ŠTUDIJNO ČLANKOS 37
„Razinava savore narodenca“
„Razinava savore narodenca a vzacna barvaľipena savore narodendar avena andre.“ (AG. 2:7)
GIĽI 24 Aven ko verchos, kaj hin o Jehovas!
ČO SA DOZVIEME *
1, 2) So razisaľol adaďives pal caľi phuv?
„V PRIEBEHU niekoľkých minút sa obchody a staré budovy začali rúcať ako domčeky z karát.“ „Všade bola panika... Mnohí hovorili, že to trvalo asi dve minúty. Ale mne sa to zdalo ako večnosť.“ Tak niektorí opisovali zemetrasenie, ktoré v roku 2015 postihlo Nepál. Keby si takú katastrofu zažil ty, asi by si na ňu nikdy nezabudol.
2 Práve v tejto chvíli však prežívame iný druh trasenia – trasenie, ktoré neprebieha iba v jednom meste alebo v jednej krajine. Týka sa všetkých národov a trvá už celé desaťročia. Predpovedal ho prorok Aggeus. Napísal: „Toto hovorí Jehova vojsk: ‚Ešte raz – o malú chvíľku – zatrasiem nebom a zemou, morom a súšou.‘“ (Ag. 2:6)
3) Andre soste hino kada razišagos aver olestar, sar razisaľol e phuv?
3 Trasenie, ktoré opisuje Aggeus, nie je ako zemetrasenie – prírodná katastrofa, ktorá spôsobuje len skazu. Naopak, toto trasenie prináša pozitívne výsledky. Sám Jehova hovorí: „Zatrasiem všetkými národmi a drahocenné poklady všetkých národov vojdú a naplním tento dom slávou.“ (Ag. 2:7) Čo toto proroctvo znamenalo pre ľudí, ktorí žili v Aggeových dňoch? A čo znamená pre nás? V tomto článku si zodpovieme tieto otázky a dozvieme sa aj to, ako sa môžeme podieľať na spĺňaní tohto proroctva.
SO PODHAZDELAS ANDRO AGGEOSKERE ĎIVESA
4) Soske o Jehovas bičhaďa le prorokos Aggeus ke peskero ľudos?
4 Jehova poveril proroka Aggea dôležitou úlohou. Povedzme si, čo tomu predchádzalo. Aggeus bol pravdepodobne medzi tými, ktorí sa v roku 537 pred n. l. vrátili zo zajatia v Babylone do Jeruzalema. Títo verní Jehovovi služobníci krátko po svojom príchode položili základy Jehovovho domu, čiže chrámu. (Ezdr. 3:8, 10) Ale zanedlho sa stretli s odporom, stratili nadšenie a odvahu a prestali pracovať. (Ezdr. 4:4; Ag. 1:1, 2) Preto v roku 520 pred n. l. Jehova poveril Aggea, aby v nich znovu roznietil nadšenie a motivoval ich, aby chrám dokončili. * (Ezdr. 6:14, 15)
5) Soske mušinďa le Jehovaskero lav te podhazdel le Devleskero ľudos?
5 Aggeus mal posilniť dôveru Židov v Jehovu. Smelo im odovzdal posolstvo od Jehovu: „‚Buďte silní, všetci obyvatelia tejto krajiny,‘ hovorí Jehova, ‚a dajte sa do práce.‘ ‚Veď ja som s vami,‘ hovorí Jehova vojsk.“ (Ag. 2:4) Výraz „Jehova vojsk“ im musel vliať odvahu. Jehova velí obrovskej armáde anjelov, takže ak chceli Židia prácu dokončiť, museli sa naňho spoliehať.
6) So pes majinelas te ačhel pal o razišagos, savo phenďa o Aggeus?
6 Jehova poslal Aggea, aby oznámil Židom, že bude triasť všetkými národmi. Toto posolstvo povzbudilo Židov, ktorí stratili odvahu a prestali stavať chrám. Dozvedeli sa z neho, že Jehova zatrasie Perziou, svetovou veľmocou, ktorú v tom čase tvorilo mnoho národov. K čomu malo viesť toto trasenie? Po prvé, Boží ľud mal dokončiť výstavbu chrámu. A po druhé, v obnovenom chráme sa mali k Židom pripojiť v uctievaní Jehovu aj ľudia z iných národov. Toto posolstvo muselo Božiemu ľudu určite dodať odvahu. (Zach. 8:9)
E BUŤI, SAVI RAZINEL LE SVETOHA
7) Savi buťi, so razinel le svetoha, keras? Phen, sar ada hin.
7 Aký význam má Aggeovo proroctvo pre nás? Jehova opäť trasie všetkými národmi a teraz sme do toho zapojení aj my. Ako? Zamyslime sa: V roku 1914 Jehova ustanovil Ježiša Krista za Kráľa nebeského Kráľovstva. (Žalm 2:6) Zriadenie tohto Kráľovstva bolo zlou správou pre svetových vodcov. Prečo? Lebo to znamenalo, že „čas určený národom“, teda obdobie, počas ktorého tu nebol žiadny vládca, ktorý by zastupoval Jehovu, sa naplnil, čiže skončil. (Luk. 21:24) Preto Jehovov ľud najmä od roku 1919 oznamuje, že Božie Kráľovstvo je jediná nádej pre ľudstvo. To, že sa zvestuje táto „dobrá správa o Kráľovstve“, otriasa celým svetom. (Mat. 24:14)
8) So keren but manuša, sar šunen e lačhi sprava? (Žalm 2:1–3)
8 Ako ľudia reagujú na dobrú správu? Väčšina ju odmieta. (Prečítajte Žalm 2:1–3.) Národy sa búria. Nechcú uznať Vládcu, ktorého ustanovil Jehova. Posolstvo o Kráľovstve, ktoré zvestujeme, nepovažujú za „dobrú správu“. Niektoré vlády dokonca zakázali našu zvestovateľskú činnosť. Hoci mnohí vládcovia týchto národov tvrdia, že slúžia Bohu, nechcú sa vzdať svojej moci. Tak ako to bolo v Ježišových dňoch, aj dnes vládcovia odporujú Jehovovmu Pomazanému. Ako? Tak, že útočia na jeho verných nasledovníkov. (Sk. 4:25–28)
9) Sar o Jehovas dikhel pro manuša, save na kamen e lačhi sprava?
9 Ako Jehova reaguje na to, že národy odmietajú dobrú správu? Odpoveď je v Žalme 2:10–12: „A tak, králi, buďte rozumní, dajte si povedať, sudcovia zeme. Slúžte Jehovovi s bázňou a radujte sa s posvätnou úctou. Majte v úcte syna, aby sa Boh nenahneval a aby ste nezahynuli, lebo jeho hnev vzplanie rýchlo. Šťastní sú všetci, ktorí uňho hľadajú útočisko.“ Jehova láskavo dáva týmto odporcom príležitosť, aby sa rozhodli správne. Ešte stále môžu zmeniť názor a podriadiť sa Jehovovmu Kráľovstvu. Ale čas sa kráti. Žijeme „v posledných dňoch“ tohto sveta. (2. Tim. 3:1; Iz. 61:2) Nikdy nebolo naliehavejšie, aby ľudia zistili, aká je pravda, a rozhodli sa správne.
SO LAČHO ANEL O RAZIŠAGOS
10) So kerel varesave manušenca o razišagos? (Aggeus 2:7–9)
10 Obrazné trasenie, ktoré predpovedal Aggeus, pôsobí na niektorých ľudí inak. Aggeus napísal, že vďaka tomuto traseniu „drahocenné poklady všetkých národov“, čiže úprimní ľudia z rôznych národov, prídu a budú uctievať Jehovu. * (Prečítajte Aggea 2:7–9.) Niečo podobné predpovedali na „posledné dni“ aj Izaiáš a Micheáš. (Iz. 2:2–4, pozn. pod čiarou; Mich. 4:1, 2, pozn. pod čiarou)
11) So oda kerďa jekhe phraleha, sar peršovar šunďa pal o Devleskero kraľišagos?
11 Všimnime si, ako správa, ktorá otriasa svetom, zapôsobila na brata, ktorý
sa volá Ken a slúži vo svetovom ústredí. Tento brat prvýkrát počul posolstvo o Kráľovstve asi pred 40 rokmi a dodnes to má v živej pamäti. Rozpráva: „Keď som prvýkrát počul pravdu z Božieho Slova a dozvedel som sa, že žijeme v posledných dňoch tohto starého sveta, veľmi som sa potešil. Pochopil som, že keď chcem mať Božiu priazeň a získať večný život, musím opustiť tento nestabilný svet a pevne sa postaviť na Jehovovu stranu. Pomodlil som sa k Jehovovi a hneď som to urobil. Prestal som podporovať tento svet a uchýlil som sa do bezpečia Božieho Kráľovstva, ktorým nemôže nič otriasť.“12) Sar igen barol le Jehovaskeri organizacija?
12 Je zjavné, že Jehova žehná svojmu ľudu. V týchto posledných dňoch vidíme obrovský vzrast v počte tých, ktorí ho uctievajú. V roku 1914 bolo len niekoľko tisíc tých, ktorí aktívne uctievali Boha, ale teraz ich je už vyše osem miliónov. A každý rok sa s nimi zúčastňujú na Pamätnej slávnosti milióny ďalších. Pozemské nádvoria Jehovovho duchovného chrámu, čo je systém čistého uctievania, sa napĺňajú „drahocennými pokladmi všetkých národov“. A slávu Jehovovmu menu prináša aj to, keď títo ľudia robia zmeny a obliekajú si novú osobnosť. (Ef. 4:22–24)
13) Save proroctva dikhas pre peskere jakha? (Dikh o obrazkos pre angluňi sera kale časopisoske.)
13 Vďaka tomu, že k Jehovovi prichádza toľko ľudí, sa spĺňajú ďalšie biblické proroctvá. Napríklad v Izaiášovi 60:22 čítame: „Z maličkého sa stane tisíc a z malého mocný národ. Ja, Jehova, to v pravý čas urýchlim.“ Tento pozoruhodný vzrast vedie k niečomu úžasnému. Tieto „drahocenné poklady“ majú rôzne schopnosti a nadanie, ktorými podporujú záujmy Kráľovstva, a s nadšením sa zapájajú do oznamovania dobrej správy. Tak sa spĺňa Izaiášovo proroctvo, že Jehovov ľud bude „piť mlieko národov“. (Iz. 60:5, 16) Títo vzácni muži a ženy prispievajú k tomu, že naša činnosť sa vykonáva v 240 krajinách a naše publikácie sú k dispozícii vo viac ako 1 000 jazykoch.
O ČASOS TE KIDEL PESKE AVRI
14) So mušinel te kerel dojekh dženo?
14 Jehova v tomto čase konca trasie národmi a to núti ľudí, aby sa rozhodli. Postavia sa na stranu Božieho Kráľovstva alebo budú dôverovať vládam tohto sveta? Toto rozhodnutie bude musieť urobiť každý človek. Jehovovi služobníci poslúchajú zákony krajiny, v ktorej žijú, ale zostávajú úplne neutrálni v politických záležitostiach tohto sveta. (Rim. 13:1–7) Vedia, že Božie Kráľovstvo je jediným riešením problémov ľudstva. A toto Kráľovstvo nie je časťou tohto sveta. (Ján 18:36, 37)
15) So pharo zadživela le Devleskero ľudos, sar phenel e kňižka Zjavenie?
15 Z knihy Zjavenie sa dozvedáme, že vernosť Božích služobníkov bude v posledných dňoch vyskúšaná. Môžeme teda očakávať, že budeme vystavení silnému tlaku. Vlády tohto sveta budú od nás vyžadovať výlučnú oddanosť a budú prenasledovať tých, ktorí ich odmietnu podporovať. (Zjav. 13:12, 15) Budú „nútiť všetkých ľudí – malých i veľkých, bohatých i chudobných, slobodných i otrokov –, aby prijali znak na pravú ruku alebo na čelo“. (Zjav. 13:16) Otroci v staroveku mali na sebe nejaký znak, aby sa vedelo, komu patria. Podobne aj v dnešnej dobe budú vlády od všetkých vyžadovať, aby mali na ruke alebo na čele symbolický znak. Budú od každého očakávať, že svojimi názormi a skutkami dá najavo, že im patrí a podporuje ich.
16) Soske imar akana mušinas mek zoraleder te paťal le Jehovaske?
16 Prijmeme tento symbolický znak a budeme bezvýhradne podporovať vlády tohto sveta? Tí, ktorí odmietnu prijať tento znak, budú mať ťažkosti. Dostanú sa do nebezpečnej situácie. Kniha Zjavenie pokračuje: „Nikto nemohol kupovať ani predávať, len ten, kto má tento znak.“ (Zjav. 13:17) Boží služobníci však zo Zjavenia 14:9, 10 vedia, čo Boh urobí tým, ktorí majú taký znak. Oni tento znak neprijmú, ale na ruku si obrazne napíšu: „Patrím Jehovovi.“ (Iz. 44:5) Už teraz si musíme posilňovať vernosť Jehovovi. Keď budeme Jehovovi verní, on nás s radosťou uzná za svojich.
RAZIŠAGOS PRO AGOR
17) So džanas pal oda, hoj o Jehovas džanel te užarel?
17 Jehova prejavuje v týchto posledných dňoch veľkú trpezlivosť. Nechce, aby bol niekto zničený. (2. Petra 3:9) Dáva všetkým príležitosť, aby robili pokánie a správne sa rozhodli. Ale jeho trpezlivosť má svoje hranice. Tí, ktorí odmietnu túto príležitosť, budú v podobnej situácii ako faraón v Mojžišových dňoch. Jehova mu povedal: „Už dávno som mohol vystrieť ruku a postihnúť teba a tvoj ľud morom a odstrániť ťa zo zeme. Ale nechal som ťa žiť, aby som ti ukázal svoju moc a aby sa o mojom mene rozprávalo po celej zemi.“ (2. Mojž. 9:15, 16) Nakoniec všetky národy spoznajú, že Jehova je jediný pravý Boh. (Ezech. 38:23) Ako sa to stane?
18) (a) Pal savo razišagos pisinel o Aggeus 2:20–22? (b) Sar džanas, hoj le Aggeoskere lava pes mek ča ačhena?
18 Niekoľko storočí po Aggeovi Boh viedol apoštola Pavla, aby napísal, ako sa v budúcnosti splnia slová z Aggea 2:6, 20–22. (Prečítajte.) Pavol napísal: „Teraz sľubuje: ‚Ešte raz zatrasiem nielen zemou, ale aj nebom.‘ Výraz ‚ešte raz‘ poukazuje na to, že budú odstránené veci, ktoré boli urobené a ktorými sa dá otriasť, aby zostali veci, ktorými sa nedá otriasť.“ (Hebr. 12:26, 27) Toto trasenie bude iné ako to, o ktorom sa píše v Aggeovi 2:7. Bude znamenať večné zničenie pre tých, ktorí podobne ako faraón neuznajú, že Jehova má právo vládnuť nad zemou.
19) Soha pes na del te razinel a sar kada džanas?
19 Čím sa nedá otriasť? Inými slovami, čo sa nedá odstrániť? Pavol pokračuje: „Keď... máme dostať Kráľovstvo, ktorým sa nedá otriasť, udržme si nezaslúženú láskavosť, vďaka ktorej môžeme prijateľne slúžiť Bohu s bázňou a posvätnou úctou.“ (Hebr. 12:28) Keď sa po tomto veľkom záverečnom trasení usadí prach, ukáže sa, že zostalo stáť len Božie Kráľovstvo, ktorým sa nedá otriasť. (Žalm 110:5, 6; Dan. 2:44)
20) So mušinen te kerel korkore o manuša a sar lenge šaj pomožinas?
20 Čas sa rýchlo kráti. Ľudia si musia vybrať, či chcú podporovať tento svet a byť zničení, alebo či chcú žiť tak, ako si to praje Boh, a získať večný život. (Hebr. 12:25) Našou zvestovateľskou činnosťou môžeme ľuďom pomôcť, aby sa v tejto dôležitej otázke rozhodli správne. Túžime, aby sa čo najviac úprimných ľudí postavilo na stranu Božieho Kráľovstva. Pamätajme na slová nášho Pána Ježiša: „Táto dobrá správa o Kráľovstve sa bude zvestovať po celej obývanej zemi na svedectvo všetkým národom a potom príde koniec.“ (Mat. 24:14)
GIĽI 40 Kaskere sam?
^ 5. ods. Tento článok obsahuje najnovšie vysvetlenie proroctva z Aggea 2:7. Dozvieme sa v ňom, ako sa môžeme podieľať na úžasnej činnosti, ktorá spôsobuje trasenie všetkých národov. A uvidíme, že táto činnosť vyvoláva pozitívnu i negatívnu reakciu.
^ 4. ods. Aggeovi sa to podarilo, lebo chrám bol v roku 515 pred n. l. dokončený.
^ 10. ods. Toto je úprava v porozumení. Predtým sme hovorili, že úprimných ľudí nepriťahuje k Jehovovi trasenie národov. Pozri „Otázky čitateľov“ v Strážnej veži z 15. mája 2006.
^ 63. ods. OPIS OBRÁZKOV: Aggeus nabádal Boží ľud, aby sa s nadšením pustili do obnovy chrámu. Dnes Boží ľud s nadšením oznamuje dobrú správu. Manželia vydávajú svedectvo o tom, že sa blíži záverečné trasenie.