34. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Žime „v súlade s pravdou“
„Nič mi nerobí väčšiu radosť ako to, keď počujem, že moje deti žijú v súlade s pravdou.“ (3. JÁNA 4)
PIESEŇ Č. 109 Vrúcne milujme jeden druhého
ČO SA DOZVIEME a
1. Prečo je dobré rozprávať sa o tom, ako sme spoznali pravdu?
„AKO si spoznal pravdu?“ Na túto otázku už určite neraz odpovedal každý z nás. Je to jedna z prvých otázok, ktorú položíme, keď sa zoznamujeme s nejakým bratom alebo sestrou. Radi počúvame, keď druhí hovoria, ako spoznali Jehovu, a tešíme sa, keď môžeme povedať, čo pravda znamená pre nás. (Rim. 1:11) Pri takýchto rozhovoroch si uvedomujeme, aká je pravda cenná, a ešte viac nás to podnecuje „žiť v súlade s pravdou“, čiže žiť tak, aby nás Jehova žehnal a aby sme sa mu páčili. (3. Jána 4)
2. O čom budeme hovoriť v tomto článku?
2 V tomto článku si povieme, prečo milujeme pravdu a ako sa láska k pravde prejavuje v našom živote. Myšlienky z tohto článku nám pomôžu ešte viac si ceniť to, čo pre nás Jehova urobil, keď nás pritiahol k pravde. (Ján 6:44) A s ešte väčším nadšením budeme chcieť hovoriť o pravde druhým.
PREČO MILUJEME PRAVDU
3. Hlavne prečo milujeme pravdu?
3 Je veľa dôvodov, prečo milujeme pravdu. Najdôležitejší je ten, že milujeme Jehovu, ktorý je Zdrojom pravdy. Prostredníctvom jeho Slova sme ho spoznali nielen ako všemohúceho Tvorcu neba a zeme, ale aj ako milujúceho nebeského Otca, ktorému na nás veľmi záleží. (1. Petra 5:7) Dozvedeli sme sa, že náš Boh je „milosrdný a súcitný... trpezlivý a plný vernej lásky a pravdy“. (2. Mojž. 34:6) Miluje právo. (Iz. 61:8) Keď trpíme, bolí ho to a už sa veľmi teší, keď v určenom čase ukončí všetko trápenie. (Jer. 29:11) Ani my sa toho už nevieme dočkať! Máme naozaj veľa dôvodov, prečo Jehovu milujeme.
4., 5. Prečo apoštol Pavol prirovnal nádej ku kotve?
4 Ďalší dôvod, prečo milujeme pravdu, je ten, že nám v živote veľmi pomáha. Napríklad nám dáva nádej. Apoštol Pavol prirovnal nádej, ktorú dáva Biblia, ku kotve. Napísal: „Táto nádej je pre nás ako kotva duše, istá a pevná.“ (Hebr. 6:19) Tak ako kotva v búrke stabilizuje loď, aj nádej nám pomáha pevne stáť, keď zažívame ťažkosti.
5 Apoštol Pavol tu hovoril v prvom rade o pomazaných kresťanoch, ktorí majú nádej, že budú žiť v nebi. Ale jeho slová sa týkajú aj kresťanov, ktorí majú nádej na večný život na zemi. (Ján 3:16) Keď sme sa o tejto nádeji dozvedeli, dalo to nášmu životu skutočný zmysel.
6., 7. Ako to Yvonne pomohlo, keď spoznala pravdu o budúcnosti?
6 Pouvažujme nad tým, ako pravda pomohla našej sestre, ktorá sa volá Yvonne. Nevyrastala v pravde a ako dieťa sa veľmi bála smrti. Nedokázala zabudnúť na jednu vetu, ktorú si niekde prečítala: „Raz príde deň, po ktorom už nebude žiaden zajtrajšok.“ Rozpráva: „Tie slová mi nedali spávať, celé noci som premýšľala o budúcnosti. Hovorila som si: Život predsa musí mať hlbší zmysel! Prečo som vôbec na svete? Nechcela som zomrieť.“
7 V období dospievania sa Yvonne stretla s Jehovovými svedkami. Hovorí: „Začala som veriť, že aj ja mám nádej žiť navždy v raji na zemi.“ Ako jej táto pravda pomohla? Vysvetľuje: „Strach zo smrti a z budúcnosti ma už neoberá o spánok.“ Iste si vieme predstaviť, ako si teraz Yvonne cení pravdu a s akou radosťou sa delí s druhými o nádej do budúcnosti. (1. Tim. 4:16)
8., 9. a) Ako si jeden muž z Ježišovho podobenstva cenil poklad, ktorý našiel? b) Ako si pravdu ceníš ty?
8 Vďaka tomu, že sme spoznali pravdu, sme sa dozvedeli aj o dobrej správe o Božom Kráľovstve. Ježiš prirovnal pravdu o Kráľovstve ku skrytému pokladu. Povedal: „Nebeské Kráľovstvo sa podobá pokladu skrytému na poli, ktorý nejaký človek našiel a znovu ukryl. A od radosti ide, predá všetko, čo má, a kúpi to pole.“ (Mat. 13:44) Všimnime si, že ten muž síce poklad nehľadal, ale keď ho našiel, bol ochotný priniesť veľké obete, aby ho získal. Ježiš povedal, že predal všetko, čo mal. Prečo to urobil? Lebo si uvedomil, akú veľkú hodnotu má ten poklad. Bol cennejší ako všetko ostatné, čoho sa vzdal.
9 Je aj pre teba pravda taká cenná? Nepochybne áno! Vieme, že nič z toho, čo ponúka tento svet, sa nevyrovná radosti zo služby Jehovovi a z nádeje na večný život pod vládou Božieho Kráľovstva. Blízky vzťah k Jehovovi stojí za akúkoľvek obeť. Najväčšiu radosť nám robí to, že sa mu páčime. (Kol. 1:10)
10., 11. Prečo bol Michael ochotný zmeniť svoj život?
10 Mnohí z nás priniesli veľké obete, aby žili tak, ako sa to páči Jehovovi. Niektorí sa vzdali úspešnej kariéry, iní sa prestali zameriavať na zarábanie peňazí a ďalší urobili veľké zmeny vo svojom živote. Takúto veľkú zmenu urobil aj Michael. Nevyrastal v pravde a v mladosti sa venoval karate. Hovorí: „Bol som hrdý na svoju dobrú kondíciu. Niekedy som mal pocit, že som neporaziteľný.“ Ale keď začal študovať Bibliu, dozvedel sa, ako sa na násilie pozerá Jehova. (Žalm 11:5) O manželoch, ktorí s ním študovali, sa vyjadril: „Nikdy mi nepovedali, že sa musím vzdať bojových umení; jednoducho ma ďalej učili biblické pravdy.“
11 Čím viac Michael spoznával Jehovu, tým viac ho miloval. Zvlášť naňho zapôsobilo, aký je Jehova súcitný k svojim služobníkom. Po čase si Michael uvedomil, že musí urobiť zásadné rozhodnutie. Rozpráva: „Vedel som, že vzdať sa karate bude tá najťažšia vec, akú som kedy urobil. Ale vedel som aj to, že tým urobím radosť Jehovovi, a bol som presvedčený, že možnosť slúžiť mu stojí za akúkoľvek obeť.“ Michael si veľmi cenil pravdu, a preto bol ochotný urobiť vo svojom živote veľké zmeny. (Jak. 1:25)
12., 13. Ako pravda z Biblie pomohla Mayli?
12 Biblia vyzdvihuje veľkú hodnotu pravdy tak, že ju prirovnáva k lampe, ktorá svieti v tme. (Žalm 119:105; Ef. 5:8) Mayli, ktorá pochádza z Azerbajdžanu, si veľmi cení pravdu z Božieho Slova, lebo sa stala svetlom v jej živote. Vyrastala v nábožensky rozdelenej rodine. Jej otec bol moslim a mama židovka. Mayli rozpráva: „Hoci som nikdy nepochybovala o tom, že Boh existuje, niektoré veci mi nešli do hlavy. Premýšľala som: Prečo Boh vytvoril ľudí? A aký to má zmysel, že človek celý život trpí a nakoniec bude po smrti večne mučený v ohnivom pekle? Keďže ľudia hovorili, že všetko, čo sa tu deje, je Božia vôľa, kládla som si otázku: Je Boh len akýsi bábkar, ktorého teší pohľad na trpiacich ľudí?“
13 Mayli sa snažila nájsť odpovede na svoje otázky. Po čase začala študovať Bibliu a dala sa pokrstiť. Hovorí: „Presvedčivá logika z Biblie úplne zmenila môj pohľad na život. V Božom Slove som našla dôveryhodné vysvetlenia, ktoré mi dávajú vnútorný pokoj.“ Všetci sme podobne ako Mayli vďační Jehovovi, že nás „povolal z tmy do svojho obdivuhodného svetla“. (1. Petra 2:9)
14. Ako si môžeme prehĺbiť lásku k pravde? (Pozri aj rámček „ Ďalšie prirovnania“.)
14 To bolo len niekoľko príkladov, z ktorých vidno, aká cenná je pravda. Určite vám napadnú aj mnohé iné. Čo keby si si urobil študijný projekt, v rámci ktorého si vyhľadáš ďalšie dôvody, prečo by sme mali milovať pravdu? Čím viac ju budeme milovať, tým viac sa to bude prejavovať v našom živote.
Z ČOHO VIDNO, ŽE MILUJEME PRAVDU
15. Napríklad z čoho vidno, že milujeme pravdu?
15 To, že milujeme pravdu, vidno z toho, že si pravidelne študujeme Bibliu a biblické publikácie. Bez ohľadu na to, ako dlho sme v pravde, stále sa máme čo učiť. V prvom čísle tohto časopisu sa písalo: „Pravda je ako skromný kvietok v pustatine života, obklopený a takmer udusený bujným porastom buriny omylu. Ak ju chcete nájsť, musíte byť stále pozorní... Ak ju chcete vlastniť, musíte sa skloniť, aby ste ju dostali. Neuspokojte sa s jedným kvetom pravdy... Stále zbierajte, stále hľadajte.“ Štúdium nie je vôbec ľahké, ale určite stojí za to.
16. Ako si ty osobne študuješ Bibliu?
16 Nie každý z nás je študijný typ. Ale Jehova si praje, aby sme pravdu hľadali a pátrali po nej, a tak jej lepšie rozumeli. (Prečítajte Príslovia 2:4–6.) Úsilie, ktoré do štúdia vložíme, sa vždy vyplatí. Brat, ktorý sa volá Corey, hovorí, že v rámci svojho čítania Biblie sa vždy zameria na jeden verš. Vysvetľuje: „Prečítam si k nemu každú poznámku pod čiarou, vyhľadám si každý krížový odkaz a urobím si ďalší výskum... Takéto čítanie mi veľa dá.“ Bez ohľadu na to, akým spôsobom si študujeme, dôležité je, aby sme štúdiu venovali čas a úsilie. Tak bude vidno, že si pravdu veľmi ceníme. (Žalm 1:1–3)
17. Čo znamená žiť v súlade s pravdou?
17 Všetci vieme, že iba poznať pravdu nestačí. Musíme v súlade s ňou aj žiť, čiže uplatňovať to, čo sa učíme. Len tak budeme skutočne šťastní. (Prečítajte Jakuba 1:25.) Ako sa môžeme uistiť, že žijeme v súlade s pravdou? Jeden brat to robí tak, že sa skúma, v ktorých oblastiach sa mu darí uplatňovať to, čo sa učí, a v ktorých sa ešte musí zlepšiť. Apoštol Pavol nám radí: „Nech už sme urobili akýkoľvek pokrok, robme ho ďalej tak ako doteraz.“ (Fil. 3:16)
18. Prečo by sme sa mali zo všetkých síl snažiť, aby sme žili „v súlade s pravdou“?
18 Ukázali sme si, k čomu to vedie, keď sa snažíme „žiť v súlade s pravdou“. Nielenže sme si skvalitnili život, ale aj robíme radosť Jehovovi a našim spolukresťanom. (Prísl. 27:11; 3. Jána 4) To sú naozaj silné dôvody, aby sme milovali pravdu a žili v súlade s ňou.
PIESEŇ Č. 141 Zázrak života
a To, čomu veríme a v súlade s čím žijeme, často označujeme slovom „pravda“. Či už sme spoznali pravdu len nedávno, alebo ju poznáme celý život, bude dobré, keď sa všetci zamyslíme nad tým, prečo milujeme pravdu. Posilní to našu túžbu robiť všetko pre to, aby sme sa páčili Jehovovi.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)