24. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Nedaj sa chytiť do Satanových pascí
„Možno si uvedomia, že Diabol ich zaživa chytil... a uniknú z jeho pasce.“ (2. TIM. 2:26)
PIESEŇ Č. 52 Stráž si srdce
ČO SA DOZVIEME *
1. Prečo sa dá Satan prirovnať k lovcovi?
LOVEC má len jeden cieľ – chytiť alebo usmrtiť svoju korisť. Používa na to rôzne pasce, ako to opísal aj jeden z Jóbových falošných tešiteľov. (Jób 18:8–10) Ako môže lovec vlákať zviera do pasce? Tak, že pozoruje jeho správanie. Kde sa pohybuje? Čo má rado? Do akej pasce by sa dalo chytiť? Satan je ako taký lovec. Pozoruje naše správanie. Všíma si, kde radi chodíme a čo nás zaujíma. Potom nastaví pascu a čaká, že sa do nej v nestráženej chvíli chytíme. Ale Biblia nás uisťuje, že aj keď sa do Satanovej pasce chytíme, môžeme z nej uniknúť. Nachádzame v nej aj rady, ako sa môžeme vyhnúť Satanovým pasciam.
2. Aké sú dve najúčinnejšie Satanove pasce?
2 Dvoma najúčinnejšími Satanovými pascami sú pýcha a chamtivosť. * Už celé tisícročia Satan úspešne využíva tieto nežiaduce črty, aby chytil svoje obete do pasce. Je ako vtáčnik, ktorý sa snaží vlákať vtáky do pasce alebo ich chytá do siete. (Žalm 91:3) Ale my sa nemusíme stať jeho obeťou. Jehova nás oboznámil, aké taktiky Satan používa. (2. Kor. 2:11)
3. Prečo dal Jehova zapísať do Biblie varovné príklady?
3 Jehova nás pred pýchou a chamtivosťou vystríha napríklad tak, že dal do svojho Slova zapísať príbehy ľudí, ktorí padli do pasce pýchy a chamtivosti. Niektoré z nich si teraz rozoberieme a ukážeme si, že Satanovi sa podarilo chytiť do tejto pasce aj ľudí, ktorí Jehovovi slúžili už veľa rokov. Znamená to, že sme odsúdení na neúspech? Vôbec nie. Jehova dal tieto príbehy zapísať do Biblie ako „varovné príklady“ pre nás. (1. Kor. 10:11) Vie, že sa z nich môžeme poučiť a vďaka tomu sa vyhnúť Diablovým pasciam alebo z nich uniknúť.
PASCA PÝCHY
4. Čo by sa mohlo stať, keby sme spyšneli?
4 Satan chce, aby sme spyšneli. Vie, že keď nás ovládne pýcha, budeme ako on a stratíme vyhliadku na večný život. (Prísl. 16:18) Preto apoštol Pavol napísal, že človek si má dávať pozor, „aby nespyšnel a nedostal rovnaký rozsudok ako Diabol“. (1. Tim. 3:6, 7) To sa môže stať každému z nás, či už sme noví v pravde, alebo slúžime Jehovovi veľa rokov.
5. Ako sa podľa Kazateľa 7:16, 20 môže u niekoho prejaviť pýcha?
5 Pýcha je prejavom sebectva. Satan by chcel dosiahnuť, aby sme sa zameriavali viac na seba ako na Jehovu, najmä keď sme v ťažkostiach. Čo ak ťa niekto z niečoho krivo obviní? Alebo čo ak zažívaš nespravodlivé zaobchádzanie? Satan by bol veľmi rád, keby si z toho obviňoval Jehovu alebo jeho organizáciu. Nechce, aby si sa riadil radami, ktoré ti dáva Jehova vo svojom Slove. Chce, aby si si myslel, že jediným riešením je zariadiť sa po svojom. (Prečítajte Kazateľa 7:16, 20.)
6. Čo sa učíš od jednej sestry z Holandska?
6 Pouvažujme o jednej sestre z Holandska, ktorú dráždili chyby iných. Povedala si, že to už ďalej nebude znášať. „Cítila som sa veľmi osamelá, ale nedokázala som ovládnuť svoje pocity,“ hovorí. „Povedala som manželovi, že musíme prejsť do iného zboru.“ Potom si pozrela na JW Broadcasting vysielanie z marca 2016. V programe zaznelo niekoľko návrhov, ako sa pozerať na chyby druhých. Sestra rozpráva: „Uvedomila som si, že musím poctivo a pokorne uznať svoje chyby a nesnažiť sa zmeniť bratov a sestry v zbore. Myšlienky z Broadcastingu mi pomohli zamerať sa na Jehovu a uznať, že má právo povedať nám, čo máme robiť.“ Čo z toho vyplýva? Keď ťa niečo trápi, mysli na Jehovu. Pros ho, aby ti pomohol pozerať sa na druhých tak ako on. Tvoj nebeský Otec vidí ich chyby. Napriek tomu im ochotne odpúšťa. A chce, aby si to tak robil aj ty. (1. Jána 4:20)
7. Čo sa stalo kráľovi Uzzijahovi?
7 Judský kráľ Uzzijah spyšnel, čo viedlo k tomu, že odmietol radu a konal opovážlivo. Uzzijah bol veľmi schopný človek. Dosiahol veľa vojenských úspechov a darilo sa mu aj v oblasti stavebníctva a poľnohospodárstva. „Pravý Boh mu dával úspech.“ (2. Kron. 26:3–7, 10) „Ale keď sa stal mocným, spyšnel a to ho zničilo,“ píše sa v Biblii. Podľa Jehovovho príkazu mohli v chráme páliť kadidlo iba kňazi. Ale kráľ Uzzijah vošiel do chrámu a chcel páliť kadidlo, hoci na to nemal právo. Jehovovi sa to nepáčilo a postihol tohto pyšného človeka malomocenstvom. Uzzijah zostal malomocný až do svojej smrti. (2. Kron. 26:16–21)
8. Ako sa môžeme podľa 1. Korinťanom 4:6, 7 chrániť pred pýchou?
8 Mohli by sme aj my spyšnieť a chytiť sa do podobnej pasce ako Uzzijah? Pozrime sa, čo sa stalo Josému. Bol veľmi úspešným podnikateľom a uznávaným zborovým starším. Mal prejavy na zjazdoch a radili sa s ním krajskí dozorcovia. José priznáva: „Nespoliehal som sa na Jehovu, ale na vlastné schopnosti a skúsenosti. Myslel som si, že som duchovne silný, a tak som prehliadal Jehovove výstrahy a rady.“ José sa dopustil vážneho hriechu a bol vylúčený. Pred niekoľkými rokmi bol znovu prijatý. Teraz hovorí: „Jehova ma naučil, že nie je dôležité mať nejaký ‚titul‘, ale robiť to, čo od nás očakáva.“ Pamätajme na to, že všetky schopnosti, ktoré máme, a úlohy, ktoré v zbore dostaneme, sú od Jehovu. (Prečítajte 1. Korinťanom 4:6, 7.) Ak sme pyšní, pre Jehovu sme nepoužiteľní.
PASCA CHAMTIVOSTI
9. K čomu viedla chamtivosť u Satana a Evy?
9 Keď sa povie „chamtivosť“, pravdepodobne si spomenieme na Satana Diabla. Keďže bol jedným z Jehovových anjelov, určite dostával od Jehovu veľa krásnych úloh. Ale jemu to nestačilo. Chcel niečo, čo si právom zaslúži iba Jehova – uctievanie. Satan chce, aby sme boli ako on. Chce, aby sme neboli spokojní s tým, čo máme. Prvýkrát sa o to snažil u Evy. Jehova sa s láskou postaral o to, aby Eva a jej manžel mali dostatok dobrého jedla. Mohli jesť „zo všetkých stromov v záhrade“ okrem jedného. (1. Mojž. 2:16) Ale Satan vnukol Eve myšlienku, že potrebuje zjesť ovocie aj z toho zakázaného stromu. Eva si necenila to, čo mala. Chcela viac. A my vieme, k čomu to viedlo. Zhrešila a nakoniec zomrela. (1. Mojž. 3:6, 19)
10. Ako sa kráľ Dávid chytil do pasce chamtivosti?
10 Jehova zahrnul Dávida mnohými darmi. Dal mu bohatstvo, významné postavenie a víťazstvo nad mnohými nepriateľmi. Dávid bol za to všetko vďačný a vyjadril sa, že týchto Božích darov je „viac, ako sa dá spočítať“. (Žalm 40:5) Ale potom Dávid zabudol na to, čo mu Jehova dal. Ovládla ho chamtivosť a chcel viac. Hoci mal niekoľko manželiek, dovolil, aby v jeho srdci začala rásť nesprávna túžba po manželke iného muža. Tou ženou bola Bat-Šeba, manželka Chetitu Uriáša. Dávid konal sebecky, mal s ňou styk a ona otehotnela. Už to, že sa dopustil cudzoložstva, bolo veľmi zlé. Ale on išiel ešte ďalej a dal Uriáša zabiť. (2. Sam. 11:2–15) Čo si vtedy Dávid myslel? Že ho Jehova nevidí? Tento kedysi verný Jehovov služobník podľahol chamtivosti a sebectvu a draho za to zaplatil. Našťastie si po čase uznal svoj hriech a kajal sa. Bol veľmi vďačný, že opäť získal Jehovovu priazeň. (2. Sam. 12:7–13)
11. Čo nám pomáha bojovať proti chamtivosti?
11 Čo sa učíme z Dávidovho varovného príkladu? Učíme sa z neho, že pasci chamtivosti sa môžeme vyhnúť, keď budeme neustále vďační za všetko, čo nám Jehova dáva. (Prečítajte Efezanom 5:3, 4.) Musíme byť spokojní s tým, čo máme. Záujemcov učíme, aby sa každý deň zamysleli nad jednou vecou, za ktorú sú Jehovovi vďační, a poďakovali za ňu. Za týždeň tak poďakujú za sedem rôznych vecí. (1. Tes. 5:18) Robíš to tak aj ty? Ak premýšľaš o tom, čo všetko pre teba Jehova robí, pomôže ti to, aby si bol vďačný. Keď si vďačný, si spokojný. A keď si spokojný, nepodľahneš chamtivosti.
12. K čomu doviedla chamtivosť Judáša Iškariotského?
12 Aj Judáš Iškariotský padol do pasce chamtivosti a stal sa z neho podlý zradca. Ale zo začiatku taký nebol, veď si ho Ježiš vybral za apoštola. (Luk. 6:13, 16) Určite to bol veľmi schopný a spoľahlivý človek, lebo dostal na starosť pokladničku. Ježiš a apoštoli hradili z týchto peňazí výdavky na svoju zvestovateľskú činnosť. Dnes by sa dalo povedať, že to boli dary na celosvetové dielo. Ale od istého času začal Judáš kradnúť z týchto peňazí napriek tomu, že opakovane počul Ježišove varovania pred chamtivosťou. (Mar. 7:22, 23; Luk. 11:39; 12:15) Aj keď ich počul, nebral si ich k srdcu.
13. Kedy vyšla najavo Judášova chamtivosť?
13 Judášova chamtivosť vyšla najavo krátko pred Ježišovou smrťou. Ježiš a jeho učeníci spolu s Máriou a jej sestrou Martou boli hosťami v dome Šimona, ktorý bol predtým malomocný. Počas večere Mária vstala a vyliala Ježišovi na hlavu veľmi drahý vonný olej. Judáš a ostatní učeníci sa na tom veľmi pohoršili. Učeníci si možno mysleli, že tie peniaze sa mohli dať radšej chudobným. Ale Judáš sa pohoršil z iného dôvodu. „Bol zlodej“ a chcel tie peniaze z pokladničky ukradnúť. Neskôr ho chamtivosť dohnala až k tomu, že zradil Ježiša za cenu otroka. (Ján 12:2–6; Mat. 26:6–16; Luk. 22:3–6)
14. Ako jedni manželia uplatnili zásadu z Lukáša 16:13?
14 Ježiš svojim nasledovníkom zdôraznil jednu základnú pravdu: „Nemôžete slúžiť Bohu aj bohatstvu.“ (Prečítajte Lukáša 16:13.) To platí dodnes. Všimnime si, ako táto zásada pomohla jedným manželom z Rumunska. Naskytla sa im možnosť ísť si zarobiť do bohatšej krajiny. „Mali sme veľkú pôžičku v banke, a tak sme si najprv mysleli, že tá práca je požehnaním od Jehovu,“ rozprávajú títo manželia. Ale malo to jeden háčik. Tá práca by ich obmedzovala v službe Jehovovi. Keď si prečítali článok „Zostaňme verne oddaní a majme zjednotené srdce“ zo Strážnej veže z 15. augusta 2008, vedeli, ako sa majú rozhodnúť. Hovoria: „Keby sme sa presťahovali do inej krajiny preto, aby sme zarobili viac peňazí, dali by sme náš vzťah k Jehovovi na druhé miesto. Boli sme presvedčení, že naša duchovnosť by tým trpela.“ A tak túto ponuku odmietli. Čo sa stalo potom? Manžel si našiel v ich krajine prácu, v ktorej zarobil toľko, koľko potrebovali. Manželka dodáva: „Jehova sa o svojich služobníkov vždy postará.“ Títo manželia sú šťastní, že si za svojho Pána vybrali Jehovu, a nie peniaze.
VYHÝBAJ SA SATANOVÝM PASCIAM
15. Prečo si môžeme byť istí, že zo Satanových pascí sa dá uniknúť?
15 Čo ak si uvedomíme, že sme už padli do pasce pýchy alebo chamtivosti? Môžeme z nej uniknúť! Pavol povedal, že tí, ktorých Diabol „zaživa chytil“, môžu uniknúť z jeho pasce. (2. Tim. 2:26) Podarilo sa to aj Dávidovi. Vzal si k srdcu Nátanovo pokarhanie, oľutoval svoju chamtivosť a napravil svoj vzťah k Jehovovi. Nezabudnime, že Jehova je silnejší ako Satan. Ak prijmeme Jehovovu pomoc, môžeme uniknúť z akejkoľvek pasce, ktorú nám Diabol nastraží.
16. Čo nám pomôže vyhnúť sa Satanovým pasciam?
16 Samozrejme, oveľa lepšie je úplne sa vyhnúť Satanovým pasciam, než sa do nich chytiť a potom z nich unikať. Vyhnúť sa im dokážeme len s Jehovovou pomocou. Ale nesmieme si byť sami sebou príliš istí. Aj dlhoroční Jehovovi služobníci spyšneli alebo sa stali chamtivými. Preto denne pros Jehovu, aby ti pomohol vidieť, či tieto škaredé vlastnosti nezačali ovplyvňovať tvoje myslenie a konanie. (Žalm 139:23, 24) Nikdy nedovoľ, aby ťa ovládli!
17. Čo sa čoskoro stane s naším nepriateľom, Diablom?
17 Satan je už tisícky rokov lovcom. Ale čoskoro bude sám zviazaný a nakoniec zničený. (Zjav. 20:1–3, 10) Veľmi sa na to tešíme. Ale dovtedy si dávajme pozor na Satanove pasce. Robme všetko pre to, aby sme sa nechytili do pasce pýchy a chamtivosti. Buďme rozhodnutí vzoprieť sa Diablovi a on od nás utečie. (Jak. 4:7)
PIESEŇ Č. 29 Kráčať v rýdzosti
^ 5. ods. Satan sa podobá na skúseného lovca. Snaží sa nás chytiť do pasce bez ohľadu na to, ako dlho slúžime Jehovovi. V tomto článku sa dozvieme, ako sa nás Satan snaží chytiť do pasce pýchy a chamtivosti a zničiť náš vzťah k Bohu. Dozvieme sa v ňom aj o tých, ktorí padli do pasce pýchy a chamtivosti, a ukážeme si, ako sa môžeme vyhnúť týmto pasciam.
^ 2. ods. VYSVETLENIE VÝRAZOV: Pýcha je vlastnosť človeka, ktorý sa považuje za lepšieho, než sú iní. Chamtivosť je nadmerná túžba po peniazoch, moci, sexe a podobne.
^ 53. ods. OPIS OBRÁZKA: Brat pyšne odmieta múdru radu. Sestra, ktorá si už kúpila veľa vecí, túži po ďalších.
^ 55. ods. OPIS OBRÁZKA: Do pasce pýchy padol Boží duchovný syn aj kráľ Uzzijah. Chamtivosť doviedla Evu k tomu, aby zjedla ovocie zo zakázaného stromu, Dávida k cudzoložstvu s Bat-Šebou a Judáša ku kradnutiu.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)