25. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Keď zažívaš stres, spoliehaj sa na Jehovu
„Je [mi] ťažko na duši.“ (1. SAM. 1:15, Jeruzalemská Biblia)
PIESEŇ Č. 51 Lipnime na Jehovovi
ČO SA DOZVIEME *
1. Prečo by sme si mali vziať k srdcu Ježišovu výstrahu?
V PROROCTVE o posledných dňoch Ježiš povedal: „Dávajte si však pozor na seba, aby vaše srdce nebolo nikdy preťažené... úzkostlivými životnými starosťami“, čiže starosťami o to, čo potrebujeme pre život. (Luk. 21:34) Túto výstrahu by sme si mali vziať k srdcu. Prečo? Pretože tak ako všetci ostatní, aj my musíme riešiť problémy, ktoré nám spôsobujú stres.
2. Aké problémy spôsobujúce stres zažívajú bratia a sestry?
2 Niekedy musíme riešiť niekoľko stresujúcich situácií súčasne. Uveďme si príklady. John, * ktorý má roztrúsenú sklerózu, bol úplne zdrvený, keď ho po 19 rokoch opustila manželka. Potom jeho dve dcéry prestali slúžiť Jehovovi. Manželia Bob a Linda zažívali iné ťažkosti. Obaja prišli o prácu a neskôr aj o dom. Aby toho nebolo málo, Linde zistili chorobu srdca, na ktorú môže zomrieť, a ešte ďalšiu chorobu, ktorá poškodzuje jej imunitný systém.
3. Čím si môžeme byť istí podľa slov vo Filipanom 4:6, 7?
3 Môžeme si byť istí, že náš Stvoriteľ a milujúci Otec Jehova vie, ako sa cítime, keď prežívame náročné situácie. A chce nám pomôcť, aby sme ich dokázali zvládnuť. (Fil. 4:6, 7) V jeho Slove nachádzame mnoho správ o tom, aké ťažkosti zažili jeho služobníci. Dozvedáme sa z nich aj to, ako im Jehova v tých stresujúcich situáciách pomohol. Pozrime sa na niekoľko príkladov.
ELIÁŠ – „ČLOVEK S POCITMI, AKO SÚ NAŠE“
4. Aké ťažkosti zažil Eliáš a vďaka čomu ich prekonal?
4 Eliáš slúžil Jehovovi v ťažkých časoch a stretával sa s vážnymi problémami. V tom čase vládol Achab, jeden z izraelských kráľov, ktorí neboli verní Jehovovi. Oženil sa s Jezábel, zlou ženou, ktorá uctievala Baala. Obaja podporovali v krajine falošné uctievanie a zavraždili mnoho Jehovových prorokov. No Eliášovi sa podarilo utiecť. Vďaka tomu, že sa spoliehal na Jehovu, prežil aj katastrofálny hladomor. (1. Kráľ. 17:2–4, 14–16) S dôverou v Jehovu sa postavil proti Baalovým prorokom a služobníkom a nabádal Izraelitov, aby uctievali Jehovu. (1. Kráľ. 18:21–24, 36–38) Veľakrát zažil, ako ho Jehova v tomto náročnom období chránil a pomáhal mu.
5., 6. a) Čo sa dozvedáme z 1. Kráľov 19:1–4 o tom, ako sa Eliáš cítil? b) Ako dal Jehova najavo, že Eliáša miluje?
5 Keď sa však Eliáš dopočul, že kráľovná Jezábel ho chce dať zabiť, dostal strach. Preto utiekol do oblasti neďaleko Bér-šeby. Bol taký zúfalý, že „začal prosiť, aby jeho duša zomrela“. (1. Kráľ. 19:1–4) Prečo sa tak cítil? Bol to nedokonalý muž, „človek s pocitmi, ako sú naše“. (Jak. 5:17) Pravdepodobne bol v obrovskom strese a bol telesne vyčerpaný. Možno si myslel, že jeho úsilie presadiť uctievanie Jehovu bolo zbytočné, že sa v Izraeli nič nezlepšilo a že on je jediný, kto ešte slúži Jehovovi. (1. Kráľ. 18:3, 4, 13; 19:10, 14) Pocity tohto verného proroka nás možno prekvapujú. Ale Jehova jeho pocity chápal.
6 Jehova nepokarhal Eliáša za to, že vyjadril svoje pocity. Naopak, pomohol mu znovu získať silu. (1. Kráľ. 19:5–7) Neskôr mu ukázal svoju nesmiernu moc a tak mu láskavo pomohol napraviť spôsob uvažovania. Potom mu povedal, že v izraelskom národe je okrem neho ešte 7 000 ľudí, ktorí odmietajú uctievať Baala. (1. Kráľ. 19:11–18) Týmto konkrétnym spôsobom mu dal najavo, že ho miluje.
AKO NÁM JEHOVA POMÔŽE
7. Akú útechu čerpáme z toho, ako Jehova pomáhal Eliášovi?
7 Zažívaš nejakú stresujúcu situáciu? Je pre nás veľkou útechou, že Jehova chápal Eliášove pocity. Uisťuje nás to, že rozumie aj nám, keď zažívame emočný stres. Vie, čo dokážeme zniesť, a dokonca vie, čo si myslíme a čo cítime. (Žalm 103:14; 139:3, 4) Keď sa budeme naňho spoliehať tak ako Eliáš, pomôže nám, aby sme dokázali zvládnuť problémy, ktoré nám spôsobujú stres. (Žalm 55:22)
8. Ako ti Jehova pomôže, keď si v strese?
8 Keď si v strese, možno uvažuješ negatívne a nevidíš východisko zo svojej situácie. V takej chvíli pamätaj na to, že Jehova ti pomôže. Ako? Chce, aby si sa mu zveril so svojimi starosťami. A na tvoje volanie o pomoc určite odpovie. (Žalm 5:3; 1. Petra 5:7) Preto sa často rozprávaj s Jehovom o svojich problémoch. Nebude s tebou hovoriť priamo, tak ako hovoril s Eliášom, ale prostredníctvom svojho Slova a svojej organizácie. Zo správ, ktoré čítaš v Biblii, môžeš načerpať útechu a nádej. Povzbudiť ťa môžu aj bratia a sestry. (Rim. 15:4; Hebr. 10:24, 25)
9. Ako nám môže pomôcť dôveryhodný priateľ?
9 Jehova povedal Eliášovi, aby zveril časť svojej práce Elizeovi. Tak mu dal cenného priateľa, ktorý mu určite pomáhal niesť jeho emocionálnu záťaž. Aj my sa dokážeme lepšie vyrovnať so stresom, keď sa zveríme priateľovi, ktorému dôverujeme. (2. Kráľ. 2:2; Prísl. 17:17) Ak si myslíš, že nemáš nikoho, komu by si sa mohol zveriť, pros Jehovu, aby ti pomohol nájsť duchovne zrelého kresťana, ktorý ti bude oporou.
10. a) Akú nádej čerpáme z toho, čo zažil Eliáš? b) Ako nám pomáha sľub zapísaný v Izaiášovi 40:28, 29?
10 Jehova pomáhal Eliášovi zvládať náročné situácie. Vďaka tomu mu Eliáš verne slúžil veľa rokov. Možno zažívame jednu stresujúcu situáciu za druhou a cítime sa telesne i citovo vyčerpaní. Z toho, čo Eliáš zažil, však čerpáme nádej. Keď sa budeme spoliehať na Jehovu, dá nám silu, aby sme mu ďalej slúžili. (Prečítajte Izaiáša 40:28, 29.)
ANNA, DÁVID A ŽALMISTA SA SPOLIEHALI NA JEHOVU
11. – 13. Aký vplyv mali stresujúce situácie na troch Božích služobníkov z minulosti?
11 Aj iní muži a ženy, o ktorých sa píše v Biblii, zažívali veľký stres. Napríklad Anna sa trápila, že nemôže mať deti. Okrem toho znášala posmech zo strany svojej manželskej sokyne. (1. Sam. 1:2, 6) Cítila sa taká zdrvená, že často plakala a stratila chuť do jedla. (1. Sam. 1:7, 10)
12 Z času na čas bol vystavený intenzívnemu stresu aj kráľ Dávid. Zamysli sa, aké ťažkosti zažíval. Zaťažoval ho pocit viny za mnohé chyby, ktoré urobil. (Žalm 40:12) Jeho milovaný syn Abšalóm proti nemu vyvolal vzburu, ktorá sa skončila Abšalómovou smrťou. (2. Sam. 15:13, 14; 18:33) A zradil ho jeden z jeho najbližších priateľov. (2. Sam. 16:23–17:2; Žalm 55:12–14) Dávid napísal mnoho žalmov, v ktorých opisuje svoje pocity zúfalstva, ale aj svoju neotrasiteľnú dôveru v Jehovu. (Žalm 38:5–10; 94:17–19)
13 Podobné pocity mal aj istý žalmista, možno potomok Lévitu Asafa, ktorý slúžil vo „veľkolepej Božej svätyni“. Začal závidieť zlým ľuďom, ako si žijú. To ho tak citovo vyčerpávalo, že začal byť nešťastný a nespokojný. Dokonca pochyboval o tom, či sa oplatí slúžiť Bohu. (Žalm 73:2–5, 7, 12–14, 16, 17, 21)
14., 15. Čo sa učíme z príkladu troch Božích služobníkov z minulosti?
14 Traja Boží služobníci, o ktorých sme hovorili, sa spoliehali na Jehovovu pomoc. Zverili sa mu so svojimi starosťami vo vrúcnej modlitbe. Úprimne mu povedali, prečo sa cítia pod takým tlakom. A stále chodili na miesto, kde ľudia uctievali Jehovu. (1. Sam. 1:9, 10; Žalm 55:22; 73:17; 122:1)
15 Boh Jehova súcitne zareagoval na potreby každého z nich. Anna nadobudla vnútorný pokoj. (1. Sam. 1:18) Dávid napísal: „Mnohé sú nešťastia spravodlivého, ale Jehova ho oslobodzuje zo všetkých.“ (Žalm 34:19) A žalmista neskôr cítil, že Jehova „chytil [jeho] pravicu“ a viedol ho prostredníctvom svojich láskavých rád. Spieval: „Pre mňa je dobré približovať sa k Bohu. U Zvrchovaného Pána Jehovu som umiestnil svoje útočište.“ (Žalm 73:23, 24, 28) Čo sa učíme z ich príkladu? Občas aj nás zaťažia problémy, ktoré nám spôsobia stres. Ale môžeme ho zvládnuť, keď budeme rozjímať o tom, ako Jehova pomáhal druhým, keď sa budeme spoliehať naňho v modlitbe a konať to, čo od nás očakáva. (Žalm 143:1, 4–8)
SPOLIEHAJ SA NA JEHOVU A ON TI POMÔŽE
16., 17. a) Prečo by sme sa nemali izolovať? b) Ako znovu získame silu?
16 Z týchto troch príkladov sa učíme ešte ďalšiu dôležitú vec – nemali by sme sa odťahovať od Jehovu a jeho ľudu. (Prísl. 18:1) Nancy, ktorá prežívala mimoriadny stres, lebo ju opustil manžel, hovorí: „Celé dni som nikoho nechcela ani vidieť. Ale čím viac som sa izolovala, tým som bola smutnejšia.“ To sa zmenilo, keď sa začala zameriavať na druhých, ktorí zažívali rôzne ťažkosti, a pomáhať im. Pokračuje: „Počúvala som ich, keď mi opisovali, s čím bojujú. Uvedomila som si, že keď prejavujem viac empatie druhým, menej sa ľutujem.“
17 Keď chodíme na zhromaždenia, umožňujeme Jehovovi, aby nám pomáhal a utešoval nás, a znovu načerpáme silu. (Žalm 86:17) Posilňuje nás prostredníctvom svätého ducha, svojho Slova a našich bratov a sestier. Na zhromaždeniach máme príležitosť vzájomne sa povzbudzovať. (Rim. 1:11, 12) Sestra, ktorá sa volá Sophia, povedala: „Jehova a spolukresťania mi pomáhali ísť ďalej. Najdôležitejšie boli pre mňa zhromaždenia. Zistila som, že čím viac som v službe a so zborom, tým lepšie sa vyrovnávam so stresom a starosťami.“
18. Ako nám Jehova pomáha, keď sme skľúčení?
18 Keď sme skľúčení, pamätajme na to, že Jehova nám sľubuje nielen trvalú úľavu v budúcnosti, ale ponúka nám pomoc v boji so stresom už dnes. Podnecuje v nás túžbu prekonávať pocit skľúčenosti a beznádeje a dáva nám na to silu. (Fil. 2:13)
19. Aké uistenie nachádzame v Rimanom 8:37–39?
19 Apoštol Pavol nás uisťuje, že nás nič nemôže oddeliť od Božej lásky. (Rim. 8:37–39) Ako môžeme pomáhať bratom a sestrám, ktorí bojujú so stresom? Ako v tom môžeme napodobňovať Jehovu a prejavovať im súcit a poskytovať podporu? To sa dozvieme v nasledujúcom článku.
PIESEŇ Č. 38 Uvrhni svoje bremeno na Jehovu
^ 5. ods. Nadmerný a dlhotrvajúci stres má negatívny vplyv na naše fyzické i psychické zdravie. Ako nám môže pomôcť Jehova? V tomto článku pouvažujeme o tom, ako pomohol prekonať stres Eliášovi. A na príklade ďalších postáv z Biblie si ukážeme, ako sa v stresových situáciách môžeme obracať na Jehovu.
^ 2. ods. Mená v tomto článku boli zmenené.
^ 53. ods. OPIS OBRÁZKA: Jehovov anjel jemne prebúdza Eliáša a podáva mu chlieb a vodu.
^ 55. ods. OPIS OBRÁZKA: Žalmista, ktorý je pravdepodobne Asafovým potomkom, skladá žalmy a s radosťou spieva s ďalšími Lévitmi.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)