24. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK

Zavrhuj úvahy, ktoré sú v rozpore s poznaním Boha

Zavrhuj úvahy, ktoré sú v rozpore s poznaním Boha

„Boríme úvahy a všetko povýšené, čo sa pozdvihuje proti poznaniu Boha.“ ​(2. KOR. 10:5)

PIESEŇ Č. 18 Božia verná láska

ČO SA DOZVIEME *

1. Pred čím varoval apoštol Pavol pomazaných kresťanov?

„PRESTAŇTE,“ nabádal apoštol Pavol. S čím? „Prestaňte sa utvárať podľa tohto systému vecí.“ ​(Rim. 12:2) Pavol adresoval tieto slová kresťanom v prvom storočí. Prečo dal takú vážnu radu mužom a ženám, ktorí zasvätili svoj život Bohu a boli pomazaní svätým duchom? (Rim. 1:7)

2., 3. a) Ako sa nás Satan snaží odvrátiť od Jehovu? b) Ako sa dokážeme zbaviť hlboko zakorenených postojov?

2 Pavol si robil starosti, pretože niektorí kresťania boli zjavne ovplyvnení škodlivými názormi a filozofiami, ktoré propagoval Satanov svet. (Ef. 4:17–19) To sa môže stať každému z nás. Satan, ktorý je bohom tohto sveta, sa nás zúfalo snaží odvrátiť od Jehovu a používa pri tom rôzne taktiky. Napríklad ak máme sklon k ctižiadostivosti alebo sa radi predvádzame, môže to využiť. Môže dokonca využiť určité veci, ktoré súvisia s našou výchovou, zvykmi či vzdelaním. Robí to preto, aby sme prijali jeho spôsob uvažovania.

3 Je však možné zboriť „silné opevnenia“, čiže hlboko zakorenené postoje? (2. Kor. 10:4) Všimnime si, ako na to Pavol odpovedá: „Boríme úvahy a všetko povýšené, čo sa pozdvihuje proti poznaniu Boha, a privádzame každú myšlienku do zajatia, aby sme ju urobili poslušnou Kristovi.“ ​(2. Kor. 10:5) Teda s Jehovovou pomocou sa dokážeme zbaviť nesprávnych postojov. Tak ako liek môže potlačiť účinky jedu, aj Božie Slovo nám môže pomôcť potlačiť jedovatý vplyv Satanovho sveta.

OBNOVUJ SVOJE ZMÝŠĽANIE

4. Aké zmeny urobili mnohí z nás, keď spoznali pravdu?

4 Spomeň si, aké zmeny si urobil, keď si spoznal pravdu a rozhodol si sa slúžiť Jehovovi. Pre mnohých z nás to znamenalo prestať s nejakým nesprávnym konaním. (1. Kor. 6:9–11) Sme veľmi vďační Jehovovi, že nám pomohol, aby sme to dokázali!

5. Aké dva kroky musíme urobiť podľa Rimanom 12:2?

5 Nikdy by sme si však nemali myslieť, že sa už viac nemusíme meniť. Aj keď sme sa pred krstom prestali dopúšťať vážnych hriechov, stále sa musíme starostlivo vyhýbať všetkému, čo by nás mohlo zvádzať, aby sme sa k nim vrátili. Ako to môžeme robiť? Pavol odpovedá: „Prestaňte sa utvárať podľa tohto systému vecí, ale sa premieňajte obnovením svojej mysle.“ ​(Rim. 12:2) Teda musíme urobiť dva kroky. Po prvé, musíme sa „prestať utvárať“ podľa tohto sveta, čiže nedať sa ním formovať. Po druhé, musíme sa „premieňať“, čiže meniť svoje zmýšľanie.

6. Čo sa učíme z Ježišových slov v Matúšovi 12:43–45?

6 Premena, o ktorej hovoril Pavol, zahŕňa viac než len zmeniť sa navonok. Je to zmena, ktorá sa týka každej stránky našej osobnosti. (Pozri rámček „ Zmenil si sa alebo len niečo predstieraš?“) Musíme úplne pretvoriť svoju myseľ, teda svoje najvnútornejšie postoje, pocity a túžby. Každý z nás by si mal položiť otázku: Mením sa len navonok alebo sa mením hlboko vo svojom vnútri? V tom je podstatný rozdiel! Ježiš nám v Matúšovi 12:43–45 ukázal, čo máme urobiť. Z týchto slov sa dozvedáme dôležitú vec: Nestačí len zbaviť sa nesprávnych myšlienok. Musíme si myseľ naplniť myšlienkami, ktoré sa páčia Bohu.

PRETVÁRAJ SVOJE MYSLENIE

7. Ako môžeme zmeniť to, akými sme vnútri?

7 Je vôbec možné zmeniť hlboko zakorenené sklony? Božie Slovo odpovedá: „Buďte obnovení v sile, ktorá podnecuje vašu myseľ, a oblečte si novú osobnosť, ktorá bola stvorená podľa Božej vôle v pravej spravodlivosti a vernej oddanosti.“ ​(Ef. 4:23, 24) Teda to, akí sme vnútri, môžeme zmeniť. No nie je to ľahké. Vyžaduje si to od nás viac než len potláčať nesprávne túžby a vyhýbať sa zlým skutkom. Musíme „byť obnovení v sile, ktorá podnecuje našu myseľ“, čiže pretvárať svoje myslenie. To zahŕňa zmeniť svoje túžby, sklony a pohnútky. Vyžaduje si to od nás vytrvalé úsilie.

8., 9. Ako vidno zo skúsenosti jedného brata, že je potrebné pretvoriť svoje vnútro?

8 Pouvažujme nad tým, čo zažil jeden brat, ktorý bol v minulosti násilníkom. Veľa pil a bol bitkárom. No prestal s tým, dal sa pokrstiť a vydal tým veľké svedectvo v okolí. Krátko po krste sa dostal do nečakanej skúšky. Jedného večera prišiel k nemu domov opitý muž a chcel sa s ním biť. Spočiatku brat odolával pokušeniu dať sa s ním do bitky. Ale keď tento muž začal urážať Jehovu, bolo toho na brata príliš. Vyšiel von a zbil ho. Prečo to urobil? Hoci sa mu vďaka štúdiu Biblie darilo potláčať násilnícke sklony, ešte nepretvoril svoje myslenie. Inými slovami, nezmenil to, akým bol vnútri.

9 Brat sa však nevzdal. (Prísl. 24:16) S pomocou starších robil pokroky a nakoniec aj on začal slúžiť ako starší. Raz večer sa ocitol v podobnej skúške ako pred rokmi. Jeden opitý muž chcel pred sálou Kráľovstva zbiť iného staršieho. Čo brat urobil? Pokojne a láskavo sa s tým mužom porozprával, upokojil ho a dokonca mu pomohol dostať sa domov. Prečo teraz reagoval inak? Pretvoril svoje myslenie. Hlboko vnútri sa pretvoril na pokojného a pokorného človeka. To prinieslo Jehovovi veľkú chválu.

10. Čo je potrebné, aby sme sa zmenili?

10 Takéto zmeny sa neudejú za noc ani automaticky. Možno musíme celé roky vynakladať „vážne úsilie“. (2. Petra 1:5) Nestačí, že sme už dlhý čas „v pravde“. Musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa vo svojom vnútri zmenili. Pomôže nám v tom niekoľko dôležitých krokov. Teraz niektoré z nich preskúmame.

AKO SI MÔŽEŠ PRETVÁRAŤ MYSLENIE

11. Ako nám modlitba pomáha zmeniť naše uvažovanie?

11 Prvým dôležitým krokom je modlitba. Musíme sa modliť podobne ako žalmista: „Stvor vo mne i čisté srdce, ó, Bože, a vlož do mňa nového ducha, stáleho.“ ​(Žalm 51:10) Musíme si priznať, že potrebujeme zmeniť svoje uvažovanie, a prosiť Jehovu o pomoc. Ako si môžeme byť istí, že Jehova nám pomôže? Túto istotu čerpáme z jeho sľubu, ktorý sa týkal tvrdošijných Izraelitov v Ezechielových dňoch. Povedal: „Dám im jedno srdce a vložím do nich nového ducha... a dám im mäsité srdce.“ Mal tým na mysli srdce vnímavé na jeho rady. (Ezech. 11:19) Jehova bol ochotný pomáhať týmto Izraelitom, aby sa zmenili, a rád pomôže aj nám.

12., 13. a) Nad čím musíme rozjímať podľa Žalmu 119:59? b) Aké otázky by si si mal položiť?

12 Druhým dôležitým krokom je rozjímanie. Keď si denne pozorne čítame Božie Slovo, musíme pri tom rozjímať, čiže do hĺbky uvažovať, aké postoje a túžby potrebujeme zmeniť. (Žalm 119:59; Hebr. 4:12; Jak. 1:25) Musíme rozpoznať akékoľvek svoje sklony, ktoré sú ovplyvnené svetskými názormi. Je nutné priznať si svoje slabosti a potom usilovne pracovať na tom, aby sme sa ich zbavili.

13 Polož si napríklad otázky: Sú v mojom srdci nejaké stopy závisti alebo žiarlivosti? (1. Petra 2:1) Som pyšný na svoj pôvod, vzdelanie alebo majetok? (Prísl. 16:5) Pozerám sa zvrchu na tých, ktorí nemajú to, čo ja, alebo sú inej národnosti? (Jak. 2:2–4) Priťahujú ma veci, ktoré ponúka Satanov svet? (1. Jána 2:15–17) Priťahuje ma nemravná a násilnícka zábava? (Žalm 97:10; 101:3; Ámos 5:15) Keď si úprimne odpovieš na tieto otázky, možno zistíš, na ktorých stránkach svojej osobnosti musíš pracovať. Hlboko zakorenené myšlienky a postoje sa podobajú na „silné opevnenia“. Keď ich „dobyješ“, čiže keď nad nimi zvíťazíš, urobíš radosť nášmu nebeskému Otcovi. (Žalm 19:14)

14. Prečo je dôležité vyberať si dobrých priateľov?

14 Čo je tretím dôležitým krokom? Výber dobrých priateľov. Ľudia, s ktorými sa stretávame, majú na nás silný vplyv, či už si to uvedomujeme, alebo nie. (Prísl. 13:20) Pravdepodobne sme v práci a v škole obklopení ľuďmi, ktorí nám nepomáhajú, aby sme uvažovali tak ako Jehova. Najlepších priateľov si môžeme nájsť v kresťanskom zbore. Práve tam dostávame povzbudenie, aby „sme sa podnecovali k láske a k znamenitým skutkom“. (Hebr. 10:24, 25)

UPEVNI SI VIERU

15., 16. Ako sa Satan snaží zmeniť naše zmýšľanie?

15 Nezabudni, že Satan chce stoj čo stoj zmeniť naše zmýšľanie. Prostredníctvom rôznych filozofií a názorov pôsobí proti dobrému vplyvu, ktorý má na nás Božie Slovo.

16 Satan dnes vyvoláva v mysliach ľudí rovnakú otázku, akú položil Eve v záhrade Eden: „Naozaj Boh povedal, že...?“ ​(1. Mojž. 3:1) V tomto svete ovládanom Satanom často počujeme otázky, ktoré by v nás mohli vyvolávať pochybnosti. Napríklad: Naozaj Boh neschvaľuje sobáše osôb rovnakého pohlavia? Naozaj Boh nechce, aby si oslavoval Vianoce a narodeniny? Naozaj Boh očakáva, že odmietneš transfúziu? Naozaj od teba láskavý Boh chce, aby si sa nestýkal s vylúčenými príbuznými a priateľmi?

17. Čo by sme mali robiť, keď sa stretávame s otázkami, ktoré spochybňujú našu vieru, a k akému výsledku to povedie podľa Kolosanom 2:6, 7?

17 Je veľmi dôležité, aby sme boli presvedčení o tom, čomu veríme. Keby sme si ponechali v mysli nezodpovedané otázky, mohli by sme podľahnúť pochybnostiam. A tie by mohli nakoniec pokriviť naše uvažovanie a zničiť našu vieru. Teda čo musíme robiť, aby sa nám to nestalo? V Božom Slove dostávame radu, aby sme pretvárali svoju myseľ a tak „sa sami presvedčili, aká je dobrá a prijateľná a dokonalá Božia vôľa“. (Rim. 12:2) Keď si budeme pravidelne študovať Bibliu a naše publikácie, sami sa presvedčíme, že to, čo sme sa naučili, je pravda. Budeme mať stopercentnú istotu, že Jehovove normy sú správne. Budeme ako strom so silnými koreňmi, pevne zakorenení, „upevnení vo viere“. (Kol. 2:6, 7)

18. Čo by sme mali robiť, aby sme sa chránili pred škodlivým vplyvom Satanovho sveta?

18 Nikto nemôže upevniť tvoju vieru za teba. Preto je nevyhnutné, aby si si pretváral myslenie. Vytrvalo sa modli, pros Jehovu, aby ti pomáhal prostredníctvom svojho ducha. Rozjímaj a skúmaj svoje myšlienky a pohnútky. Vyberaj si dobrých priateľov, stretávaj sa s tými, ktorí ti pomôžu pretvárať tvoje myslenie. Keď to budeš robiť, budeš sa chrániť pred škodlivým vplyvom Satanovho sveta a podarí sa ti zavrhnúť „úvahy a všetko povýšené, čo sa pozdvihuje proti poznaniu Boha“. (2. Kor. 10:5)

PIESEŇ Č. 48 Denne chodiť s Jehovom

^ 5. ods. Naše uvažovanie býva pozitívne alebo negatívne ovplyvnené tým, čo sme zažili, odkiaľ pochádzame a aké máme vzdelanie. Čo keď si uvedomíme, že máme hlboko zakorenené nesprávne postoje a je pre nás ťažké sa ich zbaviť? V tomto článku si ukážeme, ako môžeme ovládnuť akýkoľvek nesprávny sklon, ktorý azda máme.