8. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
„Uvažujte triezvo, bdejte!“
„Uvažujte triezvo, bdejte!“ (1. PETRA 5:8)
PIESEŇ Č. 34 Slúžme Jehovovi s čistým srdcom
ČO SA DOZVIEME a
1. Čo povedal Ježiš svojim učeníkom, keď sa ho pýtali, kedy príde koniec, a k čomu ich nabádal?
NIEKOĽKO dní pred Ježišovou smrťou sa ho štyria jeho učeníci spýtali: „Čo bude znamením... záveru tohto usporiadania sveta?“ (Mat. 24:3) Zrejme chceli vedieť, kedy bude zničený chrám a Jeruzalem. Ježiš im vo svojej odpovedi nepovedal len o konci židovského systému, ale aj o „závere tohto usporiadania sveta“, v ktorom žijeme dnes. O tom, kedy nastane, povedal: „Ten deň a hodinu nepozná nikto, ani anjeli v nebi, ani Syn, iba Otec.“ Ježiš potom všetkých svojich učeníkov nabádal: „Bdejte!“ (Mar. 13:32–37)
2. Prečo bolo dôležité, aby boli kresťania v prvom storočí bdelí?
2 Od toho, či kresťania žijúci v Judei v prvom storočí zostanú bdelí, závisel ich život. Ježiš svojim učeníkom povedal, podľa čoho budú vedieť, že koniec židovského systému je blízko. Povedal: „Keď uvidíte Jeruzalem obkľúčený vojskami, vedzte, že je blízko jeho zničenie.“ Vtedy mali poslúchnuť Ježišov príkaz a „utiecť do hôr“. (Luk. 21:20, 21) Tí, ktorí to urobili, si vďaka tomu zachránili život, keď Rimania zničili Jeruzalem.
3. Čo si rozoberieme v tomto článku?
3 Aj my žijeme v období, keď sa blíži koniec – koniec tohto zlého sveta. Preto musíme uvažovať triezvo a byť bdelí. V tomto článku si rozoberieme, ako môžeme byť vyrovnaní, keď sledujeme udalosti vo svete, na čo si máme dávať pozor a ako môžeme čo najlepšie využívať zostávajúci čas.
BUĎME VYROVNANÍ, KEĎ SLEDUJEME UDALOSTI VO SVETE
4. Prečo by sme sa mali zaujímať o to, ako sa dnes spĺňajú biblické proroctvá?
4 Je dobré, keď si všímame, ako sa dnes spĺňajú biblické proroctvá. Napríklad Ježiš vymenoval niekoľko udalostí, z ktorých môžeme jasne vidieť, že koniec Satanovho sveta je blízko. (Mat. 24:3–14) Apoštol Peter nás povzbudzuje, aby sme pozorne sledovali, ako sa spĺňajú proroctvá, lebo to posilní našu vieru. (2. Petra 1:19–21) A posledná kniha v Biblii sa začína slovami: „Toto je zjavenie, ktoré dal Boh Ježišovi Kristovi, aby ukázal svojim otrokom, čo sa má zakrátko stať.“ (Zjav. 1:1) Preto nás veľmi zaujíma, čo sa vo svete deje a či sa tým spĺňajú biblické proroctvá. A zrejme sa o tom aj radi rozprávame.
5. Čomu by sme sa mali vyhýbať a čo by sme, naopak, mali robiť? (Pozri aj obrázky.)
5 Keď sa rozprávame o biblických proroctvách, mali by sme sa vyhnúť rôznym špekuláciám. Prečo? Lebo by sme mohli povedať niečo, čím by sme narušili jednotu v zbore. Napríklad v správach môžeme počuť, ako svetoví lídri hovoria, že urobia všetko pre to, aby zastavili nejaký konflikt a nastolili mier a bezpečie. Mohli by sme si myslieť, že ide o splnenie proroctva z 1. Tesaloničanom 5:3. No je dôležité vedieť, čo bolo o tejto téme najnovšie uverejnené. Keď sú naše rozhovory v súlade s tým, čo sa píše v našich publikáciách, vedie to k tomu, že je v zbore jednota a sme spojení „rovnakým spôsobom myslenia“. (1. Kor. 1:10; 4:6)
6. Čo vyplýva zo slov v 2. Petra 3:11–13?
6 (Prečítajte 2. Petra 3:11–13.) Apoštol Peter nám pomáha v tom, aby sme boli vyrovnaní, keď uvažujeme o biblických proroctvách. Pripomína nám, aby sme mali stále „na mysli príchod Jehovovho dňa“. No nie preto, aby sme sa snažili zistiť „deň a hodinu“, kedy príde Armagedon, ale preto, aby sme dobre využili čas, ktorý ešte zostáva. Vo svojom liste nás nabáda: „Vaše správanie by malo byť sväté a z vašich skutkov by mala byť zjavná oddanosť Bohu.“ (Mat. 24:36; Luk. 12:40) Inými slovami, chceme, aby bolo naše správanie v súlade s Jehovovými normami a aby zo všetkého, čo robíme, bolo jasné, že Jehovu veľmi milujeme. Aby sa nám to podarilo, na určité veci si musíme dávať pozor.
NA ČO BY SME SI MALI DÁVAŤ POZOR
7. Ako sa prejaví to, že si dávame pozor? (Lukáš 21:34)
7 Ježiš svojich učeníkov ďalej varoval: „Dávajte si pozor.“ (Prečítajte Lukáša 21:34.) Kresťan, ktorý si dáva pozor, je opatrný a všíma si akékoľvek nebezpečenstvo, ktoré by mohlo ohroziť jeho vzťah k Jehovovi. Zároveň robí všetko pre to, aby sa mu vyhol. Vďaka tomu „[zostáva] v Božej láske“. (Prísl. 22:3; Júda 20, 21)
8. K čomu nabádal kresťanov apoštol Pavol?
8 Aj apoštol Pavol nabádal kresťanov, aby si dávali pozor. Napríklad kresťanom v Efeze povedal: „Dávajte si veľký pozor na to, ako sa správate. Nesprávajte sa ako nemúdri, ale ako múdri.“ (Ef. 5:15, 16) Satan na nás rôznymi spôsobmi útočí a snaží sa zničiť náš vzťah s Jehovom. Týmto útokom dokážeme odolať, keď si budeme „všímať, aká je Jehovova vôľa“. (Ef. 5:17)
9. Ako môžeme v určitej situácii zistiť, aká je Jehovova vôľa?
9 V Biblii sa nepíše o každej jednej veci, ktorá by mohla ohroziť náš vzťah s Jehovom. Často sa musíme rozhodovať v nejakej oblasti, o ktorej sa v Biblii nič priamo nehovorí. Ak sa chceme rozhodnúť správne, musíme zistiť, aká je „Jehovova vôľa“. Ako? Tak, že si budeme pravidelne študovať Bibliu a premýšľať o tom, čo sme sa dozvedeli. Čím lepšie budeme vedieť, ako sa na určité veci pozerá Jehova, a budeme „uvažovať ako Kristus“, tým lepšie rozhodnutia budeme robiť, a to aj vtedy, keď v Biblii nie je žiadne konkrétne pravidlo. (1. Kor. 2:14–16) Niekedy presne vieme, čomu sa máme vyhýbať. Ale sú situácie, v ktorých to nemusí byť až také jednoznačné.
10. Napríklad čomu sa musíme vyhýbať?
10 To, čomu sa musíme vyhýbať, je napríklad flirtovanie, opíjanie sa, prejedanie sa, zraňujúce slová, ako aj násilná zábava či pornografia. (Žalm 101:3) Náš nepriateľ, Diabol, využije každú príležitosť, aby narušil náš vzťah s Jehovom. (1. Petra 5:8) Ak si nedáme pozor, môže do nás zasiať semená závisti, nečestnosti, chamtivosti, nenávisti, pýchy a hnevu. (Gal. 5:19–21) Spočiatku sa v nás nemusia výrazne prejavovať. Ale keby sme ich okamžite nevykorenili, mohli by začať rásť ako jedovatá rastlina a spôsobiť veľa škody. (Jak. 1:14, 15)
11. Čo ešte môže byť nebezpečné a prečo?
11 Ďalšia vec, na ktorú si musíme dávať pozor, je zlá spoločnosť. Uveďme si príklad. V práci máš kolegu, ktorý nie je Jehovovým svedkom. Chceš, aby mal o svedkoch dobrú mienku, a tak si k nemu priateľský a vždy, keď to potrebuje, mu pomôžeš. Raz za čas s ním zájdeš na obed. Postupne s ním chodíš na obed stále častejšie. Niekedy zvrtne tému na niečo nemravné, ale ty to ignoruješ a nevyjadruješ sa k tomu. Ale časom si na to tak zvykneš, že ti to už ani nevadí. Potom ťa jedného dňa pozve po práci na pohárik a ty s ním ideš. Po čase si uvedomíš, že máš na mnohé veci rovnaký názor ako tvoj kolega. A to je už len krok od toho, aby si sa začal správať rovnako ako on. Samozrejme, ku všetkým chceme byť priateľskí a úctiví, ale musíme pamätať na to, že ľudia, s ktorými trávime čas, nás môžu veľmi ovplyvniť. (1. Kor. 15:33) Ak berieme vážne Ježišove slová, aby sme si dávali pozor, budeme s ľuďmi, ktorí neuctievajú Jehovu, tráviť čo najmenej času. (2. Kor. 6:15) Keď uvidíme nebezpečenstvo, vyhneme sa mu.
ČO NAJLEPŠIE VYUŽÍVAJME ČAS
12. Čo mali Ježišovi učeníci robiť, kým čakali, kedy príde koniec židovského systému?
12 Ježišovi učeníci v prvom storočí nemali len pasívne čakať na to, kedy príde koniec. Ježiš ich poveril dôležitou úlohou. Mali zvestovať dobrú správu „v Jeruzaleme, v celej Judei a Samárii a až v najvzdialenejších končinách zeme“. (Sk. 1:6–8) To bola obrovská úloha! Tým, že sa do nej naplno pustili, využívali čas najlepšie, ako mohli.
13. Prečo musíme využívať čas čo najlepšie?
13 Prečítajte Kolosanom 4:5. Ďalším zo spôsobov, ako si dávať pozor, je zamyslieť sa nad tým, ako využívame čas. Každému z nás môžu prísť do cesty nejaké „nečakané udalosti“. (Kaz. 9:11; pozn. pod čiarou) A náš život sa môže náhle skončiť.
14., 15. Ako môžeme čo najlepšie využívať čas? (Pozri obrázok.)
14 Čas môžeme najlepšie využívať tak, že robíme to, čo si Jehova praje, a snažíme sa mať k nemu stále bližší vzťah. (Ján 14:21) Musíme byť „pevní, neochvejní a mať vždy mnoho práce v Pánovom diele“. (1. Kor. 15:58) Potom, keď príde koniec tohto sveta alebo sa skončí náš život, nebudeme musieť ľutovať, že sme mohli pre Jehovu urobiť ešte niečo viac. (Mat. 24:13; Rim. 14:8)
15 Ježiš aj dnes vedie svojich nasledovníkov, keď po celej zemi zvestujú dobrú správu o Božom Kráľovstve. Na zhromaždeniach a pomocou našich publikácií nás učí, ako máme zvestovať, a dáva nám k tomu aj vynikajúce pomôcky. To je dôkaz, že spĺňa sľub, ktorý dal svojim učeníkom. (Mat. 28:18–20) A od nás očakáva, že budeme usilovní, teda že budeme horlivo zvestovať a vyučovať druhých a že zostaneme bdelí, až kým Jehova neukončí tento starý svet. Keď sa budeme riadiť radou zapísanou v Hebrejom 6:11, 12, naša nádej bude istá „až do konca“. (Prečítajte.)
16. Čo sme rozhodnutí robiť?
16 Jehova už určil deň a hodinu, keď ukončí tento Satanov svet. Potom splní všetky sľuby, ktoré sú zapísané v jeho Slove a týkajú sa nového sveta. Hoci niekedy môžeme mať pocit, akoby Jehovov deň meškal, môžeme si byť istí, že „sa neoneskorí“. (Hab. 2:3) Preto buďme aj naďalej rozhodnutí „vyhliadať Jehovu“ a „trpezlivo čakať na Boha svojej záchrany“. (Mich. 7:7)
PIESEŇ Č. 28 Získať Jehovovo priateľstvo
a V tomto článku si ukážeme, čo nám pomôže zostať bdelí a zároveň vyrovnaní, keď vidíme, čo sa deje vo svete. Ďalej si povieme, na čo si máme dávať pozor a ako môžeme čo najlepšie využívať čas.
b OPIS OBRÁZKA: (hore) Manželia pozerajú správy. Neskôr po zhromaždení druhým rozprávajú, čo tieto udalosti podľa nich určite znamenajú. (dole) Manželia sledujú Aktuálne informácie od vedúceho zboru, vďaka čomu vedia, aké je najnovšie vysvetlenie biblického proroctva. Ponúkajú druhým biblické publikácie, ktoré máme od verného otroka.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)