Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 45

O Jehovas amenge pomožinel dureder te služinel

O Jehovas amenge pomožinel dureder te služinel

„Achaľona, hoj sas maškar lende o prorokos.“ (EZECH. 2:5)

GIĽI 67 „Dža, vaker!“

ČO SA DOZVIEME a

1) So šaj užaras, aľe soha peske šaj avas ista?

 VO ZVESTOVATEĽSKEJ službe sa často stretávame s odporom a dá sa čakať, že v budúcnosti sa ešte zintenzívni. (Dan. 11:44; 2. Tim. 3:12; Zjav. 16:21) Ale môžeme si byť istí, že Jehova nám bude pomáhať. Prečo? Lebo svojim služobníkom vždy pomáhal, aby zvládli úlohu, ktorou ich poveril, bez ohľadu na to, aká bola ťažká. Ukážme si to na niektorých udalostiach zo života proroka Ezechiela, ktorý oznamoval Jehovove posolstvá židovským vyhnancom v Babylone.

2) So phenďa o Jehovas pal o manuša, savenge o Ezechiel zvestinelas a pal soste vakeraha andre kada člankos? (Ezechiel 2:3–6)

2 Akých ľudí mal Ezechiel vo svojom zvestovateľskom obvode? Jehova ich opísal ako „vzdorovitých“, „bezcitných“ a „spurných“. Podobali sa na pichľavé tŕnie a nebezpečné škorpióny. Preto Jehova Ezechielovi viackrát povedal: „Neboj sa.“ (Prečítajte Ezechiela 2:3–6.) Ezechiel si dokázal spĺňať svoju úlohu, lebo (1) poslal ho Jehova, (2) posilňoval ho Boží duch a (3) posilňovali ho Božie slová. Ako tieto tri veci pomáhali Ezechielovi a ako môžu pomôcť nám?

O JEHOVAS BIČHAVEL LE EZECHIEL

3) Save lava zoraľarde le Ezechiel a sar leske o Jehovas sikaďa, hoj hino leha?

3 Jehova povedal Ezechielovi: „Posielam ťa.“ (Ezech. 2:3, 4) Tieto slová ho určite posilnili. Prečo? Nepochybne si spomenul, že Jehova podobnými slovami poveril aj Mojžiša a Izaiáša, aby slúžili ako jeho proroci. (2. Mojž. 3:10; Iz. 6:8) Vedel aj to, ako im pomáhal prekonávať rôzne ťažkosti. Preto keď mu dvakrát povedal „posielam ťa“, mohol si byť istý, že ho bude podporovať. V knihe Ezechiel sa viackrát objavuje aj výrok: „Jehova ku mne prehovoril.“ (Ezech. 3:16) A častokrát je tam aj výrok: „Jehova ku mne prehovoril znovu.“ (Ezech. 6:1) Teda Ezechiel nemal žiadne pochybnosti, že ho poslal Jehova. Okrem toho jeho otec bol kňaz, a tak mu pravdepodobne rozprával, ako v minulosti Jehova podporoval svojich prorokov. Napríklad Izákovi, Jakobovi a Jeremiášovi povedal: „Som s tebou.“ (1. Mojž. 26:24; 28:15; Jer. 1:8)

4) Save lavenca zoraľarďa o Jehovas le Ezechiel?

4 Ako mala väčšina Izraelitov reagovať na to, čo im Ezechiel oznamoval? Jehova mu povedal: „Izraelský ľud ťa nebude počúvať, lebo nechce počúvať mňa.“ (Ezech. 3:7) Týmito slovami ho Jehova uistil, že napriek negatívnej reakcii ľudí nemusí mať pocit, že ako prorok zlyhal. Keď Izraeliti odmietali počúvať Ezechiela, vlastne odmietali počúvať Jehovu. Jehova mu povedal aj to, že keď sa rozsudky, ktoré oznamoval, splnia, ľudia „si uvedomia, že bol medzi nimi prorok“. (Ezech. 2:5; 33:33) Tieto povzbudzujúce slová Ezechiela určite posilnili, aby si splnil pridelenú úlohu.

O JEHOVAS BIČHAVEL THE AMEN

Možno sa podobne ako Ezechiel stretávame s ľahostajnosťou a odporom, ale vieme, že Jehova je s nami (Pozri 5., 6. odsek.)

5) Sar phenel o Izaiáš 44:8, so amen del zor?

5 Aj nám to dodáva odvahu, keď si uvedomujeme, že nás posiela Jehova. Poctil nás tým, že nás nazýva svojimi svedkami. (Iz. 43:10) Je to pre nás veľká česť! Tak ako Jehova povzbudzoval Ezechiela: „Neboj sa,“ povzbudzuje aj nás: „Nedeste sa!“ Prečo sa odporcov vôbec nemusíme báť? Lebo podobne ako Ezechiela, aj nás posiela Jehova a máme jeho podporu. (Prečítajte Izaiáša 44:8.)

6) (a) Savo lav amen diňa o Jehovas? (b) So amen podhazdel a zoraľarel?

6 Jehova nám sľubuje, že nám bude pomáhať. Napríklad tesne predtým, ako vyhlásil: „Ste moji svedkovia,“ povedal: „Keď budeš prechádzať vodami, budem s tebou, keď budeš prechádzať riekami, nezaplavia ťa. Keď pôjdeš cez oheň, nepopáliš sa, plameň ťa nespáli.“ (Iz. 43:2) V službe sa niekedy stretávame s prekážkami, ktoré sú ako záplava, a s ťažkosťami, ktoré sa podobajú ohňu. Napriek tomu s Jehovovou pomocou vytrvalo zvestujeme dobrú správu. (Iz. 41:13) Tak ako v Ezechielových dňoch, ani dnes nás väčšina ľudí nechce počúvať. Ale myslime na to, že ich negatívna reakcia neznamená, že sme ako Boží svedkovia zlyhali. Vieme, že keď v službe vytrvávame, Jehova má z nás radosť, a to nás veľmi povzbudzuje a posilňuje. Apoštol Pavol povedal: „Každý dostane odmenu podľa toho, ako pracoval.“ (1. Kor. 3:8; 4:1, 2) Jedna dlhoročná priekopníčka povedala: „Som Jehovovi veľmi vďačná, že nás odmeňuje za naše úsilie.“

LE EZECHIEL ZORAĽAREL LE DEVLESKERO DUCHOS

Ezechiel má videnie Jehovovho nebeského voza, ktoré ho uisťuje, že s Jehovovou pomocou zvládne svoju úlohu (Pozri 7. odsek.)

7) So o Ezechiel achaľiľa olestar, so dikhľa? (Dikh o obrazkos pre angluňi sera kale časopisoske.)

7 Ezechiel videl, akú silu má Boží duch. Vo videní, ktoré dostal, bol svedkom toho, ako svätý duch pôsobí na mocné duchovné bytosti a na obrovské kolesá nebeského voza. (Ezech. 1:20, 21) Ako na to zareagoval? Napísal: „Keď som to videl, padol som tvárou k zemi.“ Naplnili ho také silné pocity bázne a obdivu, že padol na zem. (Ezech. 1:28) Vždy, keď si spomenul na toto pôsobivé videnie, uistilo ho to o tom, že s pomocou Božieho ducha zvládne svoju úlohu.

8, 9) (a) So kerďa le Ezechijeloha oda, sar leske o Jehovas phenďa, kaj te ušťel? (b) Mek sar o Jehovas zoraľarďa le Ezechiel, kaj te dokerel peskeri buťi?

8 Jehova povedal Ezechielovi: „Syn človeka... postav sa, chcem s tebou hovoriť.“ Tieto slová a Boží duch mu dodali silu, aby dokázal vstať. Napísal: „Vstúpil do mňa Boží duch a podnietil ma vstať.“ (Ezech. 2:1, 2) A Jehovov svätý duch ho viedol počas celej jeho služby. (Ezech. 3:22; 8:1; 33:22; 37:1; 40:1) Dával mu silu, aby zvládol úlohu, ktorú dostal – zvestovať „tvrdohlavým a bezcitným“ ľuďom vo svojom obvode. (Ezech. 3:7) Jehova mu povedal: „Urobím tvoju tvár takou tvrdou ako ich tvár a tvoje čelo takým tvrdým ako ich čelo. Urobím tvoje čelo takým ako diamant, tvrdším ako kremeň. Neboj sa ich a neľakaj sa ich pohľadov.“ (Ezech. 3:8, 9) V podstate akoby mu povedal: „Nedaj sa odradiť tvrdohlavosťou týchto ľudí. Posilním ťa.“

9 Potom vo videní Boží duch zdvihol Ezechiela a preniesol ho do jeho zvestovateľského obvodu. „Jehovov duch na mňa mocne pôsobil,“ napísal. Ubehol týždeň, kým sa stotožnil s posolstvom, ktoré mal odovzdať. (Ezech. 3:14, 15) Potom ho Jehova poslal do údolnej roviny, kde „[doňho] vstúpil duch“. (Ezech. 3:23, 24) Bol pripravený splniť svoju úlohu.

LE DEVLESKERO DUCHOS ZORAĽAREL THE AMEN

Čo nám rovnako ako Ezechielovi pomáha vytrvávať v službe? (Pozri 10. odsek.)

10) Sar oda, hoj džanas te zvestinel o lačho hiros a soske?

10 Vďaka čomu dokážeme zvestovať dobrú správu? Zamyslime sa ešte raz nad tým, čo pomohlo Ezechielovi. Skôr ako začal oznamovať Božie posolstvá, Jehova ho posilnil svojím duchom. Aj my dokážeme zvestovať dobrú správu len s pomocou Božieho ducha. Prečo ho potrebujeme? Lebo Satan vedie proti nám vojnu a chce zastaviť našu zvestovateľskú činnosť. (Zjav. 12:17) Z ľudského pohľadu sa môže zdať, že proti nemu nemáme žiadnu šancu. Ale práve zvestovateľskou službou nad ním víťazíme! (Zjav. 12:9–11) V akom zmysle? Keď zvestujeme, ukazujeme, že sa ním nedáme zastrašiť. Vždy, keď s druhými hovoríme o pravde, je to pre Satana porážka. Čo to dokazuje, keď ďalej chodíme do služby napriek odporu? Dokazuje to, že nás posilňuje svätý duch a máme Jehovovu podporu. (Mat. 5:10–12; 1. Petra 4:14)

11) So džanaha te kerel le Devleskere duchoha a sar les šaj chudas?

11 Pripomeňme si, že Jehova spôsobil, aby Ezechielova tvár a čelo obrazne stvrdli. O čom nás to uisťuje? O tom, že s pomocou Božieho ducha dokážeme zvládnuť akékoľvek ťažkosti, s ktorými sa v službe stretneme. (2. Kor. 4:7–9) Ale čo musíme robiť, aby nám Jehova dával svätého ducha? Musíme oň neustále prosiť s dôverou, že Jehova nás vypočuje. Ježiš učil svojich nasledovníkov: „Proste... hľadajte... klopte.“ A Jehova dá „svätého ducha tým, čo ho prosia“. (Luk. 11:9, 13; Sk. 1:14; 2:4)

LE EZECHIEL ZORAĽAREN LE DEVLESKERE LAVA

12) Khatar sas o zvitkos a so sas andre leste pisimen? (Ezechiel 2:9–3:3)

12 Ezechiela posilňoval nielen Boží duch, ale aj Božie slová. Vo videní videl ruku, v ktorej bol zvitok. (Prečítajte Ezechiela 2:9–3:3.) Odkiaľ bol ten zvitok? Čo obsahoval? A ako Ezechiela posilnil? Zvitok pochádzal od Jehovu a Ezechielovi ho pravdepodobne priniesol jeden zo štyroch anjelov, ktorých vo videní videl už predtým. (Ezech. 1:8; 10:7, 20) Zvitok obsahoval Božie slová, čiže odsudzujúce posolstvo, ktoré mal Ezechiel odovzdať neposlušným Židom vo vyhnanstve. (Ezech. 2:7) Bolo to rozsiahle posolstvo, zvitok bol popísaný z oboch strán.

13) So majinďa te kerel o Ezechiel le zvitkoha a soske sas predal leste gulo?

13 Jehova povedal Ezechielovi, aby zjedol zvitok a nasýtil sa ním. Ezechiel poslúchol a celý ho zjedol. Čo znamená táto časť videnia? Ezechiel sa mal úplne stotožniť s posolstvom, ktoré mal odovzdať, malo sa stať akoby jeho súčasťou. A to ho malo motivovať, aby ho oznámil druhým. Potom sa stalo niečo prekvapujúce. Ezechiel si uvedomil, že zvitok „bol sladký ako med“. (Ezech. 3:3) Prečo? Lebo zastupovať Jehovu bolo preňho niečo veľmi príjemné. (Žalm 19:8–11) Veľmi si cenil, že má tú česť slúžiť ako Jehovov prorok.

14) Sar pes majinďa o Ezechiel te pripravinel pre peskeri buťi?

14 Neskôr Jehova povedal Ezechielovi: „Počúvaj všetko, čo ti poviem, a vezmi si moje slová k srdcu.“ (Ezech. 3:10) Vlastne mu tým povedal, aby si zapamätal slová toho zvitku a premýšľal o nich. Keď to urobil, posilnil si vieru a zároveň sa dozvedel, aké pôsobivé posolstvo od Boha má ľuďom odovzdať. (Ezech. 3:11) Keď tomuto posolstvu dobre rozumel a bol s ním stotožnený, bol pripravený oznamovať ho druhým a splniť si svoju úlohu od Jehovu. (Porovnaj Žalm 19:14.)

LE DEVLESKERE LAVA ZORAĽAREN THE AMEN

15) So peske kamas te lel ko jilo, kaj dureder te keras amari služba?

15 Ak chceme vytrvávať v službe, aj my sa musíme neustále posilňovať Božími slovami. Musíme si vziať k srdcu všetko, čo nám Jehova hovorí. Prihovára sa k nám prostredníctvom svojho Slova, Biblie. Čo musíme robiť, aby Biblia ovplyvňovala naše myšlienky, pocity a pohnútky?

16) So mušinas te kerel, kaj amaro paťaviben te el zoraleder?

16 Keď zjeme nejaké jedlo a strávime ho, posilní nás to. Podobne to platí v duchovnom zmysle. Keď si čítame Božie Slovo a rozjímame o ňom, posilní to našu vieru. Spomeňme si, ako sa cítil Ezechiel, keď zjedol zvitok. Jehova chce, aby sme sa jeho Slovom „nasýtili“, čiže aby sme mu dobre rozumeli. Podarí sa nám to vďaka modlitbe, čítaniu a rozjímaniu. Najprv sa pomodlime a tak si pripravme srdce, aby bolo vnímavé na Božie myšlienky. Potom si prečítajme nejakú časť Biblie. A nakoniec sa zastavme a popremýšľajme o tom, čo sme si prečítali. K čomu to povedie? Čím viac budeme o Božom Slove premýšľať, tým lepšie mu budeme rozumieť a tým silnejšia bude naša viera.

17) Soske igen kampel te rozmišľinel pal oda, so hin andre Biblija?

17 Prečo je dôležité, aby sme si čítali Bibliu a premýšľali o tom? Lebo vďaka tomu získame vnútornú silu, ktorú potrebujeme, aby sme oznamovali dobrú správu o Kráľovstve, ale aj tvrdé posolstvo súdu, ktoré možno budeme oznamovať v blízkej budúcnosti. Okrem toho, keď budeme uvažovať o Jehovovej krásnej osobnosti, budeme mať k nemu ešte bližší vzťah. Potom zažijeme niečo veľmi príjemné – prinesie nám to vnútorný pokoj a spokojnosť. (Žalm 119:103)

NA KAMAS PES TE VZDEL

18) So mušinena o manuša, savenge zvestinas, te udžanel?

18 My na rozdiel od Ezechiela nie sme proroci. Ale oznamujeme ľuďom posolstvá od Jehovu, ktoré dal zapísať do svojho Slova, a sme odhodlaní v tejto práci pokračovať, až kým nepovie, že je ukončená. Keď príde čas súdu, ľudia v našom obvode nebudú môcť povedať, že ich nikto nevaroval ani že ich Boh prehliadol. (Ezech. 3:19; 18:23) Budú musieť uznať, že posolstvo, ktoré sme im oznamovali, bolo od Boha.

19) So amen dela zor te na vzdel pes andre služba?

19 Teda čo nám dá silu, aby sme vytrvávali vo zvestovateľskej službe? Tie isté tri veci, ktoré pomáhali Ezechielovi. Vieme, že nás poslal Jehova, posilňuje nás Boží svätý duch a sýtime sa Božím Slovom. Sme presvedčení, že Jehova nám pomáha, a preto sme odhodlaní pokračovať v našej službe a vytrvať „až do konca“. (Mat. 24:13)

GIĽI 65 Ňigda ma preačh!

a V tomto článku si rozoberieme tri veci, ktoré pomohli prorokovi Ezechielovi, aby oznamoval posolstvá od Jehovu. Keď premýšľame o tom, ako mu Jehova pomáhal, posilníme si dôveru, že pomôže aj nám, aby sme vytrvávali v službe.