Prečo „prinášame mnoho ovocia“
„Môj Otec je oslávený tým, že stále prinášate mnoho ovocia a dokazujete, že ste mojimi učeníkmi.“ (JÁN 15:8)
PIESNE: 45, 10
1., 2. a) O čom sa Ježiš rozprával so svojimi učeníkmi krátko pred svojou smrťou? (Pozri obrázok v úvode článku.) b) Prečo by sme mali uvažovať o dôvodoch, pre ktoré chodíme do služby? c) O čom budeme hovoriť v tomto článku?
V POSLEDNÝ večer pred svojou smrťou sa Ježiš dlho rozprával so svojimi apoštolmi. Ubezpečil ich, že ich má veľmi rád. Porozprával im aj podobenstvo o viniči, ktoré sme rozoberali v predchádzajúcom článku. Týmto podobenstvom povzbudil učeníkov, aby „stále prinášali mnoho ovocia“, teda aby vytrvalo zvestovali posolstvo o Kráľovstve. (Ján 15:8)
2 Ježiš však povedal učeníkom nielen to, čo majú robiť, ale aj prečo to majú robiť. Vysvetlil im, čo by ich malo podnecovať, aby vytrvalo oznamovali dobré posolstvo. Prečo je potrebné, aby sme aj my uvažovali o týchto dôvodoch? Pretože keď o nich premýšľame, posilňujeme si odhodlanie vydávať „svedectvo všetkým národom“. (Mat. 24:13, 14) V tomto článku sa najprv zamyslíme nad štyrmi biblickými dôvodmi, prečo chodíme do služby. Potom preskúmame štyri dary od Jehovu, vďaka ktorým môžeme vytrvalo prinášať úrodu.
OSLAVUJEME JEHOVU
3. a) Z akého dôvodu chodíme do služby podľa Jána 15:8? b) Čo znázorňujú plody viniča v Ježišovom podobenstve a prečo je toto prirovnanie výstižné?
3 Najdôležitejší dôvod, prečo chodíme do služby, je ten, že chceme oslavovať Jehovu a posväcovať jeho meno. (Prečítajte Jána 15:1, 8.) Všimnime si, že Ježiš prirovnal svojho Otca k vinohradníkovi, ktorý pestuje vinič. Seba prirovnal ku kmeňu viniča a svojich nasledovníkov k ratolestiam. (Ján 15:5) Plody viniča vhodne znázorňujú ovocie Kráľovstva, čiže zvestovateľskú činnosť, do ktorej sa zapájajú Kristovi učeníci. Ježiš povedal svojim apoštolom: „Môj Otec je oslávený tým, že stále prinášate mnoho ovocia.“ Vinič, ktorý produkuje dobrú úrodu, prináša česť vinohradníkovi. Podobne keď my robíme všetko, čo môžeme, aby sme ohlasovali posolstvo o Kráľovstve, prinášame česť a slávu Jehovovi. (Mat. 25:20–23)
4. a) Ako prispievame k posväteniu Božieho mena? b) Ako sa pozeráš na to, že máš česť posväcovať Božie meno?
4 Ako prispieva naše zvestovanie k posväteniu Božieho mena? Božie meno nemôžeme urobiť svätejším, ako je. Už je sväté v najvyššej miere. Ale všimnime si, čo vyhlásil prorok Izaiáš: „Jehova vojsk — Ten by mal byť pre vás svätý.“ (Iz. 8:13) Božie meno posväcujeme okrem iného tak, že ho považujeme za oveľa významnejšie než iné mená a že pomáhame ďalším, aby ho tiež považovali za sväté. (Mat. 6:9) Napríklad keď učíme ľudí o Jehovovej úžasnej osobnosti a o jeho predsavzatí s ľudstvom, zastávame sa Božieho mena a vyvraciame Satanove lži. (1. Mojž. 3:1–5) Božie meno posväcujeme aj tak, že pomáhame ľuďom v našom okolí, aby uznali, že Jehova je „hoden... prijať slávu a česť a moc“. (Zjav. 4:11) Rune, ktorý slúži ako priekopník 16 rokov, hovorí: „Príležitosť svedčiť o Stvoriteľovi vesmíru považujem za nesmiernu česť. Preto chcem o ňom ďalej hovoriť druhým.“
MILUJEME JEHOVU A JEHO SYNA
5. a) Prečo chodíme do služby podľa Jána 15:9, 10? b) Ako Ježiš zdôraznil potrebu vytrvalosti?
5 Prečítajte Jána 15:9, 10. Ďalším dôležitým dôvodom, prečo zvestujeme posolstvo o Kráľovstve, je to, že milujeme Jehovu a Ježiša. (Mar. 12:30; Ján 14:15) Ježiš povedal učeníkom, aby sa usilovali „zostať v jeho láske“. Prečo? Lebo riadiť sa Kristovým učením po celý život si vyžaduje vytrvalosť. Ježiš svojim učeníkom zdôraznil, aká je táto vlastnosť dôležitá, keď v krátkej pasáži v Jánovi 15:4–10 viackrát použil sloveso „zostať“.
6. Čím dokazujeme, že chceme zostať v Kristovej láske?
6 Čím dokazujeme, že chceme, aby nás Ježiš miloval a schvaľoval? Tým, že dodržiavame jeho prikázania. Ježiš nám v podstate hovorí: Poslúchajte ma. Neočakáva od nás nič iné, len to, čo robil on sám, lebo svojim učeníkom povedal: „Zachoval som Otcove prikázania a zostávam v jeho láske.“ Teda Ježiš nám dal dobrý príklad. (Ján 13:15)
7. Ako súvisí poslušnosť s láskou?
7 Ježiš poukázal na súvislosť medzi poslušnosťou a láskou, keď svojim apoštolom povedal: „Kto má moje prikázania a zachováva ich, ten ma miluje.“ (Ján 14:21) Okrem toho ukázal, že každý, kto poslúcha jeho prikázanie zvestovať dobré posolstvo, miluje aj Boha, lebo Ježišove prikázania sú v súlade s Božím myslením. (Mat. 17:5; Ján 8:28) Ak Jehovu a Ježiša milujeme, milujú aj oni nás.
VARUJEME ĽUDÍ
8. Z akého ďalšieho dôvodu chodíme do služby?
8 Existuje ešte ďalší dôvod, prečo chodíme do služby. Varujeme ľudí pred príchodom Jehovovho dňa. V Biblii čítame, že aj Noach bol „zvestovateľom spravodlivosti“. (2. Petra 2:5) Pred príchodom potopy varoval ľudí pred nadchádzajúcim zničením. Na základe čoho to môžeme povedať? Všimnime si Ježišove slová: „Lebo akí boli v tých dňoch pred potopou, keď jedli a pili, muži sa ženili a ženy sa vydávali, až do dňa, keď Noach vstúpil do korábu; a nevšimli si, kým neprišla potopa a všetkých ich nezmietla, taká bude prítomnosť Syna človeka.“ (Mat. 24:38, 39) Z týchto slov sa dozvedáme, že ľudia nevenovali pozornosť varovnému posolstvu od Boha. Ale Noach ho ďalej verne oznamoval.
9. Ako nás podnecujú Jehovove slová v Ezechielovi 3:18, 19 a 18:23, aby sme chodili do služby?
9 Dnes sa snažíme zastihnúť v službe z domu do domu i na verejnosti čo najviac ľudí a priniesť im posolstvo o Kráľovstve. Vďaka tomu sa môžu dozvedieť, čo Boh pripravuje pre ľudstvo. A podobne ako Jehova si veľmi želáme, aby zareagovali na toto posolstvo a „zostali nažive“. (Ezech. 18:23) Okrem toho ich varujeme, že Božie Kráľovstvo odstráni tento bezbožný svet. (Ezech. 3:18, 19; Dan. 2:44; Zjav. 14:6, 7)
MILUJEME SVOJICH BLÍŽNYCH
10. a) Prečo chodíme do služby podľa Matúša 22:39? b) Porozprávaj, ako Pavol a Sílas pomohli väzenskému dozorcovi vo Filipách.
10 Aký je štvrtý dôvod, prečo chodíme do služby? Je ním to, že milujeme svojich blížnych. (Mat. 22:39) Uvedomujeme si, že keď sa ľuďom zmenia okolnosti, môžu zmeniť svoj postoj. A pretože ich milujeme, vytrvalo za nimi chodíme. Pouvažujme o tom, čo zažili Pavol so Sílasom. V meste Filipy ich odporcovia uvrhli do väzenia. Okolo polnoci zrazu nastalo zemetrasenie a dvere väzenia sa otvorili. Dozorca väzňov sa zľakol, že väzni utiekli, a chcel spáchať samovraždu. Ale Pavol naňho zvolal: „Neubližuj si!“ Vystrašený dozorca sa opýtal: „Čo mám robiť, aby som bol zachránený?“ Pavol a Sílas mu povedali: „Ver v Pána Ježiša, a budeš zachránený.“ (Sk. 16:25–34)
11. Aké poučenie do služby nachádzame v správe o väzenskom dozorcovi?
11 Aké poučenie do služby nachádzame v správe o väzenskom dozorcovi? Všimnime si, že tento dozorca zmenil postoj a požiadal o pomoc až potom, ako nastalo zemetrasenie. Podobne je to dnes. Niektorí jednotlivci, ktorí doteraz nereagovali na pravdu, môžu zmeniť postoj a požiadať nás o pomoc, keď zažijú nejaký otras. Napríklad môžu nečakane prísť o zamestnanie, v ktorom pracovali celé roky, a sú z toho v šoku. Iní sú možno zničení z toho, že sa im rozpadlo manželstvo. Ďalší podľahli zúfalstvu, lebo sa dozvedeli, že sú vážne chorí, alebo prišli o blízkeho človeka. Keď sa niečo také stane, niektorí utrápení ľudia si začnú klásť otázky o zmysle života, nad ktorými dovtedy neuvažovali. Možno sa pýtajú podobne ako spomínaný dozorca: „Čo mám robiť, aby som bol zachránený?“ Je možné, že až teraz si vypočujú naše posolstvo nádeje.
12. Prečo chceme vytrvávať v službe?
12 Preto ak vytrvalo chodíme do služby, budeme pripravení poskytnúť ľuďom útechu v čase, keď ju budú najviac potrebovať. (Iz. 61:1) Charlotte, ktorá slúži celým časom 38 rokov, hovorí: „Ľudia sú dnes zúfalí, a tak potrebujú počuť dobré posolstvo.“ Ejvor, ktorá je priekopníčkou 34 rokov, sa vyjadrila: „Dnes je stále viac ľudí psychicky na dne. Veľmi im chcem pomôcť, a preto rada chodím do služby.“ Teda v službe vytrvávame aj preto, lebo milujeme svojich blížnych.
DARY, VĎAKA KTORÝM MÔŽEME VYTRVAŤ
13., 14. a) O akom dare hovoril Ježiš v Jánovi 15:11? b) Ako môžeme zažívať rovnakú radosť ako Ježiš? c) Ako vplýva radosť na našu službu?
13 Počas posledného večera pred svojou smrťou hovoril Ježiš s apoštolmi aj o niekoľkých daroch, vďaka ktorým mohli vytrvalo prinášať ovocie. Aké sú to dary a aký úžitok z nich môžeme mať?
14 Radosť. Ježiš nám zveril úlohu zvestovať dobré posolstvo. Je táto práca pre nás bremenom? Práve naopak. Keď Ježiš vyrozprával podobenstvo o viniči, povedal, že zvestovatelia Kráľovstva budú zažívať radosť. (Prečítajte Jána 15:11.) Uistil nás, že môžeme mať rovnakú radosť ako on. Vďaka čomu je to možné? Spomeňme si, že sa pripodobnil k viniču a svojich učeníkov k ratolestiam. Ratolesti sú závislé od kmeňa, lebo keby s ním neboli zrastené, nemohla by do nich prúdiť voda ani živiny. Aj my musíme zostať v spojení s Kristom, čiže verne nasledovať jeho šľapaje. Len potom budeme zažívať rovnakú radosť ako on, radosť z konania Otcovej vôle. (Ján 4:34; 17:13; 1. Petra 2:21) Priekopníčka menom Hanne, ktorá slúži celým časom už vyše 40 rokov, hovorí: „Vždy, keď sa vraciam zo služby, cítim veľkú radosť. To mi dodáva silu, aby som pokračovala v službe Jehovovi.“ Je to tak. Vďaka radosti dokážeme vytrvávať v službe aj v náročnom obvode. (Mat. 5:10–12)
15. a) O akom dare sa hovorí v Jánovi 14:27? b) Ako nám Kristov pokoj pomáha prinášať úrodu?
15 Pokoj. (Prečítajte Jána 14:27.) Večer pred svojou smrťou Ježiš povedal apoštolom: „Svoj pokoj vám dávam.“ Ako nám Kristov pokoj, tento vzácny dar, pomáha prinášať úrodu? Keď vytrvávame v službe, pociťujeme trvalý vnútorný pokoj, lebo vieme, že sa páčime Jehovovi i Ježišovi. (Žalm 149:4; Rim. 5:3, 4; Kol. 3:15) Všimnime si, čo hovorí Ulf, ktorý slúži celým časom 45 rokov: „Po službe bývam unavený, ale zároveň cítim hlboké uspokojenie. Viem, že môj život má skutočný zmysel.“ Nie sme vďační, že sa môžeme tešiť z trvalého vnútorného pokoja?
16. a) O akom dare sa píše v Jánovi 15:15? b) Ako si mohli apoštoli udržať Ježišovo priateľstvo?
16 Priateľstvo s Ježišom. Ježiš chcel, aby jeho apoštoli zažívali radosť a aby „bola [ich] radosť úplná“. Potom im vysvetlil, že je dôležité, aby prejavovali obetavú lásku. (Ján 15:11–13) Ďalej im povedal: „Nazval som vás priateľmi.“ Priateľstvo s Ježišom bolo pre apoštolov vzácnym darom. Ako si mohli tento blízky vzťah udržať? Ježiš im vysvetlil, čo majú robiť, keď im povedal, „aby... išli ďalej a stále prinášali ovocie“. (Prečítajte Jána 15:14–16.) Asi dva roky predtým im dal tento pokyn: „Keď pôjdete, zvestujte a hovorte: ‚Nebeské kráľovstvo sa priblížilo.‘“ (Mat. 10:7) Inými slovami, tesne pred svojou smrťou ich povzbudil, aby vytrvalo pokračovali v službe. (Mat. 24:13; Mar. 3:14) Ježiš vedel, že spĺňať tento príkaz nebude pre nich ľahké, ale môžu to dokázať, a tak zostať jeho priateľmi. V tejto súvislosti hovoril s nimi ešte o inom dare, vďaka ktorému mohli vytrvať.
17., 18. a) O akom dare čítame v Jánovi 15:16? b) Čo dokázali Ježišovi učeníci vďaka tomuto daru? c) Vďaka akým darom môžeme načerpať silu?
17 Vypočuté modlitby. Ježiš povedal: „Otec vám [dá] to, o čokoľvek ho poprosíte v mojom mene.“ (Ján 15:16) Tento sľub musel apoštolov veľmi posilniť! Počas tohto rozhovoru Ježiš niekoľkokrát uistil apoštolov, že Jehova vypočuje ich modlitby. (Ján 14:13; 15:7, 16; 16:23) Hoci v tej chvíli ešte celkom nechápali, že Ježiš čoskoro zomrie, jeho slová ich uisťovali, že nezostanú bez pomoci. Jehova ich rád vypočuje, keď ho budú prosiť o pomoc pri spĺňaní príkazu zvestovať posolstvo o Kráľovstve. A túto pomoc pocítili už zakrátko po Ježišovej smrti, keď Jehova vypočul ich prosbu a dal im odvahu hovoriť jeho slovo. (Sk. 4:29, 31)
18 Rovnako je to aj dnes. Keď vytrvalo prinášame úrodu, tešíme sa z Ježišovho priateľstva. A sme si istí, že Jehova vypočuje naše modlitby o pomoc pri prekonávaní ťažkostí, s ktorými sa stretávame vo zvestovateľskej službe. (Fil. 4:13) Sme veľmi vďační, že Jehova vypočúva naše modlitby a že smieme byť Ježišovými priateľmi. Vďaka týmto darom od Jehovu môžeme načerpať silu a vytrvalo prinášať úrodu. (Jak. 1:17)
19. a) Prečo vytrvávame v službe? b) Vďaka čomu dokážeme dokončiť prácu od Boha?
19 V tomto článku sme si uviedli štyri dôvody, prečo chodíme do služby. Robíme to preto, lebo chceme oslavovať Jehovu a prispievať k posväcovaniu jeho mena, milujeme Jehovu a Ježiša, chceme varovať ľudí a milujeme svojich blížnych. Ukázali sme si tiež, aké dary sme dostali: radosť, pokoj, priateľstvo s Ježišom a vypočuté modlitby. Vďaka týmto darom nadobúdame silu potrebnú na to, aby sme dokončili prácu od Boha. Jehova sa veľmi teší, keď vidí, ako sa z celej duše snažíme „prinášať mnoho ovocia“.
STRÁŽNA VEŽA (ŠTUDIJNÉ VYDANIE)