8. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Bojuj proti závisti a usiluj sa o pokoj

Bojuj proti závisti a usiluj sa o pokoj

„Usilujme sa o to, čo vedie k pokoju a čím sa vzájomne posilňujeme.“ ​(RIM. 14:19)

PIESEŇ Č. 39 Naše vlastníctvo pokoja

ČO SA DOZVIEME *

1. K čomu to viedlo, keď sa Jozefovi bratia nechali ovládnuť závisťou?

JAKOB miloval všetkých svojich synov, ale 17-ročného Jozefa najviac. Ako na to reagovali Jozefovi bratia? Začali naňho žiarliť a znenávideli ho. Jozef neurobil nič, čím by si zaslúžil ich nenávisť. Napriek tomu ho predali do otroctva a otca oklamali, že ho roztrhala divá zver. Nechali sa ovládnuť závisťou a tým narušili pokoj v rodine a otcovi spôsobili nesmiernu bolesť. (1. Mojž. 37:3, 4, 27–34)

2. Prečo musíme podľa Galaťanom 5:19–21 bojovať proti závisti?

2 V Biblii je závisť * zaradená medzi „skutky tela“, pre ktoré ľudia nezdedia Božie Kráľovstvo. (Prečítajte Galaťanom 5:19–21.) Keď sa v srdci človeka zakorení závisť, môže priniesť jedovaté plody v podobe nenávisti, hádok a výbuchov hnevu.

3. O čom budeme hovoriť v tomto článku?

3 Z toho, čo urobili Jozefovi bratia, vidno, že závisť môže narušiť vzťahy a pokoj v rodine. Zrejme by sme nikdy neurobili to čo oni, ale nezabudnime, že každý z nás má nedokonalé a zradné srdce. (Jer. 17:9) Preto nás neprekvapuje, že občas bojujeme so závisťou. Pouvažujme o niektorých varovných príkladoch z Biblie. Dozvieme sa z nich, čo by v nás mohlo vyvolávať závisť. Potom si povieme niekoľko praktických rád, ako môžeme bojovať proti tomuto negatívnemu pocitu a prispievať k pokojným vzťahom.

ČO MÔŽE VIESŤ K ZÁVISTI?

4. Čo Filištínci závideli Izákovi?

4 Majetok. Izák bol bohatý muž a Filištínci mu závideli, že sa mu tak darí. (1. Mojž. 26:12–14) Dokonca zasypali studne, z ktorých čerpal vodu pre svoje stáda. (1. Mojž. 26:15, 16, 27) Tak ako Filištínci, aj dnes niektorí ľudia závidia druhým, že majú viac majetku než oni. Nielenže chcú mať to, čo majú druhí, ale chcú ich o to aj pripraviť.

5. Čo náboženskí vodcovia závideli Ježišovi?

5 Obľúbenosť. Židovskí náboženskí vodcovia Ježišovi závideli, že bol medzi ľuďmi veľmi obľúbený. (Mat. 7:28, 29) Bol Božím zástupcom a vyučoval pravdu. Napriek tomu o ňom títo náboženskí vodcovia rozširovali klamstvá a chceli zničiť jeho dobrú povesť. (Mar. 15:10; Ján 11:47, 48; 12:12, 13, 19) Čo sa z toho učíme? Mali by sme bojovať proti akémukoľvek sklonu závidieť tým, ktorí si pre svoje pekné vlastnosti získali obľubu v zbore, a mali by sme sa ich snažiť napodobňovať. (1. Kor. 11:1; 3. Jána 11)

6. Čo Diotrefes závidel druhým?

6 Teokratické úlohy. Diotrefes, ktorý žil v prvom storočí, závidel tým, ktorí viedli kresťanský zbor. Chcel v zbore zaujať „prvé miesto“, a preto šíril zlomyseľné reči o apoštolovi Jánovi a iných bratoch, aby si ich zbor prestal vážiť. (3. Jána 9, 10) Zrejme by sme nezašli tak ďaleko ako Diotrefes, no mohlo by sa stať, že by sme závideli spolukresťanovi, ktorému boli v zbore zverené určité úlohy, po ktorých túžime aj my, najmä ak si myslíme, že by sme ich zvládli rovnako dobre ako on, ak nie lepšie.

Naše srdce sa podobá pôde a dobré vlastnosti krásnym kvetom. Ale závisť sa podobá jedovatej burine. Závisť bráni rastu dobrých vlastností, ako je láska, súcit a láskavosť (Pozri 7. odsek.)

7. Ako na nás vplýva závisť?

7 Závisť je ako jedovatá burina. Keď v srdci zapustí korene, je ťažké ju vykynožiť. Je živnou pôdou pre ďalšie nežiaduce vlastnosti, ako je žiarlivosť, pýcha a sebectvo, a bráni rastu dobrých vlastností, ako je láska, súcit a láskavosť. Keď si uvedomíme, že v našom srdci začalo klíčiť semeno závisti, musíme ho čo najskôr vykoreniť. Ako môžeme bojovať proti závisti?

ROZVÍJAJ SI POKORU A SPOKOJNOSŤ

Ako môžeme bojovať proti burine v podobe závisti? S pomocou Božieho svätého ducha ju môžeme vykoreniť a nahradiť vlastnosťami, ako je pokora a spokojnosť. (Pozri 8., 9. odsek.)

8. Aké vlastnosti si musíme rozvíjať, aby sme mohli bojovať proti závisti?

8 Proti závisti môžeme bojovať, keď si budeme rozvíjať pokoru a spokojnosť. Keď si vypestujeme tieto dobré vlastnosti, už nebudeme druhým závidieť. Pokorný človek si o sebe nemyslí príliš veľa a nedomnieva sa, že si zaslúži viac než druhí. (Gal. 6:3, 4) Spokojný človek sa nezameriava na to, čo nemá, a neporovnáva sa s druhými. (1. Tim. 6:7, 8) Pokorný a spokojný človek sa teší, keď niekto niečo dostane alebo sa mu v niečom darí.

9. Čo dokážeme s pomocou svätého ducha podľa slov v Galaťanom 5:16Filipanom 2:3, 4?

9 Ak chceme bojovať proti sklonu k závisti a rozvíjať si pokoru a spokojnosť, musíme sa spoliehať na pomoc Božieho svätého ducha. (Gal. 5:16; Fil. 2:3, 4) Jehovov svätý duch nám pomôže preskúmať naše najvnútornejšie myšlienky a pohnútky. S Božou pomocou dokážeme odstrániť nesprávne myšlienky a pocity a nahradiť ich pozitívnymi. (Žalm 26:2; 51:10) Teraz pouvažujme o Mojžišovi a Pavlovi, ktorí viedli úspešný boj proti sklonu k závisti.

Mladý Izraelita pribehol k Mojžišovi a Áronovi so správou, že dvaja muži v tábore sa správajú ako proroci. Jozua žiada Mojžiša, aby im v tom zabránil, ale Mojžiš odmieta. Vysvetľuje Jozuovi, že je šťastný, že Jehova dal týmto dvom mužom svojho ducha. (Pozri 10. odsek.)

10. Z čoho vidno, že Mojžiš bol pokorný? (Pozri obrázok na titulnej strane.)

10 Mojžiš mal v izraelskom národe veľkú autoritu, ale nikdy sa nebránil tomu, aby takúto autoritu dostali aj druhí. Pri jednej príležitosti vzal Jehova niečo z ducha, ktorý bol na Mojžišovi, a dal ho skupine izraelských starších, ktorí stáli pri stane stretávania. Zakrátko sa Mojžiš dopočul, že dvaja starší, ktorí neboli pri stane stretávania, tiež dostali svätého ducha a začali sa správať ako proroci. Ako zareagoval, keď ho Jozua požiadal, aby im v tom zabránil? Mojžiš nezačal týmto dvom mužom závidieť, že im Jehova prejavil priazeň. Bol pokorný a tešil sa z toho, že Jehova ich takto poctil. (4. Mojž. 11:24–29) Čo sa učíme od Mojžiša?

Ako môžu kresťanskí starší prejavovať pokorný postoj, aký mal Mojžiš? (Pozri 11., 12. odsek.) *

11. Ako môžu starší napodobňovať Mojžiša?

11 Možno slúžiš ako zborový starší a veľmi rád vykonávaš svoje povinnosti. Napríklad rád vedieš zborové štúdium Strážnej veže. Ako by si zareagoval, keby si mal školiť brata, ktorý by túto úlohu časom mohol prevziať? Ak si pokorný tak ako Mojžiš, nebudeš sa pozerať na toho brata ako na súpera, ktorý ťa chce pripraviť o úlohu v zbore. Naopak, budeš šťastný, že mu môžeš pomáhať.

12. Ako mnohí bratia a sestry prejavujú pokoru a spokojnosť?

12 Pouvažujme o inej situácii, ktorú zažívajú mnohí vekovo starší bratia. Celé desaťročia možno slúžili ako koordinátori rady starších, ale keď dosiahli vek 80 rokov, ochotne prenechali túto úlohu druhým. Krajskí dozorcovia, ktorí dosiahli vek 70 rokov, pokorne prenechali túto službu druhým a prijali úlohy v inom odvetví služby celým časom. A v posledných rokoch mnohí bratia a sestry museli ukončiť službu v Bételi a dostali nové úlohy. Títo verní bratia a sestry nezávidia tým, ktorí teraz vykonávajú ich prácu.

13. Čo mohol Pavol závidieť 12 apoštolom?

13 Apoštol Pavol je ďalším príkladom v prejavovaní pokory a spokojnosti. Nikdy nedovolil, aby ho ovládla závisť. Veľmi sa v službe namáhal, ale pokorne sa o sebe vyjadril: „Som najposlednejší z apoštolov a ani si nezaslúžim byť nazývaný apoštolom.“ ​(1. Kor. 15:9, 10) Dvanástich apoštolov si Ježiš vybral už počas svojej služby na zemi, ale Pavol sa stal kresťanom až po Ježišovej smrti a vzkriesení. Aj keď bol časom ustanovený za „apoštola pre národy“, nikdy sa nestal jedným z 12 apoštolov. (Rim. 11:13; Sk. 1:21–26) Napriek tomu týmto 12 mužom nezávidel mimoriadnu česť osobne sa stretávať s Ježišom, ale bol spokojný s úlohou, ktorú mu Jehova zveril.

14. Ako dokážeme, že sme pokorní a spokojní?

14 Pavla napodobníme tak, keď budeme pokorní a spokojní a prejavíme úctu tým, ktorým Jehova zveril určitú autoritu. (Sk. 21:20–26) Jehova ustanovil mužov, ktorí majú viesť kresťanský zbor. Považuje týchto ľudí za dary, aj keď sú nedokonalí. (Ef. 4:8, 11) Keď si vážime vymenovaných bratov a pokorne sa riadime ich pokynmi, zachováme si blízky vzťah k Jehovovi a prispievame k pokojným vzťahom medzi spolukresťanmi.

USILUJ SA O TO, ČO VEDIE K POKOJU

15. Čo musíme robiť?

15 Tam, kde vládne závisť, sa nedarí pokojným vzťahom. Musíme zo svojho srdca vykoreniť akékoľvek stopy závisti a súčasne si dávať pozor, aby sme nevyvolávali závisť v druhých. Keď to robíme, riadime sa Jehovovým príkazom, aby sme sa „usilovali o to, čo vedie k pokoju a čím sa vzájomne posilňujeme“. (Rim. 14:19) Čo konkrétne môžeme robiť, aby sme druhým pomohli bojovať proti závisti, a ako môžeme prispievať k pokoju?

16. Ako môžeme druhým pomáhať bojovať proti závisti?

16 Náš postoj a naše skutky môžu mať na druhých veľký vplyv. Tento svet chce, aby sme si vypestovali „sklon pýšiť sa majetkom“. (1. Jána 2:16) My však určite nechceme neustále hovoriť o tom, čo máme a čo si chceme kúpiť, lebo by sme mohli v druhých živiť závisť. Podobne chceme zostať skromní a nechváliť sa úlohami, ktoré máme v zbore. Keď prejavujeme úprimný záujem o druhých a chválime ich, pomáhame im rozvíjať si spokojnosť a podporujeme jednotu a pokoj v zbore.

17. Ako sa zmenili Jozefovi bratia a k čomu to viedlo?

17 V boji proti závisti môžeme zvíťaziť! Pouvažujme opäť o Jozefových bratoch. Po mnohých rokoch sa s ním stretli v Egypte. Predtým ako sa im Jozef dal spoznať, ich najprv vyskúšal, či sa zmenili. Pozval ich na hostinu, na ktorej dal najmladšiemu bratovi Benjamínovi oveľa väčšie porcie jedla než ostatným. (1. Mojž. 43:33, 34) Nič však nenaznačovalo, že by Benjamínovi ostatní bratia závideli. Naopak, prejavili oňho a o svojho otca Jakoba úprimný záujem. (1. Mojž. 44:30–34) Vďaka tomu, že už neboli závistliví, pomohli v rodine obnoviť pokojné vzťahy. (1. Mojž. 45:4, 15) Podobne aj my, ak odstránime zo svojho srdca všetky stopy závisti, prispejeme k tomu, že v našej rodine i v zbore bude vládnuť pokoj.

18. K čomu to podľa Jakuba 3:17, 18 povedie, keď budeme okolo seba vytvárať pokojné podmienky?

18 Jehova si praje, aby sme bojovali proti závisti a usilovali sa o pokoj. Obidve tieto veci si od nás vyžadujú vážne úsilie. Ako sme uviedli, všetci máme sklon k závisti. (Jak. 4:5) Okrem toho sme vystavení vplyvu tohto sveta, v ktorom vládne závisť. Ale ak si rozvíjame pokoru, spokojnosť a vďačnosť, vykoreníme zo svojho srdca všetky stopy závisti. Tak budeme okolo seba vytvárať pokojné podmienky, v ktorých sa bude dariť „ovociu spravodlivosti“. (Jak. 3:17, 18)

PIESEŇ Č. 35 Vďačnosť za Božiu trpezlivosť

^ 5. ods. V Jehovovej organizácii vládne pokoj. No keby sme sa dali premôcť závisťou, mohli by sme ho narušiť. V tomto článku si povieme, čo by mohlo spôsobiť, že by sme začali druhým závidieť. Okrem toho si ukážeme, ako môžeme proti tejto negatívnej emócii bojovať a tak prispievať k pokoju.

^ 2. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Z Biblie vyplýva, že človek, ktorý pociťuje závisť, nielenže chce mať to, čo majú druhí, ale chce ich o to aj pripraviť.

^ 61. ods. OPIS OBRÁZKOV: Starší na svojej schôdzke poverujú vekovo staršieho brata, ktorý v zbore vedie štúdium Strážnej veže, aby zaškolil do tejto úlohy mladšieho brata. Starší brat má síce svoju úlohu veľmi rád, ale ochotne podporuje rozhodnutie starších, dáva mladšiemu bratovi praktické rady a úprimne ho chváli.