30. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Ako zapôsobiť na srdce ľudí, ktorí nie sú nábožensky založení

Ako zapôsobiť na srdce ľudí, ktorí nie sú nábožensky založení

„Ľuďom každého druhu som sa stal všetkým, aby som každopádne niektorých zachránil.“ ​(1. KOR. 9:22)

PIESEŇ Č. 45 Stále vpred!

ČO SA DOZVIEME *

1. K akej zmene došlo na niektorých miestach v posledných desaťročiach?

CELÉ tisícročia sa väčšina ľudí hlásila k nejakému náboženstvu. Ale v posledných desaťročiach sa to veľmi zmenilo. Čím ďalej, tým viac ľudí o sebe tvrdí, že nepatria k žiadnemu náboženstvu. A v niektorých krajinách to o sebe hovorí väčšina ľudí. * (Mat. 24:12)

2. Prečo mnohí ľudia nie sú nábožensky založení?

2 Prečo stále viac ľudí o sebe hovorí, že nie sú nábožensky založení? * Niektorí sa možno zameriavajú na pôžitky alebo na svoje problémy. (Luk. 8:14) Iní sa stali ateistami. Ďalší síce veria v Boha, ale považujú náboženstvo za staromódne, nepraktické a nezlučiteľné s vedou a logickým myslením. Možno je to preto, že od priateľov, učiteľov alebo z médií počúvajú, že evolučná teória je fakt, a málokedy počujú logické dôvody pre vieru v Boha. Ešte ďalších znechucuje správanie duchovných, ktorí túžia po peniazoch a po moci. A na niektorých miestach zase náboženskú činnosť obmedzujú vlády.

3. Čo sa dozvieme v tomto článku?

3 Ježiš od nás očakáva, že budeme „robiť učeníkov z ľudí všetkých národov“. (Mat. 28:19) Ako môžeme pomáhať ľuďom, ktorí nie sú nábožensky založení, aby sa naučili milovať Boha a stali sa Kristovými učeníkmi? Musíme si uvedomiť, že reakcia človeka na pravdu z Biblie možno závisí od toho, z akého prostredia pochádza. Napríklad Európania môžu reagovať na dobrú správu odlišne ako ľudia z Ázie. Prečo? Lebo mnohí Európania vedia niečo o Biblii a o učení, že všetko vytvoril Boh. Ale v Ázii väčšina ľudí Bibliu nepozná alebo o nej vedia len veľmi málo a možno ani neveria v Stvoriteľa. V tomto článku si povieme, ako môžeme zapôsobiť na srdce všetkých, ktorých v službe stretneme, bez ohľadu na ich pôvod.

UDRŽIAVAJ SI POZITÍVNY POSTOJ

4. Prečo si môžeme v službe zachovať pozitívny postoj?

4 Buď pozitívny. Mnohí z tých, ktorí sa každý rok stávajú Jehovovými svedkami, predtým neboli nábožensky založení. Niektorí sa už pred spoznaním pravdy riadili vysokými morálnymi hodnotami a boli znechutení pokrytectvom v náboženstve. Iní žili nemorálne a mali zlozvyky, ktorých sa museli zbaviť. Môžeme si byť istí, že s Jehovovou pomocou dokážeme nájsť ľudí, ktorí sú „správne naklonení k večnému životu“. (Sk. 13:48; 1. Tim. 2:3, 4)

Pri vydávaní svedectva ľuďom, ktorí neuznávajú Bibliu ako autoritu, buď prispôsobivý (Pozri 5., 6. odsek.) *

5. Čo často spôsobuje, že ľudia priaznivo reagujú na dobrú správu?

5 Buď láskavý a taktný. Priaznivá reakcia ľudí na dobrú správu často závisí viac od toho, ako im ju predložíme, než od toho, čo im povieme. Ľudia sú radi, keď sme láskaví, taktní a úprimne sa o nich zaujímame, keď im svoje názory nevnucujeme, ale snažíme sa chápať ich postoj k náboženstvu. Napríklad niektorí sa neradi rozprávajú o náboženstve s neznámym človekom. Iní si myslia, že je neslušné pýtať sa druhého, či verí v Boha. Ďalší sa cítia nepríjemne, keď druhí vidia, že čítajú Bibliu, najmä s Jehovovými svedkami. V každom prípade by sme mali byť vnímaví na ich pocity. (2. Tim. 2:24)

6. Z čoho vidno, že Pavol bol v službe prispôsobivý, a ako ho môžeme napodobňovať?

6 Niektorí ľudia nemajú radi, keď používame také slová ako „Biblia“, „stvorenie“, „Boh“ alebo „náboženstvo“. Čo by sme vtedy mali robiť? Môžeme napodobniť apoštola Pavla a byť prispôsobiví. Keď sa Pavol rozprával so Židmi, citoval Božie Slovo. Ale keď hovoril s gréckymi filozofmi na Areopágu, nepovedal, že cituje z Písma. (Sk. 17:2, 3, 22–31) Ako sa môžeme riadiť jeho príkladom? Keď sa rozprávaš s človekom, ktorý neuznáva Bibliu ako autoritu, možno je lepšie nepoužívať slovo Biblia. Ak si myslíš, že by niekomu bolo nepríjemné, keby iní videli, že mu z nej čítaš, skús mu ukázať biblické verše nejakým menej nápadným spôsobom, napríklad v elektronickom zariadení.

7. Čo by sme mali robiť, ak chceme napodobniť Pavlov príklad opísaný v 1. Korinťanom 9:20–23?

7 Buď chápavý a pozorne počúvaj. Mali by sme sa snažiť pochopiť, čo všetko mohlo človeka, s ktorým sa rozprávame, ovplyvniť. (Prísl. 20:5) Vráťme sa k Pavlovmu príkladu. Pavol vyrastal medzi Židmi. Keď oznamoval dobrú správu pohanom, určite bol prispôsobivý, lebo o Jehovovi a o Božom Slove vedeli len málo alebo takmer nič. Ak chceme lepšie chápať ľudí v našom obvode a prispôsobiť sa im, možno sa najprv musíme o nich niečo dozvedieť alebo sa poradiť so skúsenými zvestovateľmi. (1. Kor. 9:20–23)

8. Napríklad ako môžeme začať rozhovor o Biblii?

8 Naším cieľom je nájsť tých, ktorí sa chcú učiť o pravde. (Mat. 10:11) Ak máme byť úspešní, musíme sa pýtať ľudí na ich názor a potom ich pozorne počúvať. Istý brat v Anglicku sa pýta ľudí na ich názor, ako mať šťastné manželstvo, ako vychovávať deti a ako sa vyrovnávať s nespravodlivosťou. Keď si ich vypočuje, povie: „Čo si myslíte o tejto rade, ktorá bola napísaná takmer pred 2 000 rokmi?“ Bez toho, aby spomenul slovo „Biblia“, im potom vo svojom mobile ukáže výstižné biblické verše.

SNAŽ SA ZAPÔSOBIŤ NA SRDCE

9. Ako môžeme pomáhať ľuďom, ktorí sa neradi rozprávajú o duchovných veciach?

9 Ako môžeme zapôsobiť na srdce tých, ktorí sa nechcú rozprávať o Bohu? Tak, že sa s nimi porozprávame o niečom, čo je im blízke. Napríklad mnohí ľudia majú radi prírodu. Preto by sme im mohli povedať: „Asi poznáte mnoho vynálezov, ktoré vedci odpozorovali z prírody. Napríklad pri vynáleze mikrofónu ich inšpirovalo ucho a pri vynáleze kamery oko. Čo vám príde na myseľ, keď premýšľate o prírode? Myslíte si, že vznikla sama od seba, že ju niekto vytvoril alebo niečo iné?“ Keď si ich vypočujeme, môžeme dodať: „Keď inžinieri napodobňujú konštrukciu ucha a oka, vzniká otázka, od koho sa v skutočnosti učia. Zaujalo ma, čo napísal jeden staroveký básnik: ‚Či Ten, ktorý vsadil ucho, nemôže počuť? Alebo Ten, ktorý sformoval oko, nemôže vidieť?... Vyučuje ľudí poznaniu.‘ Niektorí vedci dospeli k rovnakému záveru a veria v Stvoriteľa.“ ​(Žalm 94:9, 10) Potom im môžeme prehrať video zo série videí s názvom „Stvorenie“ na stránke jw.org/svk® v časti „Biblia“. (Nájdete v časti PUBLIKÁCIE > FILMY A VIDEÁ.) Alebo im môžeme ukázať Prebuďte sa! v slovenskom posunkovom jazyku č.1/2018, časť „Zmysel života“.

10. Ako by sme mohli začať rozhovor s človekom, ktorý sa nerád rozpráva o duchovných veciach?

10 Väčšina ľudí túži po lepšej budúcnosti. Mnohí sa však boja, že zem bude zničená alebo sa stane neobývateľnou. Jeden cestujúci dozorca v Nórsku hovorí, že ľudia, ktorí sa neradi rozprávajú o duchovných veciach, sú často ochotní rozprávať sa o situácii vo svete. Po pozdrave obyčajne povie: „Myslíte si, že nás čaká lepšia budúcnosť? Dá sa očakávať, že ju zabezpečia politici, vedci alebo niekto iný?“ Keď si osloveného človeka pozorne vypočuje, prečíta alebo cituje biblický verš, z ktorého vyplýva, prečo sa môžeme pozerať do budúcnosti s optimizmom. Niektorých zaujme biblický sľub, že zem tu bude navždy a dobrí ľudia budú na nej žiť večne. (Žalm 37:29; Kaz. 1:4)

11. a) Prečo by sme mali v službe používať rôzne prístupy? b) Ako môžeme napodobňovať Pavlov príklad opísaný v Rimanom 1:16?

11 V službe by sme mali používať rôzne prístupy. Prečo? Lebo každý človek je iný. To, čo zaujíma jedného, nemusí zaujímať druhého. Niektorým neprekáža rozprávať sa o Bohu alebo o Biblii, ale iní zareagujú lepšie, keď sa s nimi najprv porozprávame na inú tému. Mali by sme sa rozprávať o pravde so všetkými ľuďmi bez rozdielu a využívať na to každú príležitosť. (Rim. 1:14, 15; Prečítajte Rimanom 1:16.) Majme pritom na pamäti, že je to Jehova, kto pôsobí, že pravda zapustí korienky v srdci úprimných ľudí a začne rásť. (1. Kor. 3:6, 7)

AKO SA ROZPRÁVAŤ O BIBLII S ĽUĎMI Z ÁZIE

Mnohí zvestovatelia Kráľovstva prejavujú osobný záujem o druhých, ktorí pochádzajú z krajín, kde sa ľudia nehlásia ku kresťanstvu, a hovoria im o praktických radách z Biblie (Pozri 12., 13. odsek.)

12. Ako môžeme začať rozhovor s ľuďmi z Ázie, ktorí sa nikdy vážnejšie nezamysleli nad tým, či existuje Stvoriteľ?

12 Na celom svete sa zvestovatelia stretávajú so stále väčším počtom ľudí z ázijských krajín. Niektorí z nich pochádzajú z krajín, kde vlády obmedzujú náboženskú činnosť. Iní sa nikdy vážnejšie nezamysleli nad tým, či existuje Stvoriteľ. Niektorých zaujíma, čo učí Biblia, a hneď prijmú ponuku biblického štúdia, ale iní sa spočiatku bránia novým myšlienkam. Ako im môžeme pomôcť? Niektorí skúsení zvestovatelia zistili, že je dobré najprv sa s nimi priateľsky porozprávať o bežných veciach a prejaviť o nich úprimný záujem. Potom im pri vhodnej príležitosti povedia, ako sa im zlepšil život, keď začali uplatňovať konkrétne biblické zásady.

13. Ako môžeme vzbudiť záujem ľudí o Bibliu? (Pozri obrázok na titulnej strane.)

13 Na mnohých ľudí zapôsobia najmä praktické rady, ktoré nachádzame v Biblii. (Kaz. 7:12) Istá sestra, ktorá v New Yorku navštevuje ľudí hovoriacich mandarínskou čínštinou, hovorí: „Snažím sa o ľudí prejavovať záujem a vypočuť si ich. Keď zistím, že sa sem prisťahovali len nedávno, pýtam sa ich: ‚Ako ste si tu zvykli? Našli ste si už prácu? Ako vás tu ľudia prijali?‘“ Niekedy má príležitosť porozprávať im o Biblii. Keď je to vhodné, dodá: „Čo je podľa vás kľúčom k tomu, aby ľudia spolu dobre vychádzali? Môžem vám ukázať jedno biblické príslovie? Píše sa tam: ‚Začiatok sporu je ako vypúšťanie vôd; preto sa vzdiaľ skôr, ako vypukne hádka.‘ Myslíte si, že je to dobrá rada?“ ​(Prísl. 17:14) Keď vedieme s ľuďmi takéto rozhovory, zistíme, či by sa o Biblii chceli dozvedieť viac.

14. Ako istý brat na Ďalekom východe pomáha spoznať pravdu ľuďom, ktorí neveria v Boha?

14 A ako môžeme pomáhať tým, ktorí neveria v Boha? Istý brat na Ďalekom východe už dlhý čas oznamuje dobrú správu ľuďom, ktorí nie sú nábožensky založení. Vysvetľuje: „Keď mi niekto povie, že je neveriaci, často to znamená, že neverí v bohov, ktorých tu uctieva väčšina ľudí. Obvykle súhlasím, že väčšinu bohov si vymysleli ľudia. Často takému človeku prečítam Jeremiáša 16:20: ‚Môže si pozemský človek narobiť bohov, keď to nie sú nijakí bohovia?‘ Potom sa ho opýtam: ‚Ako sa dá zistiť, ktorý Boh je skutočný a ktorého si vymysleli ľudia?‘ Pozorne si ho vypočujem a prečítam mu Izaiáša 41:23: ,Povedzte veci, ktoré prídu potom, nech vieme, že ste bohovia.‘ Potom mu ukážem, ako sa splnilo nejaké konkrétne proroctvo z Biblie.“

15. Čo sa učíme od jedného brata z východnej Ázie?

15 Jeden brat vo východnej Ázii rozpráva, čo sa mu osvedčilo pri vykonávaní opätovných návštev: „Ukazujem ľuďom praktické rady z Biblie, splnené proroctvá a zákony, ktorými sa riadi vesmír. Potom im vysvetľujem, ako to všetko dokazuje existenciu živého a múdreho Stvoriteľa. Keď niekto pripustí, že Boh existuje, začnem mu ukazovať, čo Biblia hovorí o Jehovovi.“

16. a) Prečo je podľa Hebrejom 11:6 dôležité, aby záujemcovia mali vieru v Boha a v Bibliu? b) Ako môžeme záujemcom pomáhať, aby si rozvíjali vieru?

16 Keď študujeme s ľuďmi, ktorí nie sú nábožensky založení, musíme im pomáhať, aby si posilňovali vieru v Boha. (Hebr. 11:6) Okrem toho im musíme pomáhať, aby si posilňovali dôveru v Bibliu. To si od nás vyžaduje, aby sme im niektoré myšlienky zopakovali viackrát. Na každom štúdiu by sme s nimi mali rozobrať nejaký dôkaz, že Biblia je Božie Slovo. Môžeme to robiť tak, že sa s nimi krátko porozprávame o splnených biblických proroctvách, o vedeckej a historickej presnosti Biblie alebo o jej praktických radách.

17. Aký vplyv to má na ľudí, keď cítia, že ich máme radi?

17 Keď ľuďom prejavujeme lásku, bez ohľadu na to, či sú nábožensky založení, alebo nie, môžeme im pomôcť, aby sa stali Ježišovými nasledovníkmi. (1. Kor. 13:1) Keď ich učíme z Biblie, naším cieľom je ukázať im, že Boh nás miluje a chce, aby sme ho aj my milovali. Každý rok si tisíce ľudí, ktorí sa predtým o duchovné veci nezaujímali vôbec alebo len veľmi málo, vypestovali vzťah k Bohu a dali sa pokrstiť. Preto buď pozitívny a prejavuj osobný záujem o všetkých ľudí. Ochotne si ich vypočuj a snaž sa ich pochopiť. Buď pre nich dobrým príkladom a tak im pomáhaj, aby sa stali Kristovými učeníkmi.

PIESEŇ Č. 16 Skryte sa v Božom Kráľovstve!

^ 5. ods. V súčasnosti možno stretávame viac ľudí, ktorí nie sú nábožensky založení, než v minulosti. V tomto článku si rozoberieme, ako sa môžeme s nimi rozprávať o Biblii a ako im môžeme pomôcť, aby si k nej vypestovali dôveru a začali veriť v Jehovu.

^ 1. ods. Z prieskumov vyplýva, že medzi krajiny, v ktorých sa mnohí ľudia nehlásia k žiadnemu náboženstvu, patria tieto: Albánsko, Austrália, Azerbajdžan, Česká republika, Čína, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko a Vietnam.

^ 2. ods. VYSVETLENIE VÝRAZU: Slovné spojenie nie sú nábožensky založení sa v tomto článku vzťahuje na ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu alebo ktorí neveria v Boha.

^ 54. ods. OPIS OBRÁZKOV: Brat hovorí o pravde s kolegom v nemocnici, ktorý neskôr na stránke jw.org zistí, že si môže bezplatne študovať Bibliu.