17. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

PIESEŇ Č. 111 Naše dôvody na radosť

Nikdy neopusť duchovný raj

Nikdy neopusť duchovný raj

„Jasajte a navždy sa tešte z toho, čo tvorím.“ (IZ. 65:18)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Čo dobré nám to prináša, keď sme v duchovnom raji, a čo môžeme robiť, aby doň chceli prísť aj ďalší.

1. Čo je duchovný raj a čo sme rozhodnutí robiť?

 NA ZEMI dnes existuje raj, v ktorom sú milióny ľudí. Majú plné ruky práce a cítia skutočný pokoj. Sú rozhodnutí, že ho nikdy neopustia. Chcú, aby sa k nim pridali ďalší a tešili sa z neho aj oni. O čom hovoríme? O duchovnom raji. a

2. Prečo je duchovný raj výnimočný?

2 Je úžasné, že Jehova vytvoril pokojné prostredie uprostred tohto Satanovho zlého sveta, ktorý je nebezpečný a plný nenávisti. (1. Jána 5:19; Zjav. 12:12) Náš milujúci Boh vie, aký ničivý vplyv tento svet má, a vytvoril bezpečné prostredie, v ktorom môžeme duchovne prekvitať. V Biblii je duchovný raj opísaný ako „úkryt“ a ako „dobre zavlažovaná záhrada“. (Iz. 4:6; 58:11) Tým, ktorí v ňom žijú, sa aj v týchto náročných posledných dňoch s Jehovovou pomocou dobre darí. (Iz. 54:14; 2. Tim. 3:1)

3. Ako sa prvýkrát splnilo proroctvo zo 65. kapitoly Izaiáša?

3 Jehova prostredníctvom proroka Izaiáša opísal, aký bude život v duchovnom raji. Píše sa o tom v 65. kapitole Izaiáša. Tieto slová sa prvýkrát splnili v roku 537 pred n. l. V tom čase boli kajúcni Židia oslobodení zo zajatia v Babylone a vrátili sa do svojej domoviny. Jehova ich podporoval a pomohol im, aby sa zo zničeného Jeruzalema opäť stalo krásne miesto a z obnoveného chrámu centrum pravého uctievania v Izraeli. (Iz. 51:11; Zach. 8:3)

4. Ako sa proroctvo zo 65. kapitoly Izaiáša spĺňa v našej dobe?

4 Toto Izaiášovo proroctvo sa druhýkrát začalo spĺňať v roku 1919. V tom roku boli Jehovovi služobníci oslobodení zo zajatia Veľkého Babylona. Potom sa na celej zemi postupne začal formovať duchovný raj. Vďaka horlivým zvestovateľom vznikali nové zbory a bratia a sestry v nich prejavovali krásne vlastnosti. Niektorí z nich boli kedysi veľmi násilnícki a žili nemorálne. Ale obliekli si „novú osobnosť, ktorá bola stvorená podľa Božej vôle“. (Ef. 4:24) Samozrejme, mnohé z tých úžasných vecí, o ktorých Izaiáš písal, sa doslova splnia až v novom svete. Ale to, že sme v duchovnom raji, nám už teraz prináša veľa dobrého. Pozrime sa, čo to presne je a prečo by sme z tohto raja nemali nikdy odísť.

AKO SA V DUCHOVNOM RAJI CÍTIME

5. Ako sa cítime v duchovnom raji? (Izaiáš 65:13)

5 Sme zdraví a osviežení. Izaiášovo proroctvo živo opisuje, aký je rozdiel medzi tými, ktorí žijú v duchovnom raji, a tými, ktorí v ňom nie sú. (Prečítajte Izaiáša 65:13.) Jehova svojim služobníkom štedro dáva všetko, čo potrebujú, aby s ním mali blízky vzťah. Máme jeho svätého ducha, Bibliu a množstvo duchovného pokrmu, takže môžeme „jesť... piť... [a] radovať sa“. (Porovnaj Zjavenie 22:17.) Na rozdiel od nás tí, ktorí nie sú v duchovnom raji, hladujú, sú smädní a hanbia sa. S Bohom nemajú žiadny vzťah. (Amos 8:11)

6. Ako je v Joelovi 2:21–24 opísané, čo nám Jehova dáva, a ako to na nás vplýva?

6 To, že nám Jehova štedro dáva všetko, čo potrebujeme, vrátane duchovného pokrmu, pekne opísal prorok Joel, keď hovoril o obilí, víne a olivovom oleji. (Joel 2:21–24) Čo od Jehovu máme? Napríklad Bibliu, naše publikácie, webovú stránku, zhromaždenia a zjazdy. Duchovný pokrm si môžeme vychutnávať každý deň. A vďaka tomu sme zdravší a osviežení.

7. Prečo je naše „srdce... plné radosti“? (Izaiáš 65:14)

7 Sme šťastní a spokojní. Jehovovi služobníci môžu „nadšene jasať“, lebo je veľa vecí, za ktoré sú Jehovovi vďační. (Prečítajte Izaiáša 65:14.) Patria k nim povzbudzujúce pravdy, utešujúce biblické sľuby a pevná nádej založená na Kristovej výkupnej obeti. Vďaka tomu všetkému je naše „srdce... plné radosti“. A keď sa o tom rozprávame s bratmi a sestrami, sme šťastní. (Žalm 34:8; 133:1–3)

8. Čím sa vyznačuje duchovný raj?

8 Čím sa vyznačuje duchovný raj? Je to hlavne láska a jednota. Vďaka tomu si vieme lepšie predstaviť, aký bude život v novom svete, kde budeme lásku a jednotu zažívať v oveľa väčšej miere. (Kol. 3:14) Jedna sestra sa vyjadrila, čo si na Jehovových svedkoch všimla, keď sa s nimi prvýkrát stretla: „Nedokázala som byť šťastná ani vo svojej rodine. Lásku v praxi som prvý raz videla medzi Jehovovými svedkami.“ Len v duchovnom raji môže byť človek skutočne šťastný a spokojný. Nezáleží nám na tom, čo si o nás myslí tento svet, lebo máme dobré meno u Jehovu a u našej duchovnej rodiny. (Iz. 65:15)

9. Aký sľub nachádzame v Izaiášovi 65:16, 17?

9 Sme pokojní a nerobíme si prílišné starosti.Izaiášovi 65:14 sa píše, že tí, ktorí nechcú byť v duchovnom raji, budú „kričať, lebo [ich] srdce bude naplnené bolesťou“ a budú „kvíliť zlomení na duchu“. Ale čo všetka tá bolesť a trápenie, ktoré dnes zažívajú Boží služobníci? Nakoniec sa na všetky tie veci „zabudne“ a Božie „oči [ich] viac neuvidia“. (Prečítajte Izaiáša 65:16, 17.) Jehova naše trápenie odstráni a časom sa vytratia aj všetky bolestivé spomienky.

10. Prečo si ceníš, že sa môžeš stretávať s bratmi a sestrami? (Pozri aj obrázok.)

10 Už dnes môžeme cítiť pokoj, keď prídeme na naše zhromaždenia. Môžeme tam zabudnúť na všetky stresy, ktoré nám spôsobuje tento zlý svet. A k tomuto pokoju môže prispievať každý z nás. Ako? Tak, že prejavujeme lásku, radosť, pokoj, láskavosť a miernosť, ktoré sú ovocím Božieho ducha. (Gal. 5:22, 23) Nie sme vďační, že môžeme patriť do Božej organizácie? Keď v duchovnom raji zostaneme, zažijeme, ako Boh splní svoj sľub o „nových nebesiach a novej zemi“ do posledného písmena. (Iz. 65:17)

Veľmi si ceníme, že môžeme žiť v duchovnom raji a byť súčasťou Božej rodiny (Pozri 10. odsek.) c


11. Aký vplyv má na nás duchovný raj podľa Izaiáša 65:18, 19?

11 Sme vďační a nadšení. Izaiáš ďalej hovorí, prečo máme v duchovnom raji dôvod „jasať a... tešiť sa“ – pretože ho vytvoril Jehova. (Prečítajte Izaiáša 65:18, 19.) A tak nás neprekvapuje, že nás Jehova používa, aby sme pomáhali ľuďom odísť z duchovne vyprahnutých organizácií tohto sveta a stať sa súčasťou krásneho duchovného raja. Sme nadšení z toho všetkého, čo zažívame vďaka tomu, že poznáme pravdu, a chceme o tom hovoriť aj druhým. (Jer. 31:12)

12. Ako na teba pôsobí Boží sľub o raji a prečo?

12 Veľmi si ceníme aj nádej, ktorú ako obyvatelia duchovného raja máme. Sme z nej nadšení. Skús si predstaviť, čo všetko budeme môcť v novom svete vidieť a robiť. Biblia sľubuje: „Už tam nebude dieťa, ktoré by žilo iba niekoľko dní, ani starca nepostihne predčasná smrť.“ Budeme „stavať domy a bývať v nich“ a budeme „sadiť vinice a jesť ich plody“. Nebudeme „sa namáhať nadarmo“, lebo nás „Jehova požehná“. Sľubuje nám, že budeme žiť v bezpečí. Náš život bude mať skutočný zmysel a budeme sa z neho naplno tešiť. „Skôr ako [zavoláme]“, Jehova už bude vedieť, čo potrebujeme, a „[uspokojí] túžbu všetkého živého“. (Iz. 65:20–24; Žalm 145:16)

13. Aké zmeny podľa Izaiáša 65:25 robia ľudia, keď začnú slúžiť Jehovovi?

13 Zažívame pokoj a bezpečie. Mnohí ľudia, ktorí boli kedysi násilní a agresívni, sa s pomocou Božieho ducha dokázali zmeniť. (Prečítajte Izaiáša 65:25.) Tvrdo na sebe pracovali, aby sa zbavili svojich negatívnych vlastností. (Rim. 12:2; Ef. 4:22–24) Samozrejme, stále sme nedokonalí a robíme chyby. Ale Jehova zjednocuje „ľudí každého druhu“ a je medzi nami skutočná láska a pokoj. (Tít. 2:11) To je zázrak, ktorý je možný len vďaka všemohúcemu Bohu!

14. Ako sa na jednom bratovi splnili slová z Izaiáša 65:25?

14 Môže človek naozaj zmeniť svoju osobnosť? Pozrime sa na príklad jedného muža. Ešte nemal ani 20 a už bol niekoľkokrát vo väzení. Bol veľmi násilnícky a žil nemravne. Sedel za lúpež, za krádeže áut a ďalšie vážne zločiny. Nemal problém sa s hocikým pobiť. Ale keď prvýkrát počul o pravde z Biblie a začal chodiť na zhromaždenia Jehovových svedkov, uvedomil si, že našiel niečo, pre čo sa oplatí žiť – duchovný raj. Keď sa dal pokrstiť, často premýšľal, ako sa na ňom splnili slová z Izaiáša 65:25. Z nebezpečného vlka sa stal krotký baránok.

15. Prečo pozývame do duchovného raja aj ďalších a ako to môžeme robiť?

15 Izaiáš 65:13 sa začína vyhlásením: „Toto hovorí Zvrchovaný Pán Jehova.“ A 25. verš sa končí slovami „hovorí Jehova“. To, čo povie, sa vždy splní. (Iz. 55:10, 11) Duchovný raj je už realitou. Jehova vytvoril výnimočnú duchovnú rodinu. Je oázou bezpečia a pokoja, aký len v tomto nebezpečnom svete môžeme mať. (Žalm 72:7) Preto sa snažíme robiť, čo môžeme, aby sa k nám pripojilo čo najviac ľudí. Ako? Tak, že robíme učeníkov. (Mat. 28:19, 20)

ČO ROBIŤ, ABY ĽUDIA CHCELI PRÍSŤ DO DUCHOVNÉHO RAJA

16. Čo ľudí priťahuje do duchovného raja?

16 Každý z nás môže urobiť niečo pre to, aby bol duchovný raj pre ľudí príťažlivý. Zoberme si príklad z Jehovu. Nikoho nenúti, aby prišiel do jeho organizácie. Ľudí k sebe priťahuje jemne. (Ján 6:44; Jer. 31:3) Keď úprimní ľudia spoznávajú jeho krásne vlastnosti a jeho nádhernú osobnosť, jednoducho ich to k nemu priťahuje. A čo môžeme robiť my, aby vďaka našim vlastnostiam a správaniu ľudia chceli prísť do duchovného raja?

17. Ako môžeme urobiť duchovný raj pre druhých príťažlivým?

17 Duchovný raj môžeme pre druhých urobiť príťažlivým napríklad tak, že máme bratov a sestry radi a sme k nim láskaví. Keď na naše zhromaždenie príde niekto nový, chceme, aby mal ten istý pocit, aký mohli mať neveriaci v prvom storočí, ktorí by prišli na zhromaždenie do Korintu a vyhlásili: „Boh je naozaj medzi vami!“ (1. Kor. 14:24, 25; Zach. 8:23) Aby to tak bolo, musíme sa držať rady: „Nažívajte spolu v pokoji.“ (1. Tes. 5:13)

18. Čo môže pritiahnuť ľudí do našej organizácie?

18 Na bratov a sestry by sme sa vždy mali pozerať tak, ako ich vidí Jehova. Čo nám v tom pomôže? To, že sa budeme zameriavať na ich dobré vlastnosti a nie na ich chyby, ktoré nakoniec aj tak nebudú mať. Keď budeme „k sebe navzájom láskaví, plní nežného súcitu“ a budeme „si ochotne vzájomne odpúšťať“, podarí sa nám vyriešiť každé nedorozumenie. (Ef. 4:32) Potom to bude do duchovného raja priťahovať ľudí, ktorí chcú, aby sa s nimi zaobchádzalo s rovnakou láskou. b

ZOSTAŇ V DUCHOVNOM RAJI

19. a) Čo povedali niektorí bratia a sestry, o ktorých sa píše v rámčeku „ Odišli a vrátili sa“? b) Čo by mal chcieť každý z nás? (Pozri aj obrázok.)

19 Náš duchovný raj si veľmi ceníme. Nikdy nebol krajší a nikdy v ňom nebolo toľko Jehovových služobníkov ako teraz. Buďme vždy vďační za to, že ho pre nás Jehova vytvoril. Každý, kto chce byť občerstvený, spokojný a zažívať pokoj a bezpečie, doň musí prísť a nikdy z neho neodísť! No musíme si dávať pozor, pretože Satan sa všemožne snaží nás z neho vylákať. (1. Petra 5:8; Zjav. 12:9) Nesmieme mu to dovoliť. Zo všetkých síl chráňme krásu, čistotu a pokoj duchovného raja.

Tí, ktorí v duchovnom raji zostanú, budú môcť žiť aj v raji, ktorý je ešte len pred nami (Pozri 19. odsek.)


AKO BY SI ODPOVEDAL?

  • Čo je duchovný raj?

  • Čo dobré nám to prináša, že sme v duchovnom raji?

  • Čo môžeme robiť, aby do duchovného raja chceli prísť ďalší?

PIESEŇ Č. 140 Pieseň o raji

a VYSVETLENIE VÝRAZU: „Duchovný raj“ je prostredie, v ktorom uctievame Jehovu. Máme v ňom pokojný vzťah s Jehovom aj s druhými.

b Pozri si na jw.org video Ako ich príbeh pokračoval – Alena Žitníková: Ako sa mi splnil sen. Dozvieš sa, čo pre jednu sestru znamená to, že môže byť v duchovnom raji.

c OPIS OBRÁZKA: Všetci v sále sa s niekým rozprávajú, ale jeden brat sa izoluje.