29. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

„Choďte a robte učeníkov“

„Choďte a robte učeníkov“

„Choďte a robte učeníkov z ľudí všetkých národov.“ ​(MAT. 28:19)

PIESEŇ Č. 10 „Tu som, pošli ma!“

ČO SA DOZVIEME *

1., 2. a) Čo je podľa Matúša 28:18–20 hlavným poslaním kresťanského zboru? b) Nad čím sa zamyslíme v tomto článku?

JEŽIŠ sa po svojom vzkriesení dohovoril s apoštolmi, že sa stretnú na úbočí jedného vrchu. Všetci boli určite plní očakávania. (Mat. 28:16) Možno práve pri tejto príležitosti sa „zjavil viac než päťsto bratom naraz“. (1. Kor. 15:6) Prečo Ježiš zorganizoval toto stretnutie? Pozval ich, aby im dal vzrušujúcu úlohu: „Choďte a robte učeníkov z ľudí všetkých národov.“ ​(Mat. 28:18–20)

2 Učeníci, ktorí počuli tento príkaz, sa stali súčasťou raného kresťanského zboru. Hlavným poslaním tohto zboru bolo pomáhať ďalším, aby sa stali Kristovými učeníkmi. * Dnes sú na celom svete desaťtisíce kresťanských zborov a ich hlavným poslaním je tá istá práca. V tomto článku sa zamyslíme nad štyrmi otázkami: Prečo je táto činnosť dôležitá? Čo zahŕňa? Sú do nej zapojení všetci Jehovovi svedkovia? A prečo by sme v nej mali byť trpezliví?

PREČO JE TO DÔLEŽITÉ

3. Prečo je podľa Jána 14:6 a 17:3 také dôležité robiť učeníkov?

3 Prečo je také dôležité, aby sme pomáhali ľuďom stať sa Kristovými učeníkmi? Pretože len tak môžu byť Božími priateľmi. Okrem toho, keď sa stanú Kristovými nasledovníkmi, môžu si už dnes zlepšiť život a získať nádej na večný život v budúcnosti. (Ján 14:6; 17:3) Je pravda, že Ježiš nás poveril zodpovednou úlohou, ale nie sme na to sami. Apoštol Pavol o sebe a o ďalších kresťanoch napísal, že sú „Božími spolupracovníkmi“. (1. Kor. 3:9) Byť Jehovovým a Kristovým spolupracovníkom je pre nedokonalých ľudí nesmierna česť!

4. Čo sa učíme z toho, čo zažili Ivan a Matilde?

4 Keď pomáhame ľuďom spoznať Bibliu, zažívame veľa radosti. Takúto radosť zažili aj manželia Ivan a Matilde z Kolumbie. Vydali svedectvo mladému mužovi Davierovi, ktorý im povedal: „Chcel by som sa zmeniť, ale nedokážem to.“ Davier bol profesionálnym boxerom, bral drogy, opíjal sa a žil bez sobáša so svojou priateľkou Erikou. Ivan vysvetľuje: „Chodili sme za ním na dedinu, čo znamenalo ísť veľa hodín na bicykli po zablatených cestách. Davier začal meniť svoj postoj a správanie. Keď to Erika videla, chcela aj ona študovať Bibliu.“ Časom Davier prestal brať drogy, opíjať sa a boxovať a legalizoval svoj vzťah s Erikou. Matilde hovorí: „Keď sa obaja dali v roku 2016 pokrstiť, spomenuli sme si, ako Davier kedysi hovorieval: ‚Chcel by som sa zmeniť, ale nedokážem to.‘ Nemohli sme sa ubrániť slzám.“ Je to tak, keď pomáhame ľuďom stať sa Kristovými učeníkmi, zažívame veľkú radosť.

ČO TO ZAHŔŇA?

5. Čo je prvým krokom v diele robenia učeníkov?

5 Prvým krokom v diele robenia učeníkov je hľadať tých, ktorí chcú spoznať Jehovu. (Mat. 10:11) Keď sa usilujeme vydať svedectvo všetkým v našom obvode, dokazujeme, že sme Jehovovými svedkami. A keď poslúchame Ježišov príkaz, aby sme zvestovali dobrú správu, dokazujeme, že sme pravými kresťanmi.

6. Čo musíme robiť, ak chceme, aby sa nám v službe darilo?

6 Niektorí ľudia sa túžia dozvedieť o pravde viac, zatiaľ čo mnohí pri prvom rozhovore neprejavia záujem o pravdu. Možno musíme vzbudiť ich záujem. Keď chceme, aby sa nám v službe darilo, musíme sa dobre pripravovať. Porozmýšľaj o konkrétnych témach, ktoré by mohli zaujímať ľudí v tvojom obvode. Potom si premysli, ako začneš rozhovor.

7. a) Ako môžeme začať rozhovor? b) Prečo je dôležité, aby sme si osloveného človeka vypočuli a brali do úvahy jeho názor?

7 Mohol by si sa napríklad spýtať: „Môžem sa opýtať na váš názor? Vo svete je stále viac problémov. Myslíte si, že sa dočkáme celosvetovej vlády, ktorá ich vyrieši?“ Potom môžeš poukázať na Daniela 2:44. Alebo by si mohol povedať: „Rád by som poznal váš názor na to, čo je potrebné, aby z detí vyrástli slušní ľudia.“ Potom prečítaj 5. Mojžišovu 6:6, 7. Predtým ako si vyberieš námet na rozhovor, pouvažuj o ľuďoch, s ktorými sa budeš rozprávať. Zamysli sa, aký úžitok im to prinesie, keď sa dozvedia, čo učí Biblia. Je veľmi dôležité, aby si si ich vypočul a bral do úvahy ich názor. Vďaka tomu ich budeš lepšie chápať a oni si ťa ochotnejšie vypočujú.

8. Prečo by sme mali byť pri vykonávaní opätovných návštev vytrvalí?

8 Kým sa niekto rozhodne študovať Bibliu, možno budeš musieť vynaložiť veľa času a úsilia na vykonávanie opätovných návštev. Prečo? Lebo ľudia jednoducho nemusia byť doma alebo nemusia mať čas, keď za nimi znovu prídeš. Okrem toho to zvyčajne trvá nejaký čas, kým dotyčný človek prekoná zábrany a prijme ponuku biblického štúdia. Pamätaj na to, že ak má kvetina rásť, musíš ju pravidelne polievať. Podobne keď chceme, aby si záujemca vypestoval lásku k Jehovovi a Ježišovi, musíme s ním pravidelne rozoberať myšlienky z Božieho Slova.

SÚ DO TEJTO ČINNOSTI ZAPOJENÍ VŠETCI JEHOVOVI SVEDKOVIA?

Všetci Jehovovi svedkovia sú zapojení do vyhľadávania tých, ktorí túžia spoznať pravdu (Pozri 9., 10. odsek.) *

9., 10. Prečo môžeme povedať, že do diela robenia učeníkov sú zapojení všetci kresťania?

9 Do diela robenia učeníkov je zapojený každý Boží služobník. Môžeme to prirovnať k hľadaniu strateného dieťaťa. V akom zmysle? Zamysli sa nad nasledujúcim príbehom, ktorý sa skutočne stal. Raz sa stratil jeden trojročný chlapček a do hľadania sa zapojilo asi 500 ľudí. Nakoniec ho asi po 20-hodinovom hľadaní našiel jeden dobrovoľník v kukuričnom poli. Odmietol však zásluhy za to, že ho našiel. Povedal: „Našli sme ho vďaka tomu, že sa do toho zapojili stovky ľudí.“

10 Mnohí ľudia sú ako to dieťa – cítia sa stratení. Nemajú žiadnu nádej a túžia po pomoci. (Ef. 2:12) Na hľadaní týchto ľudí sa podieľa viac ako osem miliónov zvestovateľov. Ty osobne možno nenájdeš nikoho, kto by chcel študovať Bibliu. Ale iní zvestovatelia, ktorí pracujú v tom istom obvode, možno niekoho takého nájdu. Keď sa potom záujemca stane Kristovým učeníkom, každý, kto sa na hľadaní zúčastnil, má dôvod na radosť.

11. Ako môžeš pomáhať robiť učeníkov, aj keď momentálne s nikým neštuduješ?

11 Aj keď momentálne s nikým neštuduješ, môžeš pomáhať robiť učeníkov inými spôsobmi. Napríklad keď uvidíš, že do sály Kráľovstva prišiel niekto nový, môžeš ho privítať a spriateliť sa s ním. Vďaka tomu sa môže presvedčiť, že je medzi nami láska, ktorá charakterizuje pravých kresťanov. (Ján 13:34, 35) Aj tým, keď podávaš na zhromaždení krátke komentáre, učíš nových, aby úprimne a úctivo hovorili o svojej viere. Môžeš ísť s novým zvestovateľom aj do služby a ukázať mu, ako používať Bibliu. Keď to robíš, učíš druhých nasledovať Krista. (Luk. 10:25–28)

12. Potrebujeme výnimočné schopnosti, aby sme mohli pomáhať ľuďom stať sa Ježišovými učeníkmi? Vysvetli to.

12 Nikto z nás by si nemal myslieť, že potrebuje nejaké výnimočné schopnosti, aby mohol pomáhať ľuďom stať sa Ježišovými učeníkmi. Prečo nie? Uveďme si príklad Faustiny, ktorá žije v Bolívii. Keď sa začala stretávať s Jehovovými svedkami, nevedela čítať. Odvtedy sa to trošku naučila. Dnes je pokrstená a rada učí druhých o Jehovovi. Zvyčajne vedie každý týždeň päť biblických štúdií. Hoci nevie čítať tak dobre ako väčšina jej záujemcov, pomohla už šiestim ľuďom ku krstu. (Luk. 10:21)

13. Čo nám to prináša, keď vedieme biblické štúdiá, hoci máme veľa povinností?

13 Mnohí kresťania sú veľmi zamestnaní. Napriek tomu si nachádzajú čas na vedenie biblických štúdií a majú z toho veľkú radosť. Zamyslime sa nad príkladom Melanie z Aljašky. Sama vychovávala osemročnú dcéru, pracovala na plný úväzok a starala sa o otca, ktorý mal rakovinu. V odľahlom meste, kde žila, bola jedinou svedkyňou. Pravidelne sa modlila o silu, aby mohla napriek zime chodiť do služby, lebo veľmi túžila nájsť niekoho, s kým by mohla študovať Bibliu. Nakoniec sa stretla so Sarou, ktorá bola nadšená, keď sa dozvedela, že Boh má meno. Časom prijala ponuku biblického štúdia. Melanie hovorí: „V piatok večer som bývala vyčerpaná, ale veľmi nám s dcérou pomáhalo, že sme mohli viesť to štúdium. Rady sme hľadali odpovede na Sarine otázky a mali sme obrovskú radosť, keď sme videli, ako si vytvára vzťah k Jehovovi.“ Sara odvážne zniesla odpor, vystúpila z cirkvi a dala sa pokrstiť.

PREČO MUSÍME BYŤ TRPEZLIVÍ

14. a) Ako sa naša činnosť podobá práci rybára? b) Ako môžeš uplatniť Pavlovu radu z 2. Timotejovi 4:1, 2?

14 Niekedy sa zdá, že tvoja služba neprináša žiadne výsledky. Nestrácaj však nádej, že nájdeš nových učeníkov. Spomeň si, že Ježiš prirovnal našu činnosť k práci rybára. Rybárom možno trvá veľa hodín, kým chytia nejaké ryby. Často pracujú dlho do noci alebo zavčas rána a niekedy sa musia plaviť veľmi ďaleko. (Luk. 5:5) Podobne niektorí zvestovatelia celé hodiny trpezlivo „rybárčia“ v rozličnom čase a na rôznych miestach. Prečo? Pretože tak majú možnosť hovoriť s viacerými ľuďmi. Tí, ktorí vynakladajú mimoriadne úsilie, často zožnú odmenu a nájdu ľudí, ktorí sa zaujímajú o pravdu. Mohol by si sa prispôsobiť a chodiť do služby v inom čase alebo na iné miesta, aby si sa s dobrou správou dostal k viacerým ľuďom? (2. Tim. 4:1, 2)

Trpezlivo pomáhaj svojim záujemcom robiť duchovné pokroky (Pozri 15., 16. odsek.) *

15. Prečo si vedenie biblického štúdia vyžaduje trpezlivosť?

15 Prečo musíme byť pri vedení biblického štúdia trpezliví? Lebo našou úlohou nie je len pomôcť záujemcovi spoznať biblickú pravdu a zamilovať si ju. Chceme mu pomôcť, aby spoznal aj autora Biblie, Jehovu, a vytvoril si k nemu blízky vzťah. A okrem toho, že záujemcu učíme, čo Ježiš očakáva od svojich učeníkov, musíme ho učiť aj to, ako uplatňovať jeho učenie vo svojom živote, a tak sa stať pravým kresťanom. Musíme mu trpezlivo pomáhať, keď vidíme, že je pre neho náročné žiť v súlade s biblickými zásadami. Niektorí dokážu zmeniť svoje postoje a zvyky za niekoľko mesiacov. Iným to však trvá dlhšie.

16. Čo si sa naučil z rozprávania jedného misionára?

16 Uveďme si príklad misionára v Peru, ktorý sa presvedčil, že trpezlivosť prináša dobré výsledky. Rozpráva: „Mal som záujemcu, ktorý sa volá Raúl. Preštudoval som s ním dve knihy, ale stále mal veľké problémy. Mal problémové manželstvo a vulgárne rozprával. Preto sa jeho deti správali k nemu neúctivo. Chodil však na zhromaždenia, a tak som ho stále navštevoval a pomáhal jemu i jeho rodine. Po viac ako troch rokoch od nášho prvého stretnutia sa mohol dať pokrstiť.“

17. O čom budeme hovoriť v nasledujúcom článku?

17 Ježiš nám povedal: „Choďte a robte učeníkov z ľudí všetkých národov.“ Pri spĺňaní tohto poverenia sa často rozprávame s ľuďmi, ktorí uvažujú úplne inak ako my. Niektorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu alebo neveria v Božiu existenciu. V nasledujúcom článku budeme hovoriť o tom, ako môžeme takýmto ľuďom oznamovať dobrú správu.

PIESEŇ Č. 44 Radostne sa zúčastňujme na žatve

^ 5. ods. Hlavným poslaním kresťanského zboru je pomáhať ľuďom, aby sa stali Kristovými učeníkmi. V tomto článku nájdeme praktické rady, ktoré nám pomôžu spĺňať toto poslanie.

^ 2. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Byť Kristovým učeníkom znamená viac než len študovať Ježišovo učenie. Znamená to žiť v súlade s ním. Kristovi učeníci sa snažia čo najvernejšie kráčať v Ježišových stopách. (1. Petra 2:21)

^ 52. ods. OPIS OBRÁZKOV: Muž cestuje na dovolenku a na letisku si od Jehovových svedkov berie leták. Na dovolenke je na prehliadke mesta a vidí Jehovových svedkov pri stojane s publikáciami. Po návrate domov ho navštívia svedkovia.

^ 54. ods. OPIS OBRÁZKOV: Ten istý muž začína študovať Bibliu a nakoniec sa dáva pokrstiť.