9. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Napodobňuj Ježiša a buď obetavý
„Viac šťastia je v dávaní ako v prijímaní.“ (SK. 20:35)
PIESEŇ Č. 25 Znak pravých kresťanov
ČO SA DOZVIEME *
1. Aký vynikajúci postoj majú Jehovovi služobníci?
V BIBLII bolo už dávno predpovedané, že Boží ľud „sa ochotne ponúkne“, že bude slúžiť Jehovovi a poslúchať príkazy jeho Syna. (Žalm 110:3) Toto proroctvo sa spĺňa pred našimi očami. Jehovovi služobníci sú veľmi horliví a každý rok strávia vo zvestovateľskej službe stámilióny hodín. Robia to dobrovoľne a na vlastné náklady. Okrem toho venujú čas svojim spolukresťanom a pomáhajú im prakticky, emocionálne a duchovne. Zboroví starší a služobní pomocníci trávia nespočetné hodiny prípravou svojich úloh na zhromaždenia a pastierskymi návštevami. Prečo to všetko robíme? Z lásky k Jehovovi a svojim blížnym. (Mat. 22:37–39)
2. Aký príklad nám dal Ježiš podľa Rimanom 15:1–3?
2 Ježiš nám dal krásny príklad v tom, že mu viac záležalo na druhých ako na sebe. Chceme ho zo všetkých síl napodobňovať. (Prečítajte Rimanom 15:1–3.) Keď to budeme robiť, prinesie to veľa dobrého. Ježiš povedal: „Viac šťastia je v dávaní ako v prijímaní.“ (Sk. 20:35)
3. O čom budeme uvažovať v tomto článku?
3 V tomto článku si uvedieme niekoľko príkladov, ako Ježiš obetavo slúžil druhým a ako ho v tom môžeme napodobňovať. Povieme si tiež, čo nám pomôže, aby sme mali väčšiu túžbu robiť pre druhých viac.
NAPODOBŇUJ JEŽIŠOV PRÍKLAD
4. Z čoho vidno, že Ježiš dbal viac o druhých než o seba?
4 Ježiš pomáhal druhým, aj keď bol unavený. Spomeňme si, čo urobil, keď bol možno v okolí Kafarnaumu a prišiel za ním veľký zástup ľudí. Predtým sa celú noc modlil. Určite bol veľmi unavený. Ale keď videl v zástupe toľko chorých a utrápených ľudí, bolo mu ich ľúto. Nielenže ich uzdravil, ale pri tej príležitosti predniesol aj jeden z najpôsobivejších prejavov všetkých čias – Kázeň na vrchu. (Luk. 6:12–20)
5. Ako môžu otcovia napodobňovať Ježišov obetavý postoj, keď sú unavení?
5 Ako hlavy rodín napodobňujú Ježiša. Predstavme si takúto situáciu: Otec je celý deň v práci a večer príde domov veľmi unavený. Na ten večer majú naplánované rodinné uctievanie, ale on by ho najradšej zrušil. No pomodlí sa k Jehovovi a Jehova mu dá silu, aby dokázal viesť rodinné uctievanie tak ako každý týždeň. Deti sa z toho naučia dôležitú vec – že ich rodičia dávajú duchovné veci pred všetko ostatné.
6. Uveď príklad, ako Ježiš obetoval vlastné súkromie v prospech druhých.
6 Ježiš sa ochotne vzdal svojho súkromia a venoval sa druhým. Vieš si predstaviť, ako sa cítil, keď sa dozvedel, že jeho priateľ Ján Krstiteľ bol popravený? Musel byť z toho veľmi nešťastný. V Biblii sa píše, že keď sa dopočul o Jánovej smrti, „odišiel člnom na opustené miesto, pretože chcel byť sám“. (Mat. 14:10–13) Chápeme, prečo chcel byť sám. Tí, ktorí smútia, často dávajú prednosť samote. Ale Ježišovi nebolo dopriate, aby bol sám. Skôr ako prišiel na to miesto, zhromaždil sa tam veľký zástup ľudí. Čo Ježiš urobil? „Prišlo mu ich ľúto“ a ihneď sa im začal venovať, lebo videl, ako veľmi potrebujú, aby ich niekto duchovne občerstvil. Nepovedal im iba pár povzbudzujúcich slov, ale „začal ich učiť mnohé veci“. (Mar. 6:31–34; Luk. 9:10, 11)
7., 8. V akých situáciách zboroví starší napodobňujú Ježiša?
7 Ako zboroví starší napodobňujú Ježiša. Veľmi si ceníme, čo všetko pre nás robia naši obetaví starší. O niektorých ich povinnostiach mnohí v zbore ani nevedia. Niektorí starší slúžia vo výbore pre styk s nemocnicami, a keď vznikne naliehavá situácia, okamžite prídu svojmu spolukresťanovi na pomoc. A k takýmto situáciám často dochádza uprostred noci. Ale títo drahí starší spolu so svojimi rodinami súcitia s bratmi a sestrami, a preto uprednostňujú ich potreby a nezameriavajú sa na seba.
8 Starší sa dávajú k dispozícii aj na pomoc po katastrofách a pomáhajú pri výstavbe sál Kráľovstva a iných teokratických budov. Okrem toho veľa času venujú aj nám, keď nás vyučujú a povzbudzujú. Všetci títo bratia a ich rodiny si zaslúžia veľkú pochvalu! Veríme, že ich Jehova za ich obetavý postoj odmení. Samozrejme, starší musia byť vyrovnaní. Musia si dávať pozor, aby im práca pre zbor a organizáciu nezabrala toľko času, že by zanedbávali svoju rodinu.
AKO SI ROZVÍJAŤ OBETAVOSŤ
9. Aký postoj by si mali rozvíjať všetci kresťania podľa Filipanom 2:4, 5?
9 Prečítajte Filipanom 2:4, 5. Nielen starší, ale všetci chceme napodobňovať Ježiša a byť obetaví. V Biblii sa píše, že Ježiš „prijal podobu otroka“. (Fil. 2:7) Zamyslime sa nad tým, čo sa z toho učíme. Dobrý otrok alebo služobník rozmýšľa, čo by ešte mohol pre svojho pána urobiť, aby ho potešil. A to isté platí o nás, lebo aj my sme otrokmi Jehovu a služobníkmi bratov a sestier. Preto hľadáme príležitosti, ako môžeme Jehovovi a našim bratom slúžiť ešte viac. V nasledujúcich odsekoch nájdeme niekoľko návrhov, ako to môžeme robiť.
10. Aké otázky si môžeme položiť?
10 Preskúmaj svoj postoj. Polož si napríklad takéto otázky: Som ochotný pomáhať druhým na úkor svojho času a pohodlia? Napríklad ako reagujem, keď ma niekto poprosí, aby som navštívil staršieho brata v zariadení pre seniorov alebo odviezol staršiu sestru na zhromaždenie? Neváham a dám sa k dispozícii, keď je potrebné pomôcť s upratovaním miesta konania zjazdu alebo s údržbou sály Kráľovstva? Keď sme sa Jehovovi zasvätili, sľúbili sme mu, že mu budeme slúžiť všetkým, čo máme. A preto keď využívame svoj čas, energiu a hmotné prostriedky, aby sme pomáhali druhým, Jehova sa z toho veľmi teší. Čo môžeme robiť, keď zistíme, že ešte máme na čom pracovať?
11. Ako nám môže pomôcť modlitba, aby sme boli obetavejší?
11 Pros Jehovu o pomoc. Čo ak zistíš, že by si mal byť obetavejší a niečo s tým urobiť, ale veľmi sa ti do toho nechce? Popros Jehovu o pomoc a buď k nemu úprimný. Povedz mu, ako to vnímaš, a popros ho, aby ti dal „túžbu i silu konať to, čo sa mu páči“. (Fil. 2:13)
12. O čo sa môžu usilovať mladí pokrstení bratia?
12 Si pokrstený mladý brat? Pros Jehovu, aby ti dal túžbu robiť pre bratov a sestry v zbore viac. V niektorých krajinách je v zbore viac starších ako služobných pomocníkov. A mnohí z týchto služobných pomocníkov sú v strednom veku alebo aj starší. No Jehovových služobníkov pribúda, a preto sú potrební mladí bratia, ktorí by starším pomáhali starať sa o bratov a sestry v zbore. Ak si ochotný pomáhať s čímkoľvek, čo je potrebné, budeš šťastný. Prečo? Lebo tak urobíš radosť Jehovovi, získaš si dobré meno u bratov a sestier a budeš mať dobrý pocit z toho, že robíš niečo pre druhých.
13. Akými konkrétnymi spôsobmi si navzájom pomáhali kresťania z Judey? (Pozri obrázok na titulnej strane.)
13 Všímaj si, čo druhí potrebujú. Apoštol Pavol nabádal hebrejských kresťanov: „Nezabúdajte konať dobro a deliť sa o to, čo máte, lebo také obete sa Bohu páčia.“ (Hebr. 13:16) To bola veľmi dobrá rada, lebo krátko nato museli títo kresťania opustiť svoj dom, prácu a neveriacich príbuzných a „utiecť do hôr“. (Mat. 24:16) V tom čase bolo veľmi dôležité, aby si navzájom pomáhali. Ak si už predtým vzali Pavlovu radu k srdcu, veľmi im to uľahčilo život na novom mieste.
14. Akými konkrétnymi spôsobmi môžeme pomáhať bratom a sestrám?
14 Bratia a sestry nám nie vždy povedia, čo potrebujú. Predstavme si, že nejakému bratovi zomrie manželka. Možno potrebuje, aby mu niekto navaril, niekam ho odviezol alebo mu pomohol s domácimi prácami. Ale nikomu nič nepovie, lebo nechce druhých zaťažovať. No ak mu sami ponúkneme pomoc, určite za to bude veľmi vďačný. Nemali by sme predpokladať, že sa to nejako zariadi, alebo že keď niekto bude potrebovať pomoc, dá nám vedieť. Opýtaj sa sám seba: Čo by som potreboval, keby som bol na jeho mieste?
15. Čo musíme robiť, keď chceme byť obetaví?
15 Buď prístupný. Určite poznáš bratov a sestry zo svojho zboru, ktorí sú vždy veľmi ochotní pomôcť. Nikdy z nich nemáš pocit, že by ich to obťažovalo. Vieš, že sa na nich môžeš vždy spoľahnúť, a chcel by si byť ako oni. Alan, zborový starší, ktorý má 45 rokov, chce byť prístupný ako Ježiš. Preto uvažuje, čo by sa od neho mohol naučiť. Hovorí: „Ľudia každého veku sa pri Ježišovi cítili dobre. Aj keď bol zaneprázdnený, nebáli sa ho poprosiť o pomoc. Cítili, že mu na nich veľmi záleží. Veľmi by som chcel byť ako Ježiš, aby ľudia cítili, že za mnou môžu kedykoľvek prísť, že ich mám rád a chcem im pomôcť.“
16. Ako nám Žalm 119:59, 60 môže pomôcť, keď chceme čo najlepšie napodobňovať Ježiša?
16 Aj keď chceme napodobňovať Ježiša, nie vždy sa nám to darí. Ale nemusíme byť sklamaní. (Jak. 3:2) Žiaden učeň nedokáže napodobniť prácu svojho majstra dokonale, ale keď sa zo svojich chýb poučí a snaží sa svojho majstra napodobňovať najlepšie, ako vie, bude sa stále zlepšovať. Aj nám sa bude dariť Ježiša lepšie napodobňovať, keď budeme uplatňovať to, čo sa z Biblie učíme, a pracovať na svojich chybách. (Prečítajte Žalm 119:59, 60.)
PREČO JE DOBRÉ BYŤ OBETAVÝ
17., 18. K čomu to povedie, keď budeme napodobňovať Ježišov obetavý postoj?
17 Obetavosť je nákazlivá. Tim, ktorý slúži ako starší, hovorí: „V zbore máme mladých bratov, ktorí urobili pekné pokroky a boli vymenovaní za služobných pomocníkov, niektorí z nich vo veľmi mladom veku. Veľmi im pomohlo, keď videli, akí obetaví sú iní bratia, a chceli byť ako oni. Sú veľkou pomocou pre starších a celý zbor má z ich obetavej práce úžitok.“
18 Žijeme vo svete, v ktorom prevláda sebectvo. Ale Jehovov ľud je iný. Ježiš nám dal krásny príklad obetavosti a my ho chceme napodobňovať. Nedokážeme ho napodobňovať dokonale, ale môžeme sa snažiť kráčať v jeho stopách najlepšie, ako vieme. (1. Petra 2:21) Keď to tak budeme robiť, budeme šťastní, lebo sa budeme páčiť Jehovovi.
PIESEŇ Č. 5 Kristus, náš vzor
^ Ježišovi vždy viac záležalo na druhých než na sebe. V tomto článku si ukážeme, ako ho v tom môžeme napodobňovať. Povieme si aj to, čo dobré to prinesie, keď budeme obetaví ako Ježiš.
^ OPIS OBRÁZKA: Mladý brat Dan vidí, ako dvaja starší prišli navštíviť jeho otca do nemocnice. Ich príklad naňho veľmi zapôsobil a podnietilo ho to, aby si všímal, čo druhí v zbore potrebujú. Iný mladý brat, Ben, si všíma, ako sa Dan zaujíma o druhých. Danov príklad ho podnieti zapojiť sa do upratovania sály Kráľovstva.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)