MLADÍ ĽUDIA SA PÝTAJÚ
Prečo by som sa mal modliť?
Z jedného slovenského prieskumu medzi dospievajúcimi, ktorí sa aspoň raz v živote modlili, vyplynulo, že len jedna tretina z nich sa modlí každý deň. Prečo je to tak? Pre niektorých je modlitba len psychologická barlička, po ktorej siahnu, keď im je ťažko. Ale čo je vlastne modlitba?
Čo je modlitba?
Modlitba je skutočný rozhovor so Stvoriteľom celého vesmíru a to je niečo naozaj výnimočné! Jehova prevyšuje ľudí v každom ohľade, a predsa „nie je ďaleko od nikoho z nás“. (Skutky 17:27) V Biblii sa dokonca píše: „Priblížte sa k Bohu, a on sa priblíži k vám.“ (Jakub 4:8)
Ako sa môžeš „priblížiť k Bohu“?
Jeden spôsob je modlitba. Vtedy sa ty rozprávaš s Bohom.
Ďalší spôsob je štúdium Biblie. Vtedy sa Boh „rozpráva“ s tebou.
Takáto komunikácia – modlitba a štúdium Biblie – ti pomôže Boha spoznať a dokonca sa s ním spriateliť.
„To, že sa môžeme rozprávať s Jehovom, Najvyššou Bytosťou, je pre nás tá najväčšia česť.“ (Jeremy)
„Keď hovorím Jehovovi o svojich najhlbších pocitoch, cítim, že sme si bližší.“ (Miranda)
Počúva Boh modlitby?
Aj keď veríš v Boha a dokonca sa k nemu aj modlíš, môže byť pre teba ťažké predstaviť si, že ťa počúva. No Boh je v Biblii opísaný ako „Ten, ktorý vypočúva modlitbu“. (Žalm 65:2) A nielenže je ochotný počúvať ťa, ale dokonca chce, aby si sa mu zveril so všetkým, čo ťa trápi. Prečo? Lebo sa o teba zaujíma a chce ti pomáhať. (1. Petra 5:7)
Na zamyslenie: Rozprávaš sa často so svojimi dobrými kamarátmi? Rovnako často sa môžeš rozprávať aj s Bohom. Oslovuj ho pritom jeho menom, Jehova. (Žalm 86:5–7; 88:9) Biblia nás povzbudzuje: „Ustavične sa modlite.“ (1. Tesaloničanom 5:17)
„Keď sa modlím, rozprávam sa so svojím nebeským Otcom. Môžem mu povedať naozaj o všetkom.“ (Moises)
„Jehovovi môžem povedať úplne všetko, aj také veci, o ktorých sa rozprávam iba s maminou alebo s najlepšou kamarátkou.“ (Karen)
O čo sa môžem modliť?
V Biblii sa píše: „O nič sa úzkostlivo nestarajte, ale nech sa vaše prosebné žiadosti oznamujú Bohu modlitbou a pokornou prosbou spolu s vďakou.“ (Filipanom 4:6)
Znamená to, že Bohu môžeme hovoriť aj o svojich problémoch? Áno. Biblia hovorí: „Uvrhni svoje bremeno na Jehovu, a on ťa sám podporí.“ (Žalm 55:22)
Samozrejme, keď sa modlíš, nemal by si rozprávať len o svojich problémoch. Chantelle, ktorá má 23, hovorí: „To by asi nebolo dobré priateľstvo, keby som Jehovu stále len prosila o pomoc. Myslím si, že najprv by som mala Bohu poďakovať, a takých vecí, za ktoré by som mala ďakovať, je veľa.“
Na zamyslenie: Za čo si Jehovovi vďačný? Za aké tri veci by si mu mohol poďakovať dnes?
„Aj keď vidíme takú obyčajnú vec, ako je krásny kvietok, môže nás to podnietiť poďakovať Jehovovi.“ (Anita)
„Porozmýšľaj o niečom, čo Jehova vytvoril a čo sa ti veľmi páči, alebo o biblickom texte, ktorý ťa oslovil, a potom za to Jehovovi poďakuj.“ (Brian)
Mohlo by vás tiež zaujímať
PRACOVNÉ LISTY
Ako zlepšiť svoje modlitby
Tento pracovný list ti pomôže zamyslieť sa nad svojimi modlitbami a nad tým, ako ich ešte skvalitniť.
ČO HOVORIA TVOJI ROVESNÍCI
Prečo tomu verím – Božie normy verzus moje
Dvaja mladí ľudia hovoria o tom, ako sa vyhli problémom, do ktorých sa dostali mnohí ich spolužiaci.
ZÁKLADNÉ BIBLICKÉ NÁUKY
Vypočúva Boh všetky modlitby?
Čo ak sa niekto modlí zo sebeckých dôvodov? Čo ak manžel v súkromí ubližuje svojej manželke a potom prosí Boha, aby mu pomáhal?
STRÁŽNA VEŽA
Prečo sa modliť?
Len málo biblických námetov vyvoláva taký záujem a zvedavosť. Ale je modlitba naozaj dôležitá?
ČO ZAUJÍMA MLADÝCH ĽUDÍ