52. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Boj so skľúčenosťou môžeš vyhrať
„Uvrhni svoje starosti na Jehovu a bude ti oporou.“ (ŽALM 55:22)
PIESEŇ Č. 38 Uvrhni svoje bremeno na Jehovu
ČO SA DOZVIEME *
1. Aký vplyv môže mať na nás skľúčenosť?
KAŽDÝ deň sa stretávame s problémami a snažíme sa ich zvládnuť najlepšie, ako vieme. Ale nie je pravda, že problémy zvládneme oveľa lepšie, keď nie sme skleslí? Preto sa pozeraj na skľúčenosť ako na nevítaného návštevníka, ktorý ťa môže obrať o sebadôveru, odvahu a radosť. V Prísloviach 24:10 sa hovorí: „Ak v ťažkých chvíľach prepadneš beznádeji, budeš mať málo síl.“ Skľúčenosť z nás môže vysať všetku energiu, ktorú potrebujeme, aby sme sa dokázali úspešne vyrovnať so životnými problémami.
2. Čo nás môže skľučovať a čo si rozoberieme v tomto článku?
2 Môže nás skľučovať veľa vecí. Môže nás trápiť nejaký vnútorný či vonkajší problém, napríklad naše chyby, slabé stránky a zdravotné ťažkosti. Alebo môžeme cítiť sklamanie, lebo sme nedostali nejakú úlohu v Jehovovej organizácii, po ktorej túžime. O radosť nás môže oberať aj služba v neproduktívnom obvode. V tomto článku si povieme, čo môžeme robiť, aby sme v takýchto situáciách nepodľahli skľúčenosti.
KEĎ BOJUJEME SO SVOJIMI CHYBAMI A SLABÝMI STRÁNKAMI
3. Čo nám pomôže nadobudnúť vyrovnaný pohľad na naše chyby a slabé stránky?
3 Je ľahké osvojiť si nevyrovnaný pohľad na naše chyby a slabé stránky. Takýto pohľad by mohol viesť k tomu, že by sme sa začali odsudzovať a myslieť si, že si nezaslúžime, aby nás Jehova voviedol do svojho nového sveta. Ale to by bol veľmi nebezpečný postoj. Teda ako by sme sa mali pozerať na svoje chyby? V Biblii sa píše, že s výnimkou Ježiša Krista „všetci zhrešili“. (Rim. 3:23) Ale Autor Biblie od nás neočakáva dokonalosť ani na nás nevyhľadáva chyby. Je naším láskavým Otcom a chce nám pomáhať. A je k nám trpezlivý. Vidí, aký boj zvádzame so svojimi slabými stránkami a pocitmi nedostatočnosti, a je pripravený nám pomôcť. (Rim. 7:18, 19)
4., 5. Čo podľa 1. Jána 3:19, 20 pomohlo dvom sestrám v boji so skľúčenosťou?
4 Zamyslime sa, čo zažili dve naše sestry, Deborah a Maria. * Deborah bola v detstve často ponižovaná. Málokedy sa jej dostalo pochvaly. Následkom toho sa začala na seba pozerať veľmi negatívne. Aj keď urobila len malú chybu, mala pocit, že zlyhala na celej čiare. Maria mala podobný problém. Jej príbuzní ju ponižovali, a tak zápasila s pocitmi menejcennosti. Keď spoznala pravdu, dokonca sa cítila nehodná nosiť Božie meno.
5 Napriek tomu tieto dve sestry neprestali slúžiť Jehovovi. Čo im pomohlo? Najmä to, že sa vrúcne modlili a uvrhli svoje bremeno na Jehovu. (Žalm 55:22, pozn. pod čiarou) Uvedomili si, že náš láskavý nebeský Otec vie, ako nás ovplyvňuje naša minulosť a negatívny pohľad na seba. Ale vidí v nás aj to dobré – vlastnosti, ktoré my možno nevidíme. (1. Jána 3:19, 20)
6. Ako sa možno cíti ten, kto znovu podľahne svojej slabosti?
6 Niekto možno bojuje s nejakým hlboko zakoreneným zlozvykom. Môže sa stať, že znovu podľahne svojej slabosti a je zo seba sklamaný. Keď zhrešíme, je prirodzené, že sa cítime vinní. (2. Kor. 7:10) Ale nemali by sme ísť do extrému a myslieť si, že sme totálne zlyhali a Jehova nám to nikdy neodpustí. Nič nie je ďalej od pravdy! Keby sme takto uvažovali, mohlo by to viesť k tomu, že by sme prestali slúžiť Jehovovi. Pamätajme na to, čo sme čítali v Prísloviach 24:10 – že ak prepadneme beznádeji, budeme mať málo síl. Prosme Jehovu, aby nám odpustil, a tak „napravme veci medzi nami“. (Iz. 1:18) Keď uvidí, že úprimne ľutujeme to, čo sme urobili, a snažíme sa o nápravu, odpustí nám. A choďme aj za staršími. Budú nám trpezlivo pomáhať, aby sme sa duchovne uzdravili. (Jak. 5:14, 15)
7. Prečo by sme nemali byť skľúčení, keď zápasíme s nejakou slabosťou?
7 Jean-Luc, zborový starší vo Francúzsku, hovorí všetkým, ktorí zápasia s nejakou slabosťou: „Jehova nepovažuje za spravodlivého toho, kto nerobí žiadne chyby, ale toho, kto ich ľutuje a robí pokánie.“ (Rim. 7:21–25) Teda ak zápasíš s nejakou slabosťou, nemysli si, že nestojíš za nič. Nikto z nás si nemôže vyslúžiť spravodlivé postavenie pred Bohom. Všetci sme závislí od Božej nezaslúženej láskavosti, ktorú nám prejavuje na základe výkupného. (Ef. 1:7; 1. Jána 4:10)
8. Na koho sa môžeme obrátiť, keď sme skľúčení?
8 Vždy sa môžeme obrátiť na našich bratov a sestry – na našu duchovnú rodinu. Keď sa potrebujeme vyrozprávať, sú ochotní si nás vypočuť a povzbudiť nás slovami, ktoré nám vlejú radosť. (Prísl. 12:25; 1. Tes. 5:14) Joy z Nigérie, ktorá bojuje so skľúčenosťou, hovorí: „Bez mojich drahých bratov a sestier by som bola stratená. Sú pre mňa dôkazom, že Jehova odpovedá na moje modlitby. Dokonca som sa od nich naučila, ako povzbudzovať iných, ktorí to potrebujú.“ Musíme si však uvedomiť, že naši bratia a sestry nemusia vždy vedieť, že potrebujeme povzbudenie. V takom prípade je na nás, aby sme urobili prvý krok a poprosili duchovne zrelého spolukresťana, aby nám pomohol.
KEĎ NÁS TRÁPIA ZDRAVOTNÉ ŤAŽKOSTI
9. Aké povzbudenie čerpáme zo Žalmu 41:3 a 94:19?
9 Prosme o pomoc Jehovu. Keď sa necítime dobre a najmä keď trpíme nejakou chronickou chorobou, môže byť ťažké udržať si pozitívny postoj. Vieme, že Jehova nás dnes zázračne nevylieči, ale utešuje nás a dáva nám silu, aby sme dokázali svoju situáciu zvládnuť. (Žalm 41:3; 94:19) Napríklad môže podnietiť nejakého spolukresťana, aby nám pomohol s domácimi prácami alebo s nákupom. Môže podnietiť našich bratov, aby sa s nami modlili. Alebo nám môže pripomenúť utešujúce myšlienky zo svojho Slova, napríklad úžasnú nádej na dokonalý život bez chorôb a bolesti v novom svete, ktorý je teraz už tak blízko. (Rim. 15:4)
10. Čo pomohlo Isangovi, aby sa nepoddal skľúčenosti?
10 Isang, ktorý žije v Nigérii, mal nehodu, po ktorej ochrnul. Lekár mu povedal, že už nikdy nebude chodiť. Isang hovorí: „Úplne ma to zdrvilo.“ Ale poddal sa skľúčenosti? Nie. Čo mu pomohlo? Rozpráva: „S manželkou sme nikdy neprestali prosiť Jehovu o pomoc a študovať jeho Slovo. Povedali sme si, že budeme vďační za všetko dobré, čo od Jehovu dostávame, vrátane našej nádeje na život v Božom novom svete.“
11. Ako si Cindy zachovala radosť aj počas vážnej choroby?
11 Našej sestre Cindy, ktorá žije v Mexiku, zistili vážnu chorobu, ktorá ohrozovala jej život. Ako sa s tým vyrovnala? Keď začínala podstupovať liečbu, dala si za cieľ, že každý deň vydá niekomu svedectvo. Píše: „Vďaka tomu som sa dokázala sústrediť na iných a nie na operáciu, bolesť a na to, ako hrozne sa cítim. Robila som to tak, že keď som sa rozprávala s lekármi a sestričkami, pýtala som sa na ich rodinu. Potom som sa ich opýtala, prečo si vybrali také náročné povolanie. Tak som ľahko zistila, čo by ich mohlo zaujímať. Niektorí sa vyjadrili, že pacienti sa málokedy pýtajú na to, ako sa im darí. Mnohí mi poďakovali, že sa o nich zaujímam. Niekoľkí mi dokonca dali na seba kontakt. V tom náročnom období mi Jehova dal hlbokú vnútornú radosť, ktorá prekvapila aj mňa samotnú.“ (Prísl. 15:15)
12., 13. Ako sa môžu tí, ktorí sú chorí alebo majú zdravotné obmedzenia, zapájať do služby? Uveď príklad.
12 Tí, ktorí sú chorí alebo majú zdravotné obmedzenia, sú možno skľúčení, lebo nemôžu robiť v službe toľko, koľko by chceli. Napriek tomu sa mnohým z nich darí vydávať pekné svedectvo. Sestra, ktorá sa volala Laurel a žila v Spojených štátoch, bola 37 rokov uväznená v železných pľúcach. Prekonala rakovinu a niekoľko veľkých operácií a trpela aj chronickými kožnými chorobami. Ale ani takéto vážne ťažkosti jej nezabránili, aby sa s druhými delila o dobrú správu. Vydávala svedectvo svojim opatrovateľkám a ďalším zdravotníkom, ktorí prichádzali k nej domov. Napriek svojmu obmedzeniu pomohla minimálne 17 ľuďom, aby sa stali Jehovovými svedkami! *
13 Richard, ktorý slúži ako starší vo Francúzsku, má pre tých, ktorí nemôžu vychádzať z domu alebo z domova opatrovateľskej služby, praktický návrh: „Odporúčam im, aby vystavili niekoľko našich publikácií na nejaké viditeľné miesto. To púta pozornosť druhých a vedie k rozhovorom o pravde. A našich drahých bratov a sestry, ktorí už nemôžu chodiť z domu do domu, to môže veľmi povzbudiť.“ Tí, ktorí nemôžu vychádzať z domu, sa môžu do služby zapojiť aj tak, že budú písať svedecké listy a vydávať svedectvo cez telefón.
KEĎ NEDOSTANEME ÚLOHU, PO KTOREJ TÚŽIME
14. Aký príklad nám dal kráľ Dávid?
14 Možno by sme radi vykonávali určitú úlohu v zbore alebo v kraji, ale obmedzuje nás vek, zdravotné ťažkosti alebo iné faktory. Ak je to tak, môžeme sa veľa naučiť od kráľa Dávida. Dávid veľmi túžil postaviť Boží dom. Napriek tomu, keď sa dozvedel, že Boh ho na túto úlohu nevybral, z celého srdca podporoval toho, komu Boh zveril túto prácu. A nielen to, na tento projekt prispel štedrými finančnými darmi. Dal nám vynikajúci príklad! (2. Sam. 7:12, 13; 1. Kron. 29:1, 3–5)
15. Ako sa jeden brat vyrovnal so svojou ťažkou situáciou?
15 Brat z Francúzska, ktorý sa volá Hugues, musel pre zdravotné problémy prestať slúžiť ako starší a nedokázal už vykonávať ani bežné práce okolo domu. Píše: „Bol som z toho zdrvený a cítil som sa neužitočný. Ale potom som si uvedomil, že sa musím zmieriť s tým, že niektoré veci už nemôžem robiť, a naučil som sa tešiť z toho, čo môžem pre Jehovu robiť v rámci svojich možností. Za žiadnu cenu sa nemienim vzdať. Tak ako Gedeon a jeho 300 mužov vytrvávali v boji, aj keď boli unavení, aj ja som rozhodnutý vytrvať vo svojom boji.“ (Sud. 8:4)
16. Čo sa učíme od verných anjelov?
16 Dobrý príklad nám dávajú aj verní anjeli. Keď vládol zlý kráľ Achab, Jehova vyzval anjelov, aby prišli s návrhmi, ako tohto kráľa oklamať. Padlo veľa návrhov, ale Boh vybral iba jeden z nich. Anjelovi, ktorý s týmto návrhom prišiel, povedal: „Podarí sa ti to.“ (1. Kráľ. 22:19–22) Boli ostatní anjeli sklamaní? Mali pocit, že sa namáhali zbytočne? Určite nie. Anjeli sú pokorní a chcú, aby všetka sláva pripadla Jehovovi. (Sud. 13:16–18; Zjav. 19:10)
17. Čo nám pomôže, ak sme sklamaní, že nemôžeme vykonávať určitú úlohu v Jehovovej organizácii?
17 Pripomínajme si, že tou najväčšou cťou je byť Jehovovým svedkom a oznamovať dobrú správu o Kráľovstve. Pre Jehovu nie sme drahocenní preto, aké úlohy vykonávame v jeho organizácii, lebo sa môže stať, že jedného dňa o ne prídeme. Jehova aj naši bratia a sestry si nás cenia hlavne za to, že sme pokorní a skromní. Preto pros Jehovu, aby ti pomohol zostať pokorný a skromný. Uvažuj o mnohých príkladoch skromnosti a pokory, o ktorých sa píše v jeho Slove. A ochotne slúž svojim bratom, ako len môžeš. (Žalm 138:6; 1. Petra 5:5)
KEĎ SLÚŽIME V NEPRODUKTÍVNOM OBVODE
18., 19. Ako si môžeme udržať radosť aj v zdanlivo neproduktívnom obvode?
18 Cítil si sa niekedy sklamaný a znechutený, lebo ľudia v tvojom obvode nereagujú na pravdu alebo často nie sú doma? Čo môžeš robiť, aby si si v takej situácii udržal radosť alebo aby si mal viac radosti zo služby? Niekoľko praktických návrhov je uvedených v rámčeku „Ako môžeš mať zo služby väčšiu radosť“. Okrem toho je dôležité, aby si mal na službu správny pohľad. Aký?
19 Pamätajme, že hlavný dôvod, prečo chodíme do služby, je oznamovať Božie meno a Božie Kráľovstvo. Ježiš otvorene povedal, že po úzkej ceste do života pôjde relatívne málo ľudí. (Mat. 7:13, 14) V službe máme česť spolupracovať s Jehovom, Ježišom a anjelmi. (Mat. 28:19, 20; 1. Kor. 3:9; Zjav. 14:6, 7) Je to Jehova, kto k sebe priťahuje ľudí, ktorí mu chcú slúžiť. (Ján 6:44) Preto nebuďme skľúčení, keď niekto nechce počuť dobrú správu. Možno si ju vypočuje nabudúce.
20. Ako môžeme podľa slov v Jeremiášovi 20:8, 9 bojovať so sklamaním v službe?
20 Dobrý príklad nám dal prorok Jeremiáš. Jehova ho poveril, aby slúžil v mimoriadne náročnom obvode. Ľudia ho „celé dni“ urážali a posmievali sa mu. (Jer. 20:8, 9) Bol z toho taký znechutený, že sa takmer vzdal. Ale neurobil to. Prečo? Lebo „Jehovovo slovo“ v ňom bolo ako oheň, ktorý nedokázal zadržiavať. To isté platí aj o nás, keď si napĺňame myseľ a srdce myšlienkami z Božieho Slova. Preto by sme si ho mali denne čítať a rozjímať o ňom. Tak budeme mať väčšiu radosť a v službe sa nám bude možno lepšie dariť. (Jer. 15:16)
21. Ako môžeme vyhrať boj so skľúčenosťou?
21 Deborah, ktorú sme už spomínali, hovorí: „Skľúčenosť a sklamanie sú mocné Satanove zbrane.“ Ale žiadne jeho zbrane proti Jehovovi neobstoja. Preto vždy, keď si z niečoho skľúčený, pros Jehovu o pomoc. Dá ti silu, aby si dokázal bojovať so svojimi chybami a slabými stránkami. Pomôže ti zvládať zdravotné ťažkosti. Pomôže ti mať správny pohľad na úlohy v Jehovovej organizácii. A pomôže ti, aby si si udržal radosť v službe. Vylievaj si srdce pred naším nebeským Otcom a hovor mu o všetkom, čo ťa trápi. S jeho pomocou môžeš boj so skľúčenosťou vyhrať.
PIESEŇ Č. 6 Modlitba Božieho služobníka
^ 5. ods. Každý z nás je občas skľúčený. V tomto článku si povieme, čo konkrétne môžeme robiť, keď stratíme radosť. A uvidíme, že s Jehovovou pomocou môžeme v boji so skľúčenosťou zvíťaziť.
^ 4. ods. Niektoré mená boli zmenené.
^ 12. ods. Životný príbeh Laurel Nisbetovej vyšiel v Prebuďte sa! z 22. januára 1993.
^ 69. ods. OPIS OBRÁZKA: Sestra, ktorá bola skľúčená, spomína na to, čo vykonala v službe Jehovovi, a modlí sa. Je si istá, že Jehova vie, čo preňho urobila a stále robí.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)