34. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Študuj si biblické proroctvá

Študuj si biblické proroctvá

„[Porozumejú] iba tí, čo majú pochopenie.“ (DAN. 12:10)

PIESEŇ Č. 96 Biblia – poklad od Boha

ČO SA DOZVIEME a

1. Čo nám môže pomôcť, aby nás štúdium biblických proroctiev bavilo?

 „VEĽMI rád si študujem biblické proroctvá,“ hovorí mladý brat Ben, ktorého sme spomínali v predchádzajúcom článku. A ako si na tom ty? Baví ťa si ich študovať? Alebo si myslíš, že sú príliš ťažké alebo nudné? Možno keď zistíš, prečo ich dal Jehova zapísať do svojho Slova, budú ťa zaujímať oveľa viac.

2. O čom bude tento článok?

2 V tomto článku si povieme nielen to, prečo by sme si mali študovať proroctvá, ale aj to, ako to môžeme robiť. Pozrieme sa tiež na dve Danielove proroctvá a ukážeme si, ako nám to už dnes môže pomôcť, keď im rozumieme.

PREČO ŠTUDOVAŤ PROROCTVÁ

3. Čo by sme mali robiť, ak chceme rozumieť biblickým proroctvám?

3 Ak chceme rozumieť biblickým proroctvám, potrebujeme pomoc. Ukážme si to na jednom príklade. Predstav si, že cestuješ na úplne neznáme miesto. Ale ide s tebou priateľ, ktorý to tam dobre pozná. Vie presne, kde ste a aj to, kam každá cesta vedie. Určite by si bol rád, že je tam s tebou. Aj Jehova je ako takýto priateľ. Vie presne, kde sa nachádzame v prúde času a čo nás ešte čaká. Preto ak chceme rozumieť proroctvám, musíme ho pokorne prosiť, aby nám pomohol. (Dan. 2:28; 2. Petra 1:19, 20)

Štúdium biblických proroctiev nám pomôže pripraviť sa na udalosti, ktoré sú pred nami (Pozri 4. odsek.)

4. Prečo dal Jehova do svojho Slova zapísať proroctvá? (Jeremiáš 29:11) (Pozri aj obrázok.)

4 Tak ako každý dobrý rodič, aj Jehova chce pre svoje deti, aby mali tú najlepšiu budúcnosť. (Prečítajte Jeremiáša 29:11.) No iba on dokáže presne predpovedať, čo sa v budúcnosti stane. Do svojho Slova dal zapísať proroctvá, aby sme vedeli, aké dôležité udalosti sú ešte pred nami. (Iz. 46:10) Tieto proroctvá sú ako vzácny dar, ktorý sme od neho dostali. No ako si môžeš byť istý, že sa naozaj splnia?

5. Čo sa môžu mladí naučiť z toho, čo zažil Max?

5 Naši mladí sú v škole často obklopení ľuďmi, ktorí si Bibliu vážia veľmi málo alebo si ju nevážia vôbec. To, čo hovoria a robia, môže v mladom kresťanovi vyvolať pochybnosti, či je pravda to, čomu verí. Brat, ktorý sa volá Max, hovorí: „Keď som chodil do školy, začal som pochybovať, či to, čo ma rodičia učia, je skutočne to pravé náboženstvo a či je Biblia kniha od Boha.“ Čo urobili jeho rodičia? Hovorí: „Reagovali pokojne, aj keď viem, že ich to trápilo.“ Na otázky, ktoré mal, mu odpovedali z Biblie. A niečo urobil aj on. Povedal: „Preštudoval som si biblické proroctvá a o tom, čo som sa dozvedel, som sa porozprával s ďalšími mladými zo zboru.“ K čomu to nakoniec viedlo? Max hovorí: „Presvedčil som sa, že Biblia pochádza od Boha.“

6. Čo by si mal urobiť, ak máš pochybnosti, a prečo?

6 Ak máš aj ty podobné pochybnosti, aké mal Max, nemusíš sa cítiť previnilo. No je dôležité, aby si s tým niečo urobil. Pochybnosti sú ako hrdza. Ak sa s ňou nič nerobí, postupne môže zničiť aj niečo veľmi cenné. Čo môžeš robiť, ak cítiš, že hrdza v podobe pochybností už nahlodáva tvoju vieru? Polož si otázku: Verím tomu, čo sa v Biblii píše o budúcnosti? Ak o tom nie si presvedčený, preštuduj si proroctvá, ktoré sa už splnili. Ale ako na to?

AKO ŠTUDOVAŤ PROROCTVÁ

Ak chceme mať takú dôveru v Jehovu ako Daniel, musíme byť pokorní a študovať proroctvá do hĺbky a so správnou pohnútkou (Pozri 7. odsek.)

7. Čo pomáhalo Danielovi pri štúdiu proroctiev? (Pozri aj obrázok.)

7 Dobrý príklad, ako študovať proroctvá, nám dal prorok Daniel. Mal správnu pohnútku – chcel zistiť pravdu. Okrem toho bol pokorný. Uvedomoval si, že Jehova pomôže proroctvá pochopiť len tým, ktorí ho poznajú a žijú podľa jeho vysokých noriem. (Dan. 2:27, 28; prečítajte Daniela 12:10.) To, že je pokorný, dokázal aj tým, že sa spoliehal na Jehovu a prosil ho o pomoc. (Dan. 2:18) A navyše, Daniel šiel pri štúdiu do hĺbky. Na svoje otázky hľadal odpovede vo zvitkoch, ktoré mal k dispozícii. (Jer. 25:11, 12; Dan. 9:2) Čo môžeš robiť, aby si bol ako on?

8. Prečo niektorí študujú biblické proroctvá?

8 Zamysli sa, aké sú tvoje pohnútky. Prečo je to dôležité? Niektorí skúmajú biblické proroctvá len preto, aby dokázali, že Biblia nepochádza od Boha. Myslia si, že ak sa im to podarí, môžu žiť ďalej tak, ako sa im páči. A čo motivuje teba, aby si si študoval proroctvá? Chceš zistiť, aká je pravda? Ak áno, Jehova ti pomôže. (Ján 4:23, 24; 14:16, 17) No je k tomu potrebná ešte jedna dôležitá vlastnosť.

9. Ktorá vlastnosť je potrebná, aby sme rozumeli biblickým proroctvám? Vysvetli to.

9 Buď pokorný. Jehova sľubuje, že pokorným pomôže. (Jak. 4:6) Preto keď chceme pochopiť biblické proroctvá, musíme ho prosiť o pomoc. Ak sme pokorní, uznávame, že potrebujeme aj pomoc verného a rozvážneho otroka, ktorého Jehova používa, aby nám dával duchovný pokrm v pravý čas. (Luk. 12:42) Jehova je Boh poriadku, a preto je logické, že používa iba jeden prostriedok, cez ktorý nám pomáha pochopiť pravdu zo svojho Slova. (1. Kor. 14:33; Ef. 4:4–6)

10. Čo sa učíš od Esther?

10 Choď do hĺbky. Môžeš začať proroctvom, ktoré ťa najviac zaujíma. To urobila aj sestra Esther, ktorú sme spomínali v predchádzajúcom článku. Ju najviac zaujímali proroctvá, ktoré hovorili o príchode Mesiáša. Hovorí: „Keď som mala 15, začala som skúmať, či existuje nejaký dôkaz, že proroctvá o Ježišovi boli napísané ešte predtým, ako sa narodil.“ Presvedčilo ju to, čo sa dočítala o zvitkoch od Mŕtveho mora. Vysvetľuje: „Zistila som, že niektoré z nich boli napísané ešte predtým, ako sa Ježiš narodil. A tak som si už bola istá, že proroctvá, ktoré v nich sú, sú od Boha.“ Ďalej hovorí: „Niečo som si musela prečítať aj viackrát, aby som to pochopila.“ No teraz je rada, že sa tomu toľko venovala. Po tom, ako si do hĺbky preštudovala ďalšie proroctvá, hovorí: „Presvedčila som sa, že to, čo sa píše v Biblii, je pravda!“

11. Čo nám to prinesie, keď sa presvedčíme, že Biblia je pravdivá?

11 To, že sa niektoré proroctvá už splnili, posilňuje našu dôveru v Jehovu a v to, ako nás vedie. Okrem toho biblické proroctvá hovoria o tom, že nás čaká krásna budúcnosť. Keď si ich študujeme, pomáha nám to, aby sme zostali pozitívni, aj keď zažívame problémy. Teraz sa krátko pozrieme na dve Danielove proroctvá, ktoré sa práve spĺňajú. Keď im budeme rozumieť, budeme sa v živote vedieť dobre rozhodovať.

CHODIDLÁ ZO ŽELEZA A HLINY – AKO SA TO TÝKA TEBA?

12. Čo predstavujú chodidlá zo „železa zmiešaného s mäkkou hlinou“? (Daniel 2:41–43)

12 Prečítajte Daniela 2:41–43. Kráľ Nabuchodonozor mal sen, v ktorom videl obrovskú sochu. Jej chodidlá boli zo „železa zmiešaného s mäkkou hlinou“. Keď si toto proroctvo porovnáme s ďalšími proroctvami z knihy Daniel a Zjavenie, prídeme k záveru, že chodidlá predstavujú anglo-americkú svetovú veľmoc. Daniel o tejto veľmoci povedal, že „kráľovstvo bude sčasti silné a sčasti krehké“. Prečo malo byť sčasti krehké? Pretože obyčajní ľudia, ktorých predstavuje mäkká hlina, oslabujú jeho schopnosť konať so silou železa. b

13. Aké dôležité pravdy sa dozvedáme vďaka tomu, že rozumieme tomuto proroctvu?

13 Z Danielovho opisu sochy, hlavne jej chodidiel, sa dozvedáme niekoľko dôležitých právd. Po prvé, anglo-americká veľmoc dokazuje, že je dominantnou svetovou veľmocou. Napríklad stála na víťaznej strane v obidvoch svetových vojnách a zohrala v nich kľúčovú úlohu. No jej moc oslabujú a budú oslabovať konflikty medzi jej obyvateľmi. Po druhé, táto veľmoc má byť poslednou svetovou veľmocou pred tým, ako Božie Kráľovstvo zničí všetky ľudské vlády. Hoci sa proti nej niektoré štáty možno postavia, žiaden ju nenahradí. Vieme to z toho, že „kameň“, ktorý predstavuje Božie Kráľovstvo, rozdrví chodidlá sochy, ktoré znázorňujú anglo-americkú veľmoc. (Dan. 2:34, 35, 44, 45)

14. Aký vplyv na tvoje rozhodnutia má to, že rozumieš proroctvu, ktoré sa týka chodidiel sochy?

14 Si presvedčený, že Danielovo proroctvo, ktoré sa týka chodidiel zo železa zmiešaného s hlinou, je pravdivé? Ak áno, bude to mať vplyv na tvoj život. Nebudeš sa snažiť o to, aby si zarobil čo najviac peňazí a mal veľa vecí, lebo vieš, že tento zlý svet sa čoskoro skončí. (Luk. 12:16–21; 1. Jána 2:15–17) Okrem toho budeš chápať, aké dôležité je zvestovať druhým a vyučovať ich. (Mat. 6:33; 28:18–20) Teraz, keď sme si krátko rozobrali toto proroctvo, zamysli sa: Vidno z mojich rozhodnutí, že som presvedčený, že Božie Kráľovstvo čoskoro zničí všetky ľudské vlády?

„KRÁĽ SEVERU“ A „KRÁĽ JUHU“ – AKO SA TO TÝKA TEBA?

15. Kto je dnes „kráľom severu“ a kto „kráľom juhu“? (Daniel 11:40)

15 Prečítajte Daniela 11:40.Danielovi 11. kapitole sa hovorí o dvoch kráľoch, čiže politických veľmociach, ktorí medzi sebou bojujú o to, kto z nich bude vládnuť nad svetom. Keď si toto proroctvo porovnáme s ďalšími proroctvami v Biblii, zistíme, že „kráľom severu“ je Rusko a jeho spojenci a „kráľom juhu“ je anglo-americká svetová veľmoc. c

16. Čo zažívajú bratia a sestry, ktorí žijú na území „kráľa severu“?

16 Boží služobníci, ktorí žijú na území „kráľa severu“, zažívajú priame prenasledovanie. Niektorí z nich sú za svoju vieru bití a väznení. No namiesto toho, aby ich to zastrašilo, ich viera je ešte silnejšia. Prečo? Pretože vedia, že sa tým spĺňa Danielovo proroctvo, v ktorom sa hovorí, že Boží ľud má byť prenasledovaný. d (Dan. 11:41) Keď to vieme, pomáha nám to, aby sme mali silnú nádej a zostali Jehovovi verní.

17. Aké skúšky zažívali bratia a sestry na území „kráľa juhu“ v minulosti a aké zažívajú dnes?

17 V minulosti aj „kráľ juhu“ prenasledoval Jehovových služobníkov. V prvej polovici 20. storočia boli napríklad mnohí bratia uväznení za svoju kresťanskú neutralitu. A niektoré deti svedkov boli z toho istého dôvodu vylúčené zo škôl. Hoci v posledných desaťročiach už bratia a sestry, ktorí žijú na území „kráľa juhu“, nečelia priamemu prenasledovaniu, ich viera je skúšaná inými, menej nápadnými spôsobmi. Napríklad počas volebných kampaní by kresťan mohol sympatizovať s nejakou politickou stranou alebo kandidátom. Aj keď by určite nešiel voliť, mohlo by sa stať, že vo svojej mysli alebo v srdci by sa postavil na nejakú stranu. Preto je veľmi dôležité, aby sme zostali politicky neutrálni nielen navonok, ale aj vo svojom vnútri, čiže vo svojich myšlienkach a pocitoch. (Ján 15:18, 19; 18:36)

Keď vieme, že prenasledovanie a odpor zo strany „kráľa severu“ a „kráľa juhu“ je splnením biblického proroctva, posilňuje to našu vieru a nemáme prehnané obavy (Pozri 16. – 18. odsek.)

18. Ako na nás pôsobí, keď vidíme nepriateľstvo medzi „kráľom severu“ a „kráľom juhu“? (Pozri aj obrázok.)

18 Ľudia, ktorí neveria biblickým proroctvám, môžu byť veľmi znepokojení, keď vidia, ako sa „drgá“ „kráľ severu“ s „kráľom juhu“. (Dan. 11:40) Obaja králi majú toľko jadrových zbraní, že by mohli zničiť život na zemi. No my vieme, že Jehova to nedovolí. (Iz. 45:18) A tak nepriateľstvo, ktoré je medzi týmito „kráľmi“, v nás nevyvoláva strach, ale posilňuje našu vieru. Je dôkazom, že koniec tohto starého sveta je blízko.

ĎALEJ SI ŠTUDUJ BIBLICKÉ PROROCTVÁ

19. Čo by sme si mali uvedomiť, pokiaľ ide o biblické proroctvá?

19 Prorok Daniel nerozumel všetkému, čo písal. (Dan. 12:8, 9) Ani my nevieme, ako sa niektoré biblické proroctvá splnia. Ale to neznamená, že sa nesplnia. Nemusíme vôbec pochybovať, že Jehova nám v tom správnom čase odhalí, čo potrebujeme vedieť, tak ako to už veľakrát urobil v minulosti. (Amos 3:7)

20. Ktoré proroctvá sa čoskoro splnia a čo by sme mali robiť?

20 Už čoskoro národy vyhlásia: „Je mier a bezpečie!“ (1. Tes. 5:3) Potom vlády tohto sveta zaútočia na falošné náboženstvo a zničia ho. (Zjav. 17:16, 17) A nakoniec zaútočia aj na Boží ľud. (Ezech. 38:18, 19) Tieto udalosti povedú k záverečnej vojne, k Armagedonu. (Zjav. 16:14, 16) Môžeme si byť úplne istí, že sa to všetko zakrátko stane. Dovtedy ďalej skúmajme proroctvá a pomáhajme v tom aj druhým. Tak ukážeme, že sme za ne nášmu milujúcemu nebeskému Otcovi vďační.

PIESEŇ Č. 95 Svetlo svieti stále viac

a Aj keď sa situácia vo svete stále zhoršuje, môžeme si byť istí, že pred nami je krásna budúcnosť. Túto istotu máme vďaka tomu, že študujeme biblické proroctvá. V tomto článku si rozoberieme niekoľko dôvodov, prečo by sme sa nimi mali zaoberať. Na príklade dvoch Danielových proroctiev si ukážeme, ako nám v živote môže pomôcť to, keď proroctvám rozumieme.

b Pozri článok „Kráľovstvo už vládne!“ v Strážnej veži z júla 2022, ods. 10.

c Pozri článok „Kto je dnes kráľom severu?“ v Strážnej veži z mája 2020, ods. 3, 4.

d Pozri článok „Kto je dnes kráľom severu?“ v Strážnej veži z mája 2020, ods. 7 – 9.