ŠTUDIJNO ČLANKOS 39
Mi dičhol pre tute, hoj rado dikhes o smirom the sal pokorno
„Le Rajeskero otrokos pes na vesekedinel, aľe hino ke savorende jileskero.“ (2. TIM. 2:24)
GIĽI 120 Av ajso, savo sas o Ježiš
ČO SA DOZVIEME a
1) So tutar šaj phučen andre buťi abo andre škola?
AKO sa cítiš, keď sa ťa tvoj spolupracovník alebo spolužiak spýta na niečo, čomu veríš? Znervóznieš? Väčšina z nás asi áno. Ale takáto otázka ti môže veľa povedať o tom, nad čím ten človek premýšľa alebo čomu verí. A môže to byť dobrá príležitosť, aby si mu povedal o dobrej správe. No niekedy ti takúto otázku môže dať niekto, kto nesúhlasí s tým, čomu veríme, alebo sa nás snaží vyprovokovať. Nemalo by nás to prekvapovať, lebo ľudia majú o nás často nesprávne informácie. (Sk. 28:22) Okrem toho žijeme v „posledných dňoch“ a mnohí ľudia sú „neprístupní akejkoľvek dohode“ a „divokí“. (2. Tim. 3:1, 3)
2) Soske hin o smirom ajso dvoležito?
2 Možno si hovoríš: Ako mám zostať láskavý a pokojný, keď mám pocit, že niekto útočí na to, čomu verím? To, čo ti môže pomôcť, je miernosť. Mierny človek dokáže zostať pokojný, keď ho druhí provokujú alebo keď si nie je istý, čo má povedať. (Prísl. 16:32) No možno si hovoríš, že to sa ľahšie povie, ako urobí. Čo ti pomôže, aby si bol mierny? Ako môžeš reagovať mierne na provokatívne otázky? A ak si rodič, ako môžeš svojim deťom pomôcť, aby vedeli s miernosťou obhájiť to, čomu veria? Pozrime sa.
SAR TE AČHEL ANDRO SMIROM
3) Soske šaj phenas, hoj te vareko rado dikhel o smirom, na sikavel oda, hoj hino slabo? (2. Timotejoske 2:24, 25)
3 Keď je niekto mierny, neznamená to, že je slabý, práve naopak. Vyžaduje si to veľkú vnútornú silu, aby sme v nejakej náročnej situácii zostali pokojní. Miernosť patrí k „ovociu ducha“. (Gal. 5:22, 23) Grécke slovo prekladané ako „miernosť“ sa niekedy používalo na opis divokého koňa, ktorý bol skrotený. Hoci je skrotený, stále má veľkú silu. Ako môžeme byť my mierni a zároveň silní? Nestačí na to len sila vôle. Musíme sa modliť o svätého ducha a prosiť Jehovu, aby nám pomohol na tejto vlastnosti pracovať. Podarilo sa to už mnohým Jehovovým služobníkom. Keď ich niekto provokoval, dokázali zostať mierni. A nezostalo to bez povšimnutia, pretože na tých, ktorí to videli, to veľmi zapôsobilo. (Prečítajte 2. Timotejovi 2:24, 25.) Čo môžeš robiť, aby sa miernosť stala tvojou silnou stránkou?
4) Sar o Izak sikaďa, hoj rado dikhel o smirom?
4 V Biblii je viacero správ, z ktorých vidieť, aká je miernosť dôležitá. Ako príklad si zoberme Izáka. Keď sa usadil v Geráre na území Filištíncov, jeho susedia mu zo závisti zasypali studne, ktoré kedysi vykopali sluhovia jeho otca Abraháma. Izák sa s nimi nezačal hádať. Odišiel na iné miesto a vykopal nové studne. (1. Mojž. 26:12–18) No Filištínci tvrdili, že aj tá voda patrí im. Izák aj v tejto situácii zachoval pokoj. (1. Mojž. 26:19–25) Vďaka čomu zostal mierny, hoci ho druhí provokovali? Určite mu pomohol príklad jeho rodičov. Abrahám dokázal riešiť situácie s pokojom a Sára bola „tichého a mierneho ducha“. (1. Petra 3:4–6; 1. Mojž. 21:22–34)
5) So sikavel, hoj e daj o dad šaj pomožinen peskere čhavorenge, kaj rado te dikhen o smirom?
5 Rodičia, aj vy môžete svojim deťom pomôcť, aby boli mierne. Maxence, ktorý má 17 rokov, sa v škole aj v službe stretával s ľuďmi, ktorí sa voči nemu správali nepriateľsky. Jeho rodičia mu trpezlivo pomáhali, aby sa snažil byť mierny. Hovoria: „Maxence pochopil, že keď ho provokujú, potrebuje väčšiu silu na to, aby sa ovládol, než na to, aby reagoval s hnevom alebo im to vrátil.“ Nakoniec sa miernosť stala jeho silnou stránkou.
6) Sar amenge pomožinela e modľitba, kaj te odphenas le smiroha, the te amen vareko narokom choľarel?
6 Čo môžeme robiť, keď nás niekto provokuje, napríklad keď znevažuje Božie meno alebo si robí posmech z Biblie? Mali by sme sa modliť k Jehovovi, aby nám dal svojho ducha a múdrosť, aby sme vedeli reagovať mierne. Ale čo ak si neskôr uvedomíš, že si mal zareagovať lepšie? Znova sa pomodli a premýšľaj, ako by si to nabudúce mohol lepšie zvládnuť. Jehova ti dá svojho ducha, aby si sa dokázal ovládnuť a zostal mierny.
7) Sar amenge andro pharipena pomožinela oda, hoj džanaha šerestar ajse biblicka verši, save amenge šaj pomožinen? (Prislovja 15:1, 18)
7 Keď sa ocitneme v nejakej náročnej situácii, veľmi nám môžu pomôcť aj konkrétne biblické verše. Boží svätý duch nám ich môže pripomenúť. (Ján 14:26) Reagovať mierne nám pomôžu napríklad zásady, ktoré sú v knihe Príslovia. (Prečítajte Príslovia 15:1, 18.) V tejto knihe sa píše aj o tom, čo nám to prinesie, keď sa v napätej situácii ovládneme. (Prísl. 10:19; 17:27; 21:23; 25:15)
SAR POMOŽINELA ODA, HOJ ACHAĽUVAS AVREN
8) Soske hin mište te premišľinel pal oda, so o manuš kamel te džanel, sar vareso phučel?
8 Niekedy nám niekto položí otázku, ktorá sa nám zdá provokatívna. Vtedy nám pomôže, keď sa snažíme toho človeka pochopiť. (Prísl. 19:11) Vďaka tomu sa dokážeme ovládnuť. Takéto otázky môžu byť ako špička ľadovca, ktorého väčšia časť sa skrýva pod hladinou. Preto skôr, ako na nejakú otázku odpovieš, mysli na to, že sa za ňou môže skrývať niečo, čo na prvý pohľad nemusí byť zjavné. (Prísl. 16:23)
9) Soha o Gedeon sikaďa, hoj achaľol sar lenge hin u kamel o smirom?
9 Zamyslime sa, ako Gedeon odpovedal efraimským mužom, ktorí za ním prišli. Nahnevane mu vyčítali, prečo ich do boja proti izraelským nepriateľom nezavolal skôr. No išlo len o to? Nemohla byť za ich reakciou zranená hrdosť? Nech už za tým bolo čokoľvek, Gedeon sa snažil pochopiť, čo ich nahnevalo, a odpovedal im mierne. Čo to prinieslo? „Po [jeho] slovách sa upokojili.“ (Sud. 8:1–3)
10) So amenge pomožinela, kaj te džanas sar te odphenel? (1. Petra 3:15)
10 Spolužiak alebo spolupracovník sa nás možno spýta, prečo sa vlastne v živote riadime Bibliou. Na jednej strane sa mu snažíme vysvetliť, že žiť podľa Biblie je podľa nás to najlepšie. No na druhej strane rešpektujeme jeho pohľad na vec. (Prečítajte 1. Petra 3:15.) Často pomáha, keď sa na otázky nepozeráme ako na útok alebo kritiku, ale ako na možnosť zistiť, čo toho človeka zaujíma. Nech už je dôvod otázky akýkoľvek, vždy by sme mali reagovať láskavo. To, čo mu povieme, ho možno podnieti, aby svoj názor prehodnotil. Aj keď je sarkastický alebo dokonca začne nadávať, stále by sme sa mali snažiť reagovať mierne. (Rim. 12:17)
11, 12) (a) Pal soste šaj premišľinas, te chudaha phareder otazka? (Dikh the obrazkos.) (b) Phen, sar šaj varesavi otazka ľidžal ke šukar duma.
11 Ak sa ťa spolupracovník napríklad spýta, prečo neoslavuješ narodeniny, zamysli sa, prečo sa to asi pýta. Myslí si, že máme zakázané sa zabávať? Alebo má pocit, že ti nezáleží na tom, aby bola v práci dobrá atmosféra? Najprv by si ho mohol pochváliť za to, že sa zaujíma o druhých. Potom ho uisti, že aj ty chceš, aby bola atmosféra v práci čo najlepšia. Možno sa tým otvorí cesta k priateľskému rozhovoru o tom, v akom svetle sa v Biblii spomínajú narodeniny.
12 Podobný prístup môžeme zvoliť, aj keď nám niekto položí náročnejšiu otázku. Napríklad spolužiak ti povie, že Jehovovi svedkovia by mali zmeniť svoj názor na homosexualitu. Hovorí to preto, že nemá v tejto oblasti o svedkoch správne informácie? Alebo má kamaráta či príbuzného, ktorý je homosexuál? Myslí si, že my takýchto ľudí nenávidíme? Môžeš ho uistiť, že nám záleží na všetkých ľuďoch a že rešpektujeme to, že každý človek má právo vybrať si, ako bude žiť. b (1. Petra 2:17) Potom mu možno budeš môcť povedať, čo sa v Biblii píše o tejto téme a ako nám to, že sa ňou riadime, zlepšuje život.
13) Sar šaj pomožines varekaske, ko tutar asal, hoj paťas andro Del?
13 Ak má niekto úplne opačný názor ako my, nemali by sme si hneď myslieť, že presne vieme, čomu verí. (Tít. 3:2) Napríklad čo ak ti spolužiak povie, že je smiešne veriť v Boha? Mal by si dospieť k záveru, že verí v evolúciu a má o nej veľa naštudované? Možno len opakuje to, čo počul od niekoho iného. Namiesto toho, aby si s ním začal rozoberať evolúciu, mu môžeš ukázať niečo, o čom bude môcť neskôr premýšľať. Napríklad mu môžeš poslať link na nejaký článok alebo video o stvorení na stránke jw.org. Neskôr sa o tom možno bude chcieť s tebou porozprávať. Takýmto úctivým spôsobom možno dosiahneš, že zmení svoj názor a o Biblii sa bude chcieť dozvedieť viac.
14) So jekh terno phral sikaďa pre amari stranka??
14 Mladý brat Niall využil našu stránku, aby dokázal, že to, čo hovoria niektorí ľudia o Jehovových svedkoch, nie je pravda. Povedal: „Spolužiak mi často hovoril, že neverím vedeckým faktom, ale knihe, ktorá je plná výmyslov.“ Keď sa mu to Niall snažil vysvetliť, nechcel ho počúvať. A tak mu na stránke jw.org ukázal časť „Biblia a veda“. Neskôr Niall zistil, že si to spolužiak pozrel a už bol ochotnejší rozprávať sa o tom, ako vznikol život. Aj ty môžeš zažiť niečo podobné.
PRIPRAVINEN TUMENGE SO U SAR PHENENA
15) Sar e daj the o dad šaj sikhľaren le čhaven, kaj te džanen šukares te vakerel akor, sar len andre škola asan avri?
15 Vy, rodičia, môžete svojim deťom pomôcť, aby odpovedali mierne, keď sa niekto posmieva tomu, čomu veria. (Jak. 3:13) Niektorým rodičom sa osvedčilo, keď si na rodinnom uctievaní zahrajú s deťmi konkrétne situácie, ktoré by mohli nastať v škole. Vyberú tému, porozprávajú sa o nej a potom si zahrajú scénku, ako by sa dalo v tej situácii reagovať. Snažia sa deti naučiť, aby so spolužiakmi hovorili mierne a tak, aby ich to zaujalo. (Pozri rámček „ Nacvičujte si reakcie v rôznych situáciách“.)
16, 17) Sar oda le ternenge pomožinela, te peske khere predžana kana a sar te vakerel?
16 Keď si budete s deťmi nacvičovať, ako reagovať v rôznych situáciách, ešte viac sa presvedčia o tom, čomu veria. Zároveň to budú vedieť vlastnými slovami vysvetliť aj druhým. S týmto cieľom bola na našej stránke vytvorená rubrika „Mladí ľudia sa pýtajú“ a pracovné listy pre mladých. Keď ich zaradíte do rodinného uctievania, môže vám to všetkým veľa dať, pretože sa naučíte obhajovať svoju vieru miernym spôsobom.
17 Mladý brat Matthew hovorí, ako mu pomohlo to, že si na rodinnom uctievaní nacvičovali rôzne reakcie. Často si vybrali takú tému, ktorá by sa mohla rozoberať v škole. Hovorí: „Premýšľali sme, čo by sa ma mohli spolužiaci spýtať. Našli sme si k tomu nejaké informácie a ja som si nacvičil, ako by som na ich otázky mohol odpovedať. Keď jasne chápem, čomu verím, cítim sa istejšie a nemám problém odpovedať druhým mierne.“
18) Savi rada arakhas andro Kolosanenge 4:6?
18 Samozrejme, ani tie najlepšie argumenty nemusia stačiť, aby niekto prijal to, čo mu hovoríme. No môže veľmi pomôcť, ak sme pri tom mierni a taktní. (Prečítajte Kolosanom 4:6.) Je to niečo podobné, ako keď hádžeme loptu. Môžeme ju hodiť jemne alebo z celej sily. Ak ju hodíme jemne, ten druhý ju ľahko chytí a hra môže pokračovať. Podobne ak budeme pri rozhovoroch s druhými mierni a taktní, budú nás počúvať ochotnejšie a rozhovor bude pokračovať. Ale ak niekomu ide len o to, aby sa s nami hádal alebo sa nám posmieval, môžeme takýto rozhovor ukončiť. (Prísl. 26:4) No takíto ľudia sú skôr výnimkou; s mnohými sa dá dobre porozprávať.
19) Soske hin lačho, kaj te sikavas o smirom, sar vakeras pal oda, andre soste paťas?
19 Keď sa naučíme byť mierni, prinesie to veľa dobrého. Pros Jehovu, aby ti dal silu zostať mierny, aj keď ti niekto dá nepríjemnú otázku alebo ťa začne nespravodlivo obviňovať. Pamätaj, že ak zostaneš mierny, môžeš zabrániť tomu, aby vaše rozdielne názory skončili hádkou. Keď budeš mierny a úctivý, niektorí, s ktorými sa rozprávaš, môžu zmeniť svoj názor na nás a na biblickú pravdu. Buď vždy pripravený obhájiť to, čomu veríš, a to „s miernosťou a hlbokou úctou“. (1. Petra 3:15) Nech sa miernosť stane tvojou silnou stránkou!
GIĽI 88 Devla, kamav te džanel tire droma
a V tomto článku si rozoberieme, čo nám pomôže zostať mierni, keď hovoríme o tom, čomu veríme, a niekto má iný názor alebo nás provokuje.
b Praktické návrhy pozri v článku „Čo sa v Biblii píše o homosexualite?“ v Prebuďte sa! č. 4/2016.
c Dobré tipy nájdeš na jw.org v rubrikách „Mladí ľudia sa pýtajú“ a „Časté otázky o Jehovových svedkoch“.