Nadčasová múdrosť v Biblii

Nadčasová múdrosť v Biblii

PREDSTAVTE SI, že ste na prehliadke v múzeu plnom starovekých pamiatok. Na väčšine z nich sa podpísali nepriaznivé poveternostné vplyvy. Z niektorých dokonca veľká časť chýba. Ale jedna z pamiatok je už na prvý pohľad iná ako ostatné — je takmer dokonale zachovalá. Hoci je veľmi precízne vypracovaná, nie je na nej porušený ani jediný detail. Keď sa sprievodcu opýtate, či je táto pamiatka novšia než tie ostatné, odpovie vám: „Nie, je zo všetkých najstaršia a nikdy ju neopravovali.“ A tak sa pýtate ďalej: „Bola teda niekde ukrytá?“ „Nie,“ odpovie sprievodca. „Táto pamiatka bola vystavená tomu najsilnejšiemu dažďu a vetru. A pokúšali sa ju poškodiť mnohí vandali.“ Zrejme by ste boli veľmi prekvapení a spýtali by ste sa: „Z čoho je vyrobená?“

Biblia je v určitom zmysle ako táto pozoruhodná pamiatka. Je omnoho staršia ako väčšina kníh. Hoci je pravda, že sa zachovali aj iné staroveké diela, mnohé z nich boli v priebehu stáročí do veľkej miery poškodené podobne ako spomenuté pamiatky z múzea. A keď sa v nich píše niečo z oblasti vedy, často je to v rozpore so súčasnými poznatkami a faktmi. Ich rady z oblasti medicíny sú často skôr nebezpečné než užitočné. A z mnohých starovekých diel sa veľká časť stratila alebo je vo veľmi zlom stave a zachovali sa z nich iba fragmenty.

V prípade Biblie je to však úplne inak. Jej písanie sa začalo asi pred 3 500 rokmi, no jej posolstvo zostalo nezmenené. A hoci sa proti nej celé stáročia podnikali mnohé útoky, bola pálená, zakazovaná a znevažovaná, zachovala sa až do dnešných čias. To, čo sa v nej píše, je v súlade s dnešnými modernými poznatkami a sú v nej mnohé informácie, ktorými predbehla svoju dobu. (Pozri rámček „Je Biblia zastaraná alebo predbehla svoju dobu?“)

HODNOTY, KTORÉ DNES POTREBUJEME

Možno si kladiete otázku, či môže byť v dnešnej modernej dobe Biblia praktická. No zamyslite sa: Ľudstvo dnes zápasí s veľkými problémami. Ktorý z nich je podľa vás najhorší? Možno si poviete, že sú to vojny, ničenie prírody, zločinnosť alebo korupcia. A teraz pouvažujte o niekoľkých zásadách, o ktorých sa píše v Biblii. Bol by podľa vás svet lepší, keby sa nimi ľudia riadili?

POKOJAMILOVNOSŤ

„Šťastní sú tí, ktorí pôsobia pokoj, lebo sa budú nazývať ‚Božími synmi‘.“ ​(Matúš 5:9) „Ak je to možné, pokiaľ to záleží na vás, zachovávajte pokoj so všetkými ľuďmi.“ ​(Rimanom 12:18)

ODPÚŠŤANIE

„Šťastní sú milosrdní, lebo im bude prejavené milosrdenstvo.“ ​(Matúš 5:7) „Ďalej sa navzájom znášajte a ochotne si vzájomne odpúšťajte, ak má niekto proti inému dôvod na sťažnosť. Podobne ako Jehova * ochotne odpustil vám, tak robte aj vy.“ ​(Kolosanom 3:13)

PREKONANIE RASOVÝCH PREDSUDKOV

Boh „vytvoril z jedného človeka každý ľudský národ, aby bývali na celom zemskom povrchu“. (Skutky 17:26) „Boh nie je predpojatý, ale v každom národe je mu prijateľný ten, kto sa ho bojí a koná spravodlivosť.“ ​(Skutky 10:34, 35)

STAROSTLIVOSŤ O ZEM

„Boh Jehova vzal človeka a osadil ho v záhrade Eden, aby ju obrábal a staral sa o ňu.“ ​(1. Mojžišova 2:15) Boh „privedie skazu na tých, ktorí kazia zem“. (Zjavenie 11:18)

ODPOR K CHAMTIVOSTI A NEMRAVNOSTI

„Vystríhajte sa každého druhu žiadostivosti, lebo aj keď má niekto hojnosť, jeho život nevyplýva z toho, čo má.“ ​(Lukáš 12:15) „Nech nie je medzi vami ani zmienka o smilstve a nečistote nijakého druhu alebo o chamtivosti, ako sa sluší na svätých.“ ​(Efezanom 5:3)

POCTIVOSŤ A PRACOVITOSŤ

„Prajeme si správať sa vo všetkom poctivo.“ ​(Hebrejom 13:18) „Zlodej nech už nekradne, ale radšej nech tvrdo pracuje.“ ​(Efezanom 4:28)

POMOC TÝM, KTORÍ TO POTREBUJÚ

„Hovorte utešujúco so skľúčenými dušami, podopierajte slabých, buďte zhovievaví ku všetkým.“ ​(1. Tesaloničanom 5:14) Máme sa „starať o siroty a vdovy v ich súžení“. (Jakub 1:27)

Biblia nie je len nejakým zoznamom zásad. Pomáha nám, aby sme si tieto zásady cenili, a ukazuje, ako sa dajú uplatňovať v každodennom živote. Dnes sú tieto biblické zásady potrebné viac než kedykoľvek predtým. Ak by sa nimi riadilo viac ľudí, vo svete by bolo omnoho menej problémov. Ako však Biblia môže pomôcť vám?

AKÝ ÚŽITOK MÔŽETE MAŤ UŽ TERAZ Z TOHO, ČO UČÍ BIBLIA

Najmúdrejší človek, aký kedy žil, raz povedal: „Múdrosť dokáže, že je spravodlivá, svojimi skutkami.“ ​(Matúš 11:19) To, či je niečo naozaj múdre, sa ukáže, keď to uplatníte v praxi. Možno uvažujete: Ak je Biblia naozaj praktická, nemalo by uplatňovanie jej rád viesť k dobrým výsledkom? Ako mi môže pomôcť pri riešení problémov? Zamyslite sa nad jedným príkladom.

Sophia * mala šťastný, bohatý a uspokojujúci život. No potom prežila niekoľko tragédií a všetko sa zmenilo. Zomrela jej dcéra, rozpadlo sa jej manželstvo a začala mať finančné problémy. Spomína: „Mala som pocit, že už ani neviem, kto som. Prišla som o dcéru, o manžela aj o domov. Zdalo sa mi, že už nie som ničím, nemala som silu a ani budúcnosť.“

Nikdy predtým si Sophia neuvedomila, aké pravdivé sú slová zo Žalmu 90:10: „Dní našich rokov je sedemdesiat rokov; a ak je ich v dôsledku zvláštnej sily osemdesiat rokov, predsa sa pridŕžajú ťažkostí a vecí, ktoré škodia; veď sa to istotne rýchle pomíňa a my odlietame.“

V tomto ťažkom období života Sophii veľmi pomohla Biblia. Našla v nej niečo naozaj výnimočné. V nasledujúcich troch článkoch si môžete prečítať, ako Biblia pomohla aj ďalším ľuďom, keď uplatnili jej rady pri riešení rôznych problémov. Na Bibliu sa začali pozerať ako na niečo výnimočné. Je pre nich ako tá jedinečná pamiatka z múzea spomenutá v úvode. Biblia je iná ako nespočetné množstvo kníh, ktoré sú po určitom čase zastarané. Je to preto, že obsahuje niečo výnimočné? Je možné, že sú v nej zapísané Božie myšlienky, a nie ľudské? (1. Tesaloničanom 2:13)

Možno aj vy súhlasíte so slovami, že život je krátky a plný problémov. Kde hľadáte spoľahlivé rady, útechu a pomoc, keď cítite, že je toho na vás už priveľa?

Zamyslime sa, v akých troch ohľadoch nám Biblia môže byť užitočná. Môže nám pomôcť:

  1. vyhnúť sa problémom, ak je to možné,

  2. riešiť problémy, keď vzniknú,

  3. zvládať situácie, ktoré sa nedajú zmeniť.

Rozoberieme si ich v nasledujúcich článkoch.

^ 10. ods. Jehova je Božie meno, ktoré nachádzame v Biblii. (Žalm 83:18)

^ 24. ods. V tomto a nasledujúcich troch článkoch boli niektoré mená zmenené.