26. ŠTUDIJNÝ ČLÁNOK
Jehovova láska nám pomáha prekonávať strach
„Jehova je na mojej strane, nebudem sa báť.“ (ŽALM 118:6)
PIESEŇ Č. 107 Boží vzor lásky
ČO SA DOZVIEME *
1. Z čoho môže mať človek strach?
UVEĎME si niektoré situácie zo života. Nestor a jeho manželka María chceli slúžiť tam, kde je potrebných viac zvestovateľov. * Ale to by pre nich znamenalo znížiť svoj životný štandard. Báli sa, že keď budú mať menej peňazí, nebudú takí šťastní. Keď sa Biniam stal Jehovovým svedkom v krajine, kde je naša činnosť zakázaná, uvedomoval si, že aj on môže byť prenasledovaný. Veľmi sa toho bál. Ale ešte viac sa bál toho, ako na jeho nové náboženstvo zareaguje rodina. Valérie zistili agresívnu formu rakoviny a mala problém nájsť chirurga, ktorý by ju bol ochotný operovať bez krvi. Pochopiteľne, bála sa, že zomrie.
2. Prečo sa musíme snažiť prekonávať strach?
2 Mal si z niečoho podobného strach aj ty? Mnohí z nás áno. Ak sa nenaučíme ovládať svoj strach, pravdepodobne budeme robiť zlé rozhodnutia, ktoré môžu ohroziť náš vzťah k Jehovovi. Presne to chce Satan. Chce aj to, aby sme zo strachu prestali poslúchať Božie zákony vrátane príkazu zvestovať dobrú správu. (Zjav. 12:17) Satan je zlý, krutý a má veľkú moc. Ako sa môžeme pred ním chrániť?
3. Čo nám pomôže prekonať strach?
3 Keď sme presvedčení, že Jehova nás miluje a je na našej strane, Satanovi sa nepodarí zastrašiť nás. (Žalm 118:6) Napríklad pisateľ 118. žalmu zažil rôzne náročné situácie. Mal veľa nepriateľov a niektorí z nich boli vo vysokom postavení (9., 10. verš). Niekedy bol pod veľkým tlakom (13. verš). A Jehova ho prísne naprával (18. verš). Napriek tomu spieval: „Nebudem sa báť.“ Prečo sa cítil v bezpečí? Lebo vedel, že napriek tomu, že ho Jehova napráva, ho veľmi miluje. Bol si istý, že bez ohľadu na to, čo bude zažívať, jeho milujúci Boh mu vždy príde na pomoc. (Žalm 118:29)
4. Strach z čoho môžeme prekonať, ak sme presvedčení, že Boh nás miluje?
4 Musíme byť presvedčení, že Jehova miluje aj nás osobne. Vďaka tomu môžeme prekonať to, čoho sa ľudia bežne boja: (1) strach, že sa nedokážeme postarať o rodinu, (2) strach z ľudí a (3) strach zo smrti. Bratia a sestry, o ktorých sme hovorili v prvom odseku, dokázali prekonať svoj strach práve preto, že boli presvedčení, že Boh ich miluje.
STRACH, ŽE SA NEDOKÁŽEME POSTARAŤ O RODINU
5. Z čoho môže mať hlava rodiny obavy? (Pozri obrázok na titulnej strane.)
5 Brat, ktorý je hlavou rodiny, berie vážne svoju zodpovednosť starať sa o rodinu. (1. Tim. 5:8) Ak si hlavou rodiny, možno aj ty si sa počas tejto pandémie bál, že prídeš o prácu. Možno si sa obával, že nebudete mať za čo kúpiť jedlo alebo z čoho zaplatiť nájomné či hypotéku. Možno si mal strach, že keď prídeš o prácu, ďalšiu si nenájdeš. Alebo si sa zdráhal urobiť zmeny, ktoré by mali vplyv na vašu životnú úroveň, tak ako Nestor a María, o ktorých sme už hovorili. Satan rád využíva takéto obavy a veľmi sa mu v tom darí.
6. O čom nás chce Satan presvedčiť?
6 Satan ťa chce presvedčiť, že Jehova sa o teba nezaujíma, a že keď sa chceš postarať o svoju rodinu, musíš sa spoľahnúť sám na seba. Preto môžeš mať pocit, že si svoju prácu musíš udržať za každú cenu – aj keby to znamenalo, že porušíš nejaké biblické zásady.
7. O čom nás Ježiš uisťuje?
7 Ježiš nás uisťuje: „Váš Otec vie, čo potrebujete, skôr ako ho poprosíte.“ (Mat. 6:8) Jehovu pozná lepšie ako ktokoľvek iný a vie, že sa rád postará o všetko, čo potrebujeme. Ako Ježišovi nasledovníci sme súčasťou Božej rodiny. Preto sa môžeme spoľahnúť na to, že Jehova ako Hlava tejto rodiny sa bude sám riadiť zásadou, ktorú dal zapísať v 1. Timotejovi 5:8.
8. a) Čo nám pomôže prekonať strach, že sa nedokážeme postarať o rodinu? (Matúš 6:31–33) b) Ako môžeme napodobniť manželov na obrázku, ktorí nesú jedlo jednej sestre?
8 Keď sme presvedčení, že Jehova nás miluje a miluje aj našu rodinu, bude pre nás ľahšie dôverovať mu, že nám dá to, čo potrebujeme. (Prečítajte Matúša 6:31–33.) Jehova sa o nás chce starať a robí to s láskou a štedro. Keď stvoril zem, nedal nám iba základné veci na prežitie. S láskou vytvoril množstvo vecí, vďaka ktorým máme radosť zo života. (1. Mojž. 2:9) Aj keď možno máme len to najnutnejšie, mali by sme sa zameriavať na to, že to vôbec máme, a pripomínať si, že je to vďaka Jehovovi. (Mat. 6:11) Nezabúdajme, že to, čoho sa pre Jehovu vzdáme, sa nedá ani zďaleka porovnať s tým, čo nám Jehova dáva už dnes a čo nám dá v budúcnosti. To si uvedomili aj Nestor a María. (Iz. 65:21, 22)
9. Čo sa učíš od Nestora a Maríe?
9 Nestor a María z Kolumbie mali pohodlný život. Hovoria: „Premýšľali sme o tom, že si zjednodušíme život a budeme viac slúžiť Jehovovi. Ale mali sme obavy, či budeme šťastní, keď budeme mať menej peňazí.“ Čo im pomohlo prekonať tieto obavy? Uvažovali, akými rôznymi spôsobmi im Jehova už dokázal svoju lásku. To ich uistilo, že sa o nich bude starať aj naďalej, a tak odišli z dobre platenej práce. Predali dom a presťahovali sa do tej časti krajiny, kde bolo potrebných viac zvestovateľov. Ako hodnotia svoje rozhodnutie? Nestor hovorí: „Presvedčili sme sa, aké pravdivé sú slová z Matúša 6:33. Nikdy nám nič nechýbalo a sme teraz oveľa šťastnejší.“
STRACH Z ĽUDÍ
10. Prečo nás neprekvapuje, že ľudia majú strach jeden z druhého?
10 Ľudia si odjakživa navzájom ubližujú. (Kaz. 8:9) Niektorí zneužívajú svoju autoritu, zločinci páchajú násilie, deti v škole šikanujú spolužiakov a niektorí ľudia dokonca týrajú členov svojej rodiny. Preto nás neprekvapuje, že ľudia majú strach jeden z druhého. Ako to Satan zneužíva?
11., 12. Ako Satan zneužíva strach z ľudí?
11 Satan zneužíva strach z ľudí, aby nás prinútil prestať zvestovať alebo urobiť nejaký kompromis. Niektoré vlády podnietil, aby zakázali našu činnosť a prenasledovali nás. (Luk. 21:12; Zjav. 2:10) Mnohí ľudia v Satanovom svete šíria o Jehovových svedkoch skreslené informácie a zlomyseľné klamstvá. Tí, ktorí tomu uveria, sa nám možno vysmievajú alebo na nás aj fyzicky útočia. (Mat. 10:36) Malo by nás to prekvapovať? Vôbec nie. Satan používal takúto taktiku už v prvom storočí. (Sk. 5:27, 28, 40)
12 Strach z toho, že nás vláda bude prenasledovať, nie je Satanovou jedinou zbraňou. Niektorí sa ešte viac boja toho, ako zareaguje ich rodina, keď sa dozvie, že sa stali Jehovovými svedkami. Svoju rodinu majú radi a veľmi by si priali, aby aj oni spoznali pravdu. Preto ich veľmi trápi, keď ich príbuzní znevažujú Boha a jeho služobníkov. Ale veľakrát sa stalo, že členovia rodiny, ktorí boli spočiatku proti pravde, ju nakoniec prijali. No čo ak to v tvojom prípade tak nie je a rodina s tebou nechce mať nič spoločné? Ako sa s tým môžeš vyrovnať?
13. Čo nám pomôže vyrovnať sa s tým, keď je rodina proti nám? (Žalm 27:10)
13 Utešiť ťa môžu krásne slová zo Žalmu 27:10. (Prečítajte.) Keď si pripomíname, ako veľmi nás Jehova miluje, dáva nám to pocit istoty, aj keď je rodina proti nám. A sme si istí, že nás za našu vytrvalosť odmení. Po telesnej, citovej a duchovnej stránke sa o nás postará oveľa lepšie než ktokoľvek iný. To zažil aj Biniam, o ktorom sme hovorili v úvode.
14. Čo sa učíš z toho, čo zažil Biniam?
14 Biniam sa stal Jehovovým svedkom, aj keď vedel, že za to môže byť kruto prenasledovaný. Ako mu pomohlo prekonať strach z ľudí to, že si uvedomoval, že Jehova ho miluje? Rozpráva: „Prenasledovanie bolo ešte horšie, ako som si predstavoval. Ale ešte viac som sa bál odporu zo strany svojej rodiny. Bál som sa, že svojím rozhodnutím stať sa Jehovovým svedkom sklamem svojho otca, ktorý nie je v pravde, a že si ma rodina prestane vážiť.“ Ale Biniam bol presvedčený, že Jehova sa vždy postará o tých, ktorých miluje. Hovorí: „Premýšľal som o tom, ako Jehova pomáhal tým, ktorí znášali ekonomické ťažkosti, predsudky a davové násilie. Vedel som, že keď sa budem držať Jehovu, odmení ma. Viackrát som bol vo väzení a dokonca ma mučili, ale z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že Jehova nám pomôže, keď mu zostaneme verní.“ Jehova bol pre Biniama skutočným Otcom a spolukresťania sa mu stali skutočnou rodinou.
STRACH ZO SMRTI
15. Prečo je prirodzené mať strach zo smrti?
15 V Biblii sa píše, že smrť je nepriateľ. (1. Kor. 15:25, 26) Pomyslenie na smrť nás môže desiť, najmä keď sme my alebo niekto z našich blízkych vážne chorí. Prečo sa bojíme smrti? Lebo Jehova nás stvoril s túžbou žiť večne. (Kaz. 3:11) Ak náš strach zo smrti nie je prehnaný, môže nás chrániť. Napríklad nás vedie k tomu, aby sme sa zdravo stravovali, cvičili, vyhľadali lekársku pomoc a užívali lieky, ak je to nutné, a aby sme zbytočne neriskovali svoj život.
16. Ako sa Satan snaží zneužiť náš prirodzený strach zo smrti?
16 Satan vie, že život je pre nás cenný. Tvrdí, že by sme boli ochotní obetovať všetko, čo máme, dokonca aj náš vzťah k Jehovovi, len aby sme neprišli o život. (Jób 2:4, 5) Ale v tom sa veľmi mýli! Kým „má prostriedky na spôsobenie smrti“, snaží sa zneužiť náš prirodzený strach zo smrti, aby sme opustili Jehovu. (Hebr. 2:14, 15) Tí, ktorí stoja na Satanovej strane, sa niekedy Jehovovým služobníkom vyhrážajú, že keď sa nezrieknu svojej viery, zabijú ich. Inokedy môže Satan využiť naliehavú situáciu, keď je ohrozený náš život, a snaží sa nás prinútiť, aby sme sa dopustili kompromisu. Lekári alebo neveriaci členovia rodiny na nás môžu tlačiť, aby sme prijali transfúziu krvi, čím by sme porušili Boží zákon. Alebo sa nás niekto snaží presvedčiť, aby sme prijali liečbu, ktorá je v rozpore s biblickými zásadami.
17. Prečo sa podľa Rimanom 8:39 nemusíme báť smrti?
17 Nikto z nás nechce zomrieť. Ale vieme, že aj keby sa to stalo, Jehova nás neprestane milovať. (Prečítajte Rimanom 8:37–39.) Keď niekto z Jehovových priateľov zomrie, je preňho akoby stále živý, lebo zostáva v jeho pamäti. (Luk. 20:37, 38) Túži ho vzkriesiť. (Jób 14:15) Jehova zaplatil vysokú cenu, aby každý z nás „mal večný život“. (Ján 3:16) Vieme, ako veľmi nás miluje a ako mu na nás záleží. Preto keď sme chorí alebo nám hrozí, že zomrieme, neopustíme ho. Práve naopak, hľadáme uňho útechu a prosíme ho o múdrosť a silu. Presne to urobili Valérie a jej manžel. (Žalm 41:3)
18. Čo sa môžeš naučiť od Valérie?
18 Keď mala Valérie 35 rokov, zistili jej zriedkavú a veľmi agresívnu formu rakoviny. Ako jej Jehovova láska pomohla prekonať strach zo smrti? Hovorí: „Život sa nám zo dňa na deň obrátil naruby. Naliehavo som potrebovala operáciu. Oslovila som množstvo chirurgov, ale nikto ma nechcel operovať bez krvi. Mala som strach, ale za žiadnu cenu som nechcela porušiť Boží príkaz neprijímať krv. Počas života mi Jehova veľakrát dokázal, ako veľmi ma miluje. Teraz som mala príležitosť dokázať svoju lásku ja jemu. Vždy, keď som sa od lekárov dozvedela nejaké zlé správy, bola som ešte viac rozhodnutá zachovať sa tak, aby bol na mňa Jehova hrdý a aby to bola prehra pre Satana. Nakoniec sa podarilo operovať ma bez krvi. Aj keď sa moje zdravotné problémy neskončili, Jehova nám vždy dáva to, čo potrebujeme. Napríklad víkend predtým, ako mi zistili rakovinu, sme na zhromaždení preberali článok ‚Buď odvážny a nedaj sa premôcť ťažkosťami‘. * Tento článok nám veľmi pomohol. Čítali sme si ho znovu a znovu. Vďaka takýmto článkom a pravidelným duchovným činnostiam sme nestratili vnútorný pokoj a vedeli sme sa správne rozhodovať.“
STRACH MÔŽEME PREKONAŤ
19. Čo sa zakrátko stane?
19 Kresťania na celom svete prekonávajú s Jehovovou pomocou náročné situácie a úspešne bojujú proti Diablovi. (1. Petra 5:8, 9) Dokážeš to aj ty. Jehova dá už čoskoro Ježišovi príkaz, aby so svojimi spoluvládcami „zničil Diablove diela“. (1. Jána 3:8) Potom sa už Boží služobníci tu na zemi nebudú „ničoho báť a [nebudú] mať dôvod na strach“. (Iz. 54:14; Mich. 4:4) Ale dovtedy sa musíme zo všetkých síl snažiť prekonávať svoj strach.
20. Ako môžeme prekonať svoj strach?
20 Čo musíme robiť, aby sme prekonali svoj strach? Musíme si posilňovať dôveru, že Jehova nás miluje a chráni. Pomôže nám aj to, keď budeme premýšľať, ako chránil svojich služobníkov v minulosti, a keď sa o tom budeme rozprávať s druhými. A môžeme si pripomínať, ako nám Jehova osobne pomáhal v ťažkých situáciách. S jeho pomocou môžeme prekonať svoj strach! (Žalm 34:4)
PIESEŇ Č. 12 Jehova, vznešený Boh
^ Strach je prirodzená emócia, ktorá nás chráni pred nebezpečenstvom. Ale keby sme sa poddali nezdravému strachu, mohlo by nám to ublížiť. Prečo? Satan by ho mohol proti nám využiť. Preto sa musíme veľmi snažiť, aby sme svoj strach dokázali ovládať. Čo nám v tom pomôže? Keď budeme presvedčení, že Jehova je na našej strane a že nás miluje, môžeme prekonať akýkoľvek strach. A práve o tom budeme hovoriť v tomto článku.
^ Niektoré mená boli zmenené.
^ Pozri Strážnu vežu z 15. októbra 2012, s. 7 – 11.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)