Pomôže mi Biblia zbaviť sa myšlienok na samovraždu?

Pomôže mi Biblia zbaviť sa myšlienok na samovraždu?

Odpoveď z Biblie

 Áno. V Biblii sa píše, že Boh utešuje ľudí, ktorí sú deprimovaní. (2. Korinťanom 7:6) Aj keď Biblia nie je príručkou duševného zdravia, mnohým ľuďom pomohla zvíťaziť nad samovražednými myšlienkami. Praktické rady, ktoré obsahuje, môžu pomôcť aj vám.

 Čo by ste podľa Biblie mohli urobiť?

  • Hovorte o svojich pocitoch.

     Myšlienka z Biblie: „Pravý druh miluje stále a je bratom, ktorý sa narodil pre čas tiesne.“ ​(Príslovia 17:17)

     Význam: Keď nás prenasledujú čierne myšlienky, potrebujeme pomoc.

     Ak si svoje pocity necháte len pre seba, môže sa stať, že smútok neunesiete. Ale ak sa o tom s niekým porozprávate, môže sa vám uľaviť alebo dokonca získate na problém nový pohľad.

     Vyskúšajte: Povedzte niekomu o svojom trápení ešte dnes. Mohol by to byť niekto z rodiny alebo priateľ, ktorému dôverujete. a Ak by to bolo pre vás príliš ťažké, môžete mu o svojich pocitoch radšej napísať.

  • Vyhľadajte odbornú pomoc.

     Myšlienka z Biblie: „Zdraví nepotrebujú lekára, ale chorí.“ ​(Matúš 9:12)

     Význam: Keď sme chorí, mali by sme ísť k lekárovi.

     Myšlienky na samovraždu môžu byť prejavom duševnej alebo emočnej poruchy. Ak je to tak aj vo vašom prípade, nemusíte sa za to hanbiť. Ľudia sa obyčajne nehanbia za telesné choroby a nemusia sa hanbiť ani za tie duševné. Navyše, väčšinou sa dajú úspešne liečiť.

     Vyskúšajte: Čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.

  • Pripomínajte si, že Boh sa o vás stará.

     Myšlienka z Biblie: „Či sa nepredáva päť vrabcov za dve mince malej hodnoty? A predsa ani jeden z nich nie je zabudnutý pred Bohom. Ale vám sú všetky vlasy na hlave spočítané. Nebojte sa, ste cennejší ako mnoho vrabcov.“ ​(Lukáš 12:6, 7)

     Význam: Boh si vás cení.

     Možno sa cítite úplne opustení a už vám na ničom nezáleží – ani na vlastnom živote. No Bohu na vás záleží. Vie, čím prechádzate, a chce vám pomôcť. V Žalme 51:17 sa píše: „Srdcom zlomeným a zdrveným, ó, Bože, nepohrdneš.“ Boh chce, aby ste žili, pretože vás miluje.

     Vyskúšajte: Zamyslite sa nad biblickými veršami, z ktorých vidno, že Boh vás má rád. Niektoré z nich sú uvedené v 38. kapitole knihy Radujte sa z večného života.

  • Modlite sa.

     Myšlienka z Biblie: „Uvrhnite naňho všetku svoju úzkostlivú starosť, lebo sa o vás stará.“ ​(1. Petra 5:7)

     Význam: Boh si praje, aby sme mu úprimne a bez zábran povedali o všetkom, čo nás ťaží.

     Boh vám môže dať vnútorný pokoj a silu ísť ďalej. (Filipanom 4:6, 7, 13) Rád pomôže každému, kto sa k nemu úprimne modlí o pomoc. (Žalm 55:22)

     Vyskúšajte: Pomodlite sa k Bohu. Oslovujte ho jeho menom Jehova. (Žalm 83:18) Povedzte mu, ako sa cítite. Poproste ho, aby vám pomohol nevzdať sa.

  • Premýšľajte o tom, čo sa v Biblii píše o budúcnosti.

     Myšlienka z Biblie: „Túto nádej máme ako kotvu duše, istú a pevnú.“ ​(Hebrejom 6:19)

     Význam: Niekedy sa cítime ako loď v búrke. Naše emócie nás vynášajú raz hore a inokedy vrhajú až na samé dno. No nádej, o ktorej sa píše v Biblii, je ako kotva, ktorá nám môže dodať citovú stabilitu.

     Táto nádej nie je len zbožné prianie. Je založená na sľube z Biblie, že Boh odstráni všetky príčiny utrpenia. (Zjavenie 21:4)

     Vyskúšajte: Prečítajte si, čo sa o tejto nádeji píše v 5. lekcii brožúry Dobrá správa od Boha.

  • Robte niečo, čo vás baví.

     Myšlienka z Biblie: „Radostné srdce je výborným liekom.“ ​(Príslovia 17:22, Roháčkov preklad)

     Význam: Keď sa venujeme niečomu, čo nám prináša radosť, môže to zlepšiť naše duševné i citové rozpoloženie.

     Vyskúšajte: Robte veci, ktoré vás za normálnych okolností bavia. Počúvajte príjemnú hudbu, prečítajte si niečo, čo vás poteší, alebo sa venujte svojim koníčkom. Skúste urobiť niečo pre iných. Aj keby to bola len maličkosť, budete šťastnejší. (Skutky 20:35)

  • Starajte sa o svoje zdravie.

     Myšlienka z Biblie: „Telesné cvičenie je... užitočné.“ ​(1. Timotejovi 4:8)

     Význam: Keď budete cvičiť, zdravo sa stravovať a doprajete si dostatok spánku, budete sa cítiť lepšie.

     Vyskúšajte: Choďte na rezkú prechádzku, hoci len na 15 minút.

  • Pripomínajte si, že pocity a okolnosti sa v živote neustále menia.

     Myšlienka z Biblie: „Neviete, aký bude váš život zajtra.“ ​(Jakub 4:14)

     Význam: Náročné situácie – aj tie, ktoré sa zdajú nezvládnuteľné – sa raz zrejme skončia.

     Aj keď vaša situácia momentálne vyzerá zúfalo, zajtra sa môže zmeniť k lepšiemu. Preto sa nevzdávajte. (2. Korinťanom 4:8) To, čo vám teraz spôsobuje utrpenie, sa časom môže zmeniť. Ale samovražda je niečo, čo sa už zmeniť nedá.

     Vyskúšajte: Prečítajte si biblický záznam o ľuďoch, ktorí boli takí deprimovaní, že si priali radšej zomrieť. Všímajte si, ako sa ich život nakoniec zmenil k lepšiemu, hoci sa ich situácia zdala bezvýchodisková. Uvádzame niekoľko príkladov.

 Píše sa v Biblii o ľuďoch, ktorí chceli zomrieť?

 Áno. V Biblii sa píše o ľuďoch, ktorí boli v takom duševnom rozpoložení, že už nechceli ďalej žiť. Boh ich za to neodsúdil, ale ponúkol im pomoc a ponúka ju aj vám.

Eliáš

  •  Kto to bol? Eliáš bol odvážny prorok. No aj on zažil chvíle, keď bol taký zúfalý, že sa mu už ani nechcelo žiť. „Eliáš bol človek s pocitmi, ako sú naše,“ píše sa v Jakubovi 5:17.

  •  Prečo chcel zomrieť? V určitej situácii dostal veľký strach a mal pocit, že je bezcenný a úplne sám. Preto Jehovovi povedal: „Už dosť, vezmi mi život.“ ​(1. Kráľov 19:4, Jeruzalemská Biblia)

  •  Čo mu pomohlo? Eliáš Bohu otvorene povedal o svojich pocitoch. Ako mu Boh pomohol? Uistil ho, že mu na ňom záleží a že jeho život má stále zmysel. Ukázal mu aj svoju veľkú moc. Okrem toho mu dal schopného a starostlivého pomocníka.

  •  Prečítajte si o Eliášovi1. Kráľov 19:2–18.

Jób

  •  Kto to bol? Jób bol bohatý človek, ktorý mal veľkú rodinu a verne uctieval pravého Boha.

  •  Prečo chcel zomrieť? Jóba postihlo veľké nešťastie. Prišiel o všetok majetok, pri prírodnej pohrome zahynuli všetky jeho deti a potom ho postihla ťažká choroba. A akoby to nestačilo, bol kruto a nepravdivo obvinený, že si za to všetko môže sám. Jób už nechcel ďalej žiť. Povedal: „Mám toho dosť!“ ​(Jób 7:16, Slovenský ekumenický preklad)

  •  Čo mu pomohlo? Jób sa modlil k Bohu a rozprával sa s inými. (Jób 10:1–3) Veľmi ho posilnil súcitný priateľ Elíhu. Pomohol Jóbovi pozrieť sa na jeho situáciu z iného uhla. A hlavne, Jób prijal radu a pomoc od Boha.

  •  Prečítajte si o JóboviJóba 1:1–3, 13–22; 2:7; 3:1–13; 36:1–7; 38:1–3; 42:1, 2, 10–13.

Mojžiš

  •  Kto to bol? Mojžiš bol vodcom starovekého izraelského národa a verným prorokom.

  •  Prečo chcel zomrieť? Mojžiš niesol obrovskú zodpovednosť, stále ho niekto kritizoval a cítil sa vyčerpaný. Volal k Bohu: „Prosím, zabi ma.“ ​(4. Mojžišova 11:11, 15)

  •  Čo mu pomohlo? Mojžiš povedal Bohu o svojich pocitoch a Boh mu pomohol. Zorganizoval veci tak, aby mal Mojžiš menej práce, a teda aj menej stresu.

  •  Prečítajte si o Mojžišovi zo 4. Mojžišovej 11:4–6, 10–17.

a Ak je nutkanie na samovraždu príliš silné a nikto z vašich blízkych nie je k dispozícii, zavolajte na linku dôvery alebo na tiesňovú linku.