17. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

„Nazval som vás priateľmi“

„Nazval som vás priateľmi“

„Nazval som vás priateľmi, lebo som vám oznámil všetko, čo som počul od svojho Otca.“ ​(JÁN 15:15)

PIESEŇ Č. 5 Kristus, náš vzor

ČO SA DOZVIEME *

1. Ako vzniká priateľstvo?

PRIATEĽSTVO obvykle vzniká tak, že s niekým trávime čas. Rozprávame sa o tom, aké máme názory a čo sme zažili, a tak sme si stále bližší. Ale keď sa chceme spriateliť s Ježišom, narážame na určité prekážky. Aké?

2. Aká je prvá prekážka, s ktorou sa stretávame?

2 Prvou prekážkou je, že sme sa s Ježišom nikdy osobne nestretli. Mnohí kresťania v prvom storočí boli na tom rovnako. Napriek tomu im apoštol Peter napísal: „Aj keď ste Krista nikdy nevideli, milujete ho. Ani teraz ho nevidíte, ale veríte v neho.“ ​(1. Petra 1:8) Z toho vidno, že hoci sme Ježiša nikdy osobne nestretli, môžeme sa stať jeho blízkymi priateľmi.

3. Aká je druhá prekážka, na ktorú narážame?

3 Druhou prekážkou je, že sa s Ježišom nemôžeme rozprávať. Keď sa modlíme, rozprávame sa s Jehovom. Je pravda, že sa modlíme v Ježišovom mene, ale svoje modlitby neadresujeme jemu. A Ježiš ani nechce, aby sme sa k nemu modlili. Prečo? Lebo modlitba je súčasťou uctievania a uctievať máme iba Jehovu. (Mat. 4:10) Napriek tomu môžeme dávať najavo, že Ježiša milujeme.

4. Aká je tretia prekážka, s ktorou sa stretávame, a čo budeme rozoberať v tomto článku?

4 Treťou prekážkou je, že Ježiš žije v nebi, a preto sa s ním nemôžeme osobne stretávať. Ale i tak ho môžeme dobre spoznať. V tomto článku si rozoberieme štyri kroky, ktoré musíme urobiť, aby sme si vypestovali blízky vzťah s Ježišom. No najprv si povieme, prečo je priateľstvo s ním také dôležité.

PREČO JE DÔLEŽITÉ STAŤ SA JEŽIŠOVÝM PRIATEĽOM?

5. Prečo je dôležité stať sa Ježišovým priateľom? (Pozri aj rámčeky „Priateľstvo s Ježišom je základom priateľstva s Jehovom“ a „Správny pohľad na Ježišovu úlohu“.)

5 Priateľstvo s Ježišom je nevyhnutné, ak máme mať dobrý vzťah s Jehovom. Prečo je to tak? Najmenej z dvoch dôvodov. Po prvé, Ježiš povedal svojim učeníkom: „Otec vás miluje, lebo vy milujete mňa.“ ​(Ján 16:27) A inokedy zasa povedal: „Nikto neprichádza k Otcovi, iba prostredníctvom mňa.“ ​(Ján 14:6) Snažiť sa byť Jehovovým priateľom, a pritom nemať blízky vzťah s Ježišom je ako snažiť sa vojsť do budovy a nepoužiť dvere. Ježiš použil podobné znázornenie, keď sám o sebe povedal: „Ja som dverami pre ovce.“ ​(Ján 10:7) Po druhé, Ježiš dokonale odzrkadľuje vlastnosti svojho Otca. Svojim nasledovníkom povedal: „Kto videl mňa, videl aj Otca.“ ​(Ján 14:9) Teda jedným z hlavných spôsobov, ako môžeme spoznať Jehovu, je skúmať Ježišov život. Čím viac budeme vedieť o Ježišovi, tým ho budeme mať radšej. A čím bližší vzťah budeme mať k Ježišovi, tým viac budeme milovať aj jeho Otca.

6. Z akého ďalšieho dôvodu je dôležité stať sa Ježišovým priateľom?

6 Priateľstvo s Ježišom je nevyhnutné aj na to, aby Jehova odpovedal na naše modlitby. To znamená, že na konci modlitby nestačí len povedať „v Ježišovom mene“. Vieme, že ten, kto počúva naše modlitby a odpovedá na ne, je Jehova. Ale musíme chápať, akú úlohu má pri tom Ježiš. Ježiš povedal apoštolom: „O čokoľvek poprosíte v mojom mene, urobím to.“ ​(Ján 14:13) Teda Jehova dal Ježišovi autoritu, aby vykonával jeho rozhodnutia. (Mat. 28:18) Predtým ako Boh vypočuje naše modlitby, si všíma, či sa riadime Ježišovým učením. Napríklad Ježiš povedal: „Ak odpustíte ľuďom ich previnenia, aj váš nebeský Otec odpustí vám. Ale ak ľuďom neodpustíte ich previnenia, ani váš Otec neodpustí vám.“ ​(Mat. 6:14, 15) Z toho vidno, aké je dôležité, aby sme sa správali k druhým rovnako láskavo, ako sa Jehova a Ježiš správajú k nám.

7. Kto môže mať úžitok z Ježišovej výkupnej obete?

7 Len tí, ktorí sú Ježišovými priateľmi, môžu mať úžitok z jeho výkupnej obete. Ako to vieme? Ježiš povedal, že „dá svoj život za svojich priateľov“. (Ján 15:13) Boží služobníci, ktorí žili predtým, ako Ježiš prišiel na zem, sa budú musieť po svojom vzkriesení o ňom učiť a zamilovať si ho. Patria k nim napríklad Abrahám, Sára, Mojžiš a Rachab. Aj títo Jehovovi verní služobníci sa musia stať Ježišovými priateľmi, aby mohli žiť večne. (Ján 17:3; Sk. 24:15; Hebr. 11:8–12, 24–26, 31)

8., 9. Na akom diele sa podľa Jána 15:4, 5 môžeme zúčastňovať vďaka priateľstvu s Ježišom a prečo je dôležité zostávať v spojení s ním?

8 Máme radostnú úlohu spolupracovať s Ježišom na zvestovaní dobrej správy o Kráľovstve a robení učeníkov. Keď bol Ježiš na zemi, vyučoval pravdu o Bohu. A aj po svojom návrate do neba ako Hlava kresťanského zboru vedie zvestovateľskú a vyučovaciu činnosť. Vidí, čo všetko robíš, aby si vyučoval o ňom a o jeho Otcovi čo najviac ľudí, a veľmi si to cení. V skutočnosti môžeme túto prácu vykonávať len s Jehovovou a Ježišovou pomocou. (Ján 15:4, 5)

9 Z Biblie jasne vyplýva, že ak sa chceme páčiť Jehovovi, musíme si vypestovať lásku k Ježišovi. Pozrime sa teraz na štyri návrhy, čo môžeme robiť, aby sme sa stali Ježišovými priateľmi.

AKO SA STAŤ JEŽIŠOVÝM PRIATEĽOM

Ježišovým priateľom sa môžeš stať, (1) keď ho lepšie spoznáš, (2) keď sa učíš premýšľať a konať tak ako on, (3) keď pomáhaš Kristovým bratom a (4) keď podporuješ rozhodnutia Jehovovej organizácie (Pozri 10. – 14. odsek.) *

10. Čo musíme robiť, aby sme sa stali Ježišovými priateľmi?

10 (1) Spoznávaj Ježiša. Môžeme to robiť tak, že si čítame biblické knihy Matúš, Marek, Lukáš a Ján. Keď premýšľame o tom, čo sme si prečítali, budeme si ho ešte viac vážiť a mať ho radi. Z evanjelií sa napríklad dozvedáme, aký bol Ježiš k ľuďom láskavý. So svojimi učeníkmi nezaobchádzal ako s otrokmi, aj keď bol ich Pánom. Otvorene s nimi hovoril o svojich myšlienkach a pocitoch. (Ján 15:15) Prežíval s nimi ich bolesť a plakal s nimi. (Ján 11:32–36) Dokonca aj jeho nepriatelia si všímali, že ľudia, ktorí reagujú na dobrú správu, sa stávajú jeho priateľmi. (Mat. 11:19) Keď napodobňujeme Ježiša a správame sa k druhým tak, ako sa on správal k svojim učeníkom, tešíme sa z lepších vzťahov, sme spokojnejší a šťastnejší a ešte viac Ježiša milujeme.

11. Aký ďalší krok musíme urobiť, aby sme sa stali Ježišovými priateľmi, a prečo je dôležitý?

11 (2) Uč sa premýšľať a konať ako Ježiš. Čím lepšie spoznávame, ako Ježiš premýšľal, a čím viac ho v tom napodobňujeme, tým bližší vzťah k nemu máme. (1. Kor. 2:16) Ako ho môžeme napodobňovať? Pozrime sa na jeden príklad. Ježiš myslel viac na pomoc druhým než na seba. (Mat. 20:28; Rim. 15:1–3) Vďaka tomu bol obetavý a vedel odpúšťať. Rýchlo sa neurazil, keď o ňom druhí povedali niečo negatívne. (Ján 1:46, 47) A nezachovával si odstup voči tým, ktorí sa v minulosti dopustili chýb. (1. Tim. 1:12–14) Povedal: „Podľa toho všetci spoznajú, že ste moji učeníci – že bude medzi vami láska.“ ​(Ján 13:35) Polož si otázku: Riadim sa Ježišovým príkladom a robím všetko, čo môžem, aby som si udržiaval dobré vzťahy so spolukresťanmi?

12. Čo je tretím krokom, aby sme sa stali Ježišovými priateľmi, a ako to môžeme robiť?

12 (3) Pomáhaj Kristovým bratom. Keď im pomáhame, Ježiš sa na to pozerá tak, ako keby sme to robili pre neho. (Mat. 25:34–40) Hlavný spôsob, ako to môžeme robiť, je naplno sa zapájať do zvestovania dobrej správy o Kráľovstve a do robenia učeníkov, lebo tak plníme príkaz, ktorý dal Ježiš svojim nasledovníkom. (Mat. 28:19, 20; Sk. 10:42) Túto úlohu môžu Kristovi bratia splniť len s pomocou „iných oviec“. (Ján 10:16) Ak aj ty patríš k „iným ovciam“, vždy, keď si v službe, dávaš najavo lásku nielen k pomazaným, ale aj k Ježišovi.

13. Ako môžeme uplatniť Ježišove slová z Lukáša 16:9?

13 Priateľstvo s Jehovom a Ježišom si vytvárame aj tak, že finančne podporujeme činnosť, ktorú riadia. (Luk. 16:9) Napríklad môžeme prispievať na našu celosvetovú činnosť. Tieto prostriedky sa používajú na podporu zvestovateľskej služby na odľahlých územiach, na výstavbu a údržbu budov, ktoré slúžia na uctievanie Jehovu, a na poskytovanie humanitárnej pomoci tým, ktorých postihla nejaká katastrofa. Môžeme tiež finančne podporovať náš zbor alebo darovať peniaze niekomu, kto sa ocitol v núdzi. (Prísl. 19:17) To všetko sú spôsoby, ako môžeme pomáhať Kristovým bratom.

14. Čo je podľa Efezanom 4:15, 16 štvrtým krokom, aby sme sa stali Ježišovými priateľmi?

14 (4) Podporuj rozhodnutia Jehovovej organizácie. Priateľstvo s Ježišom, ktorý je Hlavou zboru, si posilňujeme aj tak, že spolupracujeme s vymenovanými bratmi, ktorí nás s láskou vedú. (Ef. 4:15, 16) Napríklad v poslednom čase sa snažíme zaistiť, aby sa čo najlepšie využívala kapacita sál Kráľovstva. Preto boli niektoré zbory zlúčené a hranice ich obvodov boli upravené. Tieto zmeny viedli k tomu, že sa ušetrilo veľa darovaných prostriedkov. Od niektorých zvestovateľov si to však vyžadovalo, aby sa prispôsobili novým okolnostiam. Títo verní bratia a sestry možno slúžili v bývalom zbore mnoho rokov a mali tam veľa priateľov. Teraz boli požiadaní, aby prešli do iného zboru. Ježiš má určite radosť, keď vidí, že jeho nasledovníci sa ochotne prispôsobujú týmto zmenám.

JEŽIŠOVÝMI PRIATEĽMI MÔŽEME BYŤ NAVŽDY

15. Ako sa v budúcnosti prehĺbi naše priateľstvo s Ježišom?

15 Kresťania pomazaní svätým duchom sa môžu tešiť na to, že budú s Ježišom ako spoluvládcovia v Božom Kráľovstve. Majú nádej, že ho uvidia, budú sa s ním rozprávať a budú s ním navždy. (Ján 14:2, 3) Aj tí, ktorí majú nádej na život na zemi, pocítia Ježišovu lásku a starostlivosť. Hoci Ježiša neuvidia, budú ho mať stále radšej, lebo Jehova a Ježiš im umožnia žiť večne. (Iz. 9:6, 7)

16. Akú odmenu nám prináša priateľstvo s Ježišom?

16 Keď prijmeme Ježišovo pozvanie, aby sme sa stali jeho priateľmi, získame veľkú odmenu. Už dnes pociťujeme jeho lásku a podporu. Získavame nádej na večný život. A čo je najdôležitejšie, vďaka priateľstvu s Ježišom si vytvárame ten najcennejší vzťah – blízky vzťah k jeho Otcovi Jehovovi. Byť Ježišovými priateľmi je pre nás mimoriadna česť!

PIESEŇ Č. 25 Znak pravých kresťanov

^ 5. ods. Apoštoli strávili s Ježišom niekoľko rokov. Spolupracovali a rozprávali sa s ním a stali sa z nich dobrí priatelia. Ježiš si praje, aby sme sa s ním spriatelili aj my. To však nemusí byť ľahké, lebo musíme prekonať prekážky, ktoré apoštoli nemuseli prekonávať. V tomto článku si rozoberieme niektoré z nich. Nájdeme v ňom aj niekoľko krokov, ako sa môžeme stať Ježišovými priateľmi a ako si tento vzťah udržať.

^ 55. ods. OPIS OBRÁZKOV: (1) Na rodinnom uctievaní môžeme lepšie spoznávať Ježišov život a službu. (2) V zbore si udržiavame pokojné vzťahy so spolukresťanmi. (3) Keď sa horlivo zúčastňujeme na službe, pomáhame Kristovým bratom. (4) Pri zlúčení zborov podporujeme rozhodnutia starších.