4. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

„Boží duch svedčí s naším duchom“

„Boží duch svedčí s naším duchom“

„Boží duch svedčí s naším duchom, že sme Božie deti.“ ​(RIM. 8:16)

PIESEŇ Č. 147 Zvláštne vlastníctvo

ČO SA DOZVIEME *

Na Letnice 33 n. l. Jehova výnimočným spôsobom vylial svätého ducha na skupinu asi 120 kresťanov (Pozri 1., 2. odsek.)

1., 2. Aká výnimočná udalosť sa odohrala na Letnice 33 n. l.?

PÍŠE SA rok 33 n. l. Je nedeľa a pripadá na ňu sviatok Letníc. V to ráno sa v hornej miestnosti domu v Jeruzaleme schádza skupina asi 120 učeníkov. (Sk. 1:13–15; 2:1) Pred niekoľkými dňami im dal Ježiš pokyn, aby zostali v Jeruzaleme, pretože majú dostať mimoriadny dar. (Sk. 1:4, 5) Čo sa v to ráno deje potom?

2 „Zrazu sa z neba ozval hluk, ako keď sa priženie prudký vietor.“ Tento zvuk počuť v celom dome. Potom sa nad hlavou učeníkov zjavujú „akoby ohnivé jazyky“ a všetkých „napĺňa svätý duch“. (Sk. 2:2–4) Jehova týmto výnimočným spôsobom vylieva na túto skupinu kresťanov svojho svätého ducha. (Sk. 1:8) Patria medzi prvých, ktorí sú pomazaní svätým duchom * a dostávajú nádej, že budú vládnuť s Ježišom v nebi.

AKO SA NIEKTO STANE POMAZANÝM?

3. Prečo učeníci na Letnice vôbec nepochybovali, že boli pomazaní svätým duchom?

3 Keby si bol jedným z učeníkov, ktorí sa v ten deň zhromaždili v hornej miestnosti, určite by si na ten zážitok nikdy nezabudol. Nad tvojou hlavou by sa objavilo niečo ako plamienok ohňa a začal by si hovoriť cudzím jazykom! (Sk. 2:5–12) Vôbec by si nepochyboval, že ťa Jehova pomazal svätým duchom. Ale prebieha pomazanie u všetkých kresťanov rovnakým spôsobom? Nie. Ako to vieme?

4. Boli všetci kresťania v prvom storočí pomazaní rovnako? Vysvetli to.

4 Najprv pouvažujme o tom, kedy boli jednotliví kresťania pomazaní. Na Letnice roku 33 n. l. nebolo pomazaných len tých asi 120 kresťanov. Neskôr v ten deň dostalo sľúbeného svätého ducha aj viac ako 3 000 ďalších. Tí boli pomazaní v deň svojho krstu. (Sk. 2:37, 38, 41) Ale v nasledujúcich rokoch to tak vždy nebolo. Samaritáni dostali svätého ducha až nejaký čas po krste. (Sk. 8:14–17) Na druhej strane Kornélius a jeho domácnosť boli pomazaní ešte pred svojím krstom. To bol však výnimočný prípad. (Sk. 10:44–48)

5. Ako sa podľa 2. Korinťanom 1:21, 22 niekto stane pomazaným?

5 Zamyslime sa aj nad tým, ako sa niekto stane pomazaným. Pre niekoho je spočiatku ťažké prijať myšlienku, že Jehova si vybral práve jeho. Možno si hovorí: Prečo práve mňa? Iní zasa reagujú odlišne. Nech už majú akékoľvek pocity, apoštol Pavol vysvetlil, že všetci pomazaní dostávajú rovnaký dar: „Vy, ktorí ste uverili, [ste boli] zapečatení * sľúbeným svätým duchom a ten je zárukou nášho dedičstva.“ ​(Ef. 1:13, 14, pozn. pod čiarou) Teda Jehova prostredníctvom svätého ducha spôsobuje, že všetci pomazaní majú absolútnu istotu, že si ich vybral. Dal im svätého ducha ako „záruku [zálohu alebo závdavok]“, že v budúcnosti budú večne žiť v nebi, a nie na zemi. (2. Kor. 1:21, 22)

6. Čo si to od pomazaného kresťana vyžaduje, aby dostal svoju nebeskú odmenu?

6 Znamená to, že keď je kresťan pomazaný, určite dostane odmenu v nebesiach? Nie. Síce si je istý, že bol vybraný, aby šiel do neba, ale musí pamätať na toto nabádanie: „Bratia, preto sa ešte viac usilujte, aby ste si zaistili svoje povolanie a vyvolenie. Ak to budete robiť, nikdy nezlyháte.“ ​(2. Petra 1:10) Teda aj keď si Boh vybral niektorého kresťana, aby išiel do neba, tento kresťan dostane odmenu len vtedy, keď mu zostane verný. (Fil. 3:12–14; Hebr. 3:1; Zjav. 2:10)

AKO NIEKTO VIE, ŽE JE POMAZANÝ?

7. Ako pomazaní vedia, že majú vyhliadku na život v nebi?

7 Ale ako človek vie, že má vyhliadku na život v nebi? Odpoveď jasne vyplýva z Pavlovho listu kresťanom v Ríme, „ktorí boli povolaní, aby boli svätí“. Napísal im: „Nedostali ste ducha otroctva, aby ste znovu žili v strachu, ale dostali ste ducha prijatia za synov, ktorý nás podnecuje volať: ‚Abba, Otče!‘ Teda Boží duch svedčí s naším duchom, že sme Božie deti.“ ​(Rim. 1:7; 8:15, 16) Boh dáva prostredníctvom svojho svätého ducha pomazaným jasne najavo, že majú nádej na život v nebi. (1. Tes. 2:12)

8. Ako z Rimanom 8:16 vyplýva, že pomazaní nepotrebujú, aby im niekto potvrdil ich pomazanie?

8 Jehova nenecháva nikoho z pomazaných na pochybách, že má nádej na život v nebi. (Rim. 8:16) Samozrejme, že aj pomazaní potrebujú, aby ich Jehova prostredníctvom zboru vyučoval, tak ako vyučuje všetkých ostatných. No nepotrebujú, aby im niekto potvrdil, že sú pomazaní. Jehova používa svojho svätého ducha, najmocnejšiu silu vo vesmíre, aby v tom mali úplnú istotu.

„ZNOVU SA NARODIŤ“

9. K akej zmene podľa Efezanom 1:18 dochádza u kresťana, keď ho Jehova pomaže?

9 Pre väčšinu dnešných Božích služobníkov je ťažké predstaviť si, aké je to byť pomazaným. To je pochopiteľné, pretože oni sami nie sú pomazaní. Boh vytvoril ľudí tak, aby žili večne na zemi, nie v nebi. (1. Mojž. 1:28; Žalm 37:29) Napriek tomu vyberá niektorých ľudí, aby žili v nebi. Keď je niekto pomazaný, jeho nádej a uvažovanie sa úplne zmení, takže sa začne tešiť na život v nebi. (Ef. 1:18)

10. Čo znamená „znovu sa narodiť“? (Pozri aj poznámku pod čiarou.)

10 Kresťania, ktorých Jehova pomaže svätým duchom, sa „narodia znovu“, čiže sa „narodia zhora“. Z Ježišových slov vyplýva, že tomu, kto nie je pomazaný, nie je možné úplne vysvetliť, aké to je, keď sa niekto „narodí znovu“, čiže sa „narodí z ducha“. (Ján 3:3–8, pozn. pod čiarou)

11. Vysvetli, k akej zmene myslenia dochádza u kresťana, ktorého Boh pomazal.

11 Na čo sa v mysli začnú zameriavať kresťania, ktorých Boh pomazal svätým duchom? Dovtedy túžili po večnom živote na zemi. Tešili sa, že zažijú, ako Jehova odstráni zo zeme všetko zlo a urobí z nej raj. Možno si predstavovali, ako budú vítať vzkriesených členov rodiny a priateľov. Ale keď ich Jehova pomazal, začali premýšľať inak. Prečo? Nie preto, že by ich už neuspokojovala predstava života na zemi. Ani preto, že by zažili nejakú citovú traumu alebo veľké utrpenie, takže by o život na zemi stratili záujem. Nebolo to ani preto, že by večný život na zemi považovali za nudný. Bolo to preto, že Jehova prostredníctvom svätého ducha zmenil ich myslenie a nádej.

12. Ako sa podľa 1. Petra 1:3, 4 pomazaní pozerajú na svoju nádej?

12 Niektorí pomazaní kresťania možno majú pocit, že si túto úžasnú česť nezaslúžia. Ale vôbec nepochybujú, že Jehova si ich vybral. Keď premýšľajú nad tým, čo ich v budúcnosti čaká, ich srdce prekypuje radosťou a vďačnosťou. (1. Petra 1:3, 4)

13. Aký postoj majú pomazaní k svojmu životu na zemi?

13 Znamená to, že si pomazaní prajú, aby zomreli? Na túto otázku odpovedá apoštol Pavol. Prirovnáva ich telo k stanu a hovorí: „My, ktorí sme v tomto stane, vzdycháme pod veľkou ťarchou. To neznamená, že si ho chceme vyzliecť, len si chceme obliecť ten druhý, aby bolo smrteľné telo nahradené životom.“ ​(2. Kor. 5:4) Títo kresťania nestratili záujem o život na zemi ani nechcú, aby sa čo najskôr skončil. Naopak, tešia sa z neho a každý deň využívajú na to, aby spolu so svojou rodinou a priateľmi slúžili Jehovovi. Ale bez ohľadu na to, čo robia, neprestajne sa zameriavajú na svoju nádhernú vyhliadku do budúcnosti. (1. Kor. 15:53; 2. Petra 1:4; 1. Jána 3:2, 3; Zjav. 20:6)

SI POMAZANÝ?

14. Čo ešte samo osebe nedokazuje, že niekto bol pomazaný svätým duchom?

14 Možno premýšľaš, či si aj ty nebol pomazaný svätým duchom. V takom prípade sa zamysli nad týmito dôležitými otázkami: Máš silnú túžbu konať Jehovovu vôľu? Si mimoriadne horlivý vo zvestovateľskej službe? Si nadšeným študentom Božieho Slova a rád skúmaš „hlbokú Božiu múdrosť“? (1. Kor. 2:10) Máš pocit, že vďaka Jehovovi sa ti vo zvestovateľskej službe výnimočne darí? Cítiš veľkú zodpovednosť duchovne pomáhať druhým? Vidíš dôkazy toho, že Jehova ti už veľakrát pomohol? Možno odpovieš na všetky tieto otázky jednoznačným áno. Ale znamená to, že ti Jehova dal nádej na život v nebi? Nie, neznamená. Prečo nie? Pretože takéto veci môžu zažívať všetci Boží služobníci, nielen pomazaní. Jehova môže prostredníctvom svätého ducha pomáhať každému, kto mu slúži. Teda ak premýšľaš, či si pomazaný svätým duchom, už to samo osebe dokazuje, že nie si. Tí, ktorých Jehova povolal do neba, nad tým nepremýšľajú. Oni to vedia!

Jehova použil svätého ducha, aby umožnil Abrahámovi, Sáre, Dávidovi a Jánovi Krstiteľovi konať úžasné skutky, ale nepoužil ho na to, aby im dal nádej na život v nebi (Pozri 15., 16. odsek.) *

15. Ako vieme, že nie všetci, ktorí dostali Božieho ducha, majú nádej na život v nebi?

15 V Biblii nachádzame mnoho príkladov verných Božích služobníkov, ktorým Boh dával svätého ducha, aj keď nemali vyhliadku na život v nebi. Napríklad viedol svätým duchom Dávida. (1. Sam. 16:13) Vďaka tomu Dávid rozumel hlbokým duchovným pravdám o Jehovovi a napísal niektoré časti Biblie. (Mar. 12:36) Napriek tomu apoštol Peter povedal, že „Dávid nevystúpil do neba“. (Sk. 2:34) A o Jánovi Krstiteľovi čítame, že bol „naplnený svätým duchom“. (Luk. 1:13–16) Ježiš sa vyjadril, že nikto nebol významnejší ako Ján, ale zároveň o ňom povedal, že nebude medzi tými, ktorí budú vládnuť v nebeskom Kráľovstve. (Mat. 11:10, 11) Jehova použil svojho svätého ducha, aby dal týmto ľuďom moc konať úžasné skutky, ale nepoužil ho na to, aby ich vybral pre život v nebi. Znamená to, že neboli takí verní ako tí, ktorých vybral za vládcov v nebi? Nie. Jednoducho to znamená, že ich vzkriesi a dá im život v pozemskom raji. (Ján 5:28, 29; Sk. 24:15)

16. Na akú odmenu sa teší väčšina Božích služobníkov?

16 Drvivá väčšina dnešných Božích služobníkov nemá vyhliadku na život v nebi. Podobne ako Abrahám, Sára, Dávid, Ján Krstiteľ a mnoho ďalších mužov a žien z biblických čias sa tešia na život na zemi pod vládou Božieho Kráľovstva. (Hebr. 11:10)

17. Aké otázky si zodpovieme v nasledujúcom článku?

17 Keďže aj dnes sú medzi nami pomazaní, prirodzene nám napadajú rôzne otázky. (Zjav. 12:17) Napríklad aký pohľad by mali mať na seba pomazaní? Ako by sme sa mali správať k niekomu z nášho zboru, keď začne na Pamätnej slávnosti prijímať symboly? A mali by sme sa znepokojovať, keď vidíme, že rastie počet tých, ktorí sa hlásia k pomazaným? Na tieto otázky si odpovieme v nasledujúcom článku.

^ 5. ods. Od Letníc roku 33 n. l. dáva Jehova niektorým kresťanom úžasnú nádej – nádej, že budú vládnuť s jeho Synom v nebi. Ako však vedia, že Boh si ich vybral a zveril im túto nádhernú úlohu? Ako sa niekto stáva pomazaným? V tomto článku nájdeme odpovede na tieto zaujímavé otázky. Sú v ňom zahrnuté myšlienky, ktoré boli uverejnené v Strážnej veži z januára 2016.

^ 2. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Pomazaný svätým duchom. Jehova používa svojho svätého ducha pri výbere tých, ktorí budú vládnuť s Ježišom v nebi. Prostredníctvom tohto ducha dáva týmto ľuďom prísľub, čiže záruku toho, čo môžu očakávať v budúcnosti. (Ef. 1:13, 14) Títo kresťania potom môžu povedať, že „Boží duch svedčí s ich duchom“, čiže ich uisťuje o tom, že majú nádej na život v nebi. (Rim. 8:16)

^ 5. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Zapečatenie. Toto zapečatenie nie je konečné. Konečnú platnosť nadobúda až istý čas predtým, ako verný kresťan zomrie, alebo nejaký čas pred vypuknutím veľkého súženia. (Ef. 4:30; Zjav. 7:2–4)

PIESEŇ Č. 9 Chváľte Jehovu, nášho Boha!

^ 56. ods. OPIS OBRÁZKA: Bez ohľadu na to, či sme pre svoju vieru vo väzení alebo môžeme slobodne zvestovať a učiť druhých o Jehovovi, tešíme sa na život na zemi pod vládou Božieho Kráľovstva.