6. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Čo sa z Biblie dozvedáme o jej autorovi

Čo sa z Biblie dozvedáme o jej autorovi

„Zapíš do knihy všetko, čo ti poviem.“ (JER. 30:2)

PIESEŇ Č. 96 Biblia – poklad od Boha

ČO SA DOZVIEME a

1. Prečo si vďačný za Bibliu?

 URČITE sme veľmi vďační Jehovovi za to, že nám dal Bibliu. Nachádzame v nej jeho múdre rady, vďaka ktorým dokážeme zvládať naše problémy. Jehova nám dáva aj nádhernú nádej do budúcnosti. A čo je ešte dôležitejšie, prostredníctvom Biblie nám dáva spoznať mnohé svoje vlastnosti. Keď premýšľame nad jeho krásnymi vlastnosťami, dotýka sa to nášho srdca a chceme sa stať jeho blízkymi priateľmi. (Žalm 25:14)

2. Ako sa Jehova dával ľuďom spoznať?

2 Jehova chce, aby ho ľudia spoznali. V minulosti sa im dával spoznať prostredníctvom snov, videní a anjelov. (4. Mojž. 12:6; Sk. 10:3, 4) Ale ako by sme si mohli tieto sny, videnia alebo správy od anjelov študovať, keby neboli zapísané? Práve preto Jehova použil mužov, aby „[zapísali] do knihy“ všetko, čo chcel, aby sme vedeli. (Jer. 30:2) Keďže „cesta pravého Boha je dokonalá“, môžeme si byť istí, že tento spôsob komunikácie je pre nás ten najlepší a najužitočnejší. (Žalm 18:30)

3. Ako sa Jehova postaral o to, aby sa Biblia zachovala až dodnes?

3 Prečítajte Izaiáša 40:8. Verní Boží služobníci čerpajú múdre rady z Božieho Slova už celé tisícročia. Ako je to možné? To je dobrá otázka, lebo Biblia bola napísaná už dávno a navyše na materiáloch, ktoré sa časom rozpadli. Preto dnes už nemáme k dispozícii žiadne originály. Ale Jehova sa postaral o to, aby ľudia robili odpisy jeho Slova. Hoci odpisovači boli nedokonalí, svoju prácu vykonávali veľmi zodpovedne. Napríklad o Hebrejských písmach sa jeden učenec vyjadril: „Možno s istotou povedať, že žiadne iné staroveké dielo nebolo odovzdané tak presne.“ Teda napriek tomu, že biblický text bol napísaný už dávno, na netrvácnych materiáloch a odpisovači boli nedokonalí, môžeme si byť istí, že Biblia, ktorú máme dnes, obsahuje tie isté myšlienky, ktoré dal zapísať jej autor, Jehova.

4. Čo si rozoberieme v tomto článku?

4 Jehova je Zdrojom „všetkého dobrého, čo dostávame, a každého dokonalého daru“. (Jak. 1:17) Biblia je jedným z najlepších darov, aké nám dal. Každý dar, ktorý dostaneme, nám niečo prezrádza o jeho darcovi – to, ako dobre nás pozná a či vie, čo potrebujeme. To isté platí aj o Darcovi Biblie. Z tohto daru sa môžeme o Jehovovi veľa naučiť. Vidíme, že nás dobre pozná a vie, čo potrebujeme. V tomto článku si rozoberieme, čo sa z Biblie dozvedáme o troch Jehovových vlastnostiach: o jeho múdrosti, spravodlivosti a láske. Najprv si povedzme, prečo je Biblia dôkazom Božej múdrosti.

BIBLIA JE DÔKAZOM BOŽEJ MÚDROSTI

5. Napríklad z čoho vidno, že Biblia je dôkazom Božej múdrosti?

5 Jehova vie, že potrebujeme jeho múdre rady. A Biblia, ktorú nám dal ako dar, je plná takýchto rád. Jej rady majú na ľudí pozitívny vplyv. Dokáže meniť životy. Keď Mojžiš písal prvé knihy Biblie, Izraelitom povedal: „Nie sú to pre vás prázdne slová, ale závisí od nich váš život.“ (5. Mojž. 32:47) Tým, ktorí poslúchali Boží Zákon, sa darilo a boli šťastní. (Žalm 1:2, 3) Napriek tomu, že Biblia bola napísaná už pred dlhým časom, nestratila svoju moc meniť životy ľudí k lepšiemu. Napríklad na stránke jw.org v rubrike „Biblia mení životy“ nájdeš viac ako 50 príbehov, ktoré dokazujú, že Biblia pôsobí na ľudí aj dnes. (1. Tes. 2:13)

6. Prečo sa žiadna iná kniha nevyrovná Biblii?

6 Žiadna iná kniha sa nevyrovná Božiemu Slovu. Prečo? Lebo jej autor, Jehova, je všemohúci, je večný a je zdrojom neporovnateľnej múdrosti. Mnohé knihy sa čítajú aj dlho po smrti ich autora, ale rady, ktoré obsahujú, časom prestanú byť aktuálne. No múdre rady v Biblii sú platné stále. A pomáhali ľuďom v každej dobe. Keď si túto knihu čítame a uvažujeme o tom, čo sme si prečítali, jej autor nám prostredníctvom svojho mocného svätého ducha pomôže, aby sme vedeli, ako jej rady uplatniť. (Žalm 119:27; Mal. 3:16; Hebr. 4:12) Autor Biblie je stále živý a túži ti pomôcť. To je určite dobrý dôvod na to, aby si si ju pravidelne čítal.

7. Ako Biblia zjednocovala Boží ľud v minulosti?

7 Biblia je dôkazom Božej múdrosti aj v ďalšom ohľade. Dokáže zjednocovať Božích služobníkov. Keď Izraeliti vošli do Zasľúbenej krajiny, usídlili sa na veľkom území. Niektorí sa stali rybármi, ďalší chovali dobytok a iní obrábali pôdu. Izraelitom, ktorí žili na určitom mieste, sa ľahko mohlo stať, že sa prestanú zaujímať o to, ako sa darí tým Izraelitom, ktorí žili v iných častiach krajiny. Ale Jehova im prikázal, aby sa pri rôznych príležitostiach zhromažďovali a počúvali čítanie a vysvetľovanie jeho Slova. (5. Mojž. 31:10–13; Neh. 8:2, 8, 18) Predstav si, ako sa Izraelita musel cítiť, keď prišiel do Jeruzalema a videl možno milióny ďalších verných Izraelitov, ktorí prišli zo všetkých kútov krajiny! Tak Jehova zabezpečil, aby jeho ľud zostal jednotný. Neskôr, keď vznikol kresťanský zbor, patrili doň muži a ženy, ktorí hovorili rôznymi jazykmi a pochádzali z rôzneho prostredia. Ale všetci milovali Božie Slovo a vďaka tomu jednotne uctievali pravého Boha. Tí, ktorí sa stali kresťanmi, mohli porozumieť Božiemu Slovu iba vtedy, keď im ho spolukresťania vysvetľovali a keď sa s nimi stretávali. (Sk. 2:42; 8:30, 31)

Ako Biblia zjednocovala Jehovov ľud v minulosti a ako to robí dnes? (Pozri 7., 8. odsek.)

8. Ako Biblia zjednocuje Jehovov ľud dnes?

8 Aj dnes Jehova vyučuje a zjednocuje svoj ľud prostredníctvom Biblie. Dozvedáme sa z nej o ňom úžasné pravdy, ktoré si veľmi ceníme. Pravidelne sa stretávame na našich zhromaždeniach a zjazdoch, kde sa Biblia číta, vysvetľuje a kde si ju spoločne rozoberáme. Teda Biblia je veľmi dôležitým nástrojom, ktorý Jehova používa, aby sme mu slúžili „plece pri pleci“. (Sof. 3:9)

9. Akú vlastnosť potrebujeme, aby sme mohli rozumieť Biblii? (Matúš 11:25)

9 Zamyslime sa nad ďalším dôkazom Jehovovej múdrosti. Mnohé časti Biblie dal napísať tak, aby im mohli porozumieť len pokorní ľudia. (Prečítajte Matúša 11:25.) Bibliu si čítajú ľudia všade na svete. Jeden autor napísal, že Biblia „je nielen najčítanejšia kniha, ale aj najpozornejšie čítaná kniha zo všetkých“. Ale len pokorní ľudia jej dokážu rozumieť a riadiť sa ňou. (2. Kor. 3:15, 16)

10. V akom ďalšom ohľade je Biblia dôkazom Jehovovej múdrosti?

10 Biblia je dôkazom Jehovovej múdrosti ešte v ďalšom ohľade. Jehova nás prostredníctvom nej vyučuje nielen ako skupinu, ale vyučuje a utešuje nás aj ako jednotlivcov. Keď si ju čítaš, môžeš cítiť, ako sa Jehova o teba osobne zaujíma. (Iz. 30:21) Zrejme sa ti už stalo, že keď si riešil nejaký problém a hľadal si rady v Biblii, našiel si verš, o ktorom si si povedal, že bol napísaný presne pre teba. Ale z Biblie majú úžitok milióny ľudí. Ako je potom možné, že obsahuje aktuálne rady, ktoré sú akoby ušité na mieru práve pre teba? Je to možné práve preto, že jej autor je neprekonateľne múdry. (2. Tim. 3:16, 17)

BIBLIA JE DÔKAZOM BOŽEJ SPRAVODLIVOSTI

11. Prečo je Biblia dôkazom, že Boh je nestranný?

11 Ďalšou Jehovovou vlastnosťou je spravodlivosť. (5. Mojž. 32:4) Tá úzko súvisí s nestrannosťou a Jehova je nestranný. (Sk. 10:34, 35; Rim. 2:11) Vidno to aj z toho, v akých jazykoch bola Biblia napísaná. Prvých 39 kníh bolo napísaných väčšinou po hebrejsky, čo bol jazyk, ktorému Boží ľud v tom čase dobre rozumel. Ale v prvom storočí n. l. hovorila väčšina ľudí po grécky. Preto bolo posledných 27 kníh Biblie napísaných hlavne v tomto jazyku. Jehova nestanovil, že jeho Slovo musí byť napísané len v jednom konkrétnom jazyku. Dnes na zemi žije takmer osem miliárd ľudí a hovoria mnohými jazykmi. Ako sa všetci títo ľudia môžu učiť o Jehovovi?

12. Aj vďaka čomu sa v týchto posledných dňoch spĺňa proroctvo z Daniela 12:4?

12 Prostredníctvom proroka Daniela Jehova sľúbil, že „pravého poznania“, ktoré je v Biblii, v čase konca „pribudne“. Mnohí jej budú rozumieť. (Prečítajte Daniela 12:4.) To sa dnes deje aj vďaka prekladaniu a vydávaniu Biblie a biblických publikácií. Biblia sa stala najprekladanejšou a najrozšírenejšou knihou na svete. Biblie, ktoré tlačia komerčné firmy, sú niekedy veľmi drahé. Jehovovi svedkovia preložili celé Božie Slovo alebo jeho časti už do viac ako 240 jazykov a každý ho môže dostať bezplatne. Vedie to k tomu, že ľudia zo všetkých národov môžu zareagovať na „dobrú správu o Kráľovstve“, skôr ako príde koniec. (Mat. 24:14) Náš spravodlivý Boh chce dať každému príležitosť, aby ho spoznal tak, že si číta jeho Slovo. Je to preto, lebo nás má všetkých veľmi rád.

BIBLIA JE DÔKAZOM BOŽEJ LÁSKY

13. Prečo môžeme povedať, že Biblia je dôkazom Jehovovej lásky? (Ján 21:25)

13 Z Biblie vyplýva, že najvýznačnejšou vlastnosťou jej autora je láska. (1. Jána 4:8) Zamyslime sa nad tým, čo do nej dal zapísať a čo nie. Poskytol nám v nej všetko, čo potrebujeme, aby sme si k nemu vytvorili vzťah, boli už teraz šťastní a mohli získať večný život. Ale keďže nás miluje, nezahrnul nás množstvom informácií, ktoré nepotrebujeme na to, aby sme mu slúžili. (Prečítajte Jána 21:25.)

14. Ako z obsahu Biblie vyplýva, že Boh nás miluje?

14 Jehova nám prejavuje lásku aj tak, že nám v Biblii nedal nekonečný zoznam pravidiel ani neriadi náš život do najmenších detailov. Dal do nej zapísať životné príbehy ľudí, strhujúce proroctvá a praktické rady. Chce, aby sme sa z nich poučili a dokázali sa správne rozhodovať. Tak nás Božie Slovo podnecuje, aby sme Jehovu zo srdca milovali a poslúchali.

Prečo by sme mali uvažovať o tom, ako Jehova zaobchádzal so svojimi služobníkmi v minulosti? (Pozri 15. odsek.)

15. a) Ako vieme, že Jehovovi na nás veľmi záleží? b) O ktorej biblickej postave premýšľa dievčatko, mladý brat a staršia sestra na obrázku?

15 Z Biblie sa dozvedáme, že Jehovovi na nás veľmi záleží. Ako to vieme? V jeho Slove je množstvo správ, v ktorých sa opisuje, aké pocity ľudia prežívali. Vieme sa s nimi ľahko stotožniť, lebo mali „pocity, aké máme my“. (Jak. 5:17; pozn. pod čiarou) Ale čo je ešte dôležitejšie, keď v Biblii čítame, ako s nimi Jehova zaobchádzal, ešte lepšie chápeme, že „je veľmi súcitný a milosrdný“. (Jak. 5:11)

16. Čo sa učíme o Jehovovi, keď si v Biblii čítame o ľuďoch, ktorí zhrešili?

16 Jehova nám prejavuje lásku ešte ďalším spôsobom. Vo svojom Slove nás uisťuje, že nás neopustí, ani keď robíme chyby. Izraeliti opakovane hrešili proti Jehovovi, ale keď sa úprimne kajali, odpustil im. (Prečítajte Izaiáša 55:7.) Aj prví kresťania vedeli, že Boh ich miluje. Apoštol Pavol vedený svätým duchom napísal kresťanom do Korintu, ako sa majú správať k mužovi, ktorý vážne hrešil, ale potom robil pokánie. Nabádal ich, aby mu odpustili a utešili ho. (2. Kor. 2:6, 7; 1. Kor. 5:1–5) Nie je to úžasné, že Jehova hneď nezavrhol svojich služobníkov, keď zhrešili? Láskavo im pomáhal, naprával ich a túžil po tom, aby sa opäť stali jeho priateľmi. Sľubuje, že dnes urobí to isté, keď niekto proti nemu zhreší a robí pokánie. (Jak. 4:8–10)

CEŇME SI BOŽIE SLOVO – „DOKONALÝ DAR“

17. Prečo je Biblia takým pozoruhodným darom?

17 Biblia je krásny dar od Jehovu. Prečo je taká pozoruhodná? Ukázali sme si, že je dôkazom Božej múdrosti, spravodlivosti a lásky. Vidíme z nej, že Jehova chce, aby sme ho poznali. Chce, aby sme sa stali jeho priateľmi.

18. Ako dáme najavo, že sme vďační za Jehovov „dokonalý dar“?

18 Nikdy nezabúdajme na to, že Božie Slovo je „dokonalý dar“. (Jak. 1:17) Preto zaň buďme stále vďační. Dáme to najavo tak, že si ho budeme čítať a uvažovať nad tým, čo sme si prečítali. Potom si môžeme byť istí, že jej vznešený autor odmení našu snahu a „podarí sa [nám] spoznať Boha“. (Prísl. 2:5)

PIESEŇ Č. 94 Sme vďační za Božie Slovo

a Vďaka Biblii si môžeme vytvoriť blízky vzťah k Jehovovi. Čo sa z tejto knihy dozvedáme o Božej múdrosti, spravodlivosti a láske? Odpoveď na túto otázku nám pomôže, aby sme si ešte viac cenili Božie Slovo a pozerali sa naň ako na dar od nášho nebeského Otca.