Pripravte sa na ťažkosti

Pripravte sa na ťažkosti

Pripravte sa na ťažkosti

„Rozhodol som sa prestať fajčiť, keď sa nám narodilo dieťatko. A tak som doma vylepil značku ‚Nefajčiť!‘ Už o hodinu ma túžba po nikotíne strhla ako cunami a zapálil som si.“ ​(Jošimicu, Japonsko)

AKO ukazuje Jošimicuova skúsenosť, s odvykaním od fajčenia sú spojené ťažkosti. Navyše, zo štúdií vidno, že takmer 90 percent tých, ktorí k tomuto zlozvyku znovu skĺznu, v ňom aj pokračujú. Teda ak chcete skončiť s fajčením, zrejme budete úspešnejší, keď sa pripravíte na to, že to nebude jednoduché. Čo patrí k najbežnejším ťažkostiam?

Intenzívna túžba po nikotíne: Tá zvyčajne vrcholí v prvých troch dňoch po vyfajčení poslednej cigarety a ustúpi zhruba po dvoch týždňoch. V tomto období „túžba prichádza vo vlnách, nie je stále rovnako silná,“ hovorí jeden bývalý fajčiar. Aj po rokoch sa však môže objaviť náhle nutkanie zafajčiť si. Keď sa to stane, neurobte nič unáhlené. Počkajte asi päť minút a chuť na cigaretu by mala ustúpiť.

Ďalšie abstinenčné príznaky: Spočiatku môže byť človek ospalý, ťažšie sa sústredí a môže rýchlejšie priberať. Niektorí pociťujú bolesť, svrbenie, potia sa či kašlú a zažívajú tiež výkyvy nálady, čo sa prejavuje netrpezlivosťou, podráždenosťou, ba aj depresiou. Väčšina príznakov sa však po štyroch až šiestich týždňoch vytratí.

V tomto kritickom období vám môže pomôcť, keď sa budete držať napríklad týchto praktických návrhov:

● Doprajte si viac spánku.

● Pite veľa vody alebo džúsov. Zdravo sa stravujte.

● V rozumnej miere si zacvičte.

● Zhlboka dýchajte a predstavujte si, ako sa vám pľúca napĺňajú čistým vzduchom.

Spúšťače: Sú nimi činnosti alebo pocity, ktoré môžu vyvolať chuť na cigaretu. Povedzme, že máte zvyk zafajčiť si pri popíjaní nejakého nápoja. V prípade, že chcete skončiť s fajčením, snažte sa vypiť ho čo najskôr. Samozrejme, po čase si budete môcť svoj obľúbený nápoj vychutnať vo väčšom pokoji.

Takéto psychické prepojenie medzi inými činnosťami a fajčením môže pretrvávať dlho po tom, čo sa telo zbaví nikotínu. „Hoci som prestal fajčiť pred 19 rokmi,“ vraví Torben, ktorého sme už citovali, „stále mám pokušenie zapáliť si pri káve.“ Väčšinou však takéto prepojenie časom stratí na intenzite.

Pri alkohole je situácia iná. Je dosť možné, že keď sa budete pokúšať skončiť s fajčením, budete musieť abstinovať a vyhýbať sa miestam, kde sa podáva alkohol, lebo k vysokému percentu recidív dochádza pri pití. Prečo?

● Už malé množstvo alkoholu zvyšuje pôžitok z nikotínu.

● Spoločenské popíjanie ide často ruka v ruke s fajčením.

● Alkohol nepriaznivo vplýva na úsudok a odbúrava zábrany. V Biblii sa pravdivo uvádza: ‚Víno odníma dobrú pohnútku.‘ (Hozeáš 4:11)

Ľudia okolo vás: Vyberajte si, s kým sa stretávate. Napríklad ak sa to dá, vyhýbajte sa spoločnosti ľudí, ktorí fajčia alebo vám núkajú cigarety. Držte sa tiež bokom od tých, ktorí sa usilujú podkopať vaše odhodlanie prestať fajčiť, azda tak, že si z vás uťahujú.

Emócie: Podľa jednej štúdie takmer dve tretiny ľudí, ktorí mali recidívu, sa tesne pred tým, než znovu siahli po cigarete, cítili vystresovaní alebo nahnevaní. Ak vo vás určité pocity vyvolávajú nutkanie fajčiť, odveďte svoju pozornosť napríklad tak, že sa napijete vody, dáte si žuvačku alebo sa poprechádzate. Usilujte sa sýtiť svoju myseľ pozitívnymi myšlienkami, možno tým, že sa pomodlíte alebo si prečítate niekoľko strán z Biblie. (Žalm 19:14)

Časté výhovorky

Len raz si potiahnem.

Skutočnosť: Stačí jediné potiahnutie a nikotín môže pôsobiť tri hodiny až na 50 percent určitých špeciálnych receptorov v mozgu, na ktoré sa viaže. Výsledkom je často úplná recidíva.

Fajčenie mi pomáha vyrovnať sa so stresom.

Skutočnosť: Štúdie ukazujú, že nikotín v skutočnosti zvyšuje hladinu stresových hormónov. Akákoľvek úľava od stresu môže byť do veľkej miery výsledkom toho, že na chvíľu ustúpia abstinenčné príznaky.

Fajčím príliš dlho, než aby som dokázal prestať.

Skutočnosť: Pesimizmus oslabuje vôľu. V Biblii sa píše: „Stratil si odvahu v deň tiesne? Tvojej sily bude málo.“ ​(Príslovia 24:10) Preto sa vyvarujte porazeneckého uvažovania. Každý, kto chce naozaj prestať fajčiť a uplatňuje praktické návrhy, napríklad odporúčania uvedené v tomto časopise, môže uspieť.

Nezvládnem abstinenčné príznaky.

Skutočnosť: Je pravda, že abstinenčné príznaky sú veľmi nepríjemné, ale po niekoľkých týždňoch ustúpia. Preto sa stále zameriavajte na svoj cieľ! Aj chuť zapáliť si, ktorá sa azda znovu objaví po viacerých mesiacoch či rokoch, sa vytratí, a to pravdepodobne už po niekoľkých minútach, ale len keď si nezapálite.

Mám duševnú chorobu.

Skutočnosť: Ak trpíte duševnou chorobou, napríklad depresiou alebo schizofréniou, a liečite sa, požiadajte svojho lekára, aby vám pomohol skoncovať s fajčením. Nepochybne vás veľmi rád podporí, možno tým, že upraví liečbu, pričom zohľadní, ako sa vaše rozhodnutie odzrkadlí na vašom duševnom stave a ako ovplyvní účinky liekov, ktoré azda užívate.

Keby mi to nevyšlo, mal by som pocit, že som zlyhal.

Skutočnosť: Ak nejakú situáciu nezvládnete a siahnete po cigarete, ako sa to stáva mnohým, ktorí si odvykajú od fajčenia, nelámte nad sebou palicu. Jednoducho sa nad to povzneste a choďte ďalej. Pokĺznuť sa neznamená zlyhať. Zlyhali by ste, keby ste sa vzdali. Preto bojujte ďalej. Nakoniec sa vám to podarí!

Všimnite si, čo prežíval Romualdo, ktorý fajčil 26 rokov a svoju poslednú cigaretu zahasil pred 30 rokmi. „Prestal som počítať, koľkokrát sa mi to nepodarilo,“ píše. „Zakaždým som sa cítil hrozne, ako beznádejný prípad. Ale keď som sa pevne rozhodol, že chcem mať dobrý vzťah k Jehovovi Bohu, a opakovane som ho v modlitbe prosil o pomoc, podarilo sa mi s fajčením skončiť nadobro.“

V záverečnom článku tejto série rozoberieme ešte niekoľko praktických návrhov, vďaka ktorým sa môžete stať spokojným nefajčiarom.

[Rámček/obrázok na strane 7]

SMRTIACI VO VŠETKÝCH PODOBÁCH

Tabak sa užíva mnohými spôsobmi. Niektoré tabakové produkty sa predávajú aj v obchodoch so zdravou výživou a prírodnými liečivami. Ale „užívanie tabaku v akejkoľvek podobe má smrteľné následky,“ uvádza Svetová zdravotnícka organizácia. Človek môže zomrieť na rozličné choroby spôsobené užívaním tabaku, napríklad na rakovinu a srdcovo-cievne choroby. Tehotné ženy, ktoré fajčia, môžu ublížiť aj svojmu nenarodenému dieťaťu. V akých formách sa tabak väčšinou užíva?

Bídí. Tieto krátke, ručne šúľané cigarety sa fajčia najmä v ázijských krajinách. Z bídí sa uvoľňuje niekoľkonásobne viac dechtu, nikotínu a oxidu uhoľnatého ako z bežných cigariet.

Cigary. Skladajú sa z tabakovej náplne pevne zavinutej do tabakového listu alebo do papiera vyrobeného z tabaku. Na rozdiel od tabaku v cigarete, ktorý je kyslý, sa cigara vyrába z mierne zásaditého tabaku, a tak sa nikotín vstrebáva cez ústa, aj keď nie je zapálená.

Kreteky alebo klinčekové cigarety. Zvyčajne obsahujú asi 60 percent tabaku a 40 percent klinčekov. Uvoľňuje sa z nich viac dechtu, nikotínu a oxidu uhoľnatého než z bežných cigariet.

Fajky. Fajka nie je bezpečnou alternatívou cigarety, lebo jej fajčenie veľakrát spôsobuje rovnaké druhy rakoviny a tie isté choroby, ako fajčenie cigarety.

Tabak, ktorý sa nefajčí. Sem patrí žuvací a šnupací tabak a ochutená gutka, ktorá je rozšírená v juhovýchodnej Ázii. Nikotín sa vstrebáva do krvného obehu cez ústa. Takéto užívanie tabaku je rovnako nebezpečné ako užívanie tabaku v iných formách.

Vodné fajky (bong, hukka, nargilé, šíša). V týchto fajčiarskych pomôckach prechádza dym cez vodu a až potom sa vdychuje. Napriek tomu sa pri tomto procese neznižuje obsah toxínov, ktoré sa dostávajú do pľúc, teda ani látok spôsobujúcich rakovinu.

[Rámček/obrázok na strane 8]

AKO POMÔCŤ TOMU, KTO CHCE PRESTAŤ

Nekritizujte. Pochvala a odmena je účinnejšia ako výčitky a dohováranie. Keď poviete: „Určite sa ti to podarí, len to skús znova,“ je to oveľa silnejšia motivácia, ako keby ste povedali: „Zasa si zlyhal!“

Odpúšťajte. Všemožne sa usilujte prehliadať hnev alebo roztrpčenie, ktoré si na vás môže vylievať ten, kto sa snaží prestať. Rozprávajte sa s ním láskavo. Napríklad môžete povedať: „Viem, že je to ťažké, ale keď vidím, ako sa snažíš, som na teba hrdý.“ Nikdy nevravte: „Lepšie bolo, keď si fajčil!“

Buďte pravým priateľom. V Biblii sa uvádza: „Pravý druh miluje stále a je bratom, ktorý sa narodil pre čas tiesne.“ ​(Príslovia 17:17) Teda usilujte sa človeku, ktorý chce skončiť s fajčením, prejavovať trpezlivosť a lásku „stále“, v ktorúkoľvek hodinu a bez ohľadu na jeho náladu.