Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 38

Terne, so kamen te dochudel andro dživipen?

Terne, so kamen te dochudel andro dživipen?

„O goďaveripen tut chraňinel.“ (PRISL. 2:11)

GIĽI 135 O Jehovas mangel: „Av goďaver andro terňipen“

ČO SA DOZVIEME a

1) So pharo zadžiďile o Joaš, Uzijah the o Jozijaš?

 PREDSTAV SI, že si sa stal kráľom nad Božím ľudom, ale si ešte len dieťa alebo tínedžer. Ako by si túto moc využil? V Biblii sa píše o niekoľkých takých mladých, ktorí sa stali kráľmi v Judsku. Napríklad Joáš mal vtedy len sedem rokov, Uzzijah 16 a Joziáš osem. Muselo to byť pre nich veľmi náročné. Ale vďaka pomoci od Jehovu a iných to zvládli a dali svojmu životu správny smer.

2) So šaj sikhľuvas le Joašistar, Uzijahostar the le Jozijašistar?

2 Aj keď nie si kráľ alebo kráľovná, môžeš sa od týchto troch mladých kráľov veľa naučiť. Niekedy sa rozhodli správne, ale niekedy nie. Môžeš sa od nich naučiť, prečo je dôležité vyberať si dobrých kamarátov, zostať pokorný a zaujímať sa o to, čo si myslí Jehova.

KIDE TUKE AVRI LAČHE KAMARATEN

Zober si príklad z Joáša a daj si poradiť od správnych priateľov (Pozri 3. a 7. odsek.) c

3) Sar o Jehojadas pomožinelas le kraľiske Joašiske te kerel goďaverones?

3 Rob múdre rozhodnutia tak ako Joáš. Kráľ Joáš sa v mladosti múdro rozhodol. Nemal otca, a tak poslúchal rady od verného veľkňaza Jehojadu. Ten ho vychovával ako svojho vlastného syna. Vďaka jeho dobrému vplyvu sa Joáš rozhodol uctievať Jehovu a viesť k tomu aj celý národ. Dokonca zorganizoval opravu Jehovovho chrámu. (2. Kron. 24:1, 2, 4, 13, 14)

4) So amenge anel oda, te kamas the šunas o radi le Jehovastar? (Prislovja 2:1, 10–12)

4 Keď ťa rodičia alebo niekto iný učí milovať Jehovu a žiť tak, ako si praje, je to, akoby si dostal ten najlepší darček na svete. (Prečítajte Príslovia 2:1, 10–12.) Rodičia ti môžu pomôcť rôznymi spôsobmi. Všimni si, ako to bolo v prípade sestry, ktorá sa volá Katya. Ako jej otec pomáhal dobre sa rozhodovať? Každý deň sa s ňou cestou do školy rozprával o dennom texte. Katya hovorí: „Tieto rozhovory mi počas celého dňa pomáhali zvládať rôzne náročné situácie.“ Ale čo keď máš pocit, že ti rodičia dávajú pravidlá, ktoré ťa obmedzujú? Vďaka čomu bude pre teba ľahšie poslúchať to, čo ti na základe Biblie hovoria? Sestra, ktorá sa volá Anastasia, si spomína, že keď jej rodičia dali nejaké pravidlá, vždy jej vysvetlili prečo. Hovorí: „Vďaka tomu som to nebrala len ako nejaké obmedzenia, ale chápala som, že je za tým to, že ma majú radi a chcú ma chrániť.“

5) So kerela tire dadeha the la daha u le Jehovaha oda, so tu kereha? (Prislovja 22:6; 23:15, 24, 25)

5 Ak sa budeš riadiť biblickými radami, ktoré ti rodičia dávajú, budú mať z toho veľkú radosť. A čo je ešte dôležitejšie, bude mať z toho radosť Jehova a vaše priateľstvo bude ešte pevnejšie. (Prečítajte Príslovia 22:6; 23:15, 24, 25.) Nie je to dobrý dôvod, prečo si zobrať príklad z mladého kráľa Joáša?

6) Kas chudňa o Joaš te šunel u ke soste oda ľigenďa? (2. Kronik 24:17, 18)

6 Pouč sa z Joášových zlých rozhodnutí. Keď Jehojada zomrel, Joáš sa začal priateliť so zlými ľuďmi. (Prečítajte 2. Kroník 24:17, 18.) Začal sa riadiť tým, čo mu hovorili judské kniežatá. Títo takzvaní priatelia nemali radi Jehovu, a tak asi budeš súhlasiť, že sa im mal radšej oblúkom vyhnúť. (Prísl. 1:10) Ale on to neurobil, a keď ho jeho bratranec Zachariáš pokarhal, dokonca ho dal zabiť. (2. Kron. 24:20, 21; Mat. 23:35) To bolo veľmi kruté a hlúpe! Joáš síce začal dobre, ale neskôr sa z neho stal odpadlík a vrah. Nakoniec ho jeho vlastní sluhovia zabili. (2. Kron. 24:22–25) Keby ďalej poslúchal Jehovu a tých, ktorí Jehovu milujú, jeho život by vyzeral úplne inak. Čo sa z toho môžeš naučiť?

7) Save kamaraten tuke kampel te kidel avri? (Dikh the obrazkos.)

7 Čo sa môžeš naučiť z Joášovho zlého rozhodnutia? Napríklad to, že je dôležité vyberať si priateľov, ktorí majú na teba dobrý vplyv. Teda takých, ktorí milujú Jehovu a chcú mu robiť radosť. A nemusia to byť iba ľudia v tvojom veku. Veď aj Joáš bol oveľa mladší ako Jehojada. Keď premýšľaš o svojich priateľoch, polož si otázky: Pomáhajú mi, aby som mal silnejšiu vieru? Povzbudzujú ma, aby som žil tak, ako si to Jehova praje? Hovoria radi o Jehovovi a o tom, čo sa z Biblie dozvedeli? Riadia sa v živote jeho zásadami? Hovoria mi len to, čo chcem počuť, alebo majú odvahu upozorniť ma, keď niečo nerobím správne? (Prísl. 27:5, 6, 17) Úprimne povedané, nepotrebuješ priateľov, ktorí nemilujú Jehovu. Ale ak máš priateľov, ktorí ho milujú, drž sa ich. Môžu ti v živote veľmi pomôcť. (Prísl. 13:20)

8) Pre soste kamas te mišľinel, sar sam pro socijalna sjeťi?

8 Vďaka sociálnym sieťam môžeme byť v kontakte s rodinou a priateľmi. Ale veľa ľudí ich využíva na to, aby urobili na druhých dojem. Napríklad tam pridávajú fotky a videá toho, čo si kúpili alebo čo robili. Ak aj ty používaš sociálne siete, zamysli sa: Robím to preto, aby som na druhých zapôsobil? Chcem druhých niečím potešiť alebo ich ohúriť? Majú ľudia, ktorých sledujem, na mňa zlý vplyv? Ovplyvňuje ma to v tom, ako premýšľam, hovorím a ako sa správam? Brat Nathan Knorr, ktorý slúžil ako člen vedúceho zboru, raz povedal: „Nesnažte sa páčiť ľuďom. Skončíte tak, že sa nezapáčite nikomu. Snažte sa páčiť Jehovovi a budete sa páčiť všetkým, ktorí milujú Jehovu.“

AČH POKORNO

9) So savoro džanelas te kerel o Uzijah le Jehovaha? (2. Kronik 26:1–5)

9 Rob dobré rozhodnutia tak ako Uzzijah. Ako mladý bol kráľ Uzzijah pokorný. „Učil [sa] bázni pred pravým Bohom.“ Dožil sa 68 rokov a väčšinu jeho života bol Jehova s ním a podporoval ho. (Prečítajte 2. Kroník 26:1–5.) Uzzijah porazil mnoho nepriateľov Božieho ľudu a urobil veľa pre to, aby bol Jeruzalem dobre chránený. (2. Kron. 26:6–15) Určite sa veľmi tešil z toho všetkého, čo s Jehovovou pomocou dokázal. (Kaz. 3:12, 13)

10) Sar dopeľa o Uzijah?

10 Pouč sa z Uzzijahových zlých rozhodnutí. Kráľ Uzzijah bol zvyknutý hovoriť druhým, čo majú robiť. A tak si možno myslel, že si môže robiť, čo chce. Raz sa rozhodol urobiť niečo, na čo ako kráľ nemal právo. (2. Kron. 26:16–18) Šiel do chrámu a pálil na oltári kadidlo. Veľkňaz Azariah mu povedal, že to nesmie robiť, ale jeho to rozzúrilo. Za to, čo urobil, ho Jehova potrestal malomocenstvom. (2. Kron. 26:19–21) Je smutné, že Uzzijah zahodil všetky tie roky, keď mu bol verný. Keby zostal pokorný, určite by takto nedopadol.

Keď sa nám niečo podarí, nemali by sme sa tým chváliť, ale chválu za to pripísať Jehovovi (Pozri 11. odsek.) d

11) Sostar dičhol, hoj sam pokorna? (Dikh the obrazkos.)

11 Z Uzzijaha sa stal mocný kráľ, ktorému sa dobre darilo. No zabudol, že za to všetko vďačí Jehovovi. Čo sa z toho učíme? Je dobré si pripomínať, že je to Jehova, komu vďačíme za všetko, čo máme a čo sme dokázali. Preto nechceme vyvyšovať seba, ale všetku chválu pripisovať Jehovovi. b (1. Kor. 4:7) Musíme byť pokorní a uvedomovať si, že sme nedokonalí a že niekedy potrebujeme usmerniť. Jeden brat, ktorý má okolo 60 rokov, napísal: „Naučil som sa nebrať sa tak vážne. Keď ma niekto upozorní na nejakú chybu, ktorú urobím, snažím sa to napraviť a ísť ďalej.“ Pravda je taká, že keď budeme mať bázeň pred Jehovom a budeme pokorní, v živote sa nám bude dariť. (Prísl. 22:4)

KAM TE DŽANEL, SO PESKE MIŠĽINEL O JEHOVAS

12) Sar o Jozijaš imar terňipnastar rodelas le Jehovas? (2. Kronik 34:1–3)

12 Rob dobré rozhodnutia tak ako Joziáš. Keď mal Joziáš 16 rokov, začal hľadať Boha. Chcel ho lepšie spoznať a robiť to, čo sa mu páči. Ale nemal to veľmi ľahké. V tom čase väčšina ľudí uctievala falošných bohov, a tak musel byť veľmi odvážny, aby sa postavil za čisté uctievanie. Nemal ešte ani 20, keď začal Judsko očisťovať od falošného uctievania. (Prečítajte 2. Kroník 34:1–3.)

13) Savo dživipen tut ela, te deha tiro dživipen le Jehovaske?

13 Aj keď si ešte veľmi mladý, môžeš tak ako Joziáš spoznávať Jehovu a jeho krásne vlastnosti. To ti pomôže vydať sa tým správnym smerom a zasvätiť sa Jehovovi. Ako to ovplyvní tvoj každodenný život? Luke, ktorý sa dal pokrstiť, keď mal 14 rokov, povedal v deň, keď sa Jehovovi zasvätil: „Odteraz bude Jehova v mojom živote na prvom mieste a chcem mu robiť radosť.“ (Mar. 12:30) Ak sa budeš snažiť o to isté, budeš šťastný a bude sa ti v živote dariť.

14) Sar keren varesave terne avka sar o kraľis Jozijaš?

14 Aké náročné situácie musia prekonávať mladí, ktorí slúžia Jehovovi? Na Johana, ktorý sa dal pokrstiť, keď mal 12 rokov, jeho spolužiaci tlačia, aby vyskúšal elektronické cigarety. Čo mu dáva silu, aby to zvládol? Pripomína si, že by to poškodilo nielen jeho zdravie, ale aj jeho priateľstvo s Jehovom. A čo v škole pomáha Rachel, ktorá sa dala pokrstiť, keď mala 14? Hovorí: „Snažím sa rôzne veci spájať s tým, čo poznám z Biblie. Napríklad na dejepise si spomeniem na nejaký biblický príbeh alebo proroctvo. Alebo keď sa s niekým rozprávam, spomeniem si na verš, ktorý by sa v tej chvíli hodil.“ Aj keď asi nezažívaš to isté čo kráľ Joziáš, podobne ako on môžeš byť Jehovovi verný a rozhodovať sa múdro. Keď sa už teraz naučíš zvládať rôzne ťažké situácie, budeš pripravený na to, čo ťa čaká v budúcnosti.

15) So pomožinelas le Jozijašiske vernones te služinel le Jehovaske? (2. Kronik 34:14, 18–21)

15 Keď už bol kráľ Joziáš dospelý, pustil sa do obnovy chrámu. Počas týchto prác našli knihu „Jehovovho Zákona, ktorý bol daný prostredníctvom Mojžiša“. Keď počul, čo sa v nej píše, okamžite začal podľa toho konať. (Prečítajte 2. Kroník 34:14, 18–21.) A čo ty? Chcel by si si pravidelne čítať Bibliu? Darí sa ti to? Značíš si verše, ktoré sa ti páčia? Luke, ktorého sme už spomínali, si zapisuje myšlienky, ktoré ho pri čítaní Biblie zaujali. Nie je to dobrý nápad? Môže ti to pomôcť, aby si si rôzne verše a myšlienky ľahšie zapamätal. Čím radšej si budeš Bibliu čítať a čím lepšie ju budeš poznať, tým viac budeš chcieť slúžiť Jehovovi. A tak ako Božie Slovo pomáhalo kráľovi Joziášovi robiť, čo je správne, pomôže aj tebe.

16) Soske kerďa o Jozijaš ajsi bari chiba u so olestar sikhľuvas?

16 Pouč sa z Joziášových zlých rozhodnutí. Keď mal Joziáš 39 rokov, urobil chybu, ktorá ho stála život. Namiesto toho, aby počúvol Jehovu, spoľahol sa na seba. (2. Kron. 35:20–25) Z toho sa môžeme veľa naučiť. Bez ohľadu na to, koľko máme rokov a ako dlho už študujeme Bibliu, stále by sme sa mali zaujímať o to, čo si myslí Jehova. To znamená často sa modliť, aby nás viedol, študovať si jeho Slovo a dať si poradiť od skúsených kresťanov. Vďaka tomu bude pravdepodobnejšie, že neurobíme nejakú veľkú chybu a budeme v živote šťastní. (Jak. 1:25)

TERNE, ŠAJ AVEN BACHTALE ANDRO DŽIVIPEN

17) So šaj sikhľuvas le trine kraľendar andal o Judsko?

17 V mladosti má človek veľa úžasných príležitostí. Z toho, čo zažili Joáš, Uzzijah a Joziáš, vidno, že aj mladí sa môžu rozhodovať múdro a robiť Jehovovi radosť. Ale dobrý začiatok ešte nemusí znamenať aj dobrý koniec. No keď si z toho dobrého, čo robili, vezmeš príklad a vyhneš sa ich chybám, pôjdeš v živote správnym smerom a bude sa ti dariť.

Mladý Dávid mal s Jehovom blízky vzťah. Robil Jehovovi radosť, a preto bol šťastný. (Pozri 18. odsek.)

18) Save muršendar andal e Biblija šaj dikhes, hoj the tut šaj el bachtalo dživipen? (Dikh the obrazkos.)

18 V Biblii sa píše aj o ďalších mladých, ktorí mali s Jehovom blízky vzťah a vďaka tomu mali zmysluplný a šťastný život. Jedným z nich bol Dávid. Už ako mladý sa postavil na Jehovovu stranu a neskôr sa z neho stal dobrý kráľ. Aj keď v živote urobil rôzne chyby, Jehova ho považoval za verného. (1. Kráľ. 3:6; 9:4, 5; 14:8) Čo keby si si o ňom preštudoval viac? Jeho príklad ťa povzbudí, aby si aj ty Jehovovi verne slúžil. Alebo by si si mohol niečo preštudovať o Markovi či Timotejovi. Jehovovi začali slúžiť už v mladosti a boli mu verní po celý život. Boli šťastní a aj Jehova z nich mal radosť.

19) Savo dživipen tut šaj el?

19 To, kam bude tvoj život smerovať, závisí od toho, čo robíš už teraz. Keď sa budeš spoliehať na Jehovu a nie na seba, pomôže ti robiť dobré rozhodnutia. (Prísl. 20:24) Potom budeš v živote šťastný a spokojný. Nezabudni, že Jehova si veľmi cení všetko, čo preňho robíš. Môže byť niečo lepšie než slúžiť nášmu milujúcemu nebeskému Otcovi?

GIĽI 144 Paťa oleske, so ela!!

a Mladí, Jehova vie, že niekedy je pre vás ťažké robiť, čo je správne, a tak zostať jeho priateľom. Čo vám pomôže rozhodovať sa tak, aby z vás mal radosť? V tomto článku budeme uvažovať o troch mladých, ktorí sa stali judskými kráľmi. Všimni si, čo sa z ich rozhodnutí môžeš naučiť.

b Pozri rámček „Pozor na ‚falošnú pokoru‘“, ktorý nájdeš v článku „Je dôležité byť populárny na sociálnych sieťach?“ na jw.org.

c OPIS OBRÁZKA: Skúsená sestra radí mladej sestre.

d OPIS OBRÁZKA: Sestra, ktorá má úlohu na zjazde, sa spolieha na Jehovu a chváli ho za to, že jej ju pomohol zvládnuť.