ŠTUDIJNO ČLANKOS 39
Hin tiro nav pisimen andre „kňižka le dživipnaskeri“?
„Pisinelas pes anglal leste e pametno kňižka pal ola džene, save daran le Jehovastar.“ (MAL. 3:16)
GIĽI 61 Dža! Ma preačh te vakerel pal o Del!
ČO SA DOZVIEME *
1) Savi kňižka pisinel o Jehovas a so hin andre late pisimen? (Malachiáš 3:16)
JEHOVA už tisíce rokov píše jednu výnimočnú knihu. Obsahuje zoznam mien a na jeho začiatku je meno prvého verného Jehovovho služobníka, Ábela. * (Luk. 11:50, 51) V priebehu dejín do nej Jehova pridával ďalšie mená a dnes sú ich tam už milióny. V Biblii sa o nej hovorí ako o „pamätnej knihe“, „knihe života“ a „zvitku života“. V tomto článku budeme používať výraz „kniha života“. (Prečítajte Malachiáša 3:16; Zjav. 3:5; 17:8)
2) Kaskere nava hine pisimen andre kňižka le dživipnaskeri a so mušinas te kerel, kaj odoj te el the amaro nav?
2 V tejto výnimočnej knihe sú mená všetkých, ktorí majú bázeň pred Jehovom, čiže majú k nemu hlbokú úctu, a ktorí si vážia jeho meno. Majú nádej, že získajú večný život. Naše mená môžu byť zapísané v tejto knihe už dnes, ak si rozvíjame blízky vzťah k Jehovovi na základe výkupnej obete jeho Syna, Ježiša Krista. (Ján 3:16, 36) Všetci si prajeme, aby bolo v knihe života aj naše meno – či už máme nádej, že budeme žiť v nebi, alebo na zemi.
3, 4) (a) Dživaha pro furt, te amaro nav hin akana pisimen andre kňižka le dživipnaskeri? Phen sar ada hin. (b) Pal soste vakeraha andre kada the aver člankos?
3 Znamená to, že všetci, ktorí sú zapísaní v knihe života, majú večný život istý? Odpoveď vyplýva z toho, čo povedal Jehova Mojžišovi: „Zo svojej knihy vymažem toho, kto proti mne hrešil.“ (2. Mojž. 32:33) Teda z tejto knihy môžu byť mená aj vymazané. Je to, akoby ich tam Jehova napísal najprv iba ceruzkou. (Zjav. 3:5) Musíme sa snažiť, aby tam naše meno zostalo až dovtedy, kým ho Jehova nezapíše natrvalo, akoby perom.
4 Ale vzniká niekoľko otázok. Napríklad čo sa v Biblii píše o tých, ktorých mená sú zapísané v knihe života, a o tých, ktorých mená tam nie sú? Kedy získajú večný život tí, ktorých mená zostanú v tejto knihe? A čo ľudia, ktorí zomreli a nemali možnosť spoznať Jehovu? Môžu sa do tejto knihy dostať aj ich mená? Na tieto otázky dostaneme odpoveď v tomto a nasledujúcom článku.
KASKERE NAVA HINE ANDRE KŇIŽKA
5, 6) (a) Sar phenel Filipanom 4:3, ko hine ola džene, savengere nava hine pisimen andre kňižka le dživipnaskeri? (b) Kana ena lengere nava pro furt zapisimen andre kadi kňižka?
5 Čie mená sú zapísané v tejto obraznej knihe? Budeme hovoriť o piatich skupinách ľudí a povieme si, ktorí tam sú zapísaní a ktorí nie.
6 Do prvej skupiny patria tí, ktorí boli vybratí, aby vládli s Ježišom v nebi. Sú mená pomazaných teraz zapísané v knihe života? Z toho, čo povedal apoštol Pavol svojim spolupracovníkom vo Filipách, sa dozvedáme, že áno. (Prečítajte Filipanom 4:3.) Ale pomazaní musia zostať Bohu verní. Len tak budú ich mená natrvalo zapísané v knihe života. To sa stane vo chvíli, keď budú s konečnou platnosťou zapečatení – buď pred svojou smrťou, alebo pred vypuknutím veľkého súženia. (Zjav. 7:3)
7) Kana ena andre kňižka le dživipnaskeri zapisimen pro furt o nava le bare ľudoskere, so hine aver bakrore? (Zjavenie 7:16, 17)
7 Druhú skupinu tvorí veľký zástup iných oviec. Sú teraz ich mená v knihe života? Áno. Budú tam aj po tom, čo prežijú Armagedon? Áno. (Zjav. 7:14) Ježiš povedal, že títo ľudia podobní ovciam „odídu… do večného života“. (Mat. 25:46) Ale to neznamená, že ho dostanú hneď po Armagedone. Ich mená budú v knihe života stále zapísané akoby ceruzkou. Ježiš ich bude počas svojej tisícročnej vlády „pásť a povedie ich k prameňom vôd života“. Tí, ktorí sa ním dajú viesť a nakoniec budú posúdení ako verní, budú do knihy života zapísaní natrvalo. (Prečítajte Zjavenie 7:16, 17.)
8) Kaskere nava nane pisimen andre kňižka le dživipnaskeri a so len užarel?
8 Treťou skupinou sú capi, ktorí budú zničení v Armagedone. Ich mená nie sú v knihe života. Ježiš o nich povedal, že „odídu do večného zničenia“. (Mat. 25:46) A apoštol Pavol vedený svätým duchom napísal, že „budú potrestaní večným zničením“. (2. Tes. 1:9; 2. Petra 2:9) To isté platí o ľuďoch, ktorí v priebehu dejín vedome hrešili proti svätému duchu. Aj ich čaká večné zničenie, nie večný život. Je teda jasné, že nebudú vzkriesení. (Mat. 12:32; Mar. 3:28, 29; Hebr. 6:4–6) Teraz sa pozrime na dve skupiny ľudí, ktorí budú vzkriesení k životu na zemi.
OLA, SAVE ENA UŠTADE ANDAL O MERIBEN
9) Save manuša ena uštade andal o meriben andro nevo svetos a so hin maškar lende aver? (Skutky 24:15)
9 Biblia hovorí o dvoch skupinách ľudí, ktorí budú vzkriesení a budú mať nádej žiť večne na zemi. Sú to „spravodliví“ a „nespravodliví“. (Prečítajte Skutky 24:15.) „Spravodliví“ sú tí, ktorí počas svojho života verne slúžili Jehovovi. Naopak „nespravodliví“ ľudia mu neslúžili. Vo väčšine prípadov bolo ich správanie ďaleko od toho, čo je správne. Ľudia z obidvoch týchto skupín budú vzkriesení. Znamená to, že ich mená sú v knihe života? Odpoveď sa dozvieme, keď sa na obe skupiny pozrieme bližšie.
10) Soske ena uštade andal o meriben o „spravodliva“ manuša a savi buťi varesave lendar chudena? (Dikh the „Otázky čitateľov“ andre kadi Stražno veža, kaj pes vakerel pal o vzkrjeseňe andro nevo svetos.)
10 Do štvrtej skupiny patria „spravodliví“. Kým žili, ich mená boli zapísané v knihe života. Boli odtiaľ vymazané, keď zomreli? Nie, lebo spravodliví stále žijú v Jehovovej pamäti. Jehova „nie je Bohom mŕtvych, ale živých, lebo pre neho sú všetci živí“. (Luk. 20:38) To znamená, že keď budú spravodliví v novom svete vzkriesení, ich mená budú stále zapísané v knihe života, hoci len „ceruzkou“. (Luk. 14:14) A niektorí z nich dostanú dôležitú úlohu. Budú slúžiť ako „kniežatá po celej zemi“. (Žalm 45:16)
11) So mušinena te sikhľol o „ňespravodliva“, kaj lengere nava te en pisimen andre kňižka le dživipnaskeri?
11 Poslednou, piatou skupinou sú „nespravodliví“. Nežili podľa Jehovových zákonov, možno preto, lebo ich nepoznali, a tak ich mená neboli zapísané do knihy života. Ale tým, že ich Boh vzkriesi, im dá možnosť, aby sa tam ich mená dostali. Budú potrebovať veľkú pomoc. Niektorí z nich robili vo svojom živote hrozné veci a budú sa musieť naučiť, ako žiť podľa Jehovových spravodlivých noriem. Preto Božie Kráľovstvo zorganizuje ten najväčší vzdelávací program v dejinách ľudstva.
12) (a) Ko sikhľarela le ňespravodlive manušen? (b) So ela olenca, save na kamena te dživel avka, sar ena sikhľarde?
12 Kto bude nespravodlivých vyučovať? Bude to veľký zástup a vzkriesení spravodliví. Na to, aby sa mená nespravodlivých dostali do knihy života, si títo ľudia budú musieť k Jehovovi vytvoriť blízky vzťah a zasvätiť mu svoj život. Ježiš Kristus a pomazaní, ktorí s ním budú súdiť ľudí, budú s veľkým záujmom pozorovať, ako sa im v tom darí. (Zjav. 20:4) Každý, kto na toto vyučovanie nebude reagovať, bude odstránený – aj keby mal 100 rokov. (Iz. 65:20) Jehova a Ježiš vidia do srdca a nikomu nedovolia, aby v novom svete nejako škodil. (Iz. 11:9; 60:18; 65:25; Ján 2:25)
VZKRJESEŇE PRO DŽIVIPEN A VZKRJESEŇE PRO SUDOS
13, 14) (a) Sar varekana achaľuvahas le Ježišoskere lavenge andal o Ján 5:29? (b) So dvoležito arakhľam andre Ježišoskere lava?
13 Aj Ježiš hovoril o tých, ktorí budú vzkriesení a budú žiť tu na zemi. Povedal: „Prichádza hodina, keď všetci v pamätných hrobkách budú počuť jeho hlas a vyjdú: tí, ktorí konali dobro, budú vzkriesení pre život a tí, ktorí konali zlo, budú vzkriesení na súd.“ (Ján 5:28, 29) Ako máme týmto slovám rozumieť?
14 Predtým sme si mysleli, že tu Ježiš hovoril o tom, ako sa budú ľudia správať po svojom vzkriesení. Rozumeli sme tomu tak, že niektorí budú po vzkriesení konať dobro a iní budú konať zlo. Ale všimnime si, že o tých, ktorí vyjdú z pamätných hrobiek, Ježiš nepovedal, že budú konať dobro alebo budú konať zlo. Použil minulý čas. Povedal, že „konali dobro“ a „konali zlo“. Z toho vyplýva, že hovoril o ich správaní pred smrťou. To je logické, nie? Veď v novom svete nikto nebude môcť konať zlo. Takže nespravodliví museli konať zlo ešte predtým, ako zomreli. Čo potom znamenajú Ježišove slová o „vzkriesení pre život“ a „vzkriesení na súd“?
15) Save manuša ena „vzkrjesimen pro dživipen“ u soske?
15 Spravodliví, ktorí pred smrťou konali dobro, budú „vzkriesení pre život“, lebo ich mená už sú zapísané v knihe života. To znamená, že vzkriesenie „tých, ktorí konali dobro“, o ktorom sa píše v Jánovi 5:29, je to isté ako vzkriesenie „spravodlivých“, o ktorom sa píše v Skutkoch 24:15. Je pravda, že podľa Rimanom 6:7, keď niekto zomrie, jeho hriechy sú vymazané. Ale to neplatí o dobrých skutkoch. Preto sú mená spravodlivých stále v knihe života. (Hebr. 6:10) Samozrejme, ak chcú, aby tam ich mená zostali, musia naďalej verne slúžiť Jehovovi.
16) So oda hin „vzkrjeseňe pro sudos“?
16 A čo tí, ktorí pred smrťou konali zlo? Hoci ich hriechy boli pri smrti vymazané, nie sú zapísaní v knihe života, lebo Jehovovi neslúžili. Teda vzkriesenie „tých, ktorí konali zlo“, je to isté ako vzkriesenie „nespravodlivých“, o ktorom sa píše v Skutkoch 24:15. Budú „vzkriesení na súd“. * Čo to znamená? Znamená to, že Ježiš ich bude pozorovať a posudzovať. (Luk. 22:30) Bude potrebný čas, aby sa rozhodlo, či ich mená budú zapísané do knihy života alebo nie. A to bude závisieť od toho, či zavrhnú nesprávne konanie, ktorého sa predtým dopúšťali, a zasvätia sa Jehovovi.
17, 18) So mušinena te kerel savore, so ena vzkrjesimen pre phuv a pal save „skutki“ pes pisinel andro Zjavenie 20:12, 13?
17 Všetci vzkriesení, či už boli predtým spravodliví, alebo nespravodliví, budú musieť poslúchať zákony z nových zvitkov, ktoré budú otvorené počas 1 000 rokov. Apoštol Ján napísal: „Videl som, ako pred trónom stoja mŕtvi, veľkí i malí, a boli otvorené zvitky. Potom bol otvorený ďalší zvitok, zvitok života. Mŕtvi boli súdení zo svojich skutkov podľa toho, čo bolo napísané vo zvitkoch.“ (Zjav. 20:12, 13)
18 Na základe akých „skutkov“ budú vzkriesení ľudia súdení? Tých, ktoré robili pred svojou smrťou? Nie. Nezabúdajme, že keď zomreli, ich hriechy boli vymazané. Teda nemôže ísť o skutky, ktoré robili v starom svete. Musia sa tým myslieť ich skutky v novom svete – to, ako budú reagovať na školenie, ktoré dostanú. Aj takí verní muži ako Noe, Samuel, Dávid a Daniel sa budú musieť učiť o Ježišovi Kristovi a uveriť v jeho výkupnú obeť. O čo viac sa potom budú musieť učiť nespravodliví!
19) Sar doperena ola, save na kamena kada baro lačhipen?
19 Ako sa to skončí s tými, ktorí odmietnu túto úžasnú príležitosť? Dozvedáme sa to zo Zjavenia 20:15: „Kto nebol zapísaný v knihe života, bol hodený do ohnivého jazera.“ Teda budú navždy zničení. Preto robme všetko, čo môžeme, aby boli naše mená zapísané v knihe života a aby tam aj zostali.
20) So baro pes kerela, sar o Ježiš vladňinela 1000 berš? (Dikh o obrazkos pre angluňi sera kale časopisoske.)
20 Na to, čo všetko zažijeme počas Ježišovej tisícročnej vlády, sa veľmi tešíme. Na zemi bude prebiehať ten najväčší vzdelávací program všetkých čias. Bude sa tiež posudzovať správanie spravodlivých aj nespravodlivých. (Iz. 26:9; Sk. 17:31) V nasledujúcom článku sa dozvieme, ako bude tento vzdelávací program prebiehať a čo nám pomôže, aby sme si ho cenili.
GIĽI 147 O Del sľubinďa večno dživipen
^ V tomto článku je vysvetlené, ako teraz rozumieme slovám v Jánovi 5:28, 29, kde Ježiš hovoril o ľuďoch, ktorí budú „vzkriesení pre život“, a o ľuďoch, ktorí budú „vzkriesení na súd“. Povieme si, čo tieto dva typy vzkriesenia znamenajú a koho sa týkajú.
^ Táto kniha sa píše „od založenia sveta“. Ide o svet ľudí, ktorí môžu byť vykúpení z hriechu. (Mat. 25:34; Zjav. 17:8) Teda spravodlivý Ábel je zrejme prvý, kto je zapísaný v knihe života.
^ Predtým sme si mysleli, že slovo „súd“ v Jánovi 5:29 znamená „odsúdenie“. Je pravda, že slovo „súd“ niekedy môže mať tento význam. Ale z kontextu sa zdá, že Ježiš tu použil výraz „súd“ vo všeobecnejšom zmysle a hovoril o posudzovaní a skúšaní alebo podľa jedného gréckeho slovníka „o skúmaní [niečieho] správania“.