ŠTUDIJNO ČLANKOS 48
Premišľin goďaverones u ačh verno le Jehovaske
„Mi kerel pes so kamel, tu premišľin goďaverones.“ (2. TIM. 4:5)
GIĽI 123 Vernones pes poddaha koleske, so kamel o Del
ČO SA DOZVIEME a
1) So oda hin te premišľinel goďaverones? (2. Timotejovi 4:5)
NÁROČNÉ situácie môžu byť skúškou našej vernosti Jehovovi a jeho organizácii. Ako sa s nimi môžeme vyrovnať? Musíme uvažovať triezvo, byť bdelí a stáť pevne vo viere. (Prečítajte 2. Timotejovi 4:5.) Uvažovať triezvo znamená zachovať si pokoj, jasne myslieť a snažiť sa pozerať na veci z Jehovovho pohľadu. Keď to tak budeme robiť, nebudú nás ovládať emócie.
2) Pal soste vakeraha andre kada člankos?
2 V predchádzajúcom článku sme hovorili o troch problémoch, ktoré môžeme zažiť mimo zboru. V tomto článku si rozoberieme tri náročné situácie, ktoré môžu nastať v rámci zboru a vyskúšať našu vernosť Jehovovi. Sú to situácie, (1) keď máme pocit, že nám niekto zo zboru ublížil, (2) keď sme naprávaní a (3) keď je pre nás ťažké vyrovnať sa s organizačnými zmenami. Ako môžeme v takýchto situáciách uvažovať triezvo a verne sa držať Jehovu a jeho organizácie?
TE PES ZDEL, HOJ AMEN VAREKO ANDAL O ZBOROS DUKHAĎA
3) Sar amenge šaj el, te amen vareko andal o zboros dukhaďa?
3 Stalo sa ti už, že ti niekto zo zboru ublížil? Možno to bol dokonca brat, ktorý má zodpovedné postavenie. Pravdepodobne to neurobil úmyselne. (Rim. 3:23; Jak. 3:2) Napriek tomu ťa to zranilo. Možno ti to nedalo ani spávať, lebo si na to neustále myslel. Možno si si hovoril: „Ako sa môže brat takto správať? Je to vôbec Božia organizácia?“ Presne to je Satanov cieľ. (2. Kor. 2:11) Keby sme začali takto uvažovať, mohlo by nás to oddeliť od Jehovu a jeho organizácie. Teda ako môžeme uvažovať triezvo, keď máme pocit, že nám niekto zo zboru ublížil? A čo nám pomôže, aby sme takéto škodlivé úvahy zavrhli?
4) Soha o Jozef sikaďa, hoj premišľinel goďaverones a so lestar sikhľuvas? (1. Mojžišova 50:19–21)
4 Nezatrpkni. Jozef to v dospievaní vôbec nemal ľahké. Jeho starší bratia ho nenávideli a niektorí ho chceli dokonca zabiť. (1. Mojž. 37:4, 18–22) Nakoniec ho predali do otroctva, a tým sa preňho začalo dlhé a náročné obdobie, ktoré trvalo asi 13 rokov. Mohol pochybovať o tom, či ho má Jehova rád, a mohol mať pocit, že ho opustil. Ale Jozef nezatrpkol. Zachoval si chladnú hlavu a uvažoval triezvo. Keď sa mohol pomstiť svojim bratom, neurobil to. Naopak, prejavil im lásku a odpustil im. (1. Mojž. 45:4, 5) Čo mu pomohlo? To, že sa nesústreďoval na svoje problémy, ale snažil sa vidieť celkový obraz. Pozeral sa na veci z Jehovovho pohľadu a vďaka tomu dokázal jasne myslieť. (Prečítajte 1. Mojžišovu 50:19–21.) Aké poučenie si z toho môžeme zobrať? Ak sa k tebe niekto zle zachoval, nezatrpkni, neobviňuj z toho Jehovu ani si nemysli, že ťa opustil. Premýšľaj, ako ti túto situáciu pomáha zvládnuť. A chyby toho, kto ti ublížil, sa snaž prikryť láskou. (1. Petra 4:8)
5) So pomožinďa le phraleske te premišľinel goďaverones, sar dičholas, hoj les aver dukhade?
5 Zamyslime sa nad tým, čo zažil zborový starší z Južnej Ameriky, ktorý sa volá Miqueas. b V istom období mal pocit, že bratia, ktorí mali v zbore zodpovedné postavenie, sa k nemu správajú kruto. Hovorí: „Nikdy som nezažil taký stres. Cítil som veľkú úzkosť. Nemohol som spávať a bezmocnosť ma doháňala až k slzám.“ Napriek tomu Miqueas uvažoval triezvo a robil všetko pre to, aby udržal svoje pocity pod kontrolou. Často sa modlil a prosil Jehovu o svätého ducha a o silu, aby to zvládal. Pomoc hľadal aj v našich publikáciách. Čo sa z toho učíme? Ak sa k tebe niekto zo zboru zle správa, zostaň pokojný a nedovoľ, aby ťa negatívne pocity ovládli. Zrejme nevieš, prečo to ten človek urobil alebo povedal. Hovor o tom s Jehovom a pros ho, aby ti pomohol vidieť veci tak, ako ich vidí ten človek. To ti pomôže, aby si svojmu spolukresťanovi nepripísal zlé pohnútky a dokázal „prehliadnuť urážku“. (Prísl. 19:11) Nezabúdaj, že Jehova vie, v akej si situácii, a dá ti silu, aby si vytrval. (2. Kron. 16:9; Kaz. 5:8)
TE AMENGE DOPHENEN
6) Soske kampel te achaľol, hoj o Jehovas amenge dophenel, bo amen kamel? (Hebrejom 12:5, 6, 11)
6 Keď nás Jehova napráva, nemusí to byť vždy príjemné. Keby sme sa však sústredili na tieto nepríjemné pocity, mohli by sme začať zľahčovať radu, ktorú sme dostali. Začali by sme sa obhajovať, že rada nebola namieste alebo že bola príliš tvrdá. Ale ak by sme sa zamerali týmto smerom, mohlo by nám ujsť niečo veľmi dôležité – Jehova nás napráva preto, lebo nás má rád. (Prečítajte Hebrejom 12:5, 6, 11.) Ak dovolíme, aby nás ovládli negatívne pocity, Satan ich môže zneužiť. Jeho cieľom je, aby sme radu odmietli, alebo čo je ešte horšie, aby sme postupne prestali slúžiť Jehovovi a odišli zo zboru. Ako môžeme uvažovať triezvo, keď sme naprávaní?
7) (a) O Peter priiľa, sar leske dophende. Sar les o Jehovas paľis šaj delas aver buťa? (Dikh o obrazkos.) (b) So sikhľuvas le Petrostar?
7 Prijmi naprávanie a urob potrebné zmeny. Peter viackrát zažil, ako ho Ježiš pred všetkými pokarhal. (Mar. 8:33; Luk. 22:31–34) Mohol sa cítiť veľmi nepríjemne. Napriek tomu zostal Ježišovi verný. Jeho slová si vzal k srdcu a zo svojich chýb sa poučil. Jehova odmenil Petra za jeho vernosť. Neskôr mu zveril zodpovedné úlohy v zbore. (Ján 21:15–17; Sk. 10:24–33; 1. Petra 1:1) V čom je nám Peter príkladom? Nezameriavajme sa na to, že sa cítime trápne, keď dostaneme radu, ale na to, aký úžitok nám to prinesie, keď ju prijmeme a urobíme potrebné zmeny. Prospeje to nám aj druhým. A Jehova nás bude môcť ešte viac používať na pomoc bratom.
8, 9) So oda kerďa le phraleha, sar leske dophende a sar prikerďa oda, sar premišľinel?
8 Pouvažujme o tom, čo sa stalo Bernardovi, ktorý žije v Mozambiku. Slúžil ako starší, ale potom bol odvolaný. Ako na to zareagoval? „Bol som nahnevaný,“ hovorí. „Nepáčilo sa mi, že ma takto bratia naprávajú.“ Veľmi ho trápilo, ako sa naňho budú pozerať druhí v zbore. Pripúšťa: „Trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa na celú situáciu začal pozerať správne a opäť dôverovať Jehovovi a jeho organizácii.“ Ako sa mu to podarilo?
9 Bernardo zmenil svoj pohľad. Vysvetľuje: „Keď som ako starší druhým radil, často som citoval Hebrejom 12:7, aby som im pomohol správne sa pozerať na naprávanie od Jehovu. Teraz som si povedal: Na koho sa vzťahuje tento text? Na všetkých Jehovových služobníkov. Ty nie si výnimka.“ Bernardo sa zameral na to, aby si ešte viac posilnil dôveru v Jehovu a jeho organizáciu. Začal venovať viac času čítaniu Biblie a viac premýšľal o tom, čo si prečítal. Aj keď ho ďalej trápilo, ako sa naňho druhí v zbore pozerajú, chodil s nimi do služby a na zhromaždeniach podával komentáre. Časom bol opäť vymenovaný za staršieho. Ak si aj ty v podobnej situácii ako Bernardo, snaž sa povzniesť nad svoje pocity, prijmi naprávanie a urob potrebné zmeny. c (Prísl. 8:33; 22:4) Ak zostaneš verný Jehovovi a jeho organizácii, buď si istý, že Jehova ťa odmení.
TE PHARES PRILAS O ZMENI ANDRE ORGANIZACIJA
10) Sar sas viskušimen le Izraelitengero paťaviben?
10 Našu vernosť môžu vyskúšať aj organizačné zmeny. Mohlo by sa dokonca stať, že by sme kvôli tomu prestali slúžiť Jehovovi. Ako príklad si uveďme jednu zmenu, ktorá sa dotkla niektorých Izraelitov po zavedení Mojžišovho Zákona. Pred zavedením Zákona vykonávali úlohu kňaza v rodine hlavy rodín. Boli to oni, ktorí stavali oltáre a za svoju rodinu prinášali Jehovovi obete. (1. Mojž. 8:20, 21; 12:7; 26:25; 35:1, 6, 7; Jób 1:5) Ale po zavedení Zákona prišli o túto čestnú úlohu. Jehova ju zveril kňazom, ktorí pochádzali z Áronovej rodiny. Ak by niekto chcel napriek tomu ďalej vykonávať úlohy kňaza, aj keď nebol z Áronovej línie, mal byť usmrtený. d (3. Mojž. 17:3–6, 8, 9) Aj keď to nemôžeme s určitosťou tvrdiť, mohla to byť jedna z príčin, prečo sa Kórach, Dátan, Abirám a 250 náčelníkov vzbúrilo proti Mojžišovi a Áronovi. (4. Mojž. 16:1–3) Nech to bolo akokoľvek, Kórach a jeho spoločníci nezostali Jehovovi verní. Čo môžeš urobiť, ak je pre teba ťažké vyrovnať sa s určitou organizačnou zmenou?
11) So sikhľuvas varesave Kehatovcendar?
11 Naplno podporuj organizačné zmeny. Keď Izraeliti putovali po pustatine, Kehátovci mali mimoriadnu úlohu. Zakaždým, keď sa tábor sťahoval, niektorí Kehátovci niesli pred celým ľudom truhlu zmluvy. (4. Mojž. 3:29, 31; 10:33; Joz. 3:2–4) To bola obrovská česť! Ale keď sa Izraeliti usadili v Zasľúbenej krajine, situácia sa zmenila. Truhlu už nebolo potrebné pravidelne prenášať. Za vlády kráľa Šalamúna dostali niektorí Kehátovci za úlohu slúžiť ako speváci, strážcovia brán alebo sa starali o skladové miestnosti. (1. Kron. 6:31–33; 26:1, 24) Nikde v Biblii sa nepíše, že by sa sťažovali alebo dožadovali nejakých významnejších úloh vzhľadom na to, čo robili v minulosti. Aký príklad nám dávajú? Naplno podporuj všetky zmeny, ktoré sa dejú v Jehovovej organizácii, vrátane tých, ktoré sa týkajú teba. Teš sa z každej úlohy, ktorú dostaneš. Pamätaj, že tvoja hodnota nezávisí od toho, akú úlohu máš v Božej organizácii. To, čo je pre Jehovu dôležitejšie, je tvoja poslušnosť. (1. Sam. 15:22)
12) Sar sas la Zainake, sar preačhiľa te služinel andro Betel?
12 Pouvažujme o tom, čo zažila naša sestra Zaina, ktorá žije na Strednom východe. Viac ako 23 rokov slúžila v Bételi a svoju prácu milovala. Ale potom bratia rozhodli, že už nebude slúžiť v Bételi, ale ako zvláštna priekopníčka. Hovorí: „Takú zmenu som vôbec nečakala. Cítila som sa neužitočná. Stále som premýšľala, kde som spravila chybu.“ Niektorí bratia a sestry zo zboru jej to ešte zhoršovali, keď jej hovorili: „Keby si bola dosť dobrá, neposlali by ťa preč.“ Zaina bola nejaký čas úplne na dne a celé noci preplakala. Ale hovorí: „Nikdy som nespochybňovala organizáciu ani to, že ma Jehova má rád.“ Vďaka čomu dokázala uvažovať triezvo?
13) So kerďa e Zaina, kaj la te na chan o nalačhe mišľenki?
13 Zaina sa dokázala so svojimi negatívnymi pocitmi vyrovnať. Ako? Čítala si články v našich publikáciách, ktoré sa týkali toho, s čím zápasila. Veľmi jej pomohol článok „Skľúčenosť môžeš prekonať!“ zo Strážnej veže z 1. februára 2001. Písalo sa v ňom o evanjelistovi Markovi, ktorý sa tiež musel vyrovnať s tým, že dostal novú úlohu. Zaina hovorí: „Markov príklad bol liekom na moju skľúčenosť.“ Okrem toho ďalej trávila čas so svojimi priateľmi. Neizolovala sa ani nedovolila, aby ju ovládli pocity sebaľútosti. Uvedomila si, že starší citlivo vnímajú jej potreby a že organizáciu vedie Jehova svojím duchom tak, aby sa čo najlepšie vykonala potrebná práca.
14) So sas pharo predal o Vlados, aľe so kerďa?
14 Vlado, 73-ročný starší zo Slovinska, ťažko znášal, keď sa ich zbor zlúčil s iným zborom a sála Kráľovstva, do ktorej chodili, sa prestala používať. Rozpráva: „Nechápal som, prečo už nemôžeme chodiť do našej peknej sály. Veď sme ju len nedávno rekonštruovali! Som stolár a niektorý nábytok som sám vyrobil. Spojenie zborov znamenalo aj ďalšie zmeny a pre nás starších zvestovateľov to nebolo ľahké.“ Čo mu pomohlo, aby túto zmenu podporil? Hovorí: „Prispôsobiť sa zmenám, ktoré robí Jehovova organizácia, sa vždy oplatí. Pripravuje nás to na ešte väčšie zmeny, ktoré sú pred nami.“ Možno bol aj váš zbor spojený s nejakým iným zborom alebo si dostal novú úlohu. Je to pre teba ťažké? Jehova ťa chápe. Keď tieto zmeny podporíš a budeš sa verne držať Jehovu a jeho organizácie, buď si istý, že ťa odmení. (Žalm 18:25)
PREMIŠĽIN GOĎAVERONES ANDRE SAVORESTE
15) Sar šaj premišľinas goďaverones, te zadživas vareso pharo andro zboros?
15 Musíme počítať s tým, že ako sa blíži koniec tohto sveta, budú pribúdať aj ťažkosti v zbore. Môžu byť skúškou našej vernosti Jehovovi, a tak potrebujeme uvažovať triezvo. Keď ti niekto v zbore ublíži, nezatrpkni. Ak ťa niekto napráva, povznes sa nad svoje pocity, prijmi to a urob potrebné zmeny. A keď sa ťa osobne týkajú nejaké organizačné zmeny, ochotne ich prijmi a prispôsob sa im.
16) Sar dureder paťaha le Jehovaske the leskera organizacijake?
16 Dôveru v Jehovu a v jeho organizáciu si môžeš udržať, aj keď zažívaš situácie, ktoré sú skúškou tvojej vernosti. Musíš však uvažovať triezvo, to znamená zostať pokojný, jasne myslieť a snažiť sa pozerať na veci z Jehovovho pohľadu. Čítaj si o biblických postavách, ktoré zažili niečo podobné ako ty a zvládli to, a premýšľaj, čo sa od nich môžeš naučiť. Pros o pomoc Jehovu. A nikdy sa neizoluj od zboru. Potom sa Satanovi v žiadnej situácii nepodarí oddeliť ťa od Jehovu a jeho organizácie. (Jak. 4:7)
GIĽI 126 Aven upre, ma zasoven, zorales paťan!
a Skúškou našej vernosti Jehovovi a jeho organizácii môže byť najmä to, keď zažívame náročné situácie v zbore. V tomto článku si rozoberieme tri takéto situácie a povieme si, čo môžeme robiť, aby sme zostali verní Jehovovi a jeho organizácii.
b Niektoré mená boli zmenené.
c Ďalšie užitočné návrhy nájdeš v článku „Slúžil si niekedy? Môžeš slúžiť opäť?“ v Strážnej veži z 15. augusta 2009, s. 30.
d Ak hlavy rodín chceli zabiť domáce zviera na mäso, podľa Zákona museli priviesť zviera do svätostánku. Výnimku mali iba hlavy rodín, ktoré bývali ďaleko od svätyne. (5. Mojž. 12:21)