49. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Nádej na vzkriesenie je spoľahlivá!
„Mám nádej v Bohu... že budú vzkriesení spravodliví aj nespravodliví.“ (SK. 24:15, pozn. pod čiarou)
PIESEŇ Č. 12 Večný život je sľúbený
ČO SA DOZVIEME *
1., 2. Akú úžasnú nádej majú Jehovovi služobníci?
NÁDEJ je veľmi dôležitá. Niektorí ľudia dúfajú, že budú mať šťastné manželstvo, zdravé deti alebo že sa vyliečia z nejakej vážnej choroby. V takéto veci dúfame aj my kresťania. Ale máme aj nádej, ktorá to všetko prevyšuje. Týka sa našej večnej budúcnosti i budúcnosti našich milovaných, ktorí zomreli.
2 Apoštol Pavol povedal: „Mám nádej v Bohu... že budú vzkriesení spravodliví aj nespravodliví.“ (Sk. 24:15, pozn. pod čiarou) Pavol nebol prvý, kto hovoril o nádeji na vzkriesenie. Zmienil sa o nej aj patriarcha Jób. Jób si bol istý, že Boh si naňho spomenie a privedie ho späť k životu. (Jób 14:7–10, 12–15)
3. Aký úžitok môžeme mať zo štúdia 15. kapitoly 1. Korinťanom?
3 „Vzkriesenie z mŕtvych“ patrí k „základom“, čiže k „základnému učeniu“ kresťanov. (Hebr. 6:1, 2) Pavlov rozbor tohto učenia je zaznamenaný v 1. Korinťanom 15. kapitole. To, čo Pavol napísal, určite posilňovalo vieru kresťanov v prvom storočí. Bez ohľadu na to, ako dlho už veríme vo vzkriesenie, štúdium tejto kapitoly môže povzbudiť aj nás a posilniť našu nádej.
4. Čo je základom našej nádeje na vzkriesenie?
4 Vzkriesenie Ježiša Krista je základom našej nádeje, že naši blízki budú vzkriesení. Jeho vzkriesenie bolo súčasťou „dobrej správy“, ktorú Pavol oznámil Korinťanom. (1. Kor. 15:1, 2) Pavol povedal, že keby kresťan neveril v Ježišovo vzkriesenie, jeho viera by bola zbytočná. (1. Kor. 15:17) Teda viera vo vzkriesenie Ježiša Krista je základom našej kresťanskej nádeje.
5., 6. Čo pre nás znamenajú slová z 1. Korinťanom 15:3, 4?
5 Pavol začal rozbor náuky o vzkriesení tým, že vymenoval tri dôležité veci: (1) Kristus „zomrel za naše hriechy“, (2) „bol pochovaný“, (3) „v súlade s Písmom [bol] na tretí deň vzkriesený“. (1. Kor. 15:3, 4)
6 Čo to znamená pre nás, že Ježiš zomrel, bol pochovaný a vzkriesený? Prorok Izaiáš predpovedal, že Mesiáš bude „vyťatý z krajiny živých“ a „určia mu hrob so zlými“. Ale dodal ešte jednu dôležitú podrobnosť: že Mesiáš ponesie „hriech mnohých“. To sa splnilo, keď Ježiš dal svoj život ako výkupné. (Iz. 53:8, 9, 12; Mat. 20:28; Rim. 5:8) Teda skutočnosť, že Ježiš zomrel, bol pochovaný a vzkriesený, tvorí pevný základ našej nádeje, že budeme oslobodení od hriechu a smrti a znovu sa stretneme s našimi milovanými, ktorí zomreli.
SVEDECTVO MNOHÝCH SVEDKOV
7., 8. Ako si mohli byť kresťania istí Ježišovým vzkriesením?
7 Keďže naša nádej na vzkriesenie súvisí so vzkriesením Ježiša, musíme byť presvedčení, že Ježiš bol vzkriesený. Prečo si môžeme byť istí, že Jehova vrátil Ježišovi život?
8 Ježišovo vzkriesenie potvrdilo mnoho očitých svedkov. (1. Kor. 15:5–7) Prvý, koho Pavol spomenul, bol apoštol Peter (Kéfas). To, že Peter videl Ježiša, potvrdili aj ďalší učeníci. (Luk. 24:33, 34) Ježiša videli po vzkriesení aj „dvanásti“, čiže apoštoli. Potom sa Kristus „zjavil viac než 500 bratom naraz“, možno na radostnom stretnutí v Galilei, o ktorom sa hovorí v Matúšovi 28:16–20. Okrem toho sa „zjavil Jakubovi“. Pravdepodobne išlo o Ježišovho nevlastného brata, ktorý predtým neveril, že Ježiš je Mesiáš. (Ján 7:5) Ale keď uvidel vzkrieseného Ježiša, uveril. Keď Pavol okolo roku 55 n. l. písal svoj list, mnohí očití svedkovia Ježišovho vzkriesenia ešte žili. Takže každý, kto pochyboval o Ježišovom vzkriesení, si to mohol overiť u týchto dôveryhodných svedkov.
9. Prečo mohol Pavol podľa Skutkov 9:3–5 dosvedčiť, že Ježiš bol vzkriesený?
9 Neskôr sa Ježiš zjavil aj samotnému Pavlovi. (1. Kor. 15:8) Pavol (v tom čase ešte Saul) bol na ceste do Damasku, keď dostal videnie vzkrieseného Ježiša a počul jeho hlas. (Sk. 9:3–5) Pavlov zážitok bol ďalším dôkazom, že Ježišovo vzkriesenie nie je výmysel. (Sk. 26:12–15)
10. Z čoho vidno, že Pavol bol presvedčený o Ježišovom vzkriesení?
10 Keďže Pavol kedysi prenasledoval kresťanov, jeho svedectvo bolo pre niektorých zvlášť presvedčivé. Keď sa presvedčil, že Ježiš vstal z mŕtvych, robil všetko, čo mohol, aby o tom presvedčil aj druhých. Nezastavilo ho v tom ani bitie, väznenie či stroskotanie lode. (1. Kor. 15:9–11; 2. Kor. 11:23–27) Pavol si bol natoľko istý Ježišovým vzkriesením, že o tom zvestoval, aj keď ho to mohlo stáť život. Nie je pre teba svedectvo týchto raných kresťanov presvedčivým dôkazom, že Ježiš bol vzkriesený? A neposilňuje to tvoju vieru vo vzkriesenie?
PAVOL VYVRACIA MYLNÉ NÁZORY
11. Možno prečo mali niektorí kresťania v Korinte mylné názory na vzkriesenie?
11 Niektorí kresťania v gréckom meste Korint mali mylné názory na vzkriesenie. Dokonca išli až tak ďaleko, že tvrdili, že „vzkriesenie mŕtvych neexistuje“. Prečo si to mysleli? (1. Kor. 15:12) Mohli ich ovplyvniť názory filozofov z iného gréckeho mesta, z Atén, ktorí sa vysmievali myšlienke, že by bol Ježiš vzkriesený. (Sk. 17:18, 31, 32) Iní si možno mysleli, že vzkriesenie je iba symbolické vyjadrenie, ktoré znamená, že človek je „mŕtvy“ pre svoje hriechy, ale keď sa stane kresťanom a hriechy sú mu odpustené, „ožije“. Nech už uvažovali akokoľvek, keď popierali vzkriesenie, ich viera bola zbytočná. Keby Boh nevzkriesil Ježiša, nebolo by zaplatené žiadne výkupné a nikto by nebol oslobodený od hriechov. Teda tí, ktorí neverili vo vzkriesenie, nemali žiadnu nádej do budúcnosti. (1. Kor. 15:13–19; Hebr. 9:12, 14)
12. V čom sa podľa 1. Petra 3:18, 22 líšilo Ježišovo vzkriesenie od predošlých prípadov vzkriesenia?
12 Pavol sa osobne presvedčil, že „Kristus bol vzkriesený z mŕtvych“. Ježišovo vzkriesenie bolo nadradené vzkrieseniu tých, ktorí boli privedení k životu pred ním, lebo oni po čase znovu zomreli. Pavol povedal, že Ježiš bol „prvý z tých, čo zomreli“. Ako to myslel? Ježiš bol prvý, kto bol vzkriesený ako duchovná bytosť, a bol prvý z ľudí, ktorý išiel do neba. (1. Kor. 15:20; Sk. 26:23; 1. Petra 3:18, 22)
TÍ, KTORÍ OŽIJÚ
13. Na aký rozdiel medzi Adamom a Ježišom poukázal Pavol?
13 Ako môžu smrťou jedného človeka získať život milióny ľudí? Pavol dal na túto otázku logickú odpoveď. Poukázal na rozdiel medzi tým, čo spôsobil ľudstvu Adam a čo bude možné vďaka Kristovi. O Adamovi napísal: „Smrť prišla prostredníctvom človeka.“ Keď Adam zhrešil, odsúdil na smrť seba i svojich potomkov. Tragické následky jeho neposlušnosti cítime dodnes. Ale vďaka tomu, že Boh vzkriesil svojho Syna, máme úžasnú vyhliadku! Pavol napísal: „Aj vzkriesenie mŕtvych prichádza prostredníctvom človeka“, Ježiša. A vysvetlil: „Ako vinou Adama všetci zomierajú, tak vďaka Kristovi všetci ožijú.“ (1. Kor. 15:21, 22)
14. Vysvetli, prečo Adam nebude vzkriesený.
14 Koho mal Pavol na mysli, keď povedal, že „vinou Adama všetci zomierajú“? (1. Kor. 15:22) Mal na mysli Adamových potomkov, ktorí zdedili od Adama hriech a nedokonalosť, a preto podliehajú smrti. (Rim. 5:12) Pavol napísal, že „vďaka Kristovi všetci ožijú“. Ale Adam medzi nich nebude patriť. Kristova výkupná obeť sa naňho nevzťahuje, lebo Adam bol dokonalý človek, ktorý vedome neposlúchol Boha. Adam dostal rovnaký rozsudok, aký čaká tých, ktorých „Syn človeka“ posúdi ako „capov“ – čiže „večné zničenie“. (Mat. 25:31–33, 46; Hebr. 5:9)
15. Kto patrí ku „všetkým“, ktorí ožijú?
15 Všimnime si, že Pavol povedal, že „vďaka Kristovi všetci ožijú“. (1. Kor. 15:22) Pavol písal tento list pomazaným kresťanom v Korinte, ktorí mali byť vzkriesení, aby žili v nebi. Títo kresťania boli „posvätení ako nasledovníci Krista Ježiša a povolaní za svätých“. Ďalej sa zmienil o tých, „čo zomreli ako Kristovi učeníci“. (1. Kor. 1:2; 15:18; 2. Kor. 5:17) V inom liste o nich Pavol pod vedením svätého ducha napísal, že sa „zjednotili [s Ježišom] tým, že... zomreli takou smrťou ako on,“ a že s ním budú „zjednotení aj podobnosťou jeho vzkriesenia“. (Rim. 6:3–5) Ježiš bol vzkriesený ako duchovná bytosť a išiel do neba. Rovnako to bude so všetkými Kristovými učeníkmi pomazanými duchom.
16. Čo Pavol naznačil tým, že nazval Ježiša „prvým“?
16 Pavol napísal, že Kristus bol vzkriesený ako „prvý [dosl. „prvý plod“] z tých, čo zomreli“. (1. Kor. 15:20) Pamätajme na to, že iní, napríklad Lazar, žili po vzkriesení na zemi. Ale Ježiš bol prvý, ktorý bol vzkriesený z mŕtvych ako duchovná bytosť a dostal večný život. (Sk. 1:9) Dá sa prirovnať k prvým plodom úrody, ktoré Izraeliti obetovali Bohu. A tým, že Pavol nazval Ježiša „prvým“, naznačil, že časom budú vzkriesení do neba aj ďalší. Ježiša mali nasledovať do neba apoštoli a ďalší jeho učeníci pomazaní duchom. V určenom čase mali byť vzkriesení a získať život v nebi tak ako Ježiš.
17. Kedy mali pomazaní kresťania získať svoju nebeskú odmenu?
17 V čase, keď Pavol písal Korinťanom, ešte vzkriesenie do neba neprebiehalo. Pavol vysvetlil, že to nastane až v budúcnosti, keď napísal: „Každý vo svojom poradí: Kristus ako prvý a potom, počas Kristovej prítomnosti, tí, čo mu patria.“ (1. Kor. 15:23; 1. Tes. 4:15, 16) Dnes žijeme v predpovedanom čase „Kristovej prítomnosti“. Teda apoštoli a ďalší pomazaní kresťania nezískali svoju nebeskú odmenu hneď, ako zomreli, ale „zjednotení [s Ježišom] podobnosťou jeho vzkriesenia“ boli až počas jeho prítomnosti.
MÁŠ SPOĽAHLIVÚ NÁDEJ!
18. a) Z čoho vyplýva, že okrem vzkriesenia do neba bude aj nejaké ďalšie vzkriesenie? b) Čo sa v 1. Korinťanom 15:24–26 píše o tom, čo sa udeje v nebi?
18 A čo všetci tí verní kresťania, ktorí nemajú nádej, že budú žiť s Kristom v nebi? Aj oni majú nádej na vzkriesenie. V Biblii sa píše, že Pavol a ďalší, ktorí majú nádej na život v nebi, získavajú „skoršie vzkriesenie z mŕtvych“. (Fil. 3:11) Z toho vyplýva, že bude aj nejaké ďalšie vzkriesenie. To je vzkriesenie, v ktoré dúfal Jób. (Jób 14:15) Tí, čo patria Kristovi, s ním budú v nebi, keď odstráni každú vládu, každú vrchnosť a moc. Nakoniec bude odstránený aj „posledný nepriateľ“, smrť. Je isté, že tí, ktorí budú vzkriesení do neba, už nebudú zomierať. Ale ako to bude s ostatnými? (1. Kor. 15:24–26)
19. Čo môžu očakávať tí, ktorí nedostali pozvanie žiť s Kristom v nebi?
19 Čo môžu očakávať tí, ktorí nedostali pozvanie žiť s Kristom v nebi? Odpoveď na túto otázku nachádzame v týchto Pavlových slovách: „Mám nádej v Bohu... že budú vzkriesení spravodliví aj nespravodliví.“ (Sk. 24:15, pozn. pod čiarou) Je jasné, že nespravodlivý človek nemôže získať život v nebi. Z toho vyplýva, že tieto slová poukazujú na vzkriesenie, ktoré nastane v budúcnosti na zemi.
20. Aký význam má pre teba nádej na vzkriesenie?
20 Je teda isté, že vzkriesenie nastane! Tí, ktorí budú privedení k životu na zemi, budú mať nádej, že na nej budú môcť žiť navždy. Na tento sľub sa môžeš úplne spoľahnúť. A môže byť pre teba útechou, keď premýšľaš o svojich blízkych, ktorí zomreli. Majú nádej na vzkriesenie, ktoré bude prebiehať počas tisícročnej vlády Krista a jeho spoluvládcov. (Zjav. 20:6) Aj ty máš spoľahlivú nádej, že keby si zomrel pred príchodom tejto vlády, budeš vzkriesený. Táto „nádej nevedie ku sklamaniu“. (Rim. 5:5) Môžeš z nej čerpať radosť a silu v službe Bohu. Ale z 15. kapitoly 1. Korinťanom sa toho o vzkriesení dozvedáme ešte viac. Budeme o tom hovoriť v nasledujúcom článku.
PIESEŇ Č. 14 Všetky veci nové
^ 5. ods. V 1. Korinťanom 15. kapitole sa rozoberá náuka o vzkriesení. Prečo je pre nás dôležitá a prečo sme si istí, že Ježiš bol vzkriesený? V tomto článku si zodpovieme túto aj ďalšie dôležité otázky o vzkriesení.
^ 56. ods. OPIS OBRÁZKA: Ježiš bol prvý, kto bol vzatý do neba. (Sk. 1:9) Medzi jeho učeníkmi, ktorí ho mali nasledovať, boli Tomáš, Jakub, Lýdia, Ján, Mária a Pavol.
^ 58. ods. OPIS OBRÁZKA: Bratovi zomrela milovaná manželka, s ktorou roky slúžil Jehovovi. Dôveruje, že bude vzkriesená, a naďalej verne slúži Jehovovi.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)