píše: „Jehova sa teší zo svojho ľudu.“ (Žalm 149:4) Ale niekedy môžeme pochybovať, či sa teší aj z nás osobne. Takéto pocity mali viacerí Jehovovi verní služobníci, o ktorých sa píše v Biblii. (1. Sam. 1:6–10; Jób 29:2, 4; Žalm 51:11)

2) Ko šaj el le Jehovaske pre dzeka?

2 Z Biblie jasne vidieť, že aj nedokonalí ľudia môžu získať Jehovovu priazeň. Ako? Musíme prejavovať vieru v Ježiša Krista a dať sa pokrstiť. (Ján 3:16) Tak dáme všetkým najavo, že sme oľutovali svoje hriechy a sľúbili sme Bohu, že budeme robiť, čo si praje. (Sk. 2:38; 3:19) Jehovu to teší, lebo z toho vidno, že chceme byť jeho blízkymi priateľmi. A keď sa zo všetkých síl snažíme žiť podľa sľubu, ktorý sme mu pri zasvätení dali, má z nás radosť a považuje nás za svojich priateľov. (Žalm 25:14)

3) Save otazki akana rozkidaha?

3 Ale prečo si občas niekto myslí, že Boh s ním nie je spokojný? Ako nám Jehova dáva najavo, že z nás má radosť? A ako sa o tom môžeme uistiť?

SOSKE PESKE VAREKANA MIŠĽINAS, HOJ O JEHOVAS AMENCA NANE SPOKOJNO

4, 5) Soha peske šaj avas ista, the te pre peste dikhas avka, hoj na sam ňič?

4 Mnohí z nás už od detstva bojujú s pocitmi menejcennosti. (Žalm 88:15) Brat, ktorý sa volá Adrián, hovorí: „Vždy som si pripadal ako nula. Spomínam si, že už ako malý som sa modlil, aby bola naša rodina v raji, hoci ja som si bol istý, že nie som dosť dobrý na to, aby som sa tam dostal.“ Tony, ktorý nevyrastal v kresťanskej rodine, hovorí: „Rodičia mi nikdy nepovedali, že ma majú radi alebo že sú na mňa hrdí. Mal som pocit, že aj keby som robil čokoľvek, stále by to nebolo dosť.“

5 Ak niekedy bojuješ s pocitmi menejcennosti, pamätaj, že sám Jehova ťa k sebe pritiahol. (Ján 6:44) Vidí v tebe to dobré, čo ty možno nevidíš, a vie, čo máš v srdci. (1. Sam. 16:7; 2. Kron. 6:30) Preto keď ti hovorí, že si cenný, nepochybuj o tom. (1. Jána 3:19, 20)

6) Sar sas le apoštoloske Pavloske vaš kada, so varekana kerďa?

6 Niektorí z nás majú stále výčitky za to, čo urobili predtým, ako spoznali pravdu. (1. Petra 4:3) Aj kresťania, ktorí verne slúžia Bohu, bojujú s nesprávnymi túžbami. A ako je to s tebou? Máš niekedy pocit, že ti Jehova nemôže odpustiť? Možno ťa uteší, že aj verní Boží služobníci bojovali s takýmito pocitmi. Napríklad apoštol Pavol sa cítil hrozne, keď uvažoval o svojich chybách. (Rim. 7:24) A hoci sa zo svojich hriechov kajal a dal sa pokrstiť, aj tak o sebe povedal, že je „najposlednejší z apoštolov“ a „najväčší hriešnik“. (1. Kor. 15:9; 1. Tim. 1:15)

7) Pre soste na kamas te bisterel, sar džal pal amare bini, save varekana kerďam?

7 Náš nebeský Otec nám sľubuje, že nám odpustí, keď sa budeme kajať. (Žalm 86:5) Preto ak sme úprimne oľutovali, čo sme urobili, môžeme počítať s tým, že nám už odpustil. (Kol. 2:13)

8, 9) So amenge pomožinela, kaj peske te na mišľinas, hoj o Jehovas amenca našťi el spokojno?

8 Všetci chceme robiť pre Jehovu čo najviac. Napriek tomu si niektorí myslia, že nerobia dosť na to, aby bol s nimi spokojný. Sestra, ktorá sa volá Amanda, hovorí: „Mám sklon si myslieť, že dávať Jehovovi to najlepšie znamená robiť stále viac a viac. Často od seba očakávam viac, než dokážem. A keď sa mi to nepodarí, som zo seba sklamaná a hovorím si, že Jehova je zo mňa sklamaný tiež.“

9 Ako môžeme prekonať pocit, že Jehova s nami nemôže byť spokojný, nech by sme robili čokoľvek? Nezabúdaj, že Jehova je rozumný a nežiada od nás viac, ako zvládneme. Cení si, keď preňho robíme všetko, čo môžeme. Premýšľaj aj o Božích služobníkoch z minulosti, ktorí mu slúžili celým srdcom. Napríklad Pavol pre Jehovu celé roky usilovne pracoval. Precestoval tisíce kilometrov a založil veľa zborov. Ale potom sa mu okolnosti zmenili a už nemohol slúžiť toľko čo predtým. Znamenalo to, že Jehova už z neho nemal radosť? Nie. Ďalej robil, čo mohol, a Jehova ho za to žehnal. (Sk. 28:30, 31) Podobne aj nám sa môže situácia zmeniť, ale to, na čom Jehovovi záleží, nie je to, koľko preňho robíme, ale prečo to robíme. Pozrime sa teraz na niekoľko spôsobov, ako nám Jehova dáva najavo, že z nás má radosť.

SAR AMENGE O JEHOVAS SIKAVEL, HOJ AMENDAR RADISAĽOL

10) Sar šaj „šunas“, sar amenge o Jehovas phenel, hoj amendar radisaľol? (Jan 16:27)

10 Prostredníctvom Biblie. Jehova veľmi rád dáva svojim služobníkom najavo, že ich miluje a teší sa z nich. V Biblii sa píše o dvoch situáciách, keď Ježišovi povedal, že je jeho milovaným Synom, z ktorého má radosť. (Mat. 3:17; 17:5) Chcel by si od Jehovu niečo podobné počuť aj ty? Dnes sa ti neprihovorí z neba, ale hovorí s tebou cez svoje Slovo. To, akú má z teba radosť, môžeš „počuť“, keď si čítaš Ježišove slová zapísané v evanjeliách. (Prečítajte Jána 16:27.) Ježiš bol dokonalým obrazom svojho Otca. Takže keď si čítaš tie krásne slová, ktoré povedal svojim učeníkom, môžeš si predstaviť, že to Jehova hovorí tebe. (Ján 15:9, 15)

Jehova nám mnohými spôsobmi dáva najavo, že je s nami spokojný (Pozri 10. odsek.)


11) Soske oda, hoj zadživas vareso pharo, na sikavel, hoj o Jehovas amen na kamel? (Jakub 1:12)

11 Tým, čo pre nás robí. Jehova nám rád pomáha. Napríklad sa stará, aby sme mali všetko, čo potrebujeme. Niekedy možno pripustí, že sa dostaneme do nejakej náročnej situácie podobne ako Jób. (Jób 1:8–11) No to, že zažívame problémy, neznamená, že nás Jehova nemá rád. Môžeme sa na to pozerať ako na príležitosť dokázať mu, ako veľmi ho milujeme a dôverujeme mu. (Prečítajte Jakuba 1:12.) A potom uvidíme, ako sa o nás s láskou stará a pomáha nám, aby sme to zvládli.

12) So sikhľuvas olestar, so zadžiďiľa o Dmitrij?

12 Pozrime sa, čo zažil Dmitrij, ktorý žije v Ázii. Prišiel o prácu a niekoľko mesiacov si nevedel žiadnu nájsť. Preto si povedal, že bude chodiť viac do služby a tak ukáže, že sa spolieha na Jehovu. No prešli ďalšie mesiace a prácu stále nemal. Potom sa k tomu pridali zdravotné problémy, kvôli ktorým zostal pripútaný na lôžko. Dmitrij začal pochybovať, či je dobrým manželom a otcom a či ešte má Jehovovu priazeň. Raz večer mu jeho dcéra vytlačila na papier slová z Izaiáša 30:15: „Keď budete pokojní a budete mi dôverovať, budete silní.“ Prišla k jeho posteli a povedala: „Oci, keď sa budeš cítiť zle, prečítaj si tento verš.“ Dmitrij si uvedomil, že vďaka Jehovovi má jeho rodina stále čo jesť, čo si obliecť a kde bývať. Hovorí: „To, čo som potreboval, bolo zostať pokojný a ďalej dôverovať svojmu Bohu.“ Ak aj ty prežívaš niečo náročné, dôveruj, že Jehova sa o teba postará a dá ti silu to zvládnuť.

Jehova nám mnohými spôsobmi dáva najavo, že je s nami spokojný (Pozri 12. odsek.) a


13) Sar amenge o Jehovas sikavel, hoj amen kamel u sar oda kerel?

13 Prostredníctvom bratov a sestier. To je ďalší spôsob, ako nám Jehova dáva najavo, že sa z nás teší. Môže ich napríklad podnietiť, aby nám v správnom čase povedali, čo nás povzbudí. Presne to zažila jedna sestra z Ázie, keď prechádzala veľmi náročným obdobím. Stratila prácu a ťažko ochorela. Potom jej manžel vážne zhrešil a už nemohol slúžiť ako starší. Povedala: „Nechápala som, prečo sa to všetko stalo. Premýšľala som, či som neurobila niečo zlé a Jehova ma prestal mať rád.“ Sestra prosila Jehovu, aby ju uistil, že to tak nie je. Ako to urobil? Pokračuje: „Porozprávali sa so mnou starší a ubezpečili ma, že Jehova ma miluje.“ Neskôr znova prosila Jehovu o pomoc. Hovorí: „Ešte v ten istý deň som dostala list od niekoľkých bratov a sestier zo zboru. Ich slová ma veľmi utešili a vedela som, že Jehova ma vypočul.“ Aj z tohto príkladu vidieť, že to, že nás má Jehova rád, nám často dáva najavo cez láskavé slová druhých. (Žalm 10:17)

Jehova nám mnohými spôsobmi dáva najavo, že je s nami spokojný (Pozri 13. odsek.) b


14) Mek sar amenge o Jehovas sikavel, hoj amen rado dikhel?

14 Jehova používa bratov a sestry aj vtedy, keď potrebujeme dostať radu. Napríklad v prvom storočí viedol apoštola Pavla, aby napísal spolukresťanom 14 listov. Okrem iného v nich boli priame, ale zároveň láskavé rady. Prečo Jehova Pavla podnietil, aby ich zapísal? Lebo je dobrý Otec, ktorý svoje deti miluje, a preto ich usmerňuje. (Prísl. 3:11, 12) Keď teda dostaneš radu založenú na Biblii, je to dôkaz, že Jehovovi na tebe záleží, a nie že sa na teba hnevá. (Hebr. 12:6) Z čoho ešte môžeš vidieť, že máš Jehovovu priazeň?

MEK SO SIKAVEL, HOJ O JEHOVAS TUTAR RADISAĽOL

15) Kaske del o Jehovas peskero svato duchos u soha peske šaj avas ista?

15 Jehova dáva tým, z ktorých má radosť, svojho svätého ducha. (Mat. 12:18) Zamysli sa: Prejavujem vlastnosti, ktoré sú súčasťou ovocia svätého ducha? Možno si si všimol, že teraz máš s druhými väčšiu trpezlivosť ako vtedy, keď si ešte nepoznal pravdu. Čím viac sa ti bude dariť prejavovať tieto vlastnosti, tým si môžeš byť istejší, že Jehova je s tebou spokojný. (Pozri rámček „ Ovocie ducha je...“)

Z čoho môžeš vidieť, že Jehova má z teba radosť? (Pozri 15. odsek.)


16) Kaske o Jehovas diňa, kaj te zvestinel e lačhi sprava u so tuha oda kerel? (1. Tesaloničanenge 2:4)

16 Jehova nám dokazuje, že je s nami spokojný, tak, že „nás uznal za hodných, aby sme zvestovali dobrú správu“. (Prečítajte 1. Tesaloničanom 2:4.) Presvedčila sa o tom aj sestra, ktorá sa volá Jocelyn. Jedného dňa vstala a bolo jej hrozne. Hovorí: „Mala som pocit, že som úplne nanič. Ale bola som priekopníčka a v ten deň som mala dohodnutú službu. A tak som sa pomodlila a vyrazila som.“ Doobeda stretla Mary, milú ženu, ktorá prijala biblické štúdium. O niekoľko mesiacov jej Mary povedala, že práve keď jej zaklopala na dvere, sa modlila k Bohu o pomoc. Ako to Jocelyn vnímala? Hovorí: „Cítila som, akoby mi Jehova povedal: ‚Mám z teba radosť.‘“ Samozrejme, nie všetci ľudia takto reagujú. Ale vieme, že keď v službe robíme všetko, čo môžeme, Jehova sa z nás teší.

Z čoho môžeš vidieť, že Jehova má z teba radosť? (Pozri 16. odsek.) c


17) So sikhľos olestar, so phenďa e Viki? (Žalm 5:12)

17 Tým, ktorí majú Božiu priazeň, Jehova na základe výkupného odpúšťa hriechy. (1. Tim. 2:5, 6) Ale čo ak veríš vo výkupné a si pokrstený, no napriek tomu si myslíš, že Jehova s tebou nie je spokojný? Nezabudni, že svojim pocitom nemôžeš vždy veriť, ale Jehovovi áno. Tých, ktorí veria vo výkupné, považuje za spravodlivých a sľubuje, že ich požehná. (Prečítajte Žalm 5:12; Rim. 3:26) Aj Vicky veľmi pomohlo, keď premýšľala o výkupnom. Povedala: „Jehova bol ku mne tak dlho trpezlivý... Ale ja som mu v podstate hovorila: ‚Tvoja láska nie je dostatočne veľká, aby si mohol milovať aj mňa. Obeť tvojho Syna nie je dostatočná, aby prikryla aj moje hriechy.‘“ Vďaka tomu, že premýšľala, akým úžasným darom je výkupné, začala cítiť, že Jehova ju miluje. To je dobrý tip aj pre nás, keď sa chceme uistiť, že Jehova nás má rád a je s nami spokojný.

Z čoho môžeš vidieť, že Jehova má z teba radosť? (Pozri 17. odsek.)


18) Soha peske šaj avas ista, te kamas amare ňebeske Dades?

18 Aj keď sa budeš snažiť pamätať na to všetko, o čom sme hovorili v tomto článku, môže ťa občas prepadnúť pocit, že Jehova s tebou nie je spokojný. Ak sa to stane, pripomeň si, že má radosť z „tých, čo ho milujú“. (Jak. 1:12) Preto si upevňuj svoje priateľstvo s ním a všímaj si veci, z ktorých vidno, že ťa má rád. Nezabúdaj, že Jehova „nie je ďaleko od nikoho z nás“. (Sk. 17:27)

SAR ODPHENEHA?

  • Soske peske varesave mišľinen, hoj o Jehovas lenca nane spokojno?

  • Sar amenge o Jehovas sikavel, hoj amendar radisaľol?

  • Soske peske šaj avas ista, hoj o Del amendar radisaľol?

GIĽI 88 Devla, kamav te džanel tire droma

a OPIS OBRÁZKA: Ilustračná fotografia

b OPIS OBRÁZKA: Ilustračná fotografia

c OPIS OBRÁZKA: Ilustračná fotografia