PRE RODIČOV

7 Morálne zásady

7 Morálne zásady

ČO TO ZNAMENÁ

Morálne zásady sú normy, podľa ktorých sa človek rozhodne žiť. Snažíte sa napríklad byť vo všetkom poctivý? Ak áno, zrejme k tomu budete chcieť viesť aj svoje deti.

Určite ich tiež budete chcieť naučiť, že je dôležité byť pracovitý, čestný a ohľaduplný k druhým, čo sú vlastnosti, ktoré je najlepšie učiť ich už odmalička.

BIBLICKÁ ZÁSADA: „Vychovávaj chlapca podľa cesty, ktorá je pre neho; aj keď zostarne, neodbočí z nej.“ ​(Príslovia 22:6)

PREČO NA TOM ZÁLEŽÍ

V tejto dobe modernej techniky sú morálne zásady zvlášť dôležité. Karyn hovorí: „K zlým veciam sa môžu deti vo svojom mobilnom zariadení dostať kedykoľvek. Naše deti môžu sedieť vedľa nás a pritom sa pozerať na niečo neslušné!“

BIBLICKÁ ZÁSADA: „Zrelí ľudia... cvičili svoju vnímavosť používaním, aby rozlišovali medzi správnym a nesprávnym.“ ​(Hebrejom 5:14)

Dôležité je aj slušné správanie. Zahŕňa to základné zásady slušnosti, ako napríklad povedať „prosím“ alebo „ďakujem“. Patrí k tomu aj prejavovanie ohľaduplnosti voči druhým, čo je dnes, keď sa mnohí viac zaujímajú o elektronické zariadenia ako o ľudí, veľmi vzácne.

BIBLICKÁ ZÁSADA: „Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im.“ ​(Lukáš 6:31)

ČO MÔŽETE ROBIŤ

Hovorte s deťmi o svojich morálnych zásadách. Z výskumov vyplýva, že keď je dospievajúcim jasne povedané, že predmanželský sex je nesprávny, je pravdepodobnejšie, že ho odmietnu.

VYSKÚŠAJTE: Spomeňte nejakú aktuálnu udalosť a využite ju na rozhovor o morálnych hodnotách. Ak je napríklad v novinách správa o nejakej vražde, môžete povedať: „Je hrozné, čo všetko dokážu niektorí ľudia v hneve urobiť. Čo myslíš, ako je možné, že niekto urobí niečo také?”

„Pre deti je oveľa ťažšie vybrať si medzi tým, čo je správne a čo nesprávne, keď nevedia, čo vlastne správne je a čo nie je.“ ​(Brandon)

Učte deti slušnému správaniu. Už aj malé deti sa dokážu naučiť povedať „prosím“ a „ďakujem“ a byť ohľaduplné. „Čím viac deti chápu, že sú súčasťou niečoho väčšieho — rodiny, školy a spoločnosti —, tým ochotnejšie budú robiť to, z čoho majú úžitok aj druhí, nielen ony samy,“ píše sa v knihe Parenting Without Borders (Rodičovstvo bez hraníc).

VYSKÚŠAJTE: Keď zapojíte deti do domácich prác, naučia sa, aké je dôležité pomáhať druhým.

„Ak vám deti pomáhajú s domácimi prácami, nebude to pre ne šok, keď sa raz osamostatnia. Budú už zvyknuté, že sa o určité veci musia postarať samy.“ ​(Tara)