8. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

PIESEŇ Č. 123 Verne podriadení Božej vláde

Nechaj sa viesť Jehovom

Nechaj sa viesť Jehovom

„Ja, Jehova... ťa vediem.“ (IZ. 48:17)

HLAVNÁ MYŠLIENKA

Ako nás dnes Jehova vedie a čo dobré nám to prináša, keď sa ním necháme viesť.

1. Prečo by sme sa mali nechať viesť Jehovom? Uveď príklad.

 PREDSTAV SI, že si sa stratil v hlbokom tmavom pralese. Na každom kroku na teba číha nejaké nebezpečenstvo: divé zvieratá, jedovaté hady, nebezpečný hmyz a strmé zrázy. Určite by si bol rád, keby bol s tebou niekto, kto sa tam vyzná a bezpečne ťa ním prevedie. Tento svet je ako taký tmavý prales. Je v ňom plno nebezpečenstiev, ktoré by nám mohli duchovne ublížiť. Ale je s nami ten najlepší vodca, Jehova. Vďaka nemu sa týmto nebezpečenstvám dokážeme vyhnúť a prídeme až do cieľa – do nového sveta, v ktorom budeme žiť večne.

2. Ako nás Jehova vedie?

2 Ako nás Jehova vedie? Najmä prostredníctvom svojho Slova, Biblie. No používa na to aj ľudí. Cez „verného a rozvážneho otroka“ nás duchovne sýti, a tak môžeme robiť dobré rozhodnutia. (Mat. 24:45) No Jehova používa aj ďalších duchovne zrelých bratov, napríklad krajských starších a zborových starších. Títo bratia nám dávajú pokyny a povzbudzujú nás, aby sme zvládli tieto ťažké časy. Nie si vďačný, že Jehova ťa v týchto posledných dňoch tak dobre vedie? Vďaka tomu môžeme byť jeho blízkymi priateľmi a ďalej kráčať po ceste, ktorá nás dovedie až k večnému životu.

3. O čom budeme uvažovať v tomto článku?

3 No niekedy môžeme mať problém nechať sa viesť Jehovom, najmä keď na to používa nedokonalých ľudí. Prečo? Pretože ich pokyny alebo rady sa nám nemusia vždy páčiť. Alebo sa nám môže zdať, že nejaký pokyn je nerozumný, a tak si povieme, že to nemôže byť od Jehovu. Vtedy zvlášť potrebujeme dôverovať, že ten, kto nás vedie, je Jehova, a že poslúchať ho je vždy na naše dobro. Ako si môžeme túto dôveru posilniť? Pomôže nám v tom to, keď sa zamyslíme, (1) ako viedol svoj ľud v minulosti, (2) ako ho vedie teraz a (3) čo nám to prináša, keď sa ním nechávame viesť.

Jehova odjakživa viedol svojich služobníkov prostredníctvom ľudí (Pozri 3. odsek.)


AKO JEHOVA VIEDOL IZRAELITOV

4., 5. Ako Jehova ukázal, že Izraelitov vedie prostredníctvom Mojžiša? (Pozri obrázok.)

4 Jehova poveril Mojžiša, aby vyviedol Izraelitov z Egypta. Dal im tiež jasný dôkaz, že používa práve jeho. Čo to bolo? Napríklad oblačný stĺp cez deň a ohnivý stĺp v noci. (2. Mojž. 13:21) Mojžiš tento stĺp nasledoval a tak sa on a aj Izraeliti dostali k Červenému moru. No keď Izraeliti zistili, že sa za nimi ženie egyptské vojsko, spanikárili, pretože si mysleli, že sa ocitli v pasci. Mysleli si, že Mojžiš musel urobiť chybu, keď ich tam doviedol. Ale nebola to chyba. Jehova ich tam prostredníctvom Mojžiša doviedol zámerne. (2. Mojž. 14:2) A potom ich ohromujúcim spôsobom zachránil. (2. Mojž. 14:26–28)

Mojžiš nasledoval oblačný stĺp, ktorým Jehova viedol svoj ľud pustatinou (Pozri 4., 5. odsek.)


5 Mojžiš nasledoval oblačný stĺp, ktorým Jehova viedol svoj ľud pustatinou, ďalších 40 rokov. a Niekedy nechal Jehova oblačný stĺp stáť pri Mojžišovom stane, kde ho mohli všetci Izraeliti dobre vidieť. (2. Mojž. 33:7, 9, 10) Z tohto stĺpa k Mojžišovi hovoril a dával mu pokyny a on ich ďalej odovzdával Izraelitom. (Žalm 99:7) Tak mohli jasne vidieť, že Jehova ich vedie prostredníctvom Mojžiša.

Mojžiš a jeho nástupca Jozua (Pozri 5. a 7. odsek.)


6. Ako Izraeliti reagovali na to, ako ich Jehova vedie? (4. Mojžišova 14:2, 10, 11)

6 Žiaľ, napriek jasným dôkazom väčšina Izraelitov odmietla uznať, že Jehova používa Mojžiša ako svojho zástupcu. (Prečítajte 4. Mojžišovu 14:2, 10, 11.) Opakovane sa proti Mojžišovi búrili. K čomu to viedlo? Celá generácia Izraelitov nakoniec nemohla vojsť do Zasľúbenej krajiny. (4. Mojž. 14:30)

7. Napríklad kto sa nechal Jehovom viesť? (4. Mojžišova 14:24) (Pozri aj obrázok.)

7 Ale niektorí Izraeliti sa nechali Jehovom viesť. Jehova napríklad povedal: „Káleb... ma bezvýhradne poslúchal.“ (Prečítajte 4. Mojžišovu 14:24.) Jehova ho za to odmenil a dokonca mu dovolil vybrať si, kde chce v Zasľúbenej krajine žiť. (Joz. 14:12–14) Ďalšia generácia Izraelitov sa tiež nechávala Jehovom viesť. Keď sa po Mojžišovi stal vodcom Izraelitov Jozua, „hlboko si ho vážili po všetky dni jeho života“. (Joz. 4:14) Jehova ich za to odmenil a doviedol ich do Zasľúbenej krajiny. (Joz. 21:43, 44)

8. Ako Jehova viedol svoj ľud v období kráľov? (Pozri aj obrázok.)

8 Neskôr začal Jehova viesť svoj ľud prostredníctvom sudcov. A keď vládli králi, viedol ho cez svojich prorokov. Králi, ktorí mu boli verní, sa držali ich rád. Napríklad kráľ Dávid pokorne prijal, keď ho prorok Nátan pokarhal. (2. Sam. 12:7, 13; 1. Kron. 17:3, 4) Kráľ Jehošafat poslúchol proroka Jachaziela a povzbudil Júdejcov, aby verili Božím prorokom. (2. Kron. 20:14, 15, 20) A keď sa kráľ Ezechiáš ocitol v jednej ťažkej situácii, obrátil sa na proroka Izaiáša. (Iz. 37:1–6) Vždy, keď sa králi nechali viesť Jehovom, žehnal ich za to a svoj ľud chránil. (2. Kron. 20:29, 30; 32:22) Každému malo byť jasné, že Jehova vedie svoj ľud prostredníctvom svojich prorokov. Napriek tomu väčšina kráľov a Izraelitov Jehovových prorokov nepočúvala. (Jer. 35:12–15)

Kráľ Ezechiáš a prorok Izaiáš (Pozri 8. odsek.)


AKO JEHOVA VIEDOL PRVÝCH KRESŤANOV

9. Ako Jehova viedol kresťanov v prvom storočí? (Pozri aj obrázok.)

9 V prvom storočí n. l. Jehova vytvoril kresťanský zbor. Ako ho viedol? Za hlavu zboru ustanovil Ježiša. (Ef. 5:23) Ale Ježiš nehovoril každému osobne, čo má a čo nemá robiť. Používal na to apoštolov a starších v Jeruzaleme. (Sk. 15:1, 2) Okrem toho kresťanov viedli aj starší, ktorí boli v jednotlivých zboroch. (1. Tes. 5:12; Tít. 1:5)

Apoštoli a starší v Jeruzaleme (Pozri 9. odsek.)


10. a) Ako väčšina kresťanov v prvom storočí reagovala na pokyny, ktoré dostávali? (Skutky 15:30, 31) b) Prečo niektorí v minulosti neuznávali tých, ktorých Jehova používal, aby viedol svoj ľud? (Pozri rámček „ Prečo niektorí odmietali jasné dôkazy“.)

10 Nechali sa kresťania v prvom storočí viesť tými, ktorých Jehova používal? Väčšina áno. Boli vďační za pokyny, ktoré dostávali, a ochotne sa nimi riadili. „Veľmi ich to potešilo a povzbudilo.“ (Prečítajte Skutky 15:30, 31.) Ale ako Jehova vedie svoj ľud dnes?

AKO JEHOVA VEDIE NÁS

11. Ako Jehova viedol brata Russella a ďalších študentov Biblie?

11 Jehova vedie svoj ľud aj dnes. Robí to prostredníctvom svojho Slova a Ježiša, ktorý je hlavou zboru. No máme nejaké dôkazy, že na to používa aj ľudí? Áno. Pozrime sa, čo sa napríklad dialo koncom 19. storočia. Charles Taze Russell a ďalší študenti Biblie začali chápať, že rok 1914 bude prelomovým rokom, pokiaľ ide o Božie Kráľovstvo. (Dan. 4:25, 26) Prišli na to skúmaním biblických proroctiev. Viedol ich pri tom Jehova? O tom niet žiadnych pochýb. To, čo sa dialo od roku 1914, potvrdilo, že Božie Kráľovstvo začalo vládnuť. Vypukla prvá svetová vojna a po nej prišli epidémie, zemetrasenia a hlad. (Luk. 21:10, 11) Teda je zrejmé, že Jehova v tom období používal týchto horlivých študentov Biblie.

12., 13. Čo sa počas druhej svetovej vojny urobilo pre to, aby sa mohla naplno zvestovať dobrá správa?

12 Zaujímavé je aj to, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny. Keď si bratia vo svetovom ústredí hlbšie preskúmali Zjavenie 17:8, prišli k záveru, že táto vojna sa neskončí Armagedonom, ale že po nej príde obdobie relatívneho pokoja, keď bude možné naplno zvestovať dobrú správu. Aj keď sa to v tom čase mohlo zdať nelogické, bratia zriadili biblickú školu Gileád, aby sa školili misionári, ktorí by zvestovali a vyučovali v krajinách po celom svete. Misionári tam boli z tejto školy posielaní už počas vojny. Okrem toho verný a rozvážny otrok zriadil aj kurz teokratickej služby. b Vďaka tomuto kurzu sa bratia a sestry mohli zlepšiť vo zvestovaní a vyučovaní. Takto boli Boží služobníci dobre pripravení na to, čo ich čakalo.

13 Dnes jasne vidíme, že Jehova svoj ľud v tom náročnom období viedol. Od druhej svetovej vojny sa Boží služobníci v mnohých krajinách tešia z pokoja a slobody, vďaka čomu môžu horlivo zvestovať. A tak sa dobrá správa šíri po celej zemi.

14. Prečo môžeme dôverovať tomu, ako nás vedie Jehovova organizácia a starší? (Zjavenie 2:1) (Pozri aj obrázok.)

14 Aj dnes sa členovia vedúceho zboru nechávajú viesť Ježišom Kristom. Chcú, aby pokyny, ktoré dávajú, boli v súlade s tým, ako sa na veci pozerá Boh a Ježiš. A používajú krajských starších a zborových starších, aby ich odovzdali zborom. c Starší, ktorí patria k pomazaným, a v podstate aj všetci starší sú v Kristovej „pravej ruke“. (Prečítajte Zjavenie 2:1.) Sú však nedokonalí, a tak, samozrejme, robia chyby. Tie niekedy robili aj takí Boží služobníci ako Mojžiš, Jozua či apoštoli. (4. Mojž. 20:12; Joz. 9:14, 15; Rim. 3:23) Napriek tomu jasne vidíme, že Ježiš vedie verného a rozvážneho otroka a starších vymenovaných svätým duchom a bude to tak robiť „až do konca tohto usporiadania sveta“. (Mat. 28:20) Preto môžeme úplne dôverovať tým, ktorých vybral, aby nás viedli.

Vedúci zbor v súčasnosti (Pozri 14. odsek.)


ČO NÁM TO PRINÁŠA, KEĎ SA NECHÁVAME VIESŤ JEHOVOM

15., 16. Čo sa učíš od tých, ktorí sa nechávajú viesť Jehovom?

15 Keď sa nechávame viesť Jehovom, prináša nám to už teraz veľa dobrého. Napríklad Andy a jeho manželka Robyn poslúchli radu, aby sme si zjednodušili život. (Mat. 6:22) Vďaka tomu mohli pomáhať na rôznych teokratických stavebných projektoch. Robyn hovorí: „Niekedy sme bývali vo veľmi malých priestoroch, kde často nebola ani kuchyňa. A musela som predať väčšinu svojej fotografickej výbavy. Plakala som pri tom, pretože fotografovanie som milovala. Ale tak ako Abrahámova manželka Sára som bola rozhodnutá, že sa budem pozerať dopredu, a nie späť.“ (Hebr. 11:15) Čo títo manželia získali? Robyn pokračuje: „Je to úžasný pocit, že pre Jehovu robíme všetko, čo môžeme. Vďaka práci na rôznych teokratických úlohách si vieme lepšie predstaviť, ako asi bude vyzerať život v novom svete.“ Jej manžel Andy to vníma rovnako a dodáva: „Sme skutočne šťastní, pretože všetok náš čas a energiu venujeme práci pre Jehovu.“

16 Čo ďalšie nám to prináša, keď sa nechávame viesť Jehovom? Pozrime sa, čo to prinieslo Marcii. Po strednej škole si vzala k srdcu povzbudenie k službe celým časom. (Mat. 6:33; Rim. 12:11) Hovorí: „Dostala som štvorročné štipendium na univerzite. Ale ja som chcela ísť iným smerom, mala som duchovné ciele. A tak som si urobila nadstavbu a naučila som sa niečo praktické, aby som sa popri priekopníckej dokázala uživiť. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som urobila. Teraz som pravidelná priekopníčka a môžem si sama určiť, koľko budem pracovať. Vďaka tomu môžem pomáhať v Bételi a tešiť sa z ďalších pekných vecí, ktoré robím pre Jehovu.“

17. Čo ďalšie nám to prinesie, keď sa nechávame viesť Jehovom? (Izaiáš 48:17, 18)

17 Od našej organizácie dostávame aj rady, ktoré nás chránia. Napríklad nás varuje pred materializmom alebo nám radí, aby sme sa nezaplietli do niečoho, čím by sme porušili Božie zákony. Keď sa aj v týchto oblastiach nechávame viesť Jehovom, je to na naše dobro. Máme čisté svedomie a vyhneme sa zbytočnému stresu. (1. Tim. 6:9, 10) Tak môžeme slúžiť Jehovovi z celého srdca. Nič nám neprinesie väčšiu radosť a pokoj. (Prečítajte Izaiáša 48:17, 18.)

18. Prečo sa chceš vždy nechať viesť Jehovom?

18 Je nepochybné, že Jehova nás bude aj počas veľkého súženia a Kristovej tisícročnej vlády viesť prostredníctvom ľudí. (Žalm 45:16) Budeme ich poslúchať, aj keď možno budeme mať iný názor ako oni? Do veľkej miery to závisí od toho, ako na vedenie od Jehovu reagujeme už dnes. Preto sa vždy nechajme viesť Jehovom, teda aj bratmi, ktorí majú za úlohu starať sa o nás. (Iz. 32:1, 2; Hebr. 13:17) Jehova je tým najlepším vodcom, akého môžeme mať. Môžeme mu úplne dôverovať. Chráni nás pred duchovnými nebezpečenstvami a dovedie nás až do cieľa – do nového sveta, v ktorom budeme žiť večne.

AKO BY SI ODPOVEDAL?

  • Ako Jehova viedol Izraelitov?

  • Ako Jehova viedol prvých kresťanov?

  • Čo nám to prináša, keď sa nechávame viesť Jehovom?

PIESEŇ Č. 48 Kráčame s Bohom

a Jehova poveril aj jedného anjela, „ktorý šiel pred izraelským táborom“, aby voviedol Boží ľud do Zasľúbenej krajiny. Týmto anjelom bol zrejme Michael, čo je Ježišovo meno pred tým, ako prišiel na zem. (2. Mojž. 14:19; 32:34)

b Neskôr známy ako teokratická škola zvestovateľskej služby. Dnes je toto školenie súčasťou zhromaždení v týždni.

c Pozri rámček „Úloha vedúceho zboru“ v Strážnej veži z februára 2021, s. 18.