27. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
„Dúfaj v Jehovu“
„Dúfaj v Jehovu. Buď odvážny a silný.“ (ŽALM 27:14)
PIESEŇ Č. 38 Boh ťa posilní
ČO SA DOZVIEME *
1. a) Akú nádej nám Jehova dáva? b) Čo znamená „dúfať v Jehovu“? (Pozri „Vysvetlenie výrazu“.)
JEHOVA dáva všetkým, ktorí ho milujú, úžasnú nádej. Už čoskoro odstráni choroby, smútok a smrť. (Zjav. 21:3, 4) Pomôže miernym ľuďom, ktorí v neho dúfajú, premeniť zem na raj. (Žalm 37:9–11) A umožní nám, aby sme s ním mali ešte bližší, osobnejší vzťah, než aký máme dnes. Čaká nás naozaj krásna budúcnosť! Ale ako si môžeme byť istí, že Božie sľuby sa splnia? Lebo Jehova vždy dodrží svoje slovo. Preto máme dobrý dôvod „dúfať v Jehovu“. * (Žalm 27:14) Dávame to najavo tak, že trpezlivo a s radosťou čakáme, kým splní svoje sľuby. (Iz. 55:10, 11)
2. Aký sľub už Jehova splnil?
2 Jehova už veľakrát dokázal, že plní svoje sľuby. Uveďme si jeden príklad. V knihe Zjavenie Jehova sľúbil, že v našich dňoch zhromaždí ľudí zo všetkých národov, kmeňov a jazykov a že ho budú zjednotene uctievať. Dnes táto výnimočná skupina tvorí „veľký zástup“. (Zjav. 7:9, 10) Patria k nemu muži, ženy a deti rôznych rás, ktorí hovoria rôznymi jazykmi a pochádzajú z rôzneho prostredia. Napriek tejto rozmanitosti majú medzi sebou dobré vzťahy a sú zjednotenou celosvetovou rodinou. (Žalm 133:1; Ján 10:16) Členovia veľkého zástupu sú aj zvestovateľmi, ktorí sa nadšene delia o svoju nádej na lepší svet s každým, kto je ochotný si ich vypočuť. (Mat. 28:19, 20; Zjav. 14:6, 7; 22:17) Ak aj ty patríš k veľkému zástupu, určite si veľmi ceníš svoju nádej.
3. O čo sa Satan snaží?
3 Diabol sa nás snaží pripraviť o našu nádej. Chce nás presvedčiť, že Jehovovi na nás nezáleží a že svoje sľuby nesplní. Keby sa mu to podarilo, stratili by sme odvahu a dokonca by sme možno prestali slúžiť Jehovovi. Ako uvidíme, presne o to sa snažil u Jóba.
4. O čom budeme hovoriť v tomto článku? (Jób 1:9–12)
4 V tomto článku si ukážeme, ako sa Satan snažil Jóba donútiť, aby prestal verne slúžiť Jehovovi. (Prečítajte Jóba 1:9–12.) Povieme si tiež, čo sa môžeme od Jóba naučiť a prečo musíme stále myslieť na to, že Boh nás miluje a splní všetko, čo sľúbil.
SATAN SA SNAŽÍ PRIPRAVIŤ JÓBA O NÁDEJ
5., 6. Čo všetko postihlo Jóba za krátky čas?
5 Jóbovi sa v živote veľmi darilo. Mal blízky vzťah k Jehovovi, mal veľkú, šťastnú rodinu a bol veľmi bohatý. (Jób 1:1–5) Ale za jeden deň prišiel takmer o všetko. Najprv stratil majetok. (Jób 1:13–17) Potom zomreli všetky jeho milované deti. Zamyslime sa na chvíľu, aká to musela byť tragédia. Keď rodičom zomrie dieťa, prežívajú obrovskú bolesť. A tak si predstav ten šok, smútok a zúfalstvo, ktoré Jób a jeho manželka cítili, keď sa dozvedeli, že prišli o všetkých desať detí. Nie div, že Jób si od žiaľu roztrhol odev a padol na zem. (Jób 1:18–20)
6 Potom Satan siahol Jóbovi na zdravie a obral ho o dôstojnosť. (Jób 2:6–8; 7:5) Predtým mali ľudia Jóba vo veľkej úcte. Chodili sa s ním radiť. (Jób 29:7, 8, 21) Ale teraz sa mu vyhýbali. Jeho bratia, jeho blízki priatelia a dokonca jeho sluhovia sa mu otočili chrbtom. (Jób 19:13, 14, 16)
7. a) Čo Jób považoval za príčinu svojho utrpenia, ale čo odmietol urobiť? b) Aké skúšky podobné tým na obrázku zažívajú niektorí kresťania?
7 Satan chcel Jóba presvedčiť, že trpí preto, lebo stratil Jehovovu priazeň. Napríklad použil silný vietor, aby strhol dom, v ktorom bolo všetkých desať Jóbových detí. (Jób 1:18, 19) Spôsobil aj to, že z neba padol oheň a spálil nielen Jóbove stáda, ale aj sluhov, ktorí ich pásli. (Jób 1:16) Vietor aj oheň prišli z neba, a preto Jób dospel k záveru, že to spôsobil Boh. Myslel si, že ho niečím nahneval. Napriek tomu odmietol prekliať svojho nebeského Otca. Uvedomoval si, že počas svojho života dostal od neho veľa dobrých vecí. Povedal, že ak prijímal to dobré, mal by prijať aj to zlé. Zvolal: „Nech je ďalej chválené Jehovovo meno.“ (Jób 1:20, 21; 2:10) Aj keď Jób stratil majetok, deti a zdravie, zostal verný Jehovovi. Ale Satan ešte neskončil.
8. Akú ďalšiu taktiku použil Satan na Jóba?
8 Satan použil na Jóba ešte jednu taktiku. Podnietil jeho troch falošných priateľov, aby ho obrali o sebaúctu. Povedali mu, že trpí za všetko zlé, čo v živote urobil. (Jób 22:5–9) Okrem toho sa ho snažili presvedčiť, že aj keby robil dobré veci, pre Boha by to nič neznamenalo. (Jób 4:18; 22:2, 3; 25:4) Chceli v ňom vyvolať pochybnosti o tom, že Boh ho miluje, že sa oňho stará a že si cení jeho službu. Z toho, čo povedali, mohol mať Jób pocit, že jeho situácia je beznádejná.
9. Čo pomohlo Jóbovi, že bol taký odvážny a silný?
9 Predstav si tú scénu. Jób sedí v popole a pociťuje neustálu bolesť. (Jób 2:8) Jeho falošní priatelia naňho bez prestania útočia a očierňujú ho. Skúšky ho ťažia ako balvan a bolesť zo straty detí mu zviera srdce. Jób je spočiatku ticho. (Jób 2:13–3:1) Ak si títo muži myslia, že Jób je ticho preto, lebo sa odvrátil od svojho Stvoriteľa, sú na veľkom omyle. Zrazu Jób možno zdvihne hlavu, pozrie sa svojim falošným priateľom priamo do očí a povie: „Kým nezomriem, nevzdám sa svojej oddanosti Bohu!“ (Jób 27:5) Čo pomohlo Jóbovi, že bol taký odvážny a silný napriek tomu, čo prežíval? Aj keď bol úplne na dne, nikdy nestratil nádej, že jeho milujúci Boh nakoniec ukončí jeho trápenie. Vedel, že aj keby zomrel, Jehova ho vzkriesi. (Jób 14:13–15)
AKO MÔŽEME NAPODOBŇOVAŤ JÓBA
10. Čo sa učíme zo správy o Jóbovi?
10 Zo správy o Jóbovi sa dozvedáme, že Satan nás nemôže prinútiť, aby sme prestali slúžiť Jehovovi, a že Jehova presne vie, čo prežívame. Jóbov príbeh nám tiež pomáha lepšie pochopiť dôležité otázky, ktoré súvisia s našimi problémami. Čo konkrétne sa môžeme od Jóba naučiť?
11. Čím si môžeme byť istí, keď dôverujeme Jehovovi? (Jakub 4:7)
11 Jób nám ukázal, že keď dôverujeme Jehovovi, zvládneme akúkoľvek skúšku a dokážeme odvrátiť Satanove útoky. K čomu to povedie? V Biblii sa píše, že Diabol od nás utečie. (Prečítajte Jakuba 4:7.)
12. Ako pomáhala Jóbovi nádej na vzkriesenie?
12 Musíme mať pevnú vieru vo vzkriesenie. Ako sme hovorili v predchádzajúcom článku, Satan často zneužíva strach zo smrti, aby sme sa vzdali svojej oddanosti Bohu. Satan o Jóbovi tvrdil, že urobí čokoľvek, dokonca prestane slúžiť Bohu, len aby si zachránil život. Ale mýlil sa. Jób neurobil kompromis, ani keď sa zdalo, že sa smrti nevyhne. Vedel, že Jehova je dobrý, a pevne veril, že nakoniec dá veci do poriadku. Vďaka tomu dokázal v skúškach vytrvať. Bol si istý, že aj keby sa to nestalo za jeho života, Boh ho raz vzkriesi. Nádej na vzkriesenie bola preňho skutočná. Ak bude skutočná aj pre nás, neprestaneme slúžiť Jehovovi, ani keď nám bude hroziť smrť.
13. Prečo je dôležité vedieť, akú taktiku použil Satan na Jóba?
13 Je dôležité, aby sme vedeli, akú taktiku použil Satan na Jóba, lebo takú istú taktiku používa aj na nás. Všimni si, čo povedal: „Človek [nielen Jób] dá za svoj život všetko, čo má.“ (Jób 2:4, 5) Satan v podstate hovorí, že nemilujeme Boha, a keď nám pôjde o život, vzdáme sa svojej viery. Tvrdí aj to, že ani Boh nás nemiluje a to, čo preňho robíme, si necení. Ale my sa nedáme oklamať Satanom, lebo poznáme jeho taktiku.
14. Čo môže skúška odhaliť? Znázorni to.
14 Na skúšky by sme sa mali pozerať ako na príležitosť lepšie spoznať samého seba. Aj Jób v skúške zistil, aké má nedostatky, a snažil sa ich odstrániť. Napríklad zistil, že musí pracovať na pokore. (Jób 42:3) Aj nám môžu skúšky ukázať, na čom by sme mali pracovať. Nikolaj, * ktorý bol za svoju vieru uväznený napriek vážnym zdravotným problémom, hovorí: „Väzenie je ako röntgen, ktorý odhalí, akí vnútri naozaj sme – či máme kresťanské vlastnosti, alebo nie.“ Keď zistíme, v čom sa potrebujeme zlepšiť, môžeme na tom začať pracovať.
15. Koho musíme počúvať a prečo?
15 Musíme počúvať Jehovu, nie svojich nepriateľov. Jób počúval Jehovu veľmi pozorne. Boh mu v podstate povedal: Vidíš, čo všetko som stvoril? Presne viem, čo prežívaš. Myslíš si, že sa o teba neviem postarať? Jób na to reagoval pokorne a veľmi si cenil, aký je Jehova dobrý. Povedal: „Doteraz som o tebe iba počul, ale teraz ťa vidím na vlastné oči.“ (Jób 42:5) Keď to Jób povedal, pravdepodobne stále sedel v popole, telo mal pokryté vredmi a žialil nad smrťou svojich detí. Ale Jehova ho uistil, že ho miluje a má z neho radosť. (Jób 42:7, 8)
16. Na čo by sme mali pamätať v skúškach podľa Izaiáša 49:15, 16?
16 Aj nás ľudia niekedy urážajú a pohŕdajú nami. Snažia sa nás a našu organizáciu očierňovať a šíria o nás zlomyseľné klamstvá. (Mat. 5:11) Zo správy o Jóbovi vidíme, že Jehova nám dôveruje, že v skúškach mu zostaneme verní. Jehova nás miluje a nikdy neopustí tých, ktorí v neho dúfajú. (Prečítajte Izaiáša 49:15, 16.) Keď nás Boží nepriatelia ohovárajú, nevenuj tomu pozornosť. Brat, ktorý sa volá James a žije v Turecku, zažil so svojou rodinou náročné skúšky. Hovorí: „Uvedomili sme si, že keby sme počúvali klamstvá, ktoré sa šírili o Jehovových svedkoch, oberalo by nás to o silu. Preto sme sa zameriavali na našu nádej a ďalej sme naplno slúžili Jehovovi. Vďaka tomu sme si udržali radosť.“ Aj my tak ako Jób počúvame Jehovu. Žiadne klamstvá našich nepriateľov neotrasú našou nádejou.
VĎAKA NÁDEJI DOKÁŽEŠ VYTRVAŤ
17. Ako ťa povzbudzuje príklad verných mužov a žien, o ktorých sa píše v 11. kapitole Hebrejom?
17 Jób je len jedným z mnohých Jehovových služobníkov, ktorý zostal odvážny a silný v ťažkých skúškach. O niektorých ďalších sa zmienil apoštol Pavol v liste Hebrejom a opísal ich ako „veľký oblak svedkov“. (Hebr. 12:1) Aj keď zažívali náročné situácie, celý život boli Jehovovi verní. (Hebr. 11:36–40) Je pravda, že počas života nevideli splnenie všetkých Božích sľubov. Napriek tomu dúfali v Jehovu a boli si istí, že majú jeho priazeň. Vďaka tomu nepochybovali, že raz zažijú splnenie jeho sľubov. (Hebr. 11:4, 5) Ich vytrvalosť a námaha určite nebola márna. Ich príklad nás povzbudzuje, aby sme stále dúfali v Jehovu.
18. Čo si rozhodnutý robiť? (Hebrejom 11:6)
18 Žijeme vo svete, ktorý postupuje „od zlého k horšiemu“. (2. Tim. 3:13) Satan ešte stále skúša Božích služobníkov. Bez ohľadu na to, aké skúšky ešte zažijeme, namáhajme sa v službe Jehovovi a s istotou „[vkladajme] nádej do živého Boha“. (1. Tim. 4:10) Z toho, čo Jehova nakoniec pre Jóba urobil, vidno, že „je veľmi súcitný a milosrdný“. (Jak. 5:11) Tak ako Jób zostaňme verní Jehovovi a buďme si istí, že „odmeňuje tých, ktorí ho usilovne hľadajú“. (Prečítajte Hebrejom 11:6.)
PIESEŇ Č. 151 On zavolá
^ Keď premýšľame o niekom, kto zvládol ťažké skúšky, často nám príde na myseľ Jób. Čo sa môžeme naučiť z toho, čo zažil tento verný Boží služobník? Učíme sa, že Satan nás nemôže donútiť, aby sme prestali slúžiť Jehovovi. Učíme sa aj to, že Jehova vždy presne vie, čo prežívame. A tak ako to bolo v prípade Jóba, Jehova jedného dňa ukončí aj naše trápenie. Ak z našich skutkov vidno, že sme o tom absolútne presvedčení, dokazujeme, že dúfame v Jehovu.
^ VYSVETLENIE VÝRAZU: Hebrejské slovo prekladané ako „dúfať“ v podstate znamená dychtivo na niečo čakať. Obsahuje aj myšlienku, že niekomu dôverujeme alebo sa naňho spoliehame. (Žalm 25:2, 3; 62:5)
^ Niektoré mená boli zmenené.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)