7. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Z čítania Biblie vyťaž čo najviac

Z čítania Biblie vyťaž čo najviac

„Čo je napísané v Zákone? Čo tam čítaš?“ (LUK. 10:26)

PIESEŇ Č. 48 Kráčame s Bohom

ČO SA DOZVIEME a

1. Z čoho vidno, že pre Ježiša bolo Božie Slovo dôležité?

 PREDSTAV SI, aké to asi bolo, počúvať Ježiša, keď vyučoval. Veľmi často citoval Božie Slovo spamäti. Hneď v prvých slovách po svojom krste a tiež v posledných slovách pred svojou smrťou sa odvolával na Písmo. b (5. Mojž. 8:3; Žalm 31:5; Luk. 4:4; 23:46) A počas triapolročného obdobia medzi týmito dvoma udalosťami Božie Slovo často čítal na verejnosti alebo z neho citoval a vysvetľoval ho. (Mat. 5:17, 18, 21, 22, 27, 28; Luk. 4:16–20)

Z Ježišovho života vidno, že miloval Božie Slovo a riadil sa ním (Pozri 2. odsek.)

2. Vďaka čomu Ježiš spoznával Písmo, keď vyrastal? (Pozri obrázok na titulnej strane.)

2 Predtým, ako Ježiš začal svoju službu, celé roky počúval Božie Slovo a čítal si ho. Určite veľakrát počul, ako Mária a Jozef citovali z Písma, keď sa doma bežne rozprávali. c (5. Mojž. 6:6, 7) Vieme tiež, že ako rodina chodili každý sabat do synagógy. (Luk. 4:16) Určite dobre počúval, keď sa tam čítalo Písmo. Neskôr si ho čítal aj sám. Vďaka tomu ho nielen dobre poznal, ale aj miloval a riadil sa ním. Spomeňme si napríklad, čo sa stalo, keď bol ako 12-ročný v chráme. Učitelia, ktorí dobre poznali Mojžišov Zákon, „žasli nad jeho porozumením a odpoveďami“. (Luk. 2:46, 47, 52)

3. O čom budeme uvažovať v tomto článku?

3 Aj my môžeme spoznávať Božie Slovo a milovať ho, keď si ho pravidelne čítame. Ale ako môžeme z toho, čo si čítame, vyťažiť čo najviac? Môže nám pomôcť to, čo povedal Ježiš znalcom Zákona, farizejom a saducejom, ktorí všetci dobre poznali Zákon. Často si čítali Písmo, ale nemalo to na nich žiadny vplyv. Ježiš zdôraznil tri veci, ktoré mali robiť, aby mali z Písma väčší úžitok. To, čo im povedal, nám pomôže, aby sme (1) lepšie rozumeli tomu, čo čítame, (2) nachádzali duchovné poklady a (3) dali sa Božím Slovom formovať.

ČÍTAJ TAK, ABY SI TOMU ROZUMEL

4. Čo sa z Lukáša 10:25–29 dozvedáme o tom, ako si máme čítať Božie Slovo?

4 Tomu, čo si čítame v Božom Slove, chceme aj rozumieť. Inak by sme z toho veľa nemali. Pouvažujme o Ježišovom rozhovore s jedným mužom, ktorý bol „zbehlý v Zákone“. (Prečítajte Lukáša 10:25–29.) Keď sa tento muž spýtal Ježiša, čo má robiť, aby získal večný život, Ježiš mu pomohol nájsť odpoveď v Božom Slove. Spýtal sa ho: „Čo je napísané v Zákone? Čo tam čítaš?“ Muž poznal správnu odpoveď, lebo citoval verše o tom, že máme milovať Boha a svojho blížneho. (3. Mojž. 19:18; 5. Mojž. 6:5) Ale všimnime si, čo povedal ďalej: „A kto je môj blížny?“ Tým ukázal, že nepozná skutočný význam toho, čo čítal. Preto ani nevedel, ako sa má týmito slovami správne riadiť.

Uč sa čítať Bibliu tak, aby si jej rozumel

5. Prečo budeme lepšie rozumieť Biblii, keď sa pomodlíme a budeme čítať pomaly?

5 Božiemu Slovu budeme lepšie rozumieť, keď budeme mať dobré čitateľské návyky. Vyskúšaj nasledujúce tipy. Skôr ako začneš čítať, pomodli sa. Na to, aby si Biblii rozumel, potrebuješ Jehovovu pomoc. Preto pros o jeho svätého ducha, aby si sa dokázal sústrediť. Čítaj pomaly. Tak lepšie pochopíš, čo čítaš. Možno zistíš, že je lepšie čítať nahlas alebo sledovať text spolu s audionahrávkou Biblie. Tak zapojíš do čítania viac zmyslov a Božie Slovo môže na teba viac zapôsobiť. (Joz. 1:8) Keď dočítaš, znova sa pomodli. Poďakuj Jehovovi za to, že si môžeš čítať jeho Slovo, a popros ho, aby ti pomohol uplatniť to, čo si si prečítal.

Ako ti stručné poznámky pomôžu, aby si lepšie rozumel tomu, čo čítaš, a lepšie si to zapamätal? (Pozri 6. odsek.)

6. Ako ti pri čítaní pomôžu otázky a stručné poznámky? (Pozri aj obrázok.)

6 Čo ti ešte pomôže, aby si Biblii lepšie rozumel? Tu sú ďalšie dva tipy. Pri čítaní si klaď otázky. Napríklad sa zamysli: Kto sú hlavné postavy? Kto to hovorí? Komu to hovorí a prečo? Kde sa to odohráva a kedy? Takéto otázky ti pomôžu uvažovať o hlavných myšlienkach toho, čo si si prečítal. Okrem toho si rob stručné poznámky. Keď píšeš, musíš sformulovať svoje myšlienky do slov a to tiež prispieva k lepšiemu porozumeniu. Zároveň si to, čo si si prečítal, lepšie zapamätáš. Môžeš si zapísať otázky podobné tým, ktoré sú v tomto odseku. Môžeš si napísať, čo si zistil, zhrnúť hlavné body, poznačiť si, kde by si to mohol použiť, alebo si jednoducho napíš, aké pocity to v tebe vyvolalo. Keď si budeš robiť takéto poznámky, budeš sa na Bibliu pozerať ako na správu od Boha pre teba osobne.

7. Čo potrebujeme pri čítaní Biblie a prečo?

7 Ježiš povedal, že ak chceme rozumieť Božiemu Slovu, musíme mať dobrý úsudok. (Prečítajte Matúša 24:15.) Ak máme dobrý úsudok, chápeme, ako jednotlivé myšlienky navzájom súvisia, v čom sa jedna od druhej líšia, a vidíme aj to, čo na prvý pohľad nie je zjavné. Z Ježišových slov tiež vyplýva, že vďaka dobrému úsudku dokážeme rozpoznať udalosti, ktoré sú splnením biblických proroctiev. A potrebujeme ho aj na to, aby sme zo všetkého, čo si v Biblii prečítame, vyťažili čo najviac.

8. Ako môžeme pri čítaní používať dobrý úsudok?

8 Dobrý úsudok dáva svojim služobníkom Jehova. Preto ho pros, aby ti pomáhal zlepšovať sa v tejto schopnosti. (Prísl. 2:6; pozn. pod čiarou) Ako môžeš konať v súlade so svojimi modlitbami? Dôkladne si rozober to, čo si si prečítal, a všímaj si, ako to súvisí s tým, čo už vieš. Využívaj na to naše študijné pomôcky, napríklad INTERNETOVÁ KNIŽNICA Strážnej veže. Vďaka týmto nástrojom pochopíš význam toho, čo si si prečítal, a dozvieš sa, ako to môžeš uplatniť. (Hebr. 5:14) Keď budeš pri čítaní používať dobrý úsudok, budeš Biblii lepšie rozumieť.

HĽADAJ DUCHOVNÉ POKLADY

9. Ktorú dôležitú biblickú náuku saduceji neuznávali?

9 Saduceji dobre poznali prvých päť kníh Hebrejských písiem, ale neuznávali dôležité pravdy, ktoré tieto knihy obsahovali. Napríklad raz prišli za Ježišom a spochybňovali náuku o vzkriesení. Ježiš sa ich spýtal: „Nečítali ste v Mojžišovej knihe v správe o horiacom kre, že Boh povedal Mojžišovi: ‚Ja som Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakoba‘?“ (Mar. 12:18, 26) Tieto slová si určite čítali veľakrát, ale z Ježišovej otázky vyplýva, že neuznávali dôležité biblické učenie – náuku o vzkriesení. (Mar. 12:27; Luk. 20:38)

10. O čo by sme sa mali pri čítaní Biblie snažiť?

10 Čo sa z toho učíme? Keď si čítame nejaký biblický verš alebo biblickú pasáž, snažme sa z toho vyťažiť všetko, čo sa dá. Neuspokojme sa len so základným poučením. Hľadajme aj hlbšie pravdy a zásady, ktoré sú skryté pod povrchom.

11. Ako môžeš postupovať podľa 2. Timotejovi 3:16, 17, aby si v Biblii našiel duchovné poklady?

11 Čo môžeš robiť, aby si pri čítaní Biblie našiel nejaký duchovný poklad? Rozoberme si 2. Timotejovi 3:16, 17. (Prečítajte.) Píše sa tam, že „celé Písmo... je užitočné“ (1) na vyučovanie, (2) na karhanie, (3) na nápravu všetkého a (4) na výchovu. V týchto štyroch oblastiach ti môžu byť užitočné všetky biblické knihy, dokonca aj tie, ktoré si tak často nečítaš. Zamysli sa nad tým, čo ťa tá biblická správa učí o Jehovovi, o jeho zámere alebo o tom, aká zásada z nej vyplýva. Premýšľaj, v akom smere slúži na karhanie. Skúmaj, ako ti tie verše pomôžu rozpoznať nesprávne sklony alebo postoje, bojovať proti nim a zostať verný Jehovovi. Uvažuj, ako ich môžeš použiť na nápravu nejakého nesprávneho názoru, s ktorým si sa napríklad stretol v službe. A snaž sa v tých veršoch nájsť niečo, čo je užitočné na výchovu, aby si sa dokázal na veci pozerať tak ako Jehova. Keď budeš mať pri čítaní Biblie stále na mysli tieto štyri oblasti, nájdeš duchovné poklady, ktoré ťa obohatia.

DAJ SA FORMOVAŤ

12. Prečo sa Ježiš farizejov opýtal „nečítali ste“?

12 Ježiš sa farizejov opýtal „nečítali ste“ aj preto, aby odhalil ich nesprávny pohľad na Písmo. (Mat. 12:1–7) d Pri tej príležitosti vyčítali Ježišovi, že jeho učeníci nedodržiavajú sabat. Ježiš im na to povedal dva príklady z Božieho Slova a citoval jeden verš z Ozeáša. Tým ukázal, že im uniká zmysel zákona o sabate a že nie sú milosrdní. Prečo farizejov čítanie Božieho Slova neformovalo? Lebo boli pyšní a čítali ho preto, aby mohli poukazovať na chyby druhých. S takýmto postojom nemohli rozumieť tomu, čo čítali. (Mat. 23:23; Ján 5:39, 40)

13. S akým postojom by sme si mali čítať Bibliu a prečo?

13 Z Ježišových slov sa učíme, že Bibliu by sme si mali čítať so správnym postojom. Nechceme byť ako farizeji, ale chceme byť pokorní a ochotní učiť sa. Musíme „s pokorou prijať slovo, ktoré sa do [nás] vštepuje“. (Jak. 1:21) Iba ak sme pokorní, Božie Slovo nás môže meniť. Ak sa budeme vyhýbať kritickému a pyšnému postoju, dáme sa formovať tým, čo Biblia učí o milosrdenstve, súcite a láske.

Ako môžeme zistiť, či nás Božie Slovo formuje? (Pozri 14. odsek.) e

14. Ako môžeme zistiť, či nás Biblia formuje? (Pozri aj obrázky.)

14 Z čoho vidno, či nás Božie Slovo formuje? Vidno to z toho, ako sa správame k druhým. Keby farizeji dovolili, aby Božie Slovo preniklo do ich srdca, „neodsúdili by... nevinných“. (Mat. 12:7) Ako je to s nami? Ak Božie Slovo pôsobí na naše srdce, odrazí sa to na tom, ako sa na druhých pozeráme a ako sa k nim správame. Napríklad keď sa rozprávame o druhých, hovoríme o nich v dobrom alebo hneď poukážeme na ich chyby? Sme milosrdní a ochotne odpúšťame, alebo sme kritickí a živíme v sebe hnev? Pri takomto sebaskúmaní zistíme, či to, čo si čítame, formuje naše uvažovanie, pocity a konanie. (1. Tim. 4:12, 15; Hebr. 4:12)

ČÍTANIE, KTORÉ PRISPIEVA K NÁŠMU ŠŤASTIU

15. Aký vzťah mal Ježiš k Božiemu Slovu?

15 Ježiš miloval Božie Slovo. V Žalme 40:8 bolo predpovedané, aký bude mať k nemu vzťah: „Robí mi radosť konať tvoju vôľu, môj Bože, a tvoj zákon nosím v srdci.“ Preto bol šťastný a v službe Jehovovi sa mu darilo. Aj my budeme šťastní a bude sa nám dariť, ak si budeme čítať a milovať Božie Slovo. (Žalm 1:1–3)

16. Ako môžeš mať z čítania Biblie čo najviac? (Pozri rámček „ Vďaka Ježišovým slovám môžeš rozumieť tomu, čo čítaš“.)

16 Vezmime si k srdcu Ježišove slová a jeho príklad a zlepšujme sa vo svojich návykoch pri čítaní Biblie. Budeme jej lepšie rozumieť, keď sa budeme modliť, čítať pomaly, klásť si otázky a robiť si stručné poznámky. Používajme dobrý úsudok, a to tak, že si prečítanú časť dôkladne rozoberieme s pomocou našich publikácií. Bibliu lepšie spoznáme, keď budeme hľadať duchovné poklady, a to aj v takých knihách, ktoré až tak dobre nepoznáme. A keď si ju budeme čítať so správnym postojom, bude nás formovať. Keď sa v tom všetkom budeme snažiť zlepšovať, budeme mať z čítania Biblie ešte väčší úžitok a ešte viac sa priblížime k Jehovovi. (Žalm 119:17, 18; Jak. 4:8)

PIESEŇ Č. 95 Svetlo svieti stále viac

a My všetci, ktorí slúžime Jehovovi, sa snažíme čítať si jeho Slovo každý deň. Aj iní ľudia si čítajú Bibliu, ale nie všetkému rozumejú. Bolo to tak aj v Ježišových dňoch. V tomto článku sa zamyslíme nad tým, čo povedal Ježiš tým, ktorí si čítali Božie Slovo, a aké poučenie si z toho môžeme zobrať my, aby sme z čítania Biblie vyťažili čo najviac.

b Keď bol Ježiš pokrstený a pomazaný svätým duchom, Boh mu zrejme oživil spomienky na jeho život pred príchodom na zem. (Mat. 3:16)

c Mária dobre poznala Božie Slovo a odvolávala sa naň. (Luk. 1:46–55) S Jozefom si pravdepodobne nemohli dovoliť vlastné odpisy Písma. Preto keď sa v synagóge čítalo Božie Slovo, museli dobre počúvať.

d Pozri aj Matúša 19:4–6, kde Ježiš položil farizejom tú istú otázku: „Nečítali ste?“ Hoci si správu o stvorení určite čítali, prehliadli to, čo z nej vyplýva o Božom názore na manželstvo.

e OPIS OBRÁZKA: Brat, ktorý na zhromaždení obsluhuje audio a video techniku, sa viackrát pomýli. Po zhromaždení mu to bratia nevyčítajú, ale chvália ho za to, ako sa snažil.